A+
A-

Böbrek Yetmezliği Hakkında?

Kişiye böbrek yetmezliği hastalığı teşhisi konulduğunda, telaşa kapılması son derece normaldir. Ancak gelişen tıp sayesinde, doğru tedavi şekli ve doğru bilgiler ile yola devam edilmesi durumunda böbrek yetmezliği hastalığından kurtulmak mümkün. Böbrek hastalığı tedavi sürecinde kişiye renal ekip yani doktor, aile, diyaliz ünitesi hemşireleri, psikolog, yarımcı personeller ve diyetisyen kişiye eşlik eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle böbrekleri tanıyalım:

Böbrekler, omurganın iki yanında, karın boşluğu denen bölümün içinde, bel bölümünün üzerinde yer alan hayati organlardan biridir.

Genelde bir insanda iki adet böbrek bulunurken, tek böbrekle yaşayan ve gayet sağlıklı olan insanlarda mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrekler şekil bakımında fasulyeyi andıran, hacmi ve ağırlığı çok az olan, sağlıklı bir yaşam için insan bedenindeki en önemli organlardan biridir.

Böbreklerin görevlerine değinmek gerekirse:

* Metabolik ürünlerin vücuttan atılması böbreklerin en önemli görev bedende var olan, zararlı ve atık maddeleri süzerek bedenden idrar vasıtasıyla atılmasını sağlamaktır.
* Kan basıncının düzenlenmesi Böbrekler birbirinden farklı hormonlar salgılamaktadır ve bu hormonların içersindeki en önemli hormon renin ismi verilen tansiyonu dengeleyen hormondur.
* Sıvı dengesini ve kandaki pH düzenlenmesini sağlar sağlıklı bir vücut için gerekli olan bazı minerallerin, suyun, glikozun ve proteinlerin belli bir düzeyde tutulmasını sağlar.
* Kan yapımını kontrol eder Böbreklerin salgıladığı pek çok hormondan biri olan eritropoetin isimli hormon aracılığı ile kemik iliğini uyarır ve kan yapımına yardımcı olur.
* Kemik yapımını kontrol eder Besinlerden alınan D vitamini yöneterek kandaki kalsiyum – fosfor oranlarını dengeleyerek daha sağlıklı bir kemik oluşumunu sağlar.

Böbrek yetmezliği nedir?

Böbreklerin asıl yaptığı görevleri artık yapamaz hale gelmesi yani bütün fonksiyonlarını yitirmesi olarak tanımlanabilir. Böbrek yetmezliği iki çeşit olarak gelişim seyreder.

Akut böbrek yetmezliği

Akut böbrek yetmezliğinde, böbreklerin normal sağlıklı çalışma sistemi devam ederken aniden gelişen bir olay neticesinde artık böbreklerini işlevlerini yetiremez hale gelmesidir.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek Yetmezliği Sebepleri

* Ani tansiyon yükselmesi sorunlarının yaşanması
* Kaza sonucunda ciddi yaralanmalar ve fazla kanamalar yaşanması
* Böbrek enfeksiyonları
* Farklı zehirlenme durumlarının yaşanması
* Bir takım ilaçların kullanılması halinde yaşanan alerjik durumlar
* Büyük ve önemli ameliyatlar yaşanması
* Farklı nedenlerden dolayı idrar yollarında oluşan tıkanmalar
* Bedende meydana gelen büyük çaptaki yanıklar

Bu tip böbrek yetmezliği durumlarında yani akut böbrek yetmezliği hastalığında hastalar genelde iyileşir. Akut böbrek yetmezliği hastalığında tedaviye başlama süreci ne kadar hızlı olursa kurtulma sürecide o kadar hızlı olacaktır.

Kronik böbrek yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği son derece sinsi ilerleyen ve bu ilerleme aşamasında çok nadir belirtiler gösteren ve böbreklerin sürekli yapması gereken fonksiyonları bir süre sonra tamamen yapamaz hale getiren bir hastalıktır.

Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri

* Bireyin yaşadığı yüksek tansiyon hastalığı
* Bazı sistematik hastalıkları bireyin önceden beri yaşıyor olması. Örneğin Akdeniz ateşi
* Bireyin böbreklerinde var olmuş kistler
* Kanamalar
* Bireyin sürekli kullandığı bir takım ilaçlar

Kanda zararlı maddelerin birikmesi arttıkça;

* Halsizlik baş gösterecektir
* Mide bulantıları ve akabinde kusmalar başlayacaktır
* İştahsızlık hissi ön plana çıkacaktır
* Vücutta su ve tuzun birikmesi ile ödem denen vücut şişlikleri ortaya çıkacaktır.
* Her an devam eden uyku isteği, dikkat eksikliği, dalgınlık halleri
* Kansızlık hastalığının baş göstermiş olması
* Bireyin cilt renginde değişmeler başlaması ve deri kaşıntıları görünmesi

Böbrek yetmezliği hastalığında en önemli husus erken teşhistir. Çünkü erken teşhis edilen böbrek yetmezlikleri ilaçla ve diyetle yok edilebilirken, teşhiste biraz geç kalınmış ise farklı tedavi şekillerine başvurulması gerekiyor.

Bunlar:

1. Böbrek nakli yapılması

2. Diyaliz tedavisine başlanması

a. Periton diyalizi
b. Hemodiyaliz

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. veli dedi ki:

    17 yaşındayım 1 hafta önce başımda çok kötü ağrı vardı acile gittim tansiyonumu ölçtüler tansiyonum 13/9 çıktı dediler ve 1 hafta ölçtür dediler tansiyonum 4 gün normal çıktı diğer 3 günde ise sabah normal akşam 14/ kusurlu çıktı ve arada iştahsızlık oluyodu ve şu 2 hünden beri akşamları hiç birşey canım istemiyor yiyemiyorum başım agrıyo sanki kafam hafiften sersem gibi bana bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen…

  2. mehtap dedi ki:

    Merhaba 48 saat once evde yari baygin uykudan uyanip yere dusmus annem74 yasinda tip2 seker hastasi tansiyon kollestrol hastaliklari olan biridir hastanede suan yogun bakimdabobrek yetmezligi cikti kalbinde anjiyoyapildi damarlari acilmadi tek damari acildi pil takildi simdi bu geceyi bekliyoruz yarin sabah diyaliz makinasina giricek dr ozaman kendisine gelicekdiyo bobrek hastaligi bukadar kalbine zarar verdigini bilmezdim aslinda enonli sey seker hastaligi dogusdan sonradan hic farketmiyo bu hastalikla yasamasini bilmelidiyet duzenli hayat yuruyus bence hayatin icinde saglik enonemli herkeze saglik diliyorum

Yandex.Metrica