A+
A-

Üre Nedir?
Üre böbrekler yardımı idrar ile vücuttan atılan bir protein ürünüdür. Aynı zamanda suda eriyebilen azotlu bir maddedir. Üre karaciğerde oluşmaktadır ve böbrek fonksiyon testlerinde önemli bir ölçüt olarak alınmaktadır. Bu ölçüte göre normal bir insanda üre değeri diğer bir değiş ile BUN değeri beş ve yirmi beş mg/dL olmalıdır. Fakat üre değeri vücuttaki genel azottan etkilenmektedir. Günlük alınan sıvı miktarı ve idrar yapımındaki hıza varana kadar çoğu alandan etkilenmektedir. Bu nedenle her hangi bir teşhis koymak için tek başına yeterli bir test olmamaktadır. Fakat hastalıklardan şüphelenmek adına bir yol göstericidir.

Sponsorlu Bağlantılar

üre
Ürenin Arttığı ve Azaldığı Durumlar:
Arttığı Haller:
Ürenin artışı öncelikle bir böbrek fonksiyon bozukluğunun mesajını vermektedir. Bununla birlikte kalp yetmezliğinde, tuz ve su alımında anormallikler ile kontrolsüzlüklerde, bağırsak kanamalarında, protein tüketiminde, stres anında, yanık durumlarında, ateş yüksekliğinde, akut myokard enfarktüsünde ve kontrolsüzce yapılan diyetlerde artmaktadır.
Azaldığı Haller:
Üre değerinin düşüklüğü özellikle de karaciğer yetmezliği hastalığını yaşayan bireylerde sıklıkla görülmektedir. Bunun dışında kontrolsüzce kilo alım ve verimleri bir diğer adıyla kaşeksi hastalığı da üre değerlerinde azalmaya neden olmaktadır. Nefroz gibi böbrek hastalıkları da üre değerlerine etki etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. mira dedi ki:

  ure sonucta 10 cikti normal17-43olmali.demir46.(60-180).rerritin8.5.(11.-306)

 2. nesrin dedi ki:

  Midenin 5te 1inci alınmış babamın ameliyatından sonra üre 108 olmuş.bunun tedavisi nedir?

 3. Müzeyyen D. dedi ki:

  doktora gittim ürem yüksek çıktı ne gibi bir sonuç olur? Sizlerden yardım bekliyorum, ilgilenirseniz sevinirim.

 4. Raşit E. dedi ki:

  ben bu hafta kan tahlili yaptırdım doktorumuz bun değerinin yüksek oldugunu soyledi dahılıyeye gorunmem gerektıgını soyledı fakat ınternettekı arastırmalarım da degerı normal gosterıyor benim tahlılımde sonuc degerını 24 olarak gosterıyor sızce normalmı yuksekmı

 5. burcu dedi ki:

  benim 3 yaşında bir oğlum var,çarşamba akşamı acildeydik ve üresi yüksek çıktı.46,47arasında oynama yapıyor.ve oğlumda taş veya kum olabilir dediler.idrarındada kan var.ve ben ne yapacağımı bilmiyorum.idrarını yaparken acı var ve ağlıyor.

Yandex.Metrica