Hemoroit (Basur)

Basur (Hemoroid)

Hemorid ’in halk arasında bilinen isimleri Basur veya Mayasıl’ dır. Anüs içerisinde bulunan toplardamarların farklı nedenlerden ötürü basıncı artabilir. Damarların yapıları genişlemeye uygundur. Bu sebepten artan basıncı dengede tutmak için damarlar genişleyip makattan dışarı çıkar. Dışarı sarkan bu damar yumaklarının rengi kırmızı ya da mor renklidir. Sıklıkla kanama yaparlar. Kanama tahribat oluşan bu damarlardaki delinmeler sebebiyle olur. Hemoroid halk arasında sıkça görülmekte olup genellikle 50 yaş sonrasında meydana çıkar. Tedavi kısmında anlatacağımız alınması gereken çeşitli önlemler sayesinde rahatsızlık denetim altında tutulabilir ama genel olarak, yapılacak operasyonlar sayesinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Basur Neden Ortaya Çıkar?

Hemoroid denilen yapı vücudumuzda bulunmaktadır. Bu anal kanallardaki damarsal yapıdır. Bu damarsal yapıların hastalığına da hemoroid (basur) denilir. Toplardamarlardaki bozukluk basurun başlıca sebebidir. Basurun ana sebepleri, sürekli kabızlık çekmek ve bundan dolayı ıkınma zorunda kalmak ve hamileliğin sebep olduğu damarlardaki genişlemedir. Gebelik sırasında hormon miktarındaki değişmelerle birlikte damarlar da genişlemektedir. Ikınma ile basınçta artma meydana gelir. Bu basınçta damarlarda genişlemeye sebep olur. Doğuştan var olan nedenlerde basura sebep olabilir. Mesela doğuştan zayıf olan damar duvarı kalıtsal olan yönünü meydana çıkarır.

Bu sebeplerin dışında;

 • Hareketten uzak bir yaşantı ve kilo problemi olanlar,
 • Alkollü içeceklerin kullanımı,
 • Makat bölgesini zorlayıcı spor yapılması (bisiklete binmek gibi)
 • Sürekli oturarak çalışılan mesleklerde olmak,
 • Yeterince lifli gıda tüketimi yapmamak, amel,
 • Bağırsakta oluşan ur’ da basurun oluşmasında etkili rol oynamaktadır.

Basurun Çeşitleri ve Hastanın Şikâyetleri Nelerdir?

İki çeşit basur bulunmaktadır.

 • İç basur: Vücutta makatın kapanmasında etkili olan bir kas bulunmaktadır. Kas üzerinde bulunan toplardamarlar genişler ise bunun sonucunda iç basur meydana çıkar. İç basur dışa sarkma yapar ve de ellerle basınç yapıldığında içerisi boşalmaktadır. Bunların yapısı yumaklaşmış damarlar halindedir. Sonucunda kanamalar ve iltihaplar oluşur.
 • Dış basur: Makatta kapanmayıgerçekleştiren kasın altında bulunan toplardamarın genişlemesiyle meydana gelir. Genel olarak iç basurla beraber görülmektedir.

Kişilerde basur rahatsızlığı başladığında ortaya çıkan en belirleyici olan kanamalardır. Kanama genellikle doktora gitme nedenlerinin en başında gelmektedir. Hasta kişi dışkısını yaparken kanama olduğunu anlatır. Anemiye (kansızlık) sebep olabilir.

Basur Tedavisi

Kabızlıktan kendinizi korumalısınız. Dışkılama anında ıkınmamaya özen gösterin. Fazla alkol fazla acı biber ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Uzun süre hareketsiz kalmayın. Sürekli oturarak çalışmayın. Hemoroid (basur) için merhem ve kremler mevcuttur. Bunlar şişmiş olan Hemoroid memelerini indirmeye yardımcı olacaktır. Hemoroit sorunu bunlarla geçmiyorsa cerrahi müdahale gerekebilir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Hemoroit, halk arasında bilinen adıyla basur; makat bölge sitem bulunan damarların genişlemesi yani makat bölgesinde varislerin oluşmasıdır. Hemoroidin asıl nedeni kabızlıktır ancak bunun yanında kalıtımsal özelliklerle de başgösterir.

Hemoroit Belirtileri ve Hemoroit Nedenleri

Hemoroitin genel sebepleri; kolit, proktit, enterit gibi bazı bağırsak enfeksiyonları; alkol, aşırı acılı besin tüketimi; temizliğe dikkat etmemek, anüs içindeki hemoroidal damar duvar yapısının, doğuştan zayıf olması ya da sonradan zayıflayarak torbalanması; prostat büyümesi, kabızlık nedeni ile tuvalette uzun süre oturarak vakit geçirmek ve aşırı ıkınmak; uzun süre oturarak çalışmak veya uzun süre ayakta kalmak; aşırı derecede yorgunluk; hipertansiyon; hamilelik myoma uteri, over kisti gibi karın içinde meydana gele büyük urlar; kronik öksürük, obezlik gibi karın ve damar içi basınçların artmasına sebep olan başka hastalıklar hemoroitin genel sebepler arasındadır. En önemli nedenleri düzensiz beslenme, aşırı derecede katı yiyecek tüketilmesi, sindirim sistemi bozukluğu, uzun süre oturulması, stresli yaşam tarzıdır.

Hemoroit (Basur)

Hemoroit Belirtileri Nelerdir

– kişi karın bölgesine şiddetli ağrı hisseder
– kişinin anüs bölgesinde ağrı olur
– dışkılama sırasında acı ve yanma hissi yaşanır
– dışkılama sırasında kanama görülür (Bkz: Dışkıda Kan)

Hemoroid (Basur) Çeşitleri Nelerdir

Dış Hemoroid:

Dış hemoroidler ağrı veya acıya sebep olmaz sadece estetik açıdan rahatsızlıklık verir.

İç Hemoroid:

İç hemoroid 4 farklı gruba ayrılır.

1.Derece iç hemoroid (basur): 1 cm lik bir hemoroif memesidir
2.Derece iç hemoroid (basur): 2-3 cm lik hemoroid memelerinden oluşur

3.Derece iç hemoroid (basur): Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık haldedir ve ıkınınca dışarı fırlar. Kaşıntı yapar, bazen ağrı ve acı hissettirir.

4.Derece iç hemoroid (basur): hemoroidin en son halidir ve dışarı fırlamış olarak hemoroidler elle içeri sokulsa bile geri dışarı çıkar. Ağrılı ve acılıdır.

Hemoroid hastalığına maruz kalmamak için bunlardan uzak durun

• Aşırı acı ve ekşi besinleri tüketmeyin
• Turşu ve baharatlardan uzak durun
• Özellikle bira ve şarap gibi alkollü içeceklerden uzak durun
• Fast-food tipi beslenme türünden vazgeçin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. burcu dedi ki:

  18 yaşındayım. Büyük tuvaletımı yaptığımda kabız olmuştum az ıkındım ilk önce anusten beyaz balgam gibi bişey geldi daha sonra makattan açık kırmızı kan aktı azda degıldı hastalıgım nedir? Lütfen cevap verin cıddı bir şey mi?

 2. ahmet dedi ki:

  benim de makatımda meme gibi bir şey var bu kendiliğinden geçermi yada geçmesi için ne yapmalıyım…cerrahi operasyona gerek varmıdır