A+
A-

Beyin Tümörleri Hakkında Bilgi

Beyin tümörleri erkeklerde ve kadınlarda eşit oranlarda görülebilen, kafatası içinde büyüyerek beyne baskı yapan tümörlerdir. Var olan beyin tümörü büyümeye devam edip, genişlemeye başlayan bir hal alır ve beyne baskı yapmaya başlar. Beyin tümörleri ameliyat ile alınabilir aynı zamanda iyi huylu ve henüz başlangıç aşamasında ise ışın tedavisi yapılabilir. Beyin tümörleri kişide baş ağrısı, epilepsiyi (sara nöbeti hastalığı) andıran bayılma şikayetleri, yaşanan kısmi felçler, şiddetli derecede mide bulantısı ile ortaya çıkan kusma, kişilik bozuklukları, yazı yazma sorunları, konuşma sorunları, zaman zaman unutkanlık, konuşurken ne söyleyeceğini unutma, dikkatsizlik, halsizlik, denge kaybı, kas seğirmesi, kol ve bacaklarda dikkat çekici karıncalanma gibi şikayetlere sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin tümörleri birincil beyin tümörleri veya ikincil beyin tümörleri olarak kategorilendirilir ve bedenin herhangi bir yerinde başlayarak beyne ulaşırlar. İyi huylu beyin tümörleri yavaş yavaş ürerler ve beyin dokusundan rahatlıkla ayrılabilirler. Ameliyat esnasında tümörün tamamı veya tamamına yakını alınabilir. Bu sebeple beyin ameliyatı sonrasında başarılı sonuçlar alınır. Şayet tümörün tamamı alınamazsa kalan tümör için ameliyat sonrası bölgesel ışın tedavisi yapılabilir. Şayet tümör ister iyi huylu olsun ister kötü huylu olsun, çok hassas bir noktada bulunuyorsa ve bu yüzden ameliyat riskli ise ışın tedavisi ve ilaç tedavisi yöntemi ile hastaya müdahale edilir.
İyi huylu beyin tümörleri, kanser hücreleri içermezler ve ameliyat sonrası tekrar büyüme riski yok denecek kadar azdır. İyi huylu tümörler etrafındaki dokulara bulaşmaz ancak bazı hassas yerlere baskı yapabilir bu yüzden bazı ciddi sağlık sorunlara sebep olabilmektedir.
Kötü huylu beyin tümörleri daha tehlikeli tümörlerdir, zira kanser hücreleri içerir ve hayati tehlike söz konusu olmaktadır. Çevre dokulara dağılma, yayılma riski vardır.

Beyin tümörleri her ne kadar kadın ve erkeklerde eşit derecede görülse de erkeklerde kadınlara nazaran bir derece daha fazla görülebilir. Beyaz ırklı insanlarda diğer ırk insanlarına göre daha sık görülebilir. Beyin tümörlerinin görülme yaşı aralığına bakıldığında genelde 9 yaş altı çocuklar ile 70 yaş üzeri kişilerde yoğunlaştığı görülür. Genetik etkenlere bağlı olarak da gelişen beyin tümörleri, ailesinde beyin tümörü olan kişiler için risk anlamına gelebilir. İşi gereği radyasyon ve kimyasal maddelere maruz kalan kişilerde, nükleer sanayi işçilerinde beyin tümörü riski daha yüksektir.

Beyin tümörü teşhisi için fiziksel muayene, nörolojik muayene, CT tarama, MRI çekimi yapılırken, kafatası röntgeni, anjiyogram, omur ilik sıvısı aspirasyonu, mylegram, biyopsi yöntemleri kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin tümörleri, kaç farklı sınıfa ayrılır: Birincil beyin tümörleri ve ikincil beyin tümörleri.

Beyin tümörünün gelişim süreci

Beyin tümörleri bedenin herhangi bir organından başlayarak beyne ulaşanlar ve ilk oluşum yeri beyin olan tümörler olarak iki şekilde meydana gelir. Zaman içersinde var olan, belli bir süre sonra yok olabilen ve tekrar üreyebilen beyin tümörleri bu sebepten kolay tespit edilmeyebilir. Beyin tümörü varlığından şüphe edildiğinde beyin tomografisi ve MRG çekimleri yapılır. 

Kafatasının içinde oluşan beyin tümörleri, büyüdükçe beyne baskı yapmaya başlar. Kafatasının içindeki tümör beynin hangi alanında büyümeye başlamışsa o alana göre farklı belirtiler göstermeye başlar. Beyin tümörleri var olmaya başladığı andan itibaren, büyüme hızı belli olmayan düzensiz büyüme grafikleri çizerek beyne belli aralıklarla beyne baskı yapmaya başlar ve her baskı sonucunda kişi normal fonksiyonlarını yerine getirememeye başlar.

Beyin tümörlerinin görülme yaşı nedir? 

Beyin tümörlerinin en sık görüldüğü yaş aralığı 9 yaş altı ve 55 yaş üstüdür.

Beyin tümörleri kaç çeşittir? 

İki çeşit beyin tümörü vardır:

1-   İyi huylu tümörler:

 İyi huylu beyin tümörlerinin büyüme hızı düşük olsa bile büyüme esnasındaki beyne yaptığı basınç sonucu kişiden kişiye değişebilen farklı işlev bozuklukları ortaya çıkar.İyi huylu tümörlerin tespitinde yapılacak olan tedavi yani beyin ameliyatında iyi huylu tümörler, hiç zorluk çekmeden alınır ve tümüyle temizlenir. Bu nedenle iyi huylu beyin tümörlerinin ameliyatları genelde yüz güldürücü sonuçlar verir. Ancak iyi huylu tümör dahi olsa, tümörün olduğu yer beyne yakınlığı açısından hayati önem taşıyabilecek bir mesafede ise beyin ameliyatı sonucu biraz daha riskli bir ameliyat haline dönüşebilir.

2-   Kötü huylu tümörler:  

Kötü huylu beyin tümörlerinin büyüme hızı oldukça yüksektir. Hızla büyüyen kötü huylu beyin tümörleri kütle görümünden çok çamur görünümde olduğu için temizlenmesi de oldukça zor olur. Kötü huylu beyin tümörleri ameliyatla temizlenmesi durumunda ilerleyen zamanlarda tekrar nüksedebilir.

Beyin Tümörü Nedenleri Nelerdir? 

Beyin tümörlerine neden olan etkenlerin neler olduğu tam olarak tespit edilememiş olsa dahi, bir takım olasılıklar ağır basmaktadır.

 • Kişinin vücudunun başka bir organındaki kanser türleri beyne doğru ilerleyebilir ve beyin tümörü olarak şekillenebilir.
 • Kişinin petrol rafinerisi, plastik üretim veya ilaç üretim fabrikaları gibi insan sağlığına direk temaslarda son derece zararlı olan kimyasal ürünlerle yakın temasta bulunarak çalışması ile beyin tümörlerinin oluşabileceği tahmin ediliyor.

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir Nasıl Sinyal Verir? 

Beyin tümörleri beynin hangi bölümünde gelişiyorsa o bölüme göre farklı belirtiler sergiler. Beynin bölümleri olan frontal, paryetal, oksipital ve temporal loblarında gelişen beyin tümörlerinin belirtileri birbirinden farklıdır.

Frontal bölgedeki beyin tümörlerinin belirtileri:

–  Baş ağrısı şikâyetleri artar

–  Halsizlik şikâyetleri artar

–  Vücudun bir tarafında uyuşukluk hissedilmeye başlanır

–  Ruh halinde önemli değişiklikler hissedilmeye başlanır

–  Kafa karışıklığı ve yönelim bozukluğu görülmeye başlanır

Paryetal bölgedeki beyin tümörlerinin belirtileri:

–  Baş ağrısı ve kasılma şikâyetleri başlar

–  Uyuşma şikâyetleri başlar

–  Elle yazı yazmada zorluk çekilmeye başlanır

–  Basit matematik problemlerini çözmede zorluk yaşanır

–  Belirli hareketleri yapmada zorluk yaşanır

–  Dokunma hissi kaybı başlar

Oksipital bölgedeki beyin tümörlerinin belirtileri:

–  Baş ağrısı

–  Görme bozukluğu başlar

–  Görsel halüsinasyonlar yaşanmaya başlanır

–  Kasılmalar

Temporal bölgedeki beyin tümörlerinin belirtileri:

–  Baş ağrısı

–  Kasılmalar

–  Anlama zorluğu çekilir

–  Bir kaç komutu takip etmede zorluk yaşamaya başlanır

Merkezi sinir sistemin diğer bölgelerindeki tümörler,

–         Dengeyi sağlamada zorluk

–         Kusma

–         Ruh hali değişiklikleri görülür.

Beyin Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Beyin tümörleri tedavisi, tümörün iyi huylu veya kötü huylu olmasına bakılmadan her zaman için cerrahi tedavidir. Lakin bazı beyin tümörleri beyne çok yakın mesafede olabilir ve ameliyat riski yüksek olabilir. Bu sebeple cerrahi bir ameliyat yapılmaz ve kemoterapi ve ışın tedavisine başlanır.

Beyin Tümörü Bitkisel (Alternatif) Tedavi Yöntemi Var mıdır?

 İnsan vücudunun en hassas ve dokunulmaz organı olan beyin tümörü hastalığı ile ortaya çıktığında cerrahi ameliyat tedavi şeklinin yanında bitkisel tedavi seçenekleri de mevcuttur. Zira bitkisel tedavi ile beyin tümörlerinin tedavisi son derece başarılı sonuçlar doğurabilir. Karaciğer merkezli yapılan XP TONIC SLS tedavisi beyin tümörü tedavisinde son derece yüksek başarılar elde edilen bir tedavi şeklidir.

Sponsorlu Bağlantılar
ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 39 YORUM
 1. cemil dedi ki:

  mrb bnm babamda 2 gün önce sabah yattıgı yerden kalkamadı ve soguk terlemeyle uyandı…. ve ayaga kaldırıdıgımız zaman başının döndügünü ve mide bulantısı oldugunu söyledi…. acil yardım aldık ve doktora başvurduk acil konulan tanı kulaktaa sıvı kaybı oldugu yönündeydi.K.B.B gittik fakat yapılan tetkik sonuçu kulakta sıvı kaybı olmadıgı yönünde….umarım beyinde tümor yoktur bana bunu konuda nasıl bi yol izlemem gerektigini anlatırsanız sevinirimm allah herkese acil şifalar versinn…..

 2. ali dedi ki:

  benım uzun zamandır basım donuyo yanı bu tumorle ılgılı herseye sahıbım ben ama saglık guvencem yok oldugu ıcın hıc bıeyere gorunemıyorum umarım burdan bı yardımınız dokunur bana sımdıden ALLAH razı olsun sızden

 3. özgür dedi ki:

  benim kafamın sağ şakağında sürekli zonklama var bu bazen 3 ayda bir bazen ayda 2 kez oluyor.unutkanlık,sağ kulakta iltaplanma,ışıktan etkilenme,burnumdan nefesi zor soluyorum bazen,bazen bakıyorum iyiyim hiç bir şey yok bazen 1 ay iyi oluyorum bazen tam rahatsız oluyorum aniden zonklama başlıyor,kafamı duvarlara vurasım geliyor,sırt ağrımda çok,bende bunlar var acaba nedir?beyin filmi çektirecem.yakında korkuyorum……

 4. ismail dedi ki:

  Beyin tümörünü 4 ay gibi kısa zamanda yendim. Ve hiç bir ilaç tedavisi kullanmadım. doktoruma kontrole ğittiğim de çıkan sonuçlara inanamadı, dediği tek kelime raporlar karışmıştır tekrar çektirelim filmleri dedi tekrar çektirdik ve temiz çıktı. neler yaptığımı sordu bende tek tek anlattım. ALLAH hepinize acil şifalar versin. Soracagınız soru olursa, size tekrar dönerim.

 5. seda dedi ki:

  merhaba benimde yalancı tümördediler belimden su aldılar 2 kere gözlerimde kayma var baş ağrılarım çok şiddetliydi …. kullanıyorum yaklaşık 5 yıldır hiper tansiyon dediler emes dediler ama şu an kesin bi tanım yok genç olduğum içinmiş .en son emar çekildi plak çıktı beynimde .bilmiyorum ne yapacağımı artık gözümün arkasında iki gözde ödem var geçmezmiş ödemler ve ilacımı ölünceye kadar iç mem gerekiyo herkeze acil şifalar

 6. Orxan dedi ki:

  Ben bakuden yaziriyorum benim babamin beyin limfonasi var ameliyat riskli diyorlar .hic bir wey etmiyorlar burda .babamin iylweme sansi varmi ne yapa biliriz

 7. Nurhan dedi ki:

  Mrb benim bi akrabam bar bu pazar ameliyat olacak beyninde tümör var rümör bütün beynine yayılmış doktor kurtaramayız demiş simdi olecekmi bi ihtimal yokmu yani

 8. Tuğba A. dedi ki:

  Kafamın sol tarafında çok şiddetli bi ağrı var bulanık görüyorum, bayılmalar oluyor konuşmamda çoğu zaman bozukluk var algılayamıyorum anlamıyorum bazen konuşulanları vücudum uyuşuyor. Doktor epilepsi dedi fakat bu yaz başka bir doktora gittiğimde ilacımı kesti epilepsi değil dedi. Bu ağrıların sebebi ne lütfen hastaneleri gezmekten yoruldum.

  1. badesu dedi ki:

   benim de kafamın sol tarafı çook ağrıyor bie dk kadan bir dakikaya şiddetleniyor başım dönüyor arad abir uykum geliyor sakarlaşıyorum düşüyorum iki debir hele hele okulda şiddetleniyor buy durum

 9. Nermin dedi ki:

  Her 5 dakikada bir başıma şiddetli ağrı giriyor ve 10 saniye devam edip geçiyor bunun sebebi ne olabilir? ?

 10. Melek dedi ki:

  Slm bende doktor 7mm bir görüntü olduğunu söylüyo ama teşhis koyamıyolar 2 defa mr çaktiler ama trşhis için 6 ay beklememi söylediler büyüyüp büyümediğinine bakıp öyle teşhis koyacaklarmış ama erken teşhisde önemli ailemdede tümörden ölenler var neyapmalıyım bu konuda

 11. fahriye dedi ki:

  kızım aralık/2015 te beyin ameliyatı oldu Pataloji raporunda (İNTRAKRANİAL KİTLE; FRONTAL BÖLGE, SOL; EKSİZYON: ANAPLASTİK ASTROSİTOMA (WHO 2007, GRADE III) yazıyor. 6 haftalık ışın tedavisi gördü şu anda dinlenmede, daha sonra kontrolden sonra tedavisi devam edecek ama yinede tedirginim bana bilgi verirseniz sevinirim.

 12. Gunay dedi ki:

  slm , bana ir bilgi verebilirmisiniz? benim esimin 2 yildir kolunda halsizlik vardi , sonra doktora cikti zaman , doktor tömor demis , bayilma ve ya kusma falan yok . bana cabuk bilgi verirseniz memnun kalirim,Tesekurler

 13. EDANUR dedi ki:

  Ya doktorlar benim hastalığımın ne olduğunu kimse çözemedi. Kimileri sinüzit, kimileri migren kimileri de tümör diyor; ama kjmse benim beyin tomografimi çekmedi. Sizce ne yapmalıyım?

 14. EDANUR dedi ki:

  Ya doktorlar benim hastalığımın ne olduğunu kimse çözemedi kimleri sinüziit kimileri migren kimileride tümör diyo ama kimse benim beyin tomografimi çektiler bir şey çıkmadı ne yapmalıyım?

  1. sdfvg dedi ki:

   hastalığın belirtileri ne ben de göz ağrısı ve mide bulantısı vardı doktora gittik bana da sinüzit, migren gibi şeyler dediler en sonunda boyundaki bir kasın düzleşmesinden dolayı olduğunu söylediler

 15. nur dedi ki:

  Başımda ağrı var, her sabah baş dönmesine uyanıyorum sürekli halsizlik var. Yazı yazmada zorlanıyorum yürümeye halim yok ve sürekli uykum geliyor. Bazen boşlukta gibi oluyorum, başım dönüyor ve düşecek gibi oluyorum. Bir yerden tutunmazsam düşüyorum. Lütfen cevap verin tümör olma ihtimali var mı?

 16. Alperen dedi ki:

  Buradaki belirtilerin neredeyse hepsi bende var. Ne yapmalıyım beyin tümörü mü var bende? Eğer bu belirtiler tam olarak beyin tümörünü gösteriyorsa benimki bayağı ilerlemiş. Baş ağrısı pek olmuyor bende. Yardım ederseniz sevinirim. 🙁

 17. Şaheste K. dedi ki:

  Bu belirtilerin hepsi bende var, tedavisi olur mu bana cevap verin lütfen.

 18. Gizem S. dedi ki:

  Sürekli bitmek bilmeyen baş ağrısı var sancısından duramıyorum ve sürekli başım dönüyor, mide bulantısı var sürekli ama kusma gerçekleşmiyor. Biraz da unutkanlık var, sizce beyin tümörü mü ya da kist mi ?

 19. hanifi dedi ki:

  Selam bende vücutta uyuşmalar, kişilik değişikliği, beceri kaybı, konuşmada ve anlamada zorluk, unutkanlık, sinir bozukluğu, kulak çınlaması var. Beyin tümörü olabilir mi?

 20. sabuhi dedi ki:

  Salam doktur man Azərbaycan an yazıram manda baş agrıları olur başımın sol hissasinda timor var mana cox şiddatli baş agrıları verir halsız oluram hayal kırıklıgı vicudum sol nahiyasinda gucsuzluk olur tedavi olmunuram hec kömayi yoxdur

 21. rumeysa dedi ki:

  Boyle vucuduma titeresim gibi giriyor sonra ellerimi birbirine ovusturyorum o titeresim basimin arkasindan yani ensemden basimin ustune giriyor o anda basim dönüyor miden bulaniyor ama kusma yok genellikle sol bacak kasim da uyismalar geceklesiyor ve sol goz kibrigimin altinda segirmeler oluyor
  bu tümör başlangıcı midir

 22. derya dedi ki:

  mrb derya ben bendede bu aralar aşırı derecede baş dönmei ve ayağımın altından yer kayıyo sanki gözüm kararıo acaba sebebi ne olabilir

 23. merve dedi ki:

  başımda uyumaşma var ama başımda dönüyor halsizlik, bulantı ve karın ağrısı var. Bu nedendir bilgisi olan varsa açıklayabilirseniz çok sevinirimç

 24. B dedi ki:

  Benim şuan çok şiddetli baş ağrım var mide bulantımda var.gözlerimi kapattığımda da başım dönüyor.acaba beynimde tümör mü var.

 25. omr dedi ki:

  ya benimde bsim agriyor sersem gbiym yururken dusecek gbi oluyorum ama hic midm bulan miyor uyusma yok istahm cok iyi boynumda duzlesme var birde sizce ne olbilr

 26. Bagir dedi ki:

  Ben Azerbaycandanım.Kardesımin beyininde tümör var.İranda derman tedavısı alıyor.Ama spazm gecırıyor ve dılı gerıye katlanıyor.1 yıl tedavı aldıkdan sonra 1 yıl durdurdu ve yenıden spazm gecırdı.Şımdı yenıden 2 aydır tedavı alıyor.Son gunler yenıden başı çok arıyor.Benım sıze sorum kardesıme neler yapmak olmaz ve derman tedavısı ne kadar surer?

 27. AYÇA dedi ki:

  ÇOK YAKIN BI ARKADASIM VAR..SÜREKLİ BAŞ AGRISI MİGDE BULANTISI YASIYO HASTANELERE GİDİYO AMA NET Bİ BİLGİ ALAMIYO.. ESKİSİ GİBİ DEGİL NORMALDE KOLAY KOLAY HİÇ BİŞEYİ UNUTAN Bİ İNSAN DEGİLDİR AMA SUAN SÜREKLİ UNUTKANLIK YASIYO. ÇOK BASİT KELİMELERİ BİLE UNUTA BILIYO ZAMAN ZAMAN,KAFASININ Bİ YARISI SÜREKLİ UYUŞUYO. UYUŞMA KONUSUNDA HASTANEYE GİTTİ. GECİCİ KISMİ FELC OLDUGUNU SÖYLEDİLER. HASTALIĞI NE ARKADASIMIN

 28. burak dedi ki:

  sımdı bende dıkkat bozuklugu war anlamakta da gucluk cekıyorum kafam hep baska yerlere gıdıyo arakdaslarla konusurken hep dalgın oluyorum konustuklarını anlamıyorum we en onemlısı asırı derecede unutkanlık var sebebı ne olabır

 29. Bülent C. dedi ki:

  bugun doktora gitti kardeşim bulent coşkun tımör olduğu söylendi 44*74,30 cmm deniyo tedavisi ne ile mumkundur yardım ederseniz sevinirim

 30. levent dedi ki:

  iyi huylu tümör olduğunu söylediler.tedavisi nedir.bilgi verin

  1. arife dedi ki:

   Ben de iyi huylu beyin tümöründen dolayı amaliyat oldum çok şükür şu an iyiyim çörek otu ve ısırgan tohumu kullanıyorum. Tümörü küçültüyor deneyin faydasını göreceksiniz. Doktorum dahi kullanmamı söyledi, umarım siz de faydasını görürsünüz geçmiş olsun.

   1. fatma dedi ki:

    Sizdeki belirtiler tam olarak neydi ?ameliyat olmadan önce en çok hangi şikayetleriniz vardı

   2. Kübrs dedi ki:

    Bu bitkileri ne çeşit kullandınız acaba

  2. nuri dedi ki:

   merhaba bende kac aydır devam eden kafada basinç hissi gozlerde agrı var kusma yok halsizlik eşitlik ediyor ensede basinç ve kulaklarimdada var beyin tomerimi acaba

 31. ibrahim yel dedi ki:

  buna bi cevap arıyorum bana çabuk dönerseniz memnun olurum rica ediyorum

 32. ibrahim yel dedi ki:

  buradaki belirtilerin hepsi bende yok ama bir kaç tanesi ne uyuyo belirtiler bas agrısı mide bulantısı hafif görme bozuklugu sanki anide bayılacak gibi oluyorum yere çöküpte iş yaptıgım zaman ve işim bitiminde ayaga kalktıgımda basım dönüyo ve sanki boşluga basıyomuş gibi hissediyorum kendimi beyinci gin oldugu bölgede sürekli agrı var
  sürekli uykum geliyo halsizlikte buna eşlik ediyo

 33. açelya yıldırım dedi ki:

  şiddetli baş ağrısı mhafifm mide bulantısı halsizlik ve uyuma bozuklukları tümör belirtilerimi

Yandex.Metrica