Böbrek Ağrısı

İnsan vücudunda bir nevi filtre görevi gören böbrekler, sağda ve solda olmak üzere bel bölgesi seviyesinde, karnın arka kısmında yer alan hayati organlardandır. Ortalama 10 cm boyunda, 150 gram ağırlığındaki böbrekler, vücudun kendi kendine ürettiği veya dışarıdan vücuda sızan bazı zararlı ve yabancı maddeler, süzerek bedenden uzaklaşmasını sağlar. Faydaları bununla sınırlı kalmayan böbrekler, vücudun şeker ve hormon dengesini sağlar, kandaki asit-baz ile elektrolit dengesinin kurulmasını sağlar.

Böbreklerin görevlerini yerine getirememesi halinde, kişinin hayati tehlikesi söz konusu olur. Böyle durumlarda, kişiye diyaliz tedavisi veya böbrek nakli ihtimalleri söz konusu olabilir. Kişi bu evrelere gelene kadar, böbrekler çeşitli sağlık sorunları ile tehlike sinyalleri vermeye başlar. En tipik belirtisi şiddetli böbrek ağrısı olup, başka organlarda da ağrı meydana gelebilir.

Böbrek Ağrıları Nerede Başlar?

Böbrek ağrılarını kişi çoğunlukla bel hizasında, karnın arka tarafına doğru hisseder. Böbrek ağrısı çok şiddetli olabildiği gibi bazen hafif sancılar şeklinde de olabilir ve kimi zamanlar kasıklarda da ağrıya sebep olabilir.

Böbrek Ağrısı tedavisi

Böbrek Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Böbrek ağrılarının tek bir sebebi yoktur. Birden fazla neden böbrek ağrısına sebep olabilir. Bunlardan bazılarına değinmek gerekirse;

Böbrek taşları:

Böbrek taşları, böbrek ağrısı yapan en tipik etkenlerden biridir. Böbrek taşları, vücut içinde bir takım maddelerin böbreklere veya idrar yollarına yerleşmesi ile oluşmaktadır. Böbrek taşının oluşması ile birlikte böbreklerde şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Kişinin ateşi yükselir, midesi bulanır ve kusma eğilimi gösterir. Ağrının en şiddetli olduğu yer kaburganın alt kısmıdır.

İdrar yolları hastalıkları:

İdrar yollarında meydana gelebilecek herhangi bir iltihap, taş, ur, kan pıhtılaşması böbrek ağrısına sebep olabilir.

Böbrek apsesi (böbrek ara dokusunun irinli iltihabı):

Böbrek apsesi hastalığı akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki tipte de de hastanın ateşi yükselir, midesi bulanır ve kusar. Sırtında ve belinde ağrılar meydana gelir. Son derece ciddi bir tehlike oluşturur ve teşhis edilip tedavi edilmesi, böbreklerin alınması riskini ortadan kaldırmada son dere etkilidir.

Böbrek büyümesi(hidronefroz):

Böbrek boşluğunda idrarın birikmesi ile böbrek şişmeye ve büyümeye başlar. Akabinde kişi bel ağrısı ile birlikte böbrek ağrıları çeker.

Böbrek Sağlığı İçin Neler Yapılabilir?

Böbreklerin sağlıklı çalışması için en önemli detay bol su içmektir. Böbrekleri asla susuz bırakmamalı ve günde ortalama 2 litre su içilmelidir. Ayaklardan alınacak soğuk, böbreklerin en büyük düşmanlarındandır. Her mevsim ayaklar sıcak tutulmalıdır. Ev yapımı limonata, böbrek taşını engellemek veya var olan böbrek taşını dökmek, yok etmek için çok faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. bilal dedi ki:

  merhaba benim askerde bir böbreğim küçük diğeri büyük olduğundan sol atrofik böbrek teşhisi ile terhis edildim..
  bana 6 Aylık nefrolojik muayane olmam söylendi
  ağır egzersiz vede ağır işlerden uzak durmam söylendi..

  şuanda özel firmada 7 yıldır çalışıyorum .. bölüm itibari ile ort 25 kez günde 35 kilo mal kaldırıyorum ..bu beni etkiliyor .vücudum bitkin ağrıılarım çok .. ne yapmal

 2. yasemin dedi ki:

  Merhaba benim 1 bucuk aydir sirtimin sag elt bolgesi agriyordu son 3 gun agrilar sag on bolgeye gecti ve acimaya basladi hangi doktora gitmem gerekiyo bi fizik ve dahiliyeye gittm bise yok dediler

 3. ismail A. dedi ki:

  Ani bir sol tarafımda öksürükle beraber ani bir sancı geldi. Nefes alamaz hale gedim. Üç gündür geçmedi. Cevabını beklerim neden acaba?

 4. bahattin dedi ki:

  öncelikle herkese selam ben 32 yaşındayım 20 li yaşlarda top oynarken terleyip soğuk su içtim ertesi gün sol böbreğimde yavaş yavaş ve giderek dayanılmayacak sancılar başladı. Hastaneye giderken yolda kusmalar oldu. Acilde iğne yapıp rahatladım sonra bir hastaneye gidip detaylı bir ultrason tahlil yapınca sorun çıktı ortaya. Bana doğuştan sol böbreğinde upj darlığı var dedi. Ameliyat gerekiyordu açık ameliyatla düzeldi. Ameliyattan 2 ay sonra böbrek ağrılarım yine başladı, bazen 2 günde bazen 1 haftada bir bazen de ayda bir sancılanıyordum. Çekilecek gibi değildi ve tekrar ameliyata alındım. Bu sefer kapalı olarak stend takıldı. 1 ay takılı kaldı sonra çıkartıldı ve yine ağrılarım geçmedi. Sol böbreğimin çıkışı dardı ve en ufak bir iltihaplanma, kum, taş yediklerim ve daha sebebini bilmediğim ne çok şeylerden dolayı hep sancılanıyorum. Son 2 senedir şiddetli ağrılarım kesildi. Biraz normale döndüm, olduğum ameliyatlar her ne kadar başarılı olsa da ameliyat sonrası kendimize iyi bakmazsak olduğumuz ameliyatın hiçbir faydası olmaz. İlk yapılan açık ameliyatım çok iyiydi. Ameliyattan 2 ay sonra askere gittim, askerde yine başladı. Bir yandan da yaradı diyebilirim; çünkü yememiz içmemiz herşeyimiz düzenliydi. Askerlik bitti birkaç ay sonra tekrar başladı. Kapalı ameliyat oldum ve hiçbir faydasını görmedim. Darlığım halen devam ediyor biraz üşütsem, biraz yağlı yemek ya da çalışırken biraz zorlasam kendimi hemen ağrılar geliyor. Tabi eskiye göre biraz daha iyiyim. Ben kendimce çözüm aradım yediğimiz içtiğimiz şeyler çok önemli, özellikle soğuğa çok dikkat tabiki de en önemlisi bol temiz su… Benim böbreğim dar olduğundan fazla su içemiyorum hemen şişip ağrıyor. Yine de çok şükür her şeyin başı sağlık..! Maddi durumum olmadığından sürekli çalışıyorum, eşimle birlikte apartman merdiven yıkıyoruz. Eşimde de kist var, akşama kadar sulardayız. Yine de çok şükür halimize, derdide dermanıda veren ALLAH’tır. Hiç bir zaman ümitsiz olmayın. 3 sene önce evlendim bekarken her zaman rahatsızdım. Evlendim ALLAH dedim ağrılarım durdu. İşim de oldu eskiye göre daha iyiyim, önceleri bir bardak biraz soğuk su içtiğimde hemen böbreklerim ağrıyordu. Şimdi daha soğuk içiyorum ve akşama kadar apartman merdiven yıkıyorum. Ayaklarım üstüm başım ıslanıyor ama çok şükür rahatsızlanmıyorum. Demek istediğim şifayı veren ALLAH’tır. Ben rahatsızlanmadan önce 20 yaşıma kadar hastane yüzü görmeden sapasağlamken birden bire rahatsızlandım, kabullenemedim bir türlü, bunalıma girdim, çok sancı ağrı çektim. Hiç unutmam bir keresinde 4 gün boyunca durmaksızın böbreğim ağrıdı. Sancıdan deli olacaktım vurduğum iğnelerden kalçamın üstüne oturamaz hale geldim. Damarlarım ilaçla doldu, yediğim ilaçlardan zehirlenecektim. Çok şükür hepsi geçti eskiye göre çok daha iyiyim. ALLAH kimseye hastalık vermesin. Tabiki her hastalık kötüdür; ama böbrek ağrısı hiç birşeye benzemez çeken bilir ,diyorum. RABBİM herkese acil şifalar ihsan eylesin. Amin… Teşekkürler saygılarımla.

 5. eylem dedi ki:

  Merhabalar benim sag ve sol boslugumda agrilarim var bazen belde de oluyor ama suan enfeksiyonum var acaba ondan kaynaklana bilirmi bu agrilar kaburga alti agrilarim cok yogun yard8mcibolursaniz sevinirim

 6. nihat dedi ki:

  benim 3-4 aydır böbrek ağrısı çekiyorum istanbulda devlet hastanesine gittim orada röntgen tahlil ve düz bt ım çektirdim böbrekden bir şey çıkmadı temiz dediler lakin maden temiz ise bu belimin orta tarafından her iki böbrek ağısı neden kaynaklanıyor bana fiziğe git dediler bel fıtığı olabileceğimi söylediler sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum bu ağrı neden oluyor yatamıyorum her akşam yatmadan ağrı kesici alıyorum hangi doktor yardım cı olabilir sizden ricam bana yardımcı olursanız sevinirim

 7. EREN Ş. dedi ki:

  belimin arka sag tarafında içten ve şiddetli 2 gündür agrı sürüyo hareketlerimle dahada şiddetli olabiliyo ne yapmam gerekiyo.

 8. yagmur dedi ki:

  Bobrek agrisi ne zaman gecer

 9. fatma dedi ki:

  benim belimin hemen üst kısımda bir veya iki dakikada sancılar oluyor bu ağrılar bir haftadır var veben idrarımı tutamıyorum bunun sebebi böbreklerimdenmi kaynaklanıyor çok korkuyorum beni aydınlatırmısınız teşekkür ederim

 10. Balayev deyanet dedi ki:

  Salam necesiz . Meim 26 yasim var sol boyreyimin ustunde 2 il evvel az bir qaralti emele geldi. indi sol arxa qabirga terefden agrilar olur. Elnen sixib buraxanda hiss olunur ki agrilar guclenir . cox xais edirem mene cavab yazasiz ki bilim bu agrilar ve ele qaralti boyrekden ola biler ?ve bir telefon nomresi yazin zeng edim lazim olsa size teslif getirek .