Liposuction

Liposuction Nedir Ne Demektir Hakkında Detaylı Geniş Bilgi

Hızlı ve çok kilo alınmasından dolayı, vücudumuzda ki bazı bölgelerde yağ birikimleri gerçekleşmektedir. Kilo alınan bu bölgelerde, kimi bölümler sporla, kimi bölümler ise rejim yardımıyla zayıflarken, kimi bölgelere ise ne rejim, ne de spor fayda etmektedir. Bu yüzdende orantısız ve dengesiz olan vücut meydana gelir. Böyle durumlarda liposuction (yağ alma veya yağ aldırma) devreye girip bölgesel olan yağlanmalar probleminize çare oluyor. Vücuttaki orantısız görüntüye neden olan yağlanmaları ortadan kaldırmaya çare olan liposuctian, yüksek oranda başarı gösteren sonuç ortaya koymaktadır.

Liposuction tanımlamak için en kolay anlatım yolu, yağlanmış bölgenin yağlarının eksi basınçla aspire edilmesidir diyebiliriz. Liposuction estetik cerrahisinde sıkça yapılmakta olan cerrahi ameliyatlardandır. Kilo problemleri nedeniyle uygulanmakta olan liposuction bay ya da bayan ayırt etmeksizin ikisinde de uygulanmaktadır.

Bayanlarda alınan kilolar genel olarak karında, bel, basenler, bacak içleri, diz içleri, mide bölgesi ve kol içlerinde yağ birikimi yaparken, Baylarda ise çoğunlukla karın bölgesi, bel ile meme bölgelerinde birikme yapmaktadır. Bununla birlikte çenenin alt kısımları, sırt bölgesinde de yağ birikmeleri oluşur ve liposuction sayesinde problem ortadan kaldırılır.

Liposuction uygulanması istenen bölgede çok yağlanma ya da az yağlanma olsa da yapılabilir. Aşırı yağ birikimi olan bölgelerde, minik kesiler açılarak ve açılan bu kesilerden içeri girilip kanül adıyla bilinen, yalnız bu operasyonda kullanılmak üzere üretilen ince metal boruların yardımıyla yağlar çekilerek sorunlu bölgeye yeniden şekil verilir.

Liposuction operasyonunun uygulandığı kısımda farklı iki netice beklenmektedir. Birincisi derindeki yağ dokularına uygulanmış liposuction sayesinde yağ hücrelerindeki sayının azalmasıyla bölgesel olarak incelmeler ve sorunlu bölgenin tekrardan şekillendirilmesi.

İkincisi ince olan kanüller aracılığıyla titizce uygulanan yüzeysel liposuction operasyonuyla, operasyonun yapıldığı bölgenin cilt yapısında gerginlik ve sıkılaşma sağlayabilmektir. Body shaping, liposhaping, lipo sculpturing, body sculpturing gibi değişik isimlerle adlandırılan operasyonların asıl temeli Liposuction. Liposuction hasta kişinin cildinin tonu göz önünde bulundurularak tek veya diğer cerrahi operasyonlarla birleşerek uygulanır. Liposuction uygulanırken yağ birikmiş bölgenin genişliği ve alınacak olan yağ miktarı İV sedasyon yöntemiyle veya genel anesteziyle uygulanmaktadır. Liposuction operasyonunun zamanı uygulamanın yapılacağı alandaki esneklik ile alınacak olan yağ miktarına bağlı olarak 1-3 saat arası değişiklik gösterir.

Liposuction

Liposuction operasyonun da açılmış olan kesilerin uzunlukları 5mm civarında olup kesiler dışarıdan belli olmayacak şekilde ciltte kıvrımlı bölgelere uygulanır.

Liposuction operasonu cildindeki elastik liflerinde problem görülmeyen, cilt tonunun rengi yeterli olup, kas sistemi güzel ve olması gereken ideal kilodan %30 luk bir fazlası bulunan kişilerde uygulanabilir.

Liposuction kesinlikle vücudunda yoğun, cilt çatlaması olanlar ile cilt elastikliğini kaybetmiş insanlarda uygulanmaz. Fakat ısrarla yaptırmak isterseniz, liposuction bitiminde gerilememiş, yağı alınarak sarkmış bir cilde sahip olursunuz. Liposuction diğer estetik operasyonlarla karşılaştırıldığında gerçekte riski en az olan operasyon şeklidir. Fakat birçoğu uydurma, yalan, dolan bilgiler dolaşarak negatif düşüncelerle yaklaşılır liposuctiona.

Liposuction operasyonu uygulandığı ilk zaman içerisinde, operasyon sonrasında yaşanmış ölüm vakaları gerçekte bu operasyonda yapılan kuru yöntemdeki kanama ya da damarın içerisine yağ kaçırılarak tıkanmaya sebep olmasından yaşanmaktaydı. İlerlemiş teknolojiyle değişik uygulamalar geliştirilip her iki halde de riskleri en az seviyeye indirilmiştir.
Bunların yanı sıra elastiki korse gibi baskıda bulunan kıyafetlerin operasyon ardından giyilmesiyle ve de muntazam şekilde kullanımıyla, pansumanları aksatmayarak bu türdeki komplikasyonları yaşamayı engelleyebilirsiniz.

Liposuction

Liposuction operasyonunda tek seans da beş litreden çok aspirasyon uygulanırsa tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle doktora asla çok yağ alsın şeklinde ısrar etmeyin. Gerçi işin bilincinde olan bir doktor asla böyle bir riske girmez ve hastasını da tehlikeye atmaz. Liposuctionda gerçek amaç yağ hücresi sayısını azaltmaktır. Ama bu operasyon uygulanırken operasyon bölgesindeki kalan miktarla eşit olması için itina edilirse, sonucu çok daha olumlu olur ve de yine kilo alınırsa vücutta şekil deformasyonu ve bozukluk ortaya çıkmaz.

Fakat unutmamalıyız ki herhangi bir bölgede yağ hücreleri sayısı kesinlikle sıfırlanmaz. Böyle bir durumda istenilen sonuç olamaz. Bu yüzden düzelme olacak kadar yağ dokusu aspire edilir.

Liposuction

Yeniden kilo aldığınız takdirde ise eski halinize dönmeseniz de operasyon bölgesinde yağlanma olabilir. Dahası çok kilo alırsanız yağ hücresinin sayıları azalsa bile, hacimleri artarak vücut şeklinin bozulması gerçekleşecektir.
Liposuction operasyonunun birden çok tekniği bulunmaktadır. Bunların içerisinde sıklıkla kullanılan, Tumescent tekniği en gözde olup sıkça uygulanandır. Tumescent tekniğiyle uygulanan liposuction, uygulandığı alanda morarırlık yapmaz, ağrılar hafif olur. Birikmiş olan yağ hücrelerini rahatça çekebilmek için sıvı bir karışım verilmektedir. Sıvıyı verdikten sonra açılan kesiden uygun büyüklükte olan kanüller aracılığıyla cildin alt kısmındaki yağ dokuları aspire edilip, arkasından kesiler dikilir.
Farklı yanlarından biride diren konulmamasıdır.

Tumescent tekniğiyle uygulanan liposuction operasyonunda, yapıldığı günün sonuna kadar liposuction girişi sağlanan deliklerin içerisinden az miktarda kanla karışık sıvı bir sızıntı gelmesi olası bir vaziyettir. Genel olarak bir sonraki güne bu kanla karışık sıvının sızması kesilir.

Liposuction operasyonu bitiminin ardından ameliyathaneden çıkarılırken operasyon yapılmış hastaya liposuction uygulanan bölgeleri de içerisine alacak elastiki yapıda korse giydirilmektedir. Korse genel olarak yağın miktarı ve operasyon uygulanan alana bağlı olarak on beş gün ile bir buçuk ay süresiyle giymesi gerektiği söylenecektir. Hasta korsesini tavsiye edilen zaman zarfında kullanırsa iyileşmesi hızlanacaktır. Ödemi de azaltacak olan korseyi banyo yaparken ve pansuman olurken hariç üzerinizden çıkarmayınız.

Liposuction operasyonun arkasından, uygulanmış yönteme göre morarmalardaki derece, miktar ve süre değişmektedir. Tümescent tekniğinde morarmalar azdır. Liposuction operasyonu uygulamasının ardından kas tutukluğuna benzer ağrılar olabilir. Fakat doktorun verdiği ağrı kesiciyle ağrılar giderilebilir.

Bu ağrılar 1 hafta süresince devam edip,1 hafta sonunda kesilecektir. Liposuction operasyonundan sonra genel olarak 3.gün diğer estetik ameliyatlarda da görüldüğü gibi enfeksiyon oluşabilir. Ancak enfeksiyonun oluşma ihtimali liposuction uygulanan ortamdaki steril koşullara bağlı olarak görülmeyebilirde.

Liposuction, zayıflamak için yöntem ya da obeziteden kurtulmanın yolu olamaz. Bunun içindir ki benim 15 kilogram fazlalığım bulunmakta, vücudumdan 15 kilogram yağı aldırmak istiyorum denilemez. Liposuctionun hedefi bölgesel olan yağlanmalarda fazla olan yağı alıp vücudunuzdaki orantıyı sağlamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sibel dedi ki:

    Sırtımda katlanman yağ öbekleri var bu öbeklerden kurtulmak istiyorum fıyatı ve iz olayı nasıl yardım ederseniz sevinirim