Yeterli D Vitamini Raşitizmi Önler

A+
A-

Raşitizm Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Raşitizm, kemiklerin gelişiminde önemli bir rol üstlenen kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin kemikler üzerinde yeteri miktarda bulunmamasına dayalı olarak ortaya çıkan hastalığa denir.

Her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına rağmen, en çok çocukların D vitamini eksikliğine dayalı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle 3 aylık bebek ile 2 yaş arası çocuklar arasında görülür. Ülkemizde raşitizm hastalığına rastlama sıklığı ortalama %5 civarındadır. Fakat bu oranlar bazı bölgelerde fazlalık gösterebilmektedir.

D vitamini kısaca açıklayacak olursak; çocukların gelişim gösterebilmeleri için gerekli fosfor ile kalsiyum dengesini ayarlar. D vitamini sayesinde bu mineraller bağırsak üzerinden emilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeterli D Vitamini

Raşitizmin Belirtileri Nelerdir?

Kişilerin yaşlarına göre çeşitli belirtiler vermektedir.Vücut üzerinde bir takım değişiklikler meydana getirir.

– Diş çıkarma daha geç yaşlarına doğru gerçekleşir. Fakat her geç çıkan diş D vitaminin eksikliğinden değildir. Bundan dolayı her geç diş çıkaran kişiye D vitamini kullandırılmamalıdır.

– Ayak ve el bilekleri normal görünümünden biraz daha farklı bir yapıya bürünerek geniş durur.

-Hastalığın ilerlemesi ile gelişmede geri kalma gözlenir ve emsallerine göre kısa kalma söz konusu olabilir.

– Göğüs kafesinde çökme ve ufak şişlikler meydana gelebilir.

– Yürürken bacaklarda hafif eğrilikler olduğu göze çarpar. Tüm bunlar kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak meydana gelir.

– Raşitizm hastalığına yakalanmış bir bebeğin emeklemesi ve yürümesi yaşça emsallerine göre biraz daha geç gerçekleşir. Bunun sebebi ise kasların zayıflaması olarak görülür. Bu rahatsızlıkların birkaçı aynı anda rahatsızlık veriyorsa raşitizm hastalığı düşünebilir.

Tüm bu rahatsızlıkların yanı sıra, geçirilmiş olan başka hastalıkların ya da genetik olarak raşitizm görülebilir.

Raşitizm Tedavisi Nasıldır?

D vitamini eksikliğinden meydana gelen raşitizm hastalığında, D vitamini eksikliğinin giderilmesiyle tedavi edilir. Fakat bu doktor gözetimi altında belirtilen dozlar halinde alınmalıdır. Çünkü fazla alınan D vitamini zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Hatta dozaj daha çok aşılırsa ölümle sonuçlanma riski bulunmaktadır.

Genel olarak D vitamini ağız yoluyla alınmaktadır. Rahatsızlığın ilerlemesi durumuna göre kısa sürede yüksek doz ya da uzun sürede düşük doz olarak verilmektedir. Bunların yanı sıra kas içerisine de enjekte edildiği durumlar vardır. Eğer doktor kontrolünde gerek duyulursa kalsiyum ilavesi yapılmaktadır.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica