Farenjit

Ağız ve burun boşluğunun hemen arka kısmındaki farinks diye tabir edilen boğaz bölümü vardır. Ağız açıldığı zaman karşı tarafta görülen farinks bölümü iltihaplandığı takdirde farenjit meydana gelir.

Genelde kış mevsiminde, mikrop ve virüslerin boğaz bölgesine yerleştiğinde meydana gelen bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonu olan farenjit hastalığı, bronşit hastalığına da sebep olabilir. Farenjit bazı kişilerde çok uzun zamandan beri var olan fakat herhangi şikâyete sebep olmayabilir. Böyle durumlarda farenjit hastalığı kronikleşmiştir. Farenjit belirtilerinin çok şiddetlendiği ve yeni görüldüğü durumlarda ise akut farenjit meydana geliş demektir.

Farenjit Nedenleri

Boğazın arka bölümü mikroplara, toza ve ısıya karşı duyarlıdır. Hem akut hem de müzmin farenjitin sebepleri çoğunlukla mikroplar ya da virüsler olmakla birlikte, meydana gelmelerinde ufak farklar bulunmaktadır. Kronik farenjitte sigara ve alkol kullanmak, alerji, virüs ve bazı bakteriler, genizde meydana gelen akıntılar, kuru hava gibi bazı etkiler sebep olabilir. Bütün bunlar boğazı tahriş etmeye sebep olan etkenlerdir. Bunların dışında da boğazı tahriş eden bazı faktörlerde vardır. Bu faktörler de aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecekler, içecekler bademcik iltihabı, asitli içecekler de farenjite neden olabilmektedir. Aynı zamanda burun tıkanıklığı da farenjitin meydana gelmesini kolaylaştırmaktadır.

farenjit

Akut farenjitte ise neden olan etken genelde virüs ya da bazı bakterilerdir. Aynı zamanda tahriş edici sebepler de farenjitin meydana gelmesinde rol oynar. Bunun yanında mevsimler, farenjit meydana gelmesinde etkilidir. Kapalı mekânlarda görülme sıklığı daha fazladır. Havada bulunan bazı maddeler ve bazı soğuk algınlıkları farenjite sebep olabilmektedir.

Farenjit hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Farenjit hastalığı başladığında, boğaz ağrısı, boğazda yanma, boğazda kuruluk, boğazda kaşınma, yutma güçlüğü, sık sık öksürmek, ateş basmaları, ses kısılması, sürekli yorgunluk ve halsizlik, burun akıntısı, yüksek ateş, baş ağrısı belirtiler ortaya çıkmaya başlar.
Sadece kronikleşmiş farenjitte ateşlenme olmamaktadır. Hasta halsizlik ya da yorgunluktan şikayet etmez. Sürekli boğazında balgam gibi bir şeyin varlığından şikayet eder. Bu sebeple boğazını temizleme ihtiyacı duyar. Ancak boğazını her temizlemeye kalktığında, boğazın daha çok tahriş olduğu hissedilir.
Doktora muayene olduğunda, boğazında kızarıklık ve şişlik, burnunda şişlik, genizde akıntı gibi belirtiler tespit edilir.

Farenjit Tedavisi

Farenjit tedavisinde antibiyotik kullanımı oldukça etkilidir. Antibiyotik tedavisi, virüsler üzerinde fazla etkisi olmasa bile bakterileri yok etmek için oldukça önemlidir. Bu şekilde farenjit hastalığının iyileşmesi hızlanır. Antibiyotik kullanımının yanında ağrı kesici ilaçlar, ateş düşürücü ilaçlar, geniz akıntısını kesecek ilaçlar kullanılabilir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Akut farenjit, yutak bölgenizde ortaya çıkan iltihaplanma halidir. Akut farenjit hastalığı baş gösterdiğinde, bakteriler hızla çoğalırlar ancak kısa süre yaşarlar. Aynı zamanda bademcik dokusu da yutakla ile birlikte aynı zamanda etkilenebilir akut farenjitten. Sadece bademcik dokusunun iltihaplanması durumu, tonsillit olarak da ifade edilebilir. Farenjit hastalığını kısaca tanımlamak gerekirse, boğaz mukozasında meydana gelen iltihaplanma olarak ifade edebilir. Farenjitler akut franjit ve kronik farenjit olarak incelebilir. Hızla, birden bire ortaya çıkan farenjite akut farenjit denirken, uzun müddet devam ederek meydana gelen farenjite de kronik farenjit olarak tanılanabilir. Şayet grip ya da soğuk algınlığı hastalığı yaşıyorsanız boğaz mukazasının üzerine konaklanan bakteriler iltihaplanmaya sebep olabilmektedir ve akabinde sesinizde kısılmalar, boğazınızda kuruluklar ve boğaz ağrısı gibi şikâyetleriniz başlar.
Akut farenjit, çoğu kişide görülebilen, virüs kaynaklı olup zamanında tedavi edilmezse bakteri ve iltihaplarla iyice karışıp daha yoğun şikâyetlere sebep olabilen bir hastalıktır. Akut farenjitle başlayan boğazlardaki iltihaplanmalar bir süre sonra bademcikler ve bademciklerin hemen arkasında olan kasların da iltihaplanmasına sebep olabilir. Meydana gelen bu iltihaplanmalarda ateş yükselmesi, kulak ağrısı gibi şikâyetlere sebep olur.

Akut farenjitin belirtileri

Akut farenjit hastalığına yakalandığınızda boğazınızda ağrı, sık sık kuru öksürük, boğazda kızarıklık, yutkunma zorluğu, ateş yükselmesi görülür.

Akut farenjitin tedavisi

Akut farenjit hastalığının sebebi bakteriler ise antibiyotik ilaçlar alınması gereklidir. Fakat akut farenjiti tedavi etmek isterken, çok fazla antibiyotik kullanılırsa bağırsaklardaki yararlı bakterilerin de yok olma riski oluşur ve akabinde sindirim bozuklukları başlayabilir. Akut farenjit tedavisi devam ederken sigara içmemeye, sigara içilen bölgeden uzak kalmaya, sıvı gıdalar tüketmeye ve tuzlu su ile gargara yapmaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. galip dedi ki:

  benm 3 4 aydır bı sııkıntım vardı sıkıntıda su boynumda agrı asırı ates halsızlık dıs etlerımın sısmesı ve yutkunmada sıkıntı yasıorum bogulcakmıs gıbı oluorm bademcıkdednır dedım bademcık amelıyatı oldum ama hala ddevam edıor doktor franjıt dedı ılac verdı ama ıse yaramıor yardım edersenız sevnırım

 2. ender dedi ki:

  Arkadaşlar faranjit hastalığım tam 2 yıl sürdü ve her ay kesinlikle 1 hafta öksürük krizi tutuyordu. Kaç kere doktora gittiysem hiç bir çözüm yok. Daha sonra sigarayı bıraktım 3 sene geçti ve ne faranjit ne grip. Tamamı geçti gitti. Eğer sigara içiyorsanız kesinlikle bırakmanızı tavsiye ederim. Hastalıktan eser kalmayacak.

 3. emine dedi ki:

  arkadaşlar ben bu sıralar grip oldum. sürekli öksürük vardı boğulurcasına özellikle geceleri oluyo günlerdir gece uykum yok. doktora gidince faranjit dedi. bekle geçer zamanla öksürüğün yok olmasını bekleme zamana bırak dedi ama zamana bırakılacak gibi değil berbat bi şey bu hayatım alt üst oldu bu öksürükten günlerdir aralıksız öksürüyorum çok kötüyüm allah aşkına yardım edin. ökrüğe ne iyi geliyor ayrıca ilk defa böyle bir şey yaşıyorum ben.

 4. özlem dedi ki:

  kızım 2,5 yasında.sık sık boğoz enfeksiyonu oluyo.bazen öyle bi hale geliyoki saniyede 2-3 kez nefes alıp veriyo.ve her defasında antibiyotik vermek istemiyorum. ayrıca sürekli hareket halinde ve haliyle terliyo.hemen hemem ayda bir kez gideriz doktora antibiyotiksiz bi tedavisi olabilirmi?

 5. berkay dedi ki:

  Merhabalar. Bende de yaklaşık 1 buçuk ay önce farenjit ortaya cıktı doktor doktor dolaştım resmen antibiyotik kullandığım zamanlar rahatlıyorum ancak antibiyotik bitince tekrar bu illet hastalık tetiklemeye geçiyor (eger evamlılık yapmıyorsa beynim)Bende ki belirtileri boğazda yanma ve boğazımın içinde beyazımsı lekeler (hastalığımın kronik yada akut olduğunu dahi bilmiyorum açıkçası ama büyük ihtimal kronik olması lazım) . Doktora kontrole gittiğimde doktor farenjitimin küçüldüğünü boğazımda kızarıklık olduğunu bunun içinde ayriyaten alerjik uygulama planı verdi.Farenjitin akut yada kronik olduğu nasıl anlaşılır ve de farenjitli bir insanın neler yapması gerekir yardımcı olurmusunuz lütfen

 6. tijen dedi ki:

  sesim her kış kısılıyor boğazım ağrıyor öksüremıyorum yarıda kesiliyor öksürüğüm ses kısıklıgını net 10 gün yasıyorum önce çok kalınlaşıyor sonra sesım az çıkacak kadar kısılıyor grip gibi üşümede yaşıyorum, kbb doktoruna muayene oldugumda ilaçlar mide bulantısı yaptı

 7. ali dedi ki:

  bende bu ğis hastelıga kapıldım yaklaşık 7 aydır yemeden içmeden kesildim dıktora gittim bitkisel ilaç kullandım ama boş yutkunma zorluğu ve sanki boğazımda bişe takılmış gibi bişe var hayat zindan resmen

 8. ihsan dedi ki:

  bende 1.5 yıldır farenjit var. yemek yerken önceden çok zorluk çekiyordum ama şimdi biraz iyi bazen boğazımdan ufak şekilde olan beyaz kütleler geliyor .Balgam geliyor devamlı ne yapmam lazım bi fikriniz var mı ???

 9. özkan dedi ki:

  Yaklaşık 2- 3 ayda bir faranjit oluyorum.yüksek ateş,özellikle aşırı derecede bel ağrısı oluyor..bel ve boynumda fıtık var.geçmişte çektirmiş olduğum emar sonucunda kuyruk sokumu kemiğinde boşluk olduğunu soylediler.antibiyotık ve penisilin iğne oluyorum……..kullanıyorum….aşırı terle atıyorum.beni en çok rahatsız eden hastalıktan çok bel ağrısı.. ne yapmam gerekiyo..

 10. adasu dedi ki:

  Merhaba
  yaklaşık 3 haftadır boğazımda sert bir cisim varmış gibi batmalar hissediyorum,bakıncada sağ tarafta 2 tane uzamış parcalar var,yutkunmakta,konuşmakta zorlanıyorum nefes alırkende batıyor,dün geçtiğini sandım,hiç bir şikayetim yokken tükürüğümde kan gördüm 2 dakika sürekli devam etti,hiç bir rahatsızlık vermeden.
  2 saat sonra tekrar aynı şikayetlerle daha şiddetli bir halde devam etmeye başladı.
  Boyun bölgesinde yıllardır olan 1-2 tane küçük yağ bezelerim vardı,bunlarda vücudumun çeşitli yerlerinde artıyor.
  Herhangi bir Dra gitmedim,kardeşim Non Hocdkin Lenfoma hastası ve iyileşti,buna rağmen gitmeyede korktuğum bir gerçek.Bunlar neyin belirtisi olabilir,basit bir Faranjit’midir sadece,yardımcı olursanız memnun olurum.
  Sağlıkla kalın

 11. yasemin dedi ki:

  40 yaşındayım,çok sık(en az 50-60 günde bir defa)farenjit oluyorum.önce boğazda hafif kaşıntı,yanma ardından kulakta kaşıntı ve kırgınlıkla başlıyor.Belirtiler ağırlaştıkça kulak-burun-boğaz-farenksteki iltihaba grip de eşlik etmeye başlıyor.son aşamada genellikle akciğere de ulaşıyor.Böylece bütün alt ve üst solunum hastalıklarını beraber ve çok ağır bir şekilde geçirmiş oluyorum.HASTALIK UZUN SÜRÜYOR VE İYİLEŞTİKTEN 45-50 GÜN SONRA TEKRAR BAŞLIYOR.Böbrek,sindirim sistemi ile ilgili bir hastalığım yok.Doktor hiç inceleme yapmadan ağzımıza bakıp hemen ilaç yazıyor,sonrası yine aynı dert…Tedavim için ve bu kadar sık hastalanmamak için ne yapabilirim.Lütfen beni aydınlatın,teşekkürler…

 12. seda dedi ki:

  Selamlar.aynen bende de galiba bu sorun var.bende ilk defa 19yasimda basladi.yemek yerken bogazima sebze takildigini hissetmistim bana cok aci cektirdi,bogazimda surekli baski hissediyordum,boguluyor gibiydim kac doktora gitmistim endoskopla bakmislar kizariklik var demislerdi,baska hicbirseyin yok 1seyde takilmayip demislerdi.hatta bogazimda sivilce gibi seylerde askarlanmisti.neyse bisekilde gecmisti.aylar gecti sonra yine ayni olay tekrarlanmisti yaz tatilimde balik yerken kilcigi takilmisti sanki yine ayni seyler olmustu,bogulma baski falan.ALLAH kimsenin basina boyle dert versin.onda da doktorlar tam 1care soylememislerdi hep ayni hikaye.ama belkide zamanla,duallarla gecmisti cok sukurki.bide simdi ayni sey basima geldi22yasimda:(( simdide bismis tomates yerken sanki takildigini hissettim yine ayni durumdayim.ama artik dusunuyorumki belkide o zamanlardan bende farenjit varmis simdide ayni durummus.belkide sorun budur.bide bende burnumda hem allerji var,hem burnumda kemik egriligi var.hepsi sorun yarata bilir.bide simdiye kadar doktorlerimin yazdigi ilaclar antibiyotikler,bitki agiz temizleyicileri,mantar ilaclari,allerji ilaci ve digerdi.belkide bu yuzden gecmisti.ama nerdese3ay falandan fazla surmustu:(simdide ayni durumdayim,cok yakinda doktora gidicem cok uzuluyorum:((.belkide farenjitim,bilmiyorum ne oldugumu artik.ALLAHim kimsenin basina vermesin boyle 1dert.Amin.bu aciyi yasayanlar ancak beni anlarlar,cok kotu 1durum.sifa arayan insanlara acill sifalar diliyorum:(.saygilar

 13. caner dedi ki:

  hocam kolay gelsin bende aaşağı yukarı bir yıldır.doktorun söylediğine göre ağır faranjit var dedi.sabahları kaltığımda bazen boğazımdan koyu bir kan geliyor.sol baemciğim sürekli inik sağ bademciğim sürekli şişik ara ara üşüttüğümde kan geliyor bağazımdan doktara gittiğimde endoskopi yapti burnumdan kanla ilgili bir bulguya rastlamadı.bana 3 tane ilaç yazdı.ilaçların 3 de cacık cıktı hiç bir işe yaramadı……… ağız spreyi.200 mg antibiyotik bir tanede alerjik bir hap verdi.hocam ben tedavim için nasıl bir yola başvurcam ne yapmam gerekiyor neremin filmini çektircem.acaba korkuyorum kansermiyim boğazımda kiss mi var.cevabınızı bekliyorum hocam beni atlamayın lütfen teşk :)))sigara kullanmıyorum,bulunduğum ortam tozlu değil yanlız iş gereği klima altındayım

 14. nurten dedi ki:

  benimde boğazım da bi ağrı yutkunma hissi sanki bişey kalırda geçmez ya biri sanki boğazımı sıkıyo gibi hiç durmadan yutkunuyorum bu beni rahatsız ediyo KBB Doktoruna gittim faranjit sin dedi ama geçmiyo bu rahatsızlığım başladığından beri baş ağrılarım artı bununla ilgisi varmı acaba çok da sinirleniyorum nasıl geçer bu hastalık

 15. eyüp dedi ki:

  ende de boğaz kuruluğu,geçmeyen öksürük,balgam çıkaramama gibi sorunlar var nefesim sanki kesik kesik gibi konuşurken zorlanıyorum.göğüs uzmanı alerjik olabilir dedi alerji testim var haftaya ama ben o testte alerji çıkarsa hangi branşa gidip farenjit varmı yada ne durumda öğrenebilirmiyim.bu bende 20 gündür devam ediyor geçen gece evde uyku uyuyamadım öksürmeye başlayınca sanki ciğerden geliyormuş gibi kuvvatli öksürük oluyor filmlerim ve tahlillerim temiz çıktı yalnız bende dış guatr var buda yapabilir mi bunları bu konularda aydınlatırsanız sevinirim özellikle e mail adresime yollarsanız cevabı çok makbule geçer şimdiden teşekkkür ederim

 16. özgür dedi ki:

  Arkadaşlar,lütfen doktorlar kusura bakmasın.tıp farangitte çaresiz.senelerdir çekiyorum.Envayi çeşit antibiyotik kullandım.bi halta yaramadı.olan zavallı böbreklerime oldu.o gün hangi tıbbi mumessil arkadaş bize hangi ilacı uygun gördüyse onu kullanıyoruz.hayat tarzımı değiştirdim.denilenlerii harfiyen uyguladım.öksürmekten sol kasık zarım yırtıldı.birde x doktorun yazdığını y doktor asla beğenmiyor.

 17. esmanur dedi ki:

  ben doktora gittim ve farenjit dediler 14 senedir çekiyorum doktor tıp fakültesine burun için alerji testine gönderdi 13 yaşındayken kalp kapakçığı çökmesi olmuş sizce bu ciddimi?

 18. kenan dedi ki:

  arkadaslar benımde yaklasık olarak 9 aydır yutkundugumda takılma hıssı bulantı, boğazda sureklı kuruluk ve yutkunma hıssı kulak burun boğazcıya gıttım bana kronık faranjıtımın oldugunu soledı ve ılaç verdı kullandım ama ışe yaramadı devam ettı rahatsızlıgım.bu sefer dahıleye uzmanına gıttım oda bana reflü oldugumu soledı ve ….. ve ….. verdı gun gectıkce daha ıyı oldum ama ılacları bırakınca rahatsızlıgım devam edıyor endoskopi yaptırmam gerekecek galıba ama korkuyorum:(

 19. okan dedi ki:

  merhabalar herkese geçmiş olsun bendede ateş ses ksıklığı yutkunma zroluğu var ve dilim sarımsı bir renkte 3 ayrı doktora gittim biri alerjik rinit var dedi biri burun kemiğin eğri dedi ama bende faranjitte varmış ilaçlar işe yaramdı bende hersabah kalkıyorum 2saat yürüyüş yapıyorum ve spor sürekli su şişem elimde çok su tüketiyorum bide ada çayı doğal antibiyotikmiş onuiçiyorum ballı ılık duş iyi geliyor ama şunuda biliyorumki bağışıklığımı güçlendirdiğim zaman hiçbir hastalık dayanmaz en önemlisi sağlıklı gıdalar bol cevitamini ben faranjiti doğal yollarla yenmeye kararlıyım bence sizde dert etmeyin herşeyi hastalık sizden korksun

 20. betül dedi ki:

  Bende hayatımda ilk defa faranjit oldum çok zor iyileşen bi hastalık gerçekten çok zor bi rahatsızlık üçüncü hafta hala tamamen geçmedi ölüme bile neden oluyomuş öyle mi