İştahsızlık

A+
A-

İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Hemen hemen her insan hayatın bir döneminde iştahsızlık sorunu ile karşılaşmaktadır. İştahsızlık birçok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Mide hastalıkları, bağırsak hastalıkları iştahsızlığa sebep olan etkiler arasındadır. Özelikle mide ve bağırsaktaki yaralar, iştahsızlığa sebep olabilirler. Hasta, midesindeki veya bağırsağındaki yara sebebiyle gaz sancısı çeker ve sürekli mide bulantısı ile yemek yemek istemez. Ayrıca yetersiz ve dengesiz beslenme sistemi bir süre sonra kişide iştahsızlığa neden olabilir. Özellikle çinko ile demir eksikliği yüzünden ortaya çıkan anemi hastalığında kişi çok iştahsız olur.
Bunların dışında bir takım ciddi kanser türleri de iştahsızlığa sebep olabilir. Bu sebeple basit bir sorun gibi görülen iştahsızlık durumlarında mutlaka doktora gidilmeli ve gerekli tahliller yapılmalıdır.
Fiziksel, biyolojik sebepler dışında bazı psikolojik nendeler de iştahsızlık yapabilir. Kişi depresyona girdiğinde, herhangi bir yakınını kaybettiğinde, ayrılık yaşadığında, işini kaybettiğinde bunalıma girebilir ve yaşadığı bunalım akabinde iştahı kapanarak iştahsızlık problemi yaşayabilir. Ayrıca sinirli bir yapıya sahip olan kişilerde yemek yeme isteği ertelendiği için bir süre sonra iştahsızlık ortaya çıkabilir.
Kişinin yaşadığı iştahsızlık sorunu 2 hafta olmasına rağmen hala devam ediyorsa, kesinlikle bir hekime başvurulmalıdır. Aneroksiya hastalığı baş gösterme riskine karşı muayene kesinlikle ertelenmemeli ve gerekli bütün tahliller yapılmalıdır.

iştahsızlık

İştahsızlığın Vücuda Etkileri Nelerdir?

İştahsızlığın baş göstermesi ile hasta ilk önce kabızlık sorunu yaşar. Ardında sık sık gaz sancıları çekme, hazımsızlık problemleri, aşırı sinir hali, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları gibi etkiler gözlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşlılık da iştahsızlığın bağlantısı nedir?
İnsan yaşlandıkça ağız içindeki tat alma tomurcuğu azaldığı için, yediği içtiği şeylerden tat almamaya ve doğal olarak da iştah kaybı yaşamaya başlar. Tatlı ve tuzlu besinleri ayırt edememesi, midenin yaşlanmaya bağlı yavaşlaması da iştahsızlığı etkiler.

Beslenme Ve İştahsızlık Bağlantısı

Gün içersinde tüketilen bazı yiyecek ve içecekler iştah kapatıcı etki gösterir. Örneğin sigara ve alkol kişinin iştahını keser. Zira sigara ve alkol ağız içersinde bulunan tat tomurcuklarını kapatır ve kişi tat alma duyusunu yitirdiği için, yediği içtiği şeylerden tat alamaz ve iştah kaybı başlar.

İştahsızlık Tedavisi

İştahsızlık tedavisi için ilk önce, iştahsızlığın altında yatan sebeplerin tespit edilmesi gerekir. İştahsızlığa sebep olan etkenlere göre tedavi seçeneği uygulanır. Bunun yanında vitamin desteği ile yemek yeme saatleri ayarlanır.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Safa Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar bende 17 yaşındayım 3 ay sonra 18 e girecem,
  son 2 haftadır aşırı iştahsızlık vardı griptim ben onu bahane ettim ondandır dedim ama iyileştim halen daha iştahsızlık artarak devam ediyo 1 çğün ile tüm gün geçirebiliyorum ve akşam yemek istemiyor canım
  dün bu yüzden evdekilerle tartıstım canım yemek istemiyor dedim zorla yedirceklerdi 5 dk uğraştılar en son babam ver telefonunu dedi aldı elimden telefonumu
  hatta geçenlerde 1 öğün ile 2 gün geçindiğim oldu ve karnım hiç acıkmıyordu ama kilo kaybediyordum
  kendimden bahsetmem gerekirse 178 boyundayım 54-55 kiloyum
  eskiden pasta olunca en az 2 tabak yerdim tatlıyı severdim ama artık 1 tabak pastayı zor yiyorum bitirirken zorlanıyorum.
  mesela annem makarna yapınca 2 tabak yerdim severdim ama artık yapıyo 1 tabağı tam bitiremiyorum
  gün içinde çok hareket eden birisiyim yani baya yürüyorum.
  eğer bu 1 2 gün daha böyle devam ederse doktora gitmek zorunda kalcam. çözüm bulduktan sonra yoruma tekrardan yazarım.

  1. Ekrem dedi ki:

   Çözümü buldun mu acaba

 2. Yesim dedi ki:

  17 yaşındaki oğlum çocukluğundan beri iştahsız çok kere doktora gittik.😟d vitamini demir ve feritin düşük çıkıyor. Kan değerleride sınırda. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana ne önerirsiniz

 3. Fatma dedi ki:

  9 yasinda oglum var. Ne zaman sofraya otursak yemek problemi okuldan geliyor yemek yemek istemiyor siz ce sorun nedir herseye bahanesi var artik ben pes edicem sormaktan zorla zorla nereye kadar ne yapmamız gerek?

 4. Enes dedi ki:

  Futbol koşu ve spor çeşitleri mükemmel bir ilaç tır bu tur sorun yaşayanların çoğu spordan uzak durmalarıdır

 5. Dilek Altıner dedi ki:

  Doğum yaptım 6ay önce ve çok halsizim iştam kapandı hiç birşey yiyemiyorum 3ay emzirdim bebeğimi çok fazla zayıfladım

 6. batuhan dedi ki:

  özellikle sabahları kahvaltı yapamıyorum hiç birşey yiyesim gelmiyor.Sigaradan diyordum sigarayı da bıraktım fakat çok az fark etti gerçi daha 15 gün oldu sigarayı bırakalı ama ne yapacağımı bilmiyorum iştah açıcı ilaçlar falanmı kullansam her hangi bir önerisi olan olursa çok sevinirim

 7. yıldız dedi ki:

  25 yaşında bir oğlum var. Çocukluğundan beri iştahsız her şeyi yemez. Gerekirse tek öğünle geçirebiliyor. Her yolu denedim başarılı olamadım. Bana bir çare doktorlar tek çocuk rekabet edecek kimse yok diyor.

  1. ayterapisi dedi ki:

   Merhabalar ben de 16 yaşındayım ve ortalamadan daha zayıfım küçüklüğümden beri hafif bir iştahsızlık var ama kendimi zorlayarak yaşamaya devam ediyorum. Ancak birkaç haftadır bayağı iştahsızlığım var sizin oğlunuz gibi ben de bazen 1 öğünle günü geçirebiliyorum. Stresten olabilir diye şüpheleniyorum ama hala devam etmesi beni endişelendiriyor. Çözüm yolu bulursanız bizi de bilgilendirir misiniz

Yandex.Metrica