Badem

Badem, şifalı bitkiler arasında en çok sevilen, gülgillerden gelen bir tür ağacın yemişi olarak bilinir. Çağla haline gelen meyvesi yenilebilir duruma ulaşır. Badem olgunlaşması ile birlikte sert kabuklu için yenilmeye başlanır. Tıp alanında kullanılan kısmı da bu bölgedir. Badem, acı badem ve tatlı badem olarak iki çeşittir.

Bademin Faydaları Nelerdir 

Badem tam bir omega 3 kaynağıdır ve bu sebeple kalp, damar dostu olarak bilinir. Kanın pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önleyen badem, aynı zamanda şeker hastalığının riski azalttığı gibi yüksek tansiyonunda düşmesini sağlar.
Kadınlarda regl dönemlerinde görülen düşük kan şekerini dengeleyen badem, bor bakımından zengin olduğu için menopoz dönemindeki kadınlara kemikleri günçlendirerek, kemik erimesini önleyerek fayda sağlar. Bunun yanında yine adet döneminde kadınlarda görülen gaz sancısı, şişkinlik, ruhsal gerginlik, baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, baş dönmesi gibi şikayetleri en azamiye indirerek, tatlı krizleri yaşamaya son verir.
Badem içinde bulunan yağ, insan vücuduna zararlı olan kötü kolestrolü düşürür.
Ayrıca kendinizi güçsüz hissettiğinizde tüketeceğiniz badem en faydalı enerji deposudur.

badem
Ufak yaralanmalar yaşadığınızda badem tüketirseniz, göreceksiniz ki yaralarınız hızla iyileşir. Zira badem onarıcı etkiye sahiptir.
Gebelik döneminde anne adayının ihtiyacı olan çinko mineralini badem yeterli derecede karşılamaktadır. Bu sebeple anne adayı doktoruna danışarak günlük düzenli olarak doktorun tavsiye ettiği miktarda badem tüketmelidir. Ayrıca anne sütü artırıcı etkisi olan badem, günde yarım avuç olarak tüketilirse hem daha besleyici hem de daha fazla oranda süte kavuşmanıza sebep olur.
Badem özellikle işlenmemiş, tuzlanmamış, yağlanmamış yani çiğ badem olarak tüketilirse idrar yollarındaki iltihaplanmalara, cinsel organdaki iltihaplanmalara karşı iltihap söktürücü etki gösterir.

Çağın hastalığı kansere karşı son derece faydalı olan çiğ badem aynı zamanda kalp krizini önleyici etki gösterir.
Badem tokluk hissi verdiği için çoğu diye listesinde yer almaktadır. Özellikle aç karnına tüketilen badem hem kilo almanızı önler hem kendinizi aç hissetmenizi engeller.

Bademin bir diğer mucizevi etkisi de hafızaya olan faydasıdır. Unutkanlık, dalgınlık, dikkat eksikliği yaşıyorsanız düzenli olarak özellikle çiğ badem tüketmelisiniz. Alzheimer hastalığından korunmak için en etkili bitkisel tedaviler arasında yer alan en geçerli besin olan badem, düzenli olarak çiğ badem şeklinde tüketilirse beyin hücrelerini besler ve bu korkulan hastalıklardan sizi korur.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var. Acı badem öksürük kesici bir besindir lakin öksürükten bir an önce kurtulmak için asla fazla miktarda tüketilmemelidir. Zira acı badem fazla tüketime bağlı olarak zehirlenmeye sebep olabilmektedir. Bu sebeple düzenli kullanımlarda kesinlik de dozajını aşmamak gerekir.

Tatlı badem yağı yararları nelerdir

Tatlı badem yağı cilde sürüldüğü zamanlarda bir çok pahalı cilt nemlendiricilere kıyasla son derece etkili bir nemlendiricidir. Tatlı badem yağı hızla cildi yenileyerek cildi canlı ve pırıl pırıl bir görünüme kavuşturur. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, tatlı badem yağı kıl köklerini beslediği için yüzünüzde fazla kullanıma bağlı olarak kıllanmaya sebep olabilir. Bu sebeple düzenli ama uzun aralıklarla az miktarda tatlı badem yağı sürmelisiniz.

Badem yağını açtıktan sonra buzdolabında muhafaza ediniz ve son kullanma tarihini geçirmeden tüketiniz. Şayet saç dökülmesi yaşıyorsanız haftada bir iki defa saç diplerine kullanacağınız tatlı badem yağı hem daha parlak saçlara, hem daha güçlü saçlara kavuşmanıza fayda sağlar. Burun kuruluğu yaşayan yetişkinler veya çocuklar için kurtarıcı etken rol oyanayan tatlı badem yağı, gün içinde bir yada iki kez birer damla buruna damlatıldığında kısa sürede burun kuruluğu şikayetinin kaybolduğu görülür.

Badem yağının aslında en bilindik faydası gebelik döneminde oluşan karın çatlaklarına kesin çözüm getirmesidir. Öyleki gebelik başladığı andan itibaren düzenli olarak hergün bir veya birkaç kez tatlı badem yağı karın bölgesine sürülürse gebelik döneminde karın ne kadar büyük olursa olsun asla karın çatlağı sorun yaşanmaz. Ancak kesinlikle tatlı badem yağı kullanmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ... dedi ki:

    Tarihi gecerse yan etkisi nedir?