İltihaplanma

Dokuların gelişen birtakım faktörlere karşı gösterdiği ve ısı artması, kızarıklık, şişkinlik, ağrı ile ortaya çıkan reaksiyonlara iltihap denir. Söz konusu iltihabın bu 4 faktörüne önceleri Celcus tarafından ifade edildiği gibi sonraki zamanlarda Galen tarafından fonksiyon bozulmasıda ilave edilmiştir.

İltihaplanma Nasıl Oluşur Ortaya Çıkar

Akut yerel iltihaplar ilk önce bu alanda dolaşım bozukluğu ve yavaşlaması ile kendini gösterir. Tıp alanında buna peristatik deveran bozukluğu adı verilir. Kan damarlarının genişlemesinin ve daha çok kanın gelmesi ile birlikte iltihaplı bölge kızarır ve ısınır. Kan akımının yavaşlaması sonucu damarlardan dışarı fırlayan alyuvarlar organizmayı savunmak için savaşmaya başlar. Diğer bir ifade ile iltihaplanma vakası organizmanın savunma reaksiyonudur denilebilir. Serumun içinde bulunan antikorlar ve fibrin, kan damarlarından dışarı sızarak iltihap reaksiyonunu sınırlandırıp apse oluşumunu kolaylaştırır.

iltihapİltihaplanma Nedenleri Sebepleri Nelerdir

Bakteri, virüs, mantar gibi birçok mikroorganizmalar, mekanik ve fizik etkenler, farklı antijenler ve kanser hücreleri organizmada iltihap oluşturan farklı sebepler olarak sayılabilir. Bu faktörlerle akut veya kronik olarak oluşan iltihap reaksiyonu birkaç biçimde sonuçlanabilir. Bazı durumlarda iltihap tamamen normale dönmektedir. Organizma iltihap reaksiyonunu en hasarsız biçimde atlatmıştır. İltihap sonucunda bazı organda bağ dokusu oluşabilir. İltihapta akyuvarların çoğalması ve apse teşekkülü en çok rastlanılan sonuçlanma biçimidir. Bu durumdaülserin süpürasyonu söz konusu olur. İltihaba uğrayan dokunun bütünüyle ölmesi halinde kangren söz konusu olabilir. İltihap oluşan dokunun etrafında çok fazla kalın bir hücre engeli meydana gelir. Fakat iltihap nedeni olan mikroorganizmalar bazı durumlar bu savunma engelini aşıp, lenf damarlarına girer ve burada ilerleyerek lenf ganglionlarınır şişmesine sebep olurlar.

Enfeksiyonun lenf aracılığı ile dağılmasına ienfanjit denir. Mikroorganizmalarla olan savaş bu lenf bezleri ile devam eder. Varf olan bir iltihap koltuk altı lenf bezlerinin, ayaktaki iltihap ganglionlarının şişmesine sebep olur. En kötü vaka, enfekte maddelerin ve mikropların kan dolaşımına karışarak bakteriye veya septisemiye sebep olmasıdır. Organizmanın iltihap reaksiyonu biçiminde gösterdiği savunmaya yardımcı olmak üzere lokal ya da genel tedavi metotları uygulanır. iltihabın tedavi edilemediği durumlarda apsenin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Böyle durumlar uygulanacak yöntem apsenin cerrahi olarak açılarak drene edilmesi biçiminde olmalıdır.

Toplardamar iltihaplanması

Tromboflebit, damarların kan pıhtılanması nedeniyle iltihaplanması durumudur. Genelde bacaklarda görülür. Pıhtılaşma hem toplardamarlarda hem de yüzeysel olarak meydana gelebilir. Uzun süre hareketsiz kalmak, otobüs, uçak, araba gibi araçlarla uzun yolcuklara çıkarak, uzun müddet oturarak ilerlemek, herhangi bir ameliyat sonrası uzun müddet yatmak, tromboflebit riskini artırır.

Tromboflebit

Bunun dışında damar içine uygulanan ilaçlar, östrojen hormonları, kalp hastalıkları ve kanser, tromboflebit riskini artıran diğer etmenlerdir. Toplardamarlarda oluşan tromboflebit, akciğere ulaşabildiği ve akciğerlerdeki damarları tıkayabildiği için daha da tehlikelidir. Hayati tehlike arz eder ve kalp ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kanlı öksürük gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Tromboflebit tedavisi için, ilaç tedavisi ve istirahat önerilir. Kan birikmesini engellemek amacı ile varis çorapları tavsiye edilir. Bacaklar kalp üzerinde duracak şekilde, bacakların altına yastık konularak uzanılması önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.