İshal – Diare

İshal Nedir Hakında Kısaca Bilgi

İshalin ne olduğunu tam olarak tanımlamak zor olmakla birlikte, sulu dışkılama, dışkılama sayısının artması olarak ifade edilebilir. İshal olmuş kişi gün içinde 250 gramdan daha fazla dışkılama yapar ve bu dışkılamanın nerdeyse yüzde yetmişi sıvı haldedir. Dünya Sağlık Örgütü, kişinin bir gün içinde üçten fazla dışkılama yapmasını ishal olarak ifade eder. Aynı zamanda anne sütü ile beslenen bebeklerde, normal dışı sık sık ve daha sulu dışkılama da ishal olarak düşünülür.

İshal durumunda, kişinin bağırsağının yüzeyindeki mukoza tabası hasar görür. Buna genelde mikroplar veya reaksiyonun oluşmasına sebep olan enzimlerin azalması yüzünden olur. Bu azalan enzim laktaz adıyla tabir edilir. Laktaz, sütün içindeki karbonhidratın yapısında bulunan laktozun sindirilmesini sağlamaktadır. Böyle durumlarda da dışkılama normal bir şekilde yapılamaz. Ağır ishal durumlarında 14 litre civarında sıvı kaybedilir. Bu sıvı kaybının miktarı insanın kan hacmine göre paralel seyreder. Bunun yanında ağrılı ve kanlı ishal de dizanteri olarak tanımlanabilir. Ağır ishal durumlarında aşırı sıvı kaybı önüne geçilemez ise ölümle bile sonuçlanabilir.

ishal

İSHALİN BELİRTİLERİ NELERDİR

• Sıvı halde sürekli dışkılama,
• Aniden dışkılama isteği duyma ve büyük abdestini tutmakta zorluk çekme,
• Çok fazla dışkılama,
• Susuzluk çekme
Mide bulantısı ve kusma eğilimi,
• Ateşte yükselme,
Halsizlik ve yorgunluk hissetmek,
• Karın bölgesinde ağrı ve gaz hissedilmesi ishalin belirtileri arasındadır.

 

İSHAL TEDAVİSİ VAR MIDIR

İshal tedavisi süreci, ishalin sebebine göre değişmektedir. Bakterilerin sebep olduğu ishallerde tedavinin hastanede doktor kontrolünde yapılması gerekir. İshal özellikle bebekler için çok tehlikelidir. Bebeklerin ishal olması durumunda acilen doktora götürülmesi gerekir. İshal tedavisinde antibiyotik tedavisi faydalı olur.

Mikrobun sebep olmadığı ishal hastalığının seyri hafiftir. Böyle durumlarda ateş yükselmesi ya da kanlı dışkılama görülmez. Antibiyotik veya herhangi bir ilaç tedavisine başvurulması gerekmez. Bu tür ishaller, beslenme veya hava değişiminden dolayı meydana gelmiş olabilir. İshalden korunmak için yapılabilecek en önemli şey hijyene dikkat edilmesidir. Yemeklerden önce ve sonra mutlaka ellerin yıkanması, kişisel temizliğe önem verilmesi, yenilen meyve ve sebzelerin özenle yıkanması çok önemlidir. İshal durumlarda bol bol su tüketilmelidir. Çünkü ishal anında kişi çok fazla su kaybına uğrar. Bol bol ayran, çorba, meyve suları içilmelidir.

Salmonella Nedir?

Salmonella bakteri kaynaklı ve ishal durumu yapan bir hastalıktır. Hayvan dışkısı gibi maddelerin yiyeceklerle temas etmiş olmasından oluşabilmektedir. Az pişmiş yiyecekler veya çiğ yumurtadan geçebileceği gibi pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden bulaşabilmektedir. Yıkanmamış meyve ve sebzelerin yanında ev hayvanlarıyla ilgilendikten sonra elleri yıkamamaktan ötürü bulaşabilir. Gıda ve İlaç İdaresi’nin açıklamasına göre yaşlı ve çocukların bağışıklık sistemleri düşük bir koruma yaptığı için alfa-alfa filizi yemelerinin sakıncalı olabileceği hakkında açıklamada bulunmuştur.

Salmonella

Etleri çiğ yemek çok sakıncalıdır mutlak surette yeteri kadar pişirerek üstünde ki mikroorganizmaların ısıdan etkilenip ölmesini sağlamalısınız. Çiğ yiyecek hazırlandıktan sonra bıçaklara varana kadar her alanı ve özelliklede ellerinizi dezenfekte edin. Bununla birlikte sebzelerle özellikle de yumurtayı aynı alana koymamaya özen gösterin.

Salmonella Belirtileri Nelerdir

Hastalık yarım gün ile üç gün arasında ishal, ateş ve karında oluşan kramp benzeri ağrılarla kendini belli eder. Hastalık dört veya yedi gün kadar sürebilmektedir ve tedavi gerektirmez. Bazen ağır geçirilen Salmonella da hastanede kontrol altında ve antibiyotik alarak bakılması gerekebilir ki bu kişiler genelde yaşlı ve çocuklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.