Ada Çayı

Ada Çayı Hakkında Genel Bilgiler

Ada çayı, Türk mutfağının bir parçası olan bir çay çeşididir. Genelde Türk yerli çayından farklı olarak, günlük hayatta sıklıkla tatil ve toplantılar gibi özel ocaklar da içilir. Ada çayı, bir ada şeklindeki tepsiyi ve içinde çayın servis edildiği küçük bardakları içermektedir. Bu çayın hazırlanması da özel bir tören gibidir ve Türk kültürünün bir parçasıdır.

Adaçayı Diş otu, Meryemiye  isimleriyle de tanınmaktadır. Kullanılan bölümleri yapraklarıdır. Ada çayının kullanılan yaprakları taze ve kuru olmalıdır. Adaçayı Mayıs ve Haziran ayında çiçeğe geçmeden önce toplanmalıdır.

Ada Çayının Yararları (Faydaları) 

Ada çayı, Türk mutfağının bir parçası olan ve genelde özel ocaklar ve tatillerde içilen bir çay çeşididir. Ada çayı, sadece Türk kültürünün bir parçası olmanın yanı sıra birçok yararlı madde içerir ve sağlık için faydalıdır.

Antioksidan içeriği: Ada çayı, antioksidan maddeler içermektedir. Antioksidanlar, vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur ve vücutta oluşan hasarı önler.

Bağışıklık sistemini güçlendirme: Ada çayı, C vitamini ve E vitamini gibi bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler içermektedir. Bu maddeler, vücudun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ağrı azaltma: Ada çayı, ağrı azaltıcı maddeler içermektedir. Ada çayı, baş ağrısı, diş ağrısı veya menstrual ağrı gibi ağrıları hafifletmek için kullanılabilir.

Stres ve endişeyi azaltma: Ada çayı, rahatlama ve stres azaltma özelliklerine sahiptir. Ada çayı içmek, ruh halini iyileştirir ve stres ve endişeyi azaltır.

Anti-enflamatuar etki: Ada çayı, anti-enflamatuar maddeler içermektedir. Bu maddeler, vücudun enflamasyonu azaltır ve rahatsızlık verici hastalıkların oluşmasını engelleyebilir.

Sonuç olarak, Ada çayı, Türk kültürünün bir parçası olmanın yanı sıra birçok faydalı madde içermektedir. Ada çayının sıklıkla tüketilmesi, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Ancak her zaman doktorlar tarafından önerilen miktarda tüketilmelidir ve vücutta oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık için doktora başvurulmalıdır.

 • Adaçayı vücuda güç, kuvvet verir.
 • Adaçayı bademcik ile boğazlardaki iltihaplanmaya karşı iyi gelir.
 • Aşırı terleme problemlerine de Adaçayı iyi gelmektedir.
 • Adaçayı mide bulantısına karşıda iyi gelir.
 • Gaz söktürücü ve hazmı kolaylaştırıcı bir bitkidir Adaçayı
 • Aynı zamanda Ada çayı ishal tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Aç karına içilen Adaçayı kan şekerini düşürmektedir.
 • Adaçayı menopoz problemleri içinde hanımların önemli bir yardımcısıdır.
 • Adaçayı unutkanlık sorunu olanlar içinde faydalı bir bitkidir.
 • Adaçayı dişlere de iyi gelmektedir. Güçlendirip, beyazlatıcı etkisi vardır. 

Ada Çayı

Ada Çayının  Zararları

Yüksek tansiyonu olanlar fazla kullanmamalıdır, Adaçayının fazla tüketilmesiyle tansiyon yükselmesine neden olabilir. Rahimdeki kasları uyarmasından dolayı hamile bayanlar kullanmamalıdır. Emzikli annelerde kullanmamalıdır, süt üretiminde negatif etkiler yaratmaktadır. Küçük çocuklarında içmesi tavsiye edilmez.

Bunun dışındaki kişilerde doz aşımında bulunulmadığı sürece bilinmekte olan başka yan etkileri bulunmamaktadır. 

Ada Çayı Kullanımı Yapılışı

Adaçayı çayının hazırlanışı; Bir su bardağı kaynar suya ilave edilen kıyılmış olan 1 tatlı kaşığı kuru yaprağı ilave ediniz ve ağzı kapalı olarak demleyiniz. Kaynatmayınız. Demlendikten sonra süzerek gün içerisinde 2 ya da 3 bardak içebilirsiniz.

Oturma Banyosu hazırlanışı; 2 avuç kadar Adaçayı yaprağı soğuk olan suyun içerisinde gece süresince bekletildikten sonra, bir sonraki gün kaynama noktasına yakın ısıtılmalıdır.5 dakikalık demlenmenin ardından süzülerek banyo için hazırlanan suya ilave edilir.

Adaçayı Gargarası hazırlanışı; 1,5 yemek kaşığı kuru ve kıyılmış olan Adaçayı yaprağı, 2 su bardağı soğuk suyla beraber ocağa konulup, kaynamaya başladığı anda altı söndürülür. Kapak kapatılarak demlenir, yaklaşık  15 dakika. Demlenmesinin ardından süzünüz. Gün içerisinde sıklıkla 10 dakika süresince gargara yapınız.

Adaçayı sirkesi hazırlanışı; Ağzı geniş olan bir şişe içerisine Adaçayı çiçekleri konur ve çiçekleri örtecek ayarda üzüm sirkesi ilave edilir. 14 gün boyunca şişeyi güneş altında ya da sıcak olan bir mekan da, ara sıra çalkalayarak bekletip süzerek elde edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. şerafettin İ. dedi ki:

  yaklaşık bir yıldır ,iciyorum çok memnunum herkese tavsiye ederim günde iki bardak ılık icilirse zayıflanmak mümkündür bir bardak yatmadan önce tavsiye ederim ada cayının çiçeğini

 2. onder harman dedi ki:

  “Ada çayının erkeklerde cinselliği” frenlediği söyleniyor doğrumudur..lütfen bilgilendirin….