İştahsızlık

İştahsızlık

İştahsızlık Nedir?

İştahsızlık, günlük yaşamda yeme içme düzeninde bir bozukluk olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, ciddi bir hastalık ya da sağlık sorunu belirtisi de olabilir. İştahsızlık, kişinin besin maddelerine olan ilgisini ve yeme isteğini azaltabilir. Bu, vücut açısından ciddi sonuçlara neden olabilir, çünkü vücut besin maddelerini almak için gerekli enerji ve besin maddelerine ihtiyaç duyar.

İştahsızlık, günlük hayatta yeme ve içme ihtiyacının azalmasına neden olan bir durumdur. Bu durum, birçok faktör nedeniyle ortaya çıkabilir, ancak en yaygın nedenler arasında hastalık, stres, depresyon, ilaç yan etkileri veya vitamin ve mineral eksiklikleridir.

İştahsızlığın uzun süreli olarak devam etmesi, vücut ağırlığındaki azalmaya ve zayıflamaya yol açabilir. Aynı zamanda, vücudun gerekli nutrientleri alamamasına ve dolayısıyla sağlık sorunlarına neden olabilir.

İştahsızlık sorununu çözmek için, en öncelikli adım sağlık durumunun belirlenmesidir. Eğer hastalık veya ilaç yan etkileri nedeniyse, doktorun önerileri doğrultusunda tedavi edilmelidir. Stres veya depresyon nedeniyse, psikolojik destek veya antidepresan tedavisi gerekebilir. Vitamin ve mineral eksiklikleri varsa, beslenme düzenini değiştirerek veya takviyeler alarak giderilebilir.

Ayrıca, iştahsızlık sorununu önlemek veya azaltmak için, düzenli fiziksel aktivite, uyku düzeni, sağlıklı beslenme ve yeterli su tüketimi önemlidir. Ayrıca, yemek yapma ve yeme alışkanlıklarını değiştirmek de iştahsızlığı azaltabilir.

İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

İştahsızlık, birçok faktör nedeniyle ortaya çıkabilir ve vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. İştahsızlığın sebepleri arasında şunlar bulunabilir:

 1. Hastalıklar: İştahsızlık, birçok hastalık veya sağlık durumunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Örneğin, kanser, tüberküloz, AIDS, kalp hastalığı, diyabet, depresyon gibi hastalıklar iştahı azaltabilir.
 2. Stres ve depresyon: Stres ve depresyon, iştahın azalmasına neden olabilir. Bu durumlar, beyin ve sinir sistemi üzerinde negatif etki yapabilir ve iştahın normal çalışmasını bozabilir.
 3. İlaç yan etkileri: Bazı ilaçlar, iştahı azaltma efekti gösterebilir. Örneğin, antidepresanlar, anti-hipertansif ilaçlar, diyabet ilaçları gibi ilaçlar iştahı azaltabilir.
 4. Vitamin ve mineral eksiklikleri: Vitamin ve mineral eksiklikleri, iştahın azalmasına neden olabilir. Örneğin, demir, B12 vitamin, çinko gibi mineral ve vitamin eksiklikleri iştahı azaltabilir.
 5. Fiziksel aktivite: Fiziksel aktivite, iştahın azalmasına neden olabilir. Özellikle yoğun fiziksel aktivite veya egzersiz, iştahı azaltabilir.
 6. Alkol ve sigara kullanımı: Alkol ve sigara, iştahı azaltabilir. Alkol, beyin ve sinir sistemi üzerinde negatif etki yapabilir ve iştahın normal çalışmasını bozabilir. Sigara ise, içindeki toksik maddeler nedeniyle iştahı azaltabilir.
 7. Beslenme düzenindeki değişiklikler: Yeme düzenindeki değişiklikler, iştahın azalmasına neden olabilir. Örneğin, yeme düzenindeki değişiklikler, diyet yapma, aşırı kilo verme gibi nedenler

Hemen hemen her insan hayatın bir döneminde iştahsızlık sorunu ile karşılaşmaktadır. İştahsızlık birçok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Mide hastalıkları, bağırsak hastalıkları iştahsızlığa sebep olan etkiler arasındadır. Özelikle mide ve bağırsaktaki yaralar, iştahsızlığa sebep olabilirler. Hasta, midesindeki veya bağırsağındaki yara sebebiyle gaz sancısı çeker ve sürekli mide bulantısı ile yemek yemek istemez. Ayrıca yetersiz ve dengesiz beslenme sistemi bir süre sonra kişide iştahsızlığa neden olabilir. Özellikle çinko ile demir eksikliği yüzünden ortaya çıkan anemi hastalığında kişi çok iştahsız olur.

Bunların dışında bir takım ciddi kanser türleri de iştahsızlığa sebep olabilir. Bu sebeple basit bir sorun gibi görülen iştahsızlık durumlarında mutlaka doktora gidilmeli ve gerekli tahliller yapılmalıdır. Fiziksel, biyolojik sebepler dışında bazı psikolojik nendeler de iştahsızlık yapabilir. Kişi depresyona girdiğinde, herhangi bir yakınını kaybettiğinde, ayrılık yaşadığında, işini kaybettiğinde bunalıma girebilir ve yaşadığı bunalım akabinde iştahı kapanarak iştahsızlık problemi yaşayabilir.

Ayrıca sinirli bir yapıya sahip olan kişilerde yemek yeme isteği ertelendiği için bir süre sonra iştahsızlık ortaya çıkabilir. Kişinin yaşadığı iştahsızlık sorunu 2 hafta olmasına rağmen hala devam ediyorsa, kesinlikle bir hekime başvurulmalıdır. Aneroksiya hastalığı baş gösterme riskine karşı muayene kesinlikle ertelenmemeli ve gerekli bütün tahliller yapılmalıdır.

iştahsızlık

İştahsızlığın Vücuda Etkileri Nelerdir?

İştahsızlığın baş göstermesi ile hasta ilk önce kabızlık sorunu yaşar. Ardında sık sık gaz sancıları çekme, hazımsızlık problemleri, aşırı sinir hali, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları gibi etkiler gözlenir.

Yaşlılıkla iştahsızlığın bağlantısı nedir?

İnsan yaşlandıkça ağız içindeki tat alma tomurcuğu azaldığı için, yediği içtiği şeylerden tat almamaya ve doğal olarak da iştah kaybı yaşamaya başlar. Tatlı ve tuzlu besinleri ayırt edememesi, midenin yaşlanmaya bağlı yavaşlaması da iştahsızlığı etkiler.

Beslenme ve İştahsızlık Bağlantısı

Gün içersinde tüketilen bazı yiyecek ve içecekler iştah kapatıcı etki gösterir. Örneğin sigara ve alkol kişinin iştahını keser. Zira sigara ve alkol ağız içersinde bulunan tat tomurcuklarını kapatır ve kişi tat alma duyusunu yitirdiği için, yediği içtiği şeylerden tat alamaz ve iştah kaybı başlar.

İştahsızlık Tedavisi

İştahsızlık tedavisi için ilk önce, iştahsızlığın altında yatan sebeplerin tespit edilmesi gerekir. İştahsızlığa sebep olan etkenlere göre tedavi seçeneği uygulanır. Bunun yanında vitamin desteği ile yemek yeme saatleri ayarlanır.

İştahsızlık, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve farklı tedaviler gerektirebilir. İştahsızlığın tedavisi, nedenine bağlı olarak farklı yolları içerebilir. Aşağıdaki yollar İştahsızlığın tedavisi için kullanılabilecek yolları içerebilir:

Hastalıkların tedavisi: İştahsızlık, bir hastalık nedeniyle ortaya çıkıyorsa, hastalığın tedavisi iştahsızlığın da ortadan kalkmasını sağlayabilir. Örneğin, kanser tedavisi, depresyon tedavisi gibi hastalıkların tedavisi iştahsızlığın da ortadan kalkmasına neden olabilir.

Stres ve depresyon tedavisi: Stres ve depresyon, iştahsızlığın nedeni ise, stres ve depresyon tedavisi iştahsızlığın da ortadan kalkmasına neden olabilir. Bu durumlar, tedavileri aracılığıyla sinir sistemi ve beyin üzerindeki negatif etkiler giderilebilir ve iştahın normal çalışması sağlanabilir.

İlaç yan etkilerinin azaltılması: İştahsızlık, ilaç yan etkileri nedeniyle ortaya çıkıyorsa, ilaçların dozunun azaltılması veya farklı ilaçların kullanılması iştahsızlığın da ortadan kalkmasına neden olabilir.

Vitamin ve mineral takviyeleri: İştahsızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkıyorsa, vitamin ve mineral takviyeleri iştahsızlığın da ortadan kalkmasına neden olabilir.

Fiziksel aktivite ve egzersiz: Fiziksel aktivite ve egzersiz, iştahsızlığın azalmasına neden olan fiziksel nedenleri gidermeye yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite ve egzersiz, iştahı arttırabilir ve vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Ziyaretçilerimizden gelen yorumlar:

Beyza: 23 yaşındayım. 10 yıl önce 75 kiloydum zamanla ergenlik vs. 48 kiloya düştüm. kendimi toparlamaya çalışıyorum şuan 53 kilodayım fakat sürekli baş dönmesi, mide bulantısı ve mide yanması var. yemek gördüğümde tiksinerek bakıyorum. et yiyemiyorum. zorluyorum ama boğazımdan geçmiyor. sindirim sistemim bozuk. haftada 1 kez tuvalet ihtiyacımı giderebiliyorum. tansiyonum sürekli düşük ve kansızlık var. tuvalet ihtiyacımı giderirken çok zorlanıyorum. kanamalarım oluyor. yanma şişme kaşınma gibi. acaba hemoroid veya çatlak yırtık gibi bir şey mi var? midem için doktora gittim bana gastrit olduğunu söyledi ilaç tedavisine aldı fakat bir çaresi olmadı. ne yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkürler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. gülbahar dedi ki:

  21 yaşındayım 39 kiloyum adeta yokum .küçüklümden beri bu şekildeyım gitmedim hastane kalmadı yemedim ilaç ama yok hala iştahsızım.ne yamam lazım her şeyden midem bulanıyo .sevdim bir şey olunca yicem dyom bi lokma alıp kalkıyom .

 2. beyza dedi ki:

  Merabalar ben beyza bi haftadir hic bisey yemek istemiyorum hatta yemiyorum acim ama yiyecegi agzima aldigimda zorla yiyorum yani istahsizlik bildigin bi haftadir dogru duzgun bisey yemedim midem fena halde agriyo karnim gurulduyo oncesi gayet normal yiyen biriydim ne yapmaliyim

 3. oktay dedi ki:

  Günde 1 öğün yemek yiyorum ve başka yemek yemiyorum kendimi aç da hissetmiyorum tok da hissetmiyorum yaşım 18 boyum 1.82 kilom 60 ve zayıf olduğumu düşünüyorum biraz kilo almak istiyorum ama alamıyorum

 4. Safa Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar bende 17 yaşındayım 3 ay sonra 18 e girecem,
  son 2 haftadır aşırı iştahsızlık vardı griptim ben onu bahane ettim ondandır dedim ama iyileştim halen daha iştahsızlık artarak devam ediyo 1 çğün ile tüm gün geçirebiliyorum ve akşam yemek istemiyor canım
  dün bu yüzden evdekilerle tartıstım canım yemek istemiyor dedim zorla yedirceklerdi 5 dk uğraştılar en son babam ver telefonunu dedi aldı elimden telefonumu
  hatta geçenlerde 1 öğün ile 2 gün geçindiğim oldu ve karnım hiç acıkmıyordu ama kilo kaybediyordum
  kendimden bahsetmem gerekirse 178 boyundayım 54-55 kiloyum
  eskiden pasta olunca en az 2 tabak yerdim tatlıyı severdim ama artık 1 tabak pastayı zor yiyorum bitirirken zorlanıyorum.
  mesela annem makarna yapınca 2 tabak yerdim severdim ama artık yapıyo 1 tabağı tam bitiremiyorum
  gün içinde çok hareket eden birisiyim yani baya yürüyorum.
  eğer bu 1 2 gün daha böyle devam ederse doktora gitmek zorunda kalcam. çözüm bulduktan sonra yoruma tekrardan yazarım.

  1. Ekrem dedi ki:

   Çözümü buldun mu acaba

 5. Yesim dedi ki:

  17 yaşındaki oğlum çocukluğundan beri iştahsız çok kere doktora gittik.?d vitamini demir ve feritin düşük çıkıyor. Kan değerleride sınırda. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana ne önerirsiniz

 6. Fatma dedi ki:

  9 yasinda oglum var. Ne zaman sofraya otursak yemek problemi okuldan geliyor yemek yemek istemiyor siz ce sorun nedir herseye bahanesi var artik ben pes edicem sormaktan zorla zorla nereye kadar ne yapmamız gerek?

 7. Enes dedi ki:

  Futbol koşu ve spor çeşitleri mükemmel bir ilaç tır bu tur sorun yaşayanların çoğu spordan uzak durmalarıdır

 8. Dilek Altıner dedi ki:

  Doğum yaptım 6ay önce ve çok halsizim iştam kapandı hiç birşey yiyemiyorum 3ay emzirdim bebeğimi çok fazla zayıfladım

 9. batuhan dedi ki:

  özellikle sabahları kahvaltı yapamıyorum hiç birşey yiyesim gelmiyor.Sigaradan diyordum sigarayı da bıraktım fakat çok az fark etti gerçi daha 15 gün oldu sigarayı bırakalı ama ne yapacağımı bilmiyorum iştah açıcı ilaçlar falanmı kullansam her hangi bir önerisi olan olursa çok sevinirim

 10. yıldız dedi ki:

  25 yaşında bir oğlum var. Çocukluğundan beri iştahsız her şeyi yemez. Gerekirse tek öğünle geçirebiliyor. Her yolu denedim başarılı olamadım. Bana bir çare doktorlar tek çocuk rekabet edecek kimse yok diyor.

  1. ayterapisi dedi ki:

   Merhabalar ben de 16 yaşındayım ve ortalamadan daha zayıfım küçüklüğümden beri hafif bir iştahsızlık var ama kendimi zorlayarak yaşamaya devam ediyorum. Ancak birkaç haftadır bayağı iştahsızlığım var sizin oğlunuz gibi ben de bazen 1 öğünle günü geçirebiliyorum. Stresten olabilir diye şüpheleniyorum ama hala devam etmesi beni endişelendiriyor. Çözüm yolu bulursanız bizi de bilgilendirir misiniz