Böbrek Yetmezliği

Böbrek Yetmezliği Hakkında?

Kişiye böbrek yetmezliği hastalığı teşhisi konulduğunda, telaşa kapılması son derece normaldir. Ancak gelişen tıp sayesinde, doğru tedavi şekli ve doğru bilgiler ile yola devam edilmesi durumunda böbrek yetmezliği hastalığından kurtulmak mümkün. Böbrek hastalığı tedavi sürecinde kişiye renal ekip yani doktor, aile, diyaliz ünitesi hemşireleri, psikolog, yarımcı personeller ve diyetisyen kişiye eşlik eder.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Genellikle böbrek yetmezliği hastalığı sinsi bir hastalıktır bu nedenle hastalar erken dönemde hastalığı anlayamazlar bu sayede de hastalık konusunda geç kalınmış olur ancak bu sayacağımız böbrek yetmezliği belirtilerine dikkat etmek gereklidir.

Kolayca yoruluyorsanız
İştahınızda azalmalar olmuş ise
Kusmanız ve sürekli bulantılarınız varsa
Bacaklarınıza belirli aralıklarla kramplar giriyorsa
El ayaklarınızda ve yüzlerinizde şişmeler oluyorsa
Cildinizde kurumalar oluşmuşsa
Düzensiz uyku veya sürekli bir uykusuzluk hali oluyorsa

Evet bu yukarıda saydığımız 7 madde size ışık tutacaktır bu gibi belirtiler oluştuğunda aklınıza ilk gelecek durum böbrekler olmalıdır. Böbreklerin yapısının ve çalışmasının bozulması durumunda böbreklerin attığı bazı maddeler kan içerisinde birikmeye başlar bunların en başında ise üre gelmektedir.

Böbrek hastalığı tedavi edilmeden önce mutlaka tanısının konulması gerekmektedir. Tanı konulduktan sonra altta yatan neden çözülmeli ve ilk önce bu durum düzeltilmeli örneğin hastada şeker oranı yüksekse mutlaka bu normal olan düzeye çekilmelidir. Daha sonra böbreğin tedavisine başlanmalıdır. Böbrek yetmezliği tedavisinde geriye dönüş mümkün olmadığı için olan durumu muhafaza etmek üzerine bir iyileştirmeye gidilir.

Öncelikle böbrekleri tanıyalım:

Böbrekler, omurganın iki yanında, karın boşluğu denen bölümün içinde, bel bölümünün üzerinde yer alan hayati organlardan biridir. Genelde bir insanda iki adet böbrek bulunurken, tek böbrekle yaşayan ve gayet sağlıklı olan insanlarda mevcuttur. Böbrekler şekil bakımında fasulyeyi andıran, hacmi ve ağırlığı çok az olan, sağlıklı bir yaşam için insan bedenindeki en önemli organlardan biridir.

Böbreklerin görevlerine değinmek gerekirse:

* Metabolik ürünlerin vücuttan atılması böbreklerin en önemli görev bedende var olan, zararlı ve atık maddeleri süzerek bedenden idrar vasıtasıyla atılmasını sağlamaktır.
* Kan basıncının düzenlenmesi Böbrekler birbirinden farklı hormonlar salgılamaktadır ve bu hormonların içersindeki en önemli hormon renin ismi verilen tansiyonu dengeleyen hormondur.
* Sıvı dengesini ve kandaki pH düzenlenmesini sağlar sağlıklı bir vücut için gerekli olan bazı minerallerin, suyun, glikozun ve proteinlerin belli bir düzeyde tutulmasını sağlar.
* Kan yapımını kontrol eder Böbreklerin salgıladığı pek çok hormondan biri olan eritropoetin isimli hormon aracılığı ile kemik iliğini uyarır ve kan yapımına yardımcı olur.
* Kemik yapımını kontrol eder Besinlerden alınan D vitamini yöneterek kandaki kalsiyum – fosfor oranlarını dengeleyerek daha sağlıklı bir kemik oluşumunu sağlar.

Böbrek yetmezliği nedir?

Böbreklerin asıl yaptığı görevleri artık yapamaz hale gelmesi yani bütün fonksiyonlarını yitirmesi olarak tanımlanabilir. Böbrek yetmezliği iki çeşit olarak gelişim seyreder.

Akut böbrek yetmezliği

Akut böbrek yetmezliğinde, böbreklerin normal sağlıklı çalışma sistemi devam ederken aniden gelişen bir olay neticesinde artık böbreklerini işlevlerini yetiremez hale gelmesidir.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek Yetmezliği Sebepleri

* Ani tansiyon yükselmesi sorunlarının yaşanması
* Kaza sonucunda ciddi yaralanmalar ve fazla kanamalar yaşanması
* Böbrek enfeksiyonları
* Farklı zehirlenme durumlarının yaşanması
* Bir takım ilaçların kullanılması halinde yaşanan alerjik durumlar
* Büyük ve önemli ameliyatlar yaşanması
* Farklı nedenlerden dolayı idrar yollarında oluşan tıkanmalar
* Bedende meydana gelen büyük çaptaki yanıklar

Bu tip böbrek yetmezliği durumlarında yani akut böbrek yetmezliği hastalığında hastalar genelde iyileşir. Akut böbrek yetmezliği hastalığında tedaviye başlama süreci ne kadar hızlı olursa kurtulma sürecide o kadar hızlı olacaktır.

Kronik böbrek yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği son derece sinsi ilerleyen ve bu ilerleme aşamasında çok nadir belirtiler gösteren ve böbreklerin sürekli yapması gereken fonksiyonları bir süre sonra tamamen yapamaz hale getiren bir hastalıktır.

Kronik böbrek yetmezliğinde böbreklerin uzun bir süreç sonunda yavaş yavaş fonksiyonunu kaybetmesi durumudur. Bir daha geri dönüşü yoktur. Böbrekler vücuttaki fazla suları idrarla birlikte dışarı atılmasını sağlamaktadır bunun yanında kan yapımını ve kemik metabolizmasını da kontrol ettiği için anemi de görülebilir. Böbrek yetmezliği ciddi bir durumdur  bu durumda vücudunuzun su ve kimyasal dengesi komple bozulmaktadır. Genellikle şeker hastalığına ve de hipertansiyona bağlı olarak gelişmektedir. Ancak bunların direk olarak etkisi yoktur bunun yanında bir çok faktörde etkilidir. Örneğin sürekli olarak tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları, genetik böbrek hastalıkları  etken olabilir. Böbrek yetmezliğinde genellikle hastalar biraz geç kalmış bir şekilde doktora başvururlar bu şekilde olunca da hastalığın kesin bir nedeni bulunamaz. Bulunması da mümkün değildir. Risk grubunda olan kişileri şu şekilde özetleyebiliriz yaşlı kişiler, kalp rahatsızlığı yaşayanlar, şeker ve kan hastalıkları olanlar, ailesinde böbrek hastalığı olanlar, sigara içenler, çok sık ağrı kesici kullananlar.

Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri

* Bireyin yaşadığı yüksek tansiyon hastalığı
* Bazı sistematik hastalıkları bireyin önceden beri yaşıyor olması. Örneğin Akdeniz ateşi
* Bireyin böbreklerinde var olmuş kistler
* Kanamalar
* Bireyin sürekli kullandığı bir takım ilaçlar

Kanda zararlı maddelerin birikmesi arttıkça;

* Halsizlik baş gösterecektir
* Mide bulantıları ve akabinde kusmalar başlayacaktır
* İştahsızlık hissi ön plana çıkacaktır
* Vücutta su ve tuzun birikmesi ile ödem denen vücut şişlikleri ortaya çıkacaktır.
* Her an devam eden uyku isteği, dikkat eksikliği, dalgınlık halleri
* Kansızlık hastalığının baş göstermiş olması
* Bireyin cilt renginde değişmeler başlaması ve deri kaşıntıları görünmesi

Böbrek yetmezliği hastalığında en önemli husus erken teşhistir. Çünkü erken teşhis edilen böbrek yetmezlikleri ilaçla ve diyetle yok edilebilirken, teşhiste biraz geç kalınmış ise farklı tedavi şekillerine başvurulması gerekiyor.

Bunlar:

1. Böbrek nakli yapılması
2. Diyaliz tedavisine başlanması
a. Periton diyalizi
b. Hemodiyaliz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. nilay dedi ki:

  Merhaba efendim,

  Ben Nilay Hollanda’dan. Suan Sint Lucas Andreas hastandesinde calisiyorim Amsterdam’da . Dialyz hemsiresi icin egitim goruyorum son 1 ayim kaldi. Egitim icin sartlardan birisi arastirma yapmam gerek. Onun icin fosfat hakkinda brosur yapmak istiyorum Turk dialyz hastalarimiz icin. Fosfat neder? Hangi yemek urunlerindedir? Ve nasil fosfat ilaclari kullanmamiz gereklidir. Bunu kisa metin ve cok resimlerle yapmak istiyorum. web uzerine fazla bilgi alamadagim icin fosfat ilaclari hakkinda, size sorum,sizde brosur varmi bu konu hakkinda? Bana gondere bilirmissiniz? Malesef Turkcem yazim okadar iyi olmadigi icin biraz destek ariyorim. Bu brosurle amacim fosfat degerini asaga indirmek istiyorum, cunku Turk hastalirimizin dil sorunu var malesef onun yaninda bazilarin okuma yazmalari yok. Bu yuzden bilgiler hollandaca yeterli degil turk insanlarimiza. Ben cok tercumanlik yaptigim icin, biraz faydam oluyor.

  En kisa zamanda sizden duymak umut ediyorum.

  Saygilarimla,

 2. yasar dedi ki:

  adim yasar 27 yasinda bobreklerimde protein kacagi basladi. su an 35 yasindayim ve hala ilac kullaniyorum kortizon cell cept neoral sandimmun sinopril ve ator 40 kullandigim ilaclar. maleaef bu hastalik gecmiyor. omur boyu tuzsuz diyet ve sabah aksam ilac icmek sayesinde diyalize girmiyorum. ama ilaclar bobrekleri iyilestirmiyorsadece diyalize girme zamanimizi uzatiyor. bu hastaligim tedavisi icin avripanin degisik ulkelerine gidip tedavi oldum. ama malesef sonuc alamadim. bu hastalik gecmiyor. tek yapmamiz gereken tuzsuz beslenmek ve ilaclari duzgun kullanmak yoksa sonumuz diyaliz

 3. damla dedi ki:

  ben damla kronik böbrek hastasıyım ve böbrek ağrısından bel ve bacak ağrısından duramıyorum ve gıttıkce zayıflıyorum 50 kilodan 35 kıloya düştüm idrarımda kesılmeler başladı lütfen yardım edin ölmek istemıyorım 24 yasındayım ve ıkız cocugum var evlıyım ama eşiminkı tutmur başkasa yardım eden yok durumum acıl

 4. erkan dedi ki:

  Benim 1 haftadar soltarafımdaki böbregimin ustunde avı hissediyorum birse 2 gündur afedersiniz buyuk abdestimi yaparken cok cıvık geliyor.10 gündur penis buyutugu hapkullanmaya basladım bu hapla ilgisi olabilirmi

 5. mehmet dedi ki:

  Merhabalar. Ben eski bir diyaliz hastasıyım, kuru ağırlığım 80 kiloydu. Nakil olduktan 1 yıl sonra spora başladım, detay gerekirse bisiklet sürmeye. Şu anda 68-70 kilolarda geziyorum, 27 yaşındayım. Şimdi bunun nakilli böbreğe olan etkilerini araştırıyorum. Doktorlarım spora devam etmemi söylüyorlar ancak mesela 20 dakika boyunca kalp atımının dakikada 140-170 aralığında gezdiği cardio tarzı bisiklet antrenmanlarının veya 1 saat boyunca spinning yapmanın negatif olarak ne gibi etkileri olabilir, bırakmalı mıyım cardio yapmayı, bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. bekir dedi ki:

  merhabalar babam 79 yaşında 2 ay öncesinde aydında iyi bir doktor bulduk böbrek yetmezliği başladığını ancak hastalığın başında olduğunu yani dializlik olmadığını söyledi ancak babam adeta kendini bıraktı ve aşırı bir evhama kapıldı ve 2 ayda kendini hasta etti bu zaman diliminde kan değerleri düştü potasyumu ve üresi çıktı kendisinin idrar problemi hiç olmadı bu zamana kadar yanlız son 15 gündür baş ağrısı ve ürede problem oldu
  ayrıca çok telkin etmemize rağmen yemek yemeği kesti uyku uyumuyo neşesi kaçtı aşırı bir evham devam etmekte
  her yemekten sonra aşırı öğürme kusma az vakada genelde yoğunlukla hıçkırıkla başlayan öğürme iştahsızlık başladı bunlara birde son haftadır tansiyonun düşmesi eklendi ama ağır biçimde bu sabah ve 3 gün önce acile kaldırdık tahlillerde kandaki tuzun azaldığı ya da vucuttaki tuzun azaldığı için tansiyonun 3lere 4 lere düştüğü söylendi
  acaba babamın durumu nedir yardımcı olursanız çok sevinirim rahatsızlıkı verdim bu tansiyonun düşmesi devam edecekmi bu şekilde üresi de 120 130 arası kuşadasından selamlar

 7. emin dedi ki:

  benim 3 ila 4 yaşlarında bir kız yeğenim var (ablamın çocuğu ) vücudu şişti gözlerde tabiki doktora götürdük tahlil alıp bir hafta sonra ya çağırdılar tabii bu süre içinde bacaklarda şişmeye başladı.idrarında kan tespit etmişler ve sorunun böbrekte olduğunu söylediler sizce sorun nedir yardımcı olursanız minnettar kalırım….

 8. sedef dedi ki:

  benim bir buçuk yaşında bir kızın var 29 haftalık dogdu erken dogum bir ay araştırma hastanesinde kaldı çok fazla su içiyor çok zayıf altı kilo yedi yüz gıram iştahsız ve çok terliyor önceleri yemek yedirince kusuyordu ama şimdi yok çok zayıf diye doktora götürduk bize tıbbi mamalardan verdiler onlar da işe yaramadı ama doktorlar bi rahatsızlıgı var demedi ben bu kadar su içen bir çoçuk görmedim endişeleniyorum günde 8 ve ya 10 bez degiştiriyorum suyu içince bezde boş yer kalnıyor üzerine bile çıkıyor oturamıyor emekleyemiyor ayaklarının uçuna basıyor elinden tuttugumuzda doktor liflerinde poroblem var fizige götürüyorum 5 aydır ama aynı degişen birşey yok çok üzülüyorum ne olur yardımcı olun

 9. çiğdem dedi ki:

  merhaba benim sağ böbreğimde doğuştan küçülme var bu aralar sabah mide bulantısı ve ateşim oluyor tahlil sonuçlarında protein yüksak çıktı çalştığım için sonuçları göstermeye gidemedim sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirm

 10. kadir dedi ki:

  slm ben kadir eşim ikinci eşim severek ve daha kötüsü ikimizde evliyken birbirimizi sevdik şu an beraber yaşıyoruz fakat eşimde böbreklerle ilgili bi hastalık mevcutmuş ben üzülmesin diyede saklamış onun deyişine göre tedavisi yokmuş ve zamanla tamamen yıpranıp ölecekmiş hepimiz öleceğiz ama tıp o kadar ilerlediki hastalıkların birçoğu iyileştirilebiliyor bende internet aracılığıyla araştırmaya çalışıyorum benim doktora gidelim isteklerimi gerek yok daha gittim çaresi yok gibi geçiştirmelerle öteliyor en kötü ihtimalde böbrek nakliyle bile yaşanabiliyor bana bu konu hakkında bilgilendirirseniz dualarım sizinle olacak nasıl bir yol izlemem lazım nerden başlamam lazım nereye gitmem lazım cevaplarınız için şimdiden teşekür ederim

 11. gülümser dedi ki:

  annem 8 yıldır beyin damarları tıkalı olduğu söyleniyor fakat çok sık ve gece idrara çıkıyor idrarını kaçırıyor ayak , ayak bileklerinde ve göz çevresinde morluklar ve şişme var. ağzında ellerinde vücudunun belirli yerlerinde morluklar oluşuyor.gözünde kayma denge bozukluğu kas güçsüzlüğü halsizlik algılama güçlüğü heyecan panikleme hiper tansiyon nefes darlığı gibi şikayetleri var. yıllardır hastanelerdeyiz hastalığa bir teşhis konulamadı.biz sürekli beyin damarlarının tıkanık olduğunu düşünüp sürekli beyin cerahlarına götürdük .bugün kan sonucu sonunda böbrek yetmezliği olduğu ve bu hastalığın uzun zamandır olduğu söylendi uzun zamandır bu hastalığın olduğunu hiç bir doktor söylemedisizce ne kadar doğru tedavisi nasıldır ve nereye başvurmamız gerekir. arayış içindeyiz bir an önce bize yardımcı olursanız çok seviniriz. TEŞEKKÜRLER…

 12. veli dedi ki:

  17 yaşındayım 1 hafta önce başımda çok kötü ağrı vardı acile gittim tansiyonumu ölçtüler tansiyonum 13/9 çıktı dediler ve 1 hafta ölçtür dediler tansiyonum 4 gün normal çıktı diğer 3 günde ise sabah normal akşam 14/ kusurlu çıktı ve arada iştahsızlık oluyodu ve şu 2 hünden beri akşamları hiç birşey canım istemiyor yiyemiyorum başım agrıyo sanki kafam hafiften sersem gibi bana bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen…

 13. mehtap dedi ki:

  Merhaba 48 saat once evde yari baygin uykudan uyanip yere dusmus annem74 yasinda tip2 seker hastasi tansiyon kollestrol hastaliklari olan biridir hastanede suan yogun bakimdabobrek yetmezligi cikti kalbinde anjiyoyapildi damarlari acilmadi tek damari acildi pil takildi simdi bu geceyi bekliyoruz yarin sabah diyaliz makinasina giricek dr ozaman kendisine gelicekdiyo bobrek hastaligi bukadar kalbine zarar verdigini bilmezdim aslinda enonli sey seker hastaligi dogusdan sonradan hic farketmiyo bu hastalikla yasamasini bilmelidiyet duzenli hayat yuruyus bence hayatin icinde saglik enonemli herkeze saglik diliyorum