Epilepsi (Sara Nöbeti)

A+
A-

Epilepsi hastalığı, kişinin beyninde meydana gelen anormalliklerin akabinde gelişen bir hastalıktır. Beyin yapısı gereği bir saniyede binlerce akımının yer değiştirebildiği bir organ olup, epilepsi hastalığı durumunda bu elektrik akımlarında düzensizlikler meydana geldiği saptanmıştır.
Epilepsi hastalığı ortalama her 100 kişiden 1 kişide görülebilmekte ve kişiye ömrünün sonuna kadar eşlik edebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Epilepsi nasıl meydana gelir?

Epilepsi; mevcut beyin yapısının normal işlevlerin bozulması sonucunda meydana çıkan bir hastalık olup, beyinde olması gereken normal “akım yer değiştirmeleri” anormalleşmesi ile sara nöbetleri baş göstermektedir.

Epilepsinin türleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Epilepsi hastalığı genetik faktörlere bağlı bir hastalık olup, küçük sara nöbeti ve büyük sara nöbeti olarak iki farklı türde karşımıza çıkar.

Küçük sara nöbetlerinde; kişinin bilinci açıktır ve aslında var olmayan bazı şeyleri görme, duyma, hissetme olarak ortaya çıkar.
Büyük sara nöbetlerinde ise kişinin bilinci kapalıdır ve istemsiz olarak bazı vücut hareketleri yapmaya başlayarak bayılma nöbeti geçiri.

Epilepsi(sara) hastalığına neden olan etkenler:

Epilepsi hastalığının sebebi tam olarak tespit edilemese de genel olarak genetik faktörler başta gelmektedir. Bunun yanında, beyin damarlarındaki bozukluklar, şeker koması, üre koması, kafa travması gibi faktörler epilepsi hastalığının nedenleri arasında sayılabilir.

Epilepsi hastalığının belirtileri nelerdir?

Epilepsi hastalığı halk arasında sara hastalığı olarak bilinir ve küçük yaşlarda fark edilmesi halinde tedavi edilme şansı yüksek olan bir hastalıktır. Ancak toplumda hala birçok aile epilepsi hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Şayet çocuğunuzda şimdi bahsedeceğimiz belirtileri görüyorsanız, epilepsi hastalığı şüphesi ile doktora götürmeniz faydalı olacaktır.
Çocuğun kısa süreli de olsa donuk bakışlarla bir noktaya sabitlenmesi.
Çocuğun herhangi bir işle uğraşması esnasında birden işini bırakıp tek bir noktaya sabitlenerek bakarken, yutkunma, ağzını şapırdatma ve dudaklarını yalama gibi davranışlarda bulunması.
Aynı el kol hareketlerini sürekli tekrarlaması.
Uykusundan çığlıklar atarak uyanması.
Derslerinde başarılı iken birden başarı grafiğinin düşmesi.
Aslında var olmayan sesler duyması, görüntüler görmesi gibi davranışlar çocuğun epilepsi hastalığının başlangıcında olduğunu düşündürebilir. Bu tür durumlarda çocuğun sağlığını riske atmayarak hemen doktora başvurmak gerekir.

sara hastalığı

Epilepsi –sara şüphesi için hani doktora başvurmak gerekir?
Çocuğunuzda veya bir yakınınızda epilepsi sara hastalığı şüphesi duyuyorsanız hastanelerin nöroloji bölüm doktorlarına başvurmalısınız.

Epilepsi tanı ve tedavisi nasıl yapılıyor?

Epilepsi şüphesi ile nöroloji servisine gelen hastaların öncelikle hastalık öyküsü dinleniyor ve şayet eğer epilepsi belirtileri görülürse, beyin dalgalarını ölçen EEG çekiliyor ve elektriksel deşarjların sayısı ve şekli kayıt altına alınıyor.
EEG ile epilepsi teşhisi konulursa hemen akabinde beynin elektriksel yapısını bozan sebebi öğrenmek için MR çekiliyor.
Ortalama her üç hastadan ikisine ilaç tedavisi uygulanarak, epilepsi hastalığı kontrol altına alınabiliyor ve hiç nöbet geçirmeyecek ya da çok az nöbet geçirecek biçimde tedavi yoluna gidiliyor. Şayet ilaç tedavisi ile epilepsi hastalığının önüne geçilemiyorsa, ameliyat olması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. leyla dedi ki:

    bende 18 yaşında başlayan değişken nöbet çocuksulaşma bayılma kendi kendime konuşma saçmalama nöbet anında dişlerim de kenetlenme önceden his dilimi ısırma ama bilinç kaybı olmuyor herşeyi duyuyorum ama konuşamıyorum bayılacağımı hissediyorum düştüğümde acıyı da ama bunlara engel olamıyorum ve bunları kendimin yaptığım hissi beni bitiriyor genelde regl döneminde sık oluyor EEG sonuçları iyi çıkıyor hatta EEG çekimi anında nöbet oldu ve psikiyatriye yönlendirildim ondanda sonuç alınamadı lütfen 35 yaşındayım şimdi her gittiğim doktor farklı şeyler söylüyor ilaç veriliyor çoğu artmasına neden oluyor ne yapacağımı bilmiyorum trilaptal ve tegratol kullandım 3 sene bu ilaçları kullandığım dada azalma olmadı ilaçları psikiyatri bıraktırdı lütfen bana yardımcı olun artık ailemin gönderdiği hoca hacılardan da bıktım 11 yaşında oğlum var ve bu yaşananlardan onunda etkilenmesinden korkuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Yandex.Metrica