Besin Alerjisi

Besin Alerjisi

Yemeğin ardından bitkinleşiyor, uyku bastırıyor ise bu hastalığa tolere edememekte olduğunuz gıdalar sebep olmaktadır. Besin alerjisi diye isimlendirilen bu vaziyet gıdalara bağlı meydana çıkar, farklı bir anlatımla bulguları insandan, insana farklılık gösterir.

Besin alerjisi kimi gıdaların içermekte olduğu proteinler bedenin bağışıklığını uyarmasına sebep olmaktadır. Uyarılmış olan bağışıklık sistemi, gıdaya karşı bağışıklık cevabını oluşturmaktadır ve de gıda alerjisi meydana çıkar. Organizmada kendine karşın antikor oluşturmakta olan maddeye antijen denilmektedir.

Antijen, alerjik bir durum geliştirdiğinde, o halde antijene alerjen ismi verilir. İnsanda çoğu besin ile besin bileşeni alerjen olarak etki etmektedir. Kimi gıdalarda olmayan protein, bedende bağışıklığın uyarılmasına neden olmaktadır ve de besin alerjisini meydana çıkarmaktadır. Alerjen özelliği olan besinler genelde inek sütünde, soyada, yumurtada, mısırda, baklagillerde, yer fıstığında, çavdarda, çikolata, meyvelerde ve deniz ürünlerindedir.

ALERJİ NASIL ANLAŞILIR?

Besin alerjisi şeklindeki besin alımlarının ardından görülen diğer bir tepkide besin intoleransıdır. Beden belirli besinleri sindirmesinde zorlandığı zamanlarda bu besine karşın bedende duyarlılık gelişmesi. Besin intoleransı bağışıklıkla alakalı olmaz. Tepki özel besinlerin ve ya bileşenlerin sindirilememesi ve ya emilememesinden ötürü meydana gelir.

Tepki besinin doğal yapısındaki kimyasallara karşın olacağı gibi, gıdalardaki katkı maddesine karşında gelişebilir.
Özet olarak; besin alerjisi bağışıklığın herhangi bir besine karşın gösterecek olduğu reaksiyon; gıda intoleransıysa bedenin herhangi bir besini sindirme kabiliyetinin olmamasıdır.

NEDENLERDEN BiRi DE KAFEiN

Besin intoleransına rastlanma sıklığı alerjiden fazla olur. İntoleransa ve de alerjiye aynı gıda sebep olabilir. Sütte bulunan proteine alerji, laktoza karşıda intolerans olabilir. Belirtileri kişiyi rahatsız eder fakat yaşamı tehlikeye sokmamaktadır. Genellikle insanda sütle, sütteki şeker laktoz, glüten, buğday, gıdalardaki koruyucu maddelerle, kafeinde sıkça karşılaşılan besin intoleransıdır.

besin alerjisi

 

ALLERJİ BELİRTİLERİ NELERDİR

Besin alerjisi ile besin intoleransı ile alakalı insanda sıkça karşılaşılan belirtiler şöyledir;

Tansiyon düşmesi, baş dönmesi, bayılmalar
• Dudaklar ile boğazda şişme, ağızda, boğazda ve de dilde kuruluk
Mide bulantısı, amel ile kusma
Öksürük, nefes darlığı, solunum problemleri
• Ciltte ve de gözde kızarma, kaşıntı
• Midede ağrı
• Bağırsaklarda problem
• Burunda akıntı
Baş ağrısı
• Huzursuzluk
• Şişme
• Kilo alma

KİLO VERMENİZİ ENGELLEYEBİLİR

Kimi besinlerin bedende alerjik tepki vermesi kilo sorunu olan insanların rejim yapmalarına karşılık kilo vermemesinin sebebini doğurmaktadır. Bu insanlar besin intoleransı testi yaptırıp, hassasiyeti olan gıdaları besin listesinden çıkardıktan sonra kilo problemlerinin çözümüne ulaşabilirler.

BULGULAR 30 DAKİKADA ORTAYA ÇIKAR

Besin alerjisi hayati tehlike yaratabilir. Tüketilmekte olan besinlere karşın alerji bulunuyor ise yedikten 10 la 30 dakika içerisinde belirtiler meydana çıkar ve de tehlikeli durumlara da yol açabilir.
Besin alerjisi tanısının konulmasının ardından reaksiyona sebep olan gıdaları tüketmemelisiniz. Besin alerjisi, kaşıntıya, döküntülere ve de şişmeler şeklindeki ani belirtiler meydana gelmesine sebep açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. goktuğ dedi ki:

  Sitenizdeki bilgiler kapsamli ancak ben 2.3yildir domates bayaz et ve kirmizi et salcali yemekler vb yedigumde asidi şekildevvücudunun nazi yerlerinde kana yana kadar kasiniyor ne yiyecegime sasirdim bana yardimci olursani sevinirim sevgulerumle

 2. seyma dedi ki:

  kizimiz 1 yasina 23 mayis 2014 te girdi…kizimizin allerjen bir yapisi var..ve kasintisida oldukca fazla …biz amerikada texas da yasiyoruz …turkiyeye ziyarete geldik son 2 3 gun kala kasinti ve sonrasi uyku vaziyeti ….ama uyaninca kizarikliklar artmis …gozu kulagi sismizti..cok korktuk acil olarak doktora goturduk…igne ve surup kullandik kisa surede normale dondu…bu bizi oldukca heyecanlandirdi…nedir ….ne degildir bilmiyoruz…ne zamana kadar surer bilmiyoruz…inek sutu ve yumurta yemisti…birde cilek recelini tattirmistik…hepsi bu …suphelerimiz bunlar uzerinde….bilgi veren
  yaziniz icin tesekkurler

 3. arzu dedi ki:

  mrb benim vücudumda nedenini hiç bilmediğim bir kaşıntı oldu sağlık cağına gittim doktor sıkıntıdan olduğunu söyleyip 3 kutu ilaç verdi fakat ilaçlardan birinin yan etkisi olduğu içino ve diğer ilaçları içmeyi bıraktım 1 hftadır toz meyve suyu yapılan bir fabrikada çalışıyorum dün gece yatağa yattığım aanda kaşıntı başladı beni uykudan uyandırıcak şekilde kaşıntıdan okadar rahatsız oldumki kalkıp baktığımda vücudumun her yeri kaşınmadan kızarmış ve kabarık yüzüm bile üst dudağımın sağ tarafı silikon yapmış gibi şişti acile gittim alerjik diyip iğne vurdular sağlık ocağının bana verdiği ilaçları(yan etki yapan ilaç hariç) kullanmam gerektiğini söyledişu anda tek tük hafif kaşınır gibi oluyo acb alerjim çalıştığım fabrikadaki tozdanmı dvm edermi alerjim