A+
A-

Ağız ve burun boşluğunun hemen arka kısmındaki farinks diye tabir edilen boğaz bölümü vardır. Ağız açıldığı zaman karşı tarafta görülen farinks bölümü iltihaplandığı takdirde farenjit meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genelde kış mevsiminde, mikrop ve virüslerin boğaz bölgesine yerleştiğinde meydana gelen bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonu olan farenjit hastalığı, bronşit hastalığına da sebep olabilir. Farenjit bazı kişilerde çok uzun zamandan beri var olan fakat herhangi şikâyete sebep olmayabilir. Böyle durumlarda farenjit hastalığı kronikleşmiştir. Farenjit belirtilerinin çok şiddetlendiği ve yeni görüldüğü durumlarda ise akut farenjit meydana geliş demektir.

Farenjit Nedenleri

Boğazın arka bölümü mikroplara, toza ve ısıya karşı duyarlıdır. Hem akut hem de müzmin farenjitin sebepleri çoğunlukla mikroplar ya da virüsler olmakla birlikte, meydana gelmelerinde ufak farklar bulunmaktadır. Kronik farenjitte sigara ve alkol kullanmak, alerji, virüs ve bazı bakteriler, genizde meydana gelen akıntılar, kuru hava gibi bazı etkiler sebep olabilir. Bütün bunlar boğazı tahriş etmeye sebep olan etkenlerdir. Bunların dışında da boğazı tahriş eden bazı faktörlerde vardır. Bu faktörler de aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecekler, içecekler bademcik iltihabı, asitli içecekler de farenjite neden olabilmektedir. Aynı zamanda burun tıkanıklığı da farenjitin meydana gelmesini kolaylaştırmaktadır.

farenjit

Akut farenjitte ise neden olan etken genelde virüs ya da bazı bakterilerdir. Aynı zamanda tahriş edici sebepler de farenjitin meydana gelmesinde rol oynar. Bunun yanında mevsimler, farenjit meydana gelmesinde etkilidir. Kapalı mekânlarda görülme sıklığı daha fazladır. Havada bulunan bazı maddeler ve bazı soğuk algınlıkları farenjite sebep olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Farenjit hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Farenjit hastalığı başladığında, boğaz ağrısı, boğazda yanma, boğazda kuruluk, boğazda kaşınma, yutma güçlüğü, sık sık öksürmek, ateş basmaları, ses kısılması, sürekli yorgunluk ve halsizlik, burun akıntısı, yüksek ateş, baş ağrısı belirtiler ortaya çıkmaya başlar.
Sadece kronikleşmiş farenjitte ateşlenme olmamaktadır. Hasta halsizlik ya da yorgunluktan şikayet etmez. Sürekli boğazında balgam gibi bir şeyin varlığından şikayet eder. Bu sebeple boğazını temizleme ihtiyacı duyar. Ancak boğazını her temizlemeye kalktığında, boğazın daha çok tahriş olduğu hissedilir.
Doktora muayene olduğunda, boğazında kızarıklık ve şişlik, burnunda şişlik, genizde akıntı gibi belirtiler tespit edilir.

Farenjit Tedavisi

Farenjit tedavisinde antibiyotik kullanımı oldukça etkilidir. Antibiyotik tedavisi, virüsler üzerinde fazla etkisi olmasa bile bakterileri yok etmek için oldukça önemlidir. Bu şekilde farenjit hastalığının iyileşmesi hızlanır. Antibiyotik kullanımının yanında ağrı kesici ilaçlar, ateş düşürücü ilaçlar, geniz akıntısını kesecek ilaçlar kullanılabilir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Akut farenjit, yutak bölgenizde ortaya çıkan iltihaplanma halidir. Akut farenjit hastalığı baş gösterdiğinde, bakteriler hızla çoğalırlar ancak kısa süre yaşarlar. Aynı zamanda bademcik dokusu da yutakla ile birlikte aynı zamanda etkilenebilir akut farenjitten. Sadece bademcik dokusunun iltihaplanması durumu, tonsillit olarak da ifade edilebilir. Farenjit hastalığını kısaca tanımlamak gerekirse, boğaz mukozasında meydana gelen iltihaplanma olarak ifade edebilir. Farenjitler akut franjit ve kronik farenjit olarak incelebilir. Hızla, birden bire ortaya çıkan farenjite akut farenjit denirken, uzun müddet devam ederek meydana gelen farenjite de kronik farenjit olarak tanılanabilir. Şayet grip ya da soğuk algınlığı hastalığı yaşıyorsanız boğaz mukazasının üzerine konaklanan bakteriler iltihaplanmaya sebep olabilmektedir ve akabinde sesinizde kısılmalar, boğazınızda kuruluklar ve boğaz ağrısı gibi şikâyetleriniz başlar.
Akut farenjit, çoğu kişide görülebilen, virüs kaynaklı olup zamanında tedavi edilmezse bakteri ve iltihaplarla iyice karışıp daha yoğun şikâyetlere sebep olabilen bir hastalıktır. Akut farenjitle başlayan boğazlardaki iltihaplanmalar bir süre sonra bademcikler ve bademciklerin hemen arkasında olan kasların da iltihaplanmasına sebep olabilir. Meydana gelen bu iltihaplanmalarda ateş yükselmesi, kulak ağrısı gibi şikâyetlere sebep olur.

Akut farenjitin belirtileri

Akut farenjit hastalığına yakalandığınızda boğazınızda ağrı, sık sık kuru öksürük, boğazda kızarıklık, yutkunma zorluğu, ateş yükselmesi görülür.

Akut farenjitin tedavisi

Akut farenjit hastalığının sebebi bakteriler ise antibiyotik ilaçlar alınması gereklidir. Fakat akut farenjiti tedavi etmek isterken, çok fazla antibiyotik kullanılırsa bağırsaklardaki yararlı bakterilerin de yok olma riski oluşur ve akabinde sindirim bozuklukları başlayabilir. Akut farenjit tedavisi devam ederken sigara içmemeye, sigara içilen bölgeden uzak kalmaya, sıvı gıdalar tüketmeye ve tuzlu su ile gargara yapmaya özen gösterin.

4.7/5 (3 Reviews)
Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. esmanur dedi ki:

    ben doktora gittim ve farenjit dediler 14 senedir çekiyorum doktor tıp fakültesine burun için alerji testine gönderdi 13 yaşındayken kalp kapakçığı çökmesi olmuş sizce bu ciddimi?

  2. okan dedi ki:

    merhabalar herkese geçmiş olsun bendede ateş ses ksıklığı yutkunma zroluğu var ve dilim sarımsı bir renkte 3 ayrı doktora gittim biri alerjik rinit var dedi biri burun kemiğin eğri dedi ama bende faranjitte varmış ilaçlar işe yaramdı bende hersabah kalkıyorum 2saat yürüyüş yapıyorum ve spor sürekli su şişem elimde çok su tüketiyorum bide ada çayı doğal antibiyotikmiş onuiçiyorum ballı ılık duş iyi geliyor ama şunuda biliyorumki bağışıklığımı güçlendirdiğim zaman hiçbir hastalık dayanmaz en önemlisi sağlıklı gıdalar bol cevitamini ben faranjiti doğal yollarla yenmeye kararlıyım bence sizde dert etmeyin herşeyi hastalık sizden korksun

  3. betül dedi ki:

    Bende hayatımda ilk defa faranjit oldum çok zor iyileşen bi hastalık gerçekten çok zor bi rahatsızlık üçüncü hafta hala tamamen geçmedi ölüme bile neden oluyomuş öyle mi

Yandex.Metrica