Epilepsi (Sara Nöbeti)

Epilepsi hastalığı, kişinin beyninde meydana gelen anormalliklerin akabinde gelişen bir hastalıktır. Beyin yapısı gereği bir saniyede binlerce akımının yer değiştirebildiği bir organ olup, sara hastalığı durumunda bu elektrik akımlarında düzensizlikler meydana geldiği saptanmıştır. Epilepsi hastalığı ortalama her 100 kişiden 1 kişide görülebilmekte ve kişiye ömrünün sonuna kadar eşlik edebilmektedir.

Epilepsi nasıl meydana gelir?

Epilepsi; mevcut beyin yapısının normal işlevlerin bozulması sonucunda meydana çıkan bir hastalık olup, beyinde olması gereken normal “akım yer değiştirmeleri” anormalleşmesi ile sara nöbetleri baş göstermektedir.

Epilepsinin türleri nelerdir?

Epilepsi hastalığı genetik faktörlere bağlı bir hastalık olup, küçük sara nöbeti ve büyük sara nöbeti olarak iki farklı türde karşımıza çıkar.

Küçük sara nöbetlerinde; kişinin bilinci açıktır ve aslında var olmayan bazı şeyleri görme, duyma, hissetme olarak ortaya çıkar. Büyük sara nöbetinde ise kişinin bilinci kapalıdır ve istemsiz olarak bazı vücut hareketleri yapmaya başlayarak bayılma nöbeti geçiri.

Epilepsi (sara) hastalığına neden olan etkenler:

Epilepsi hastalığının sebebi tam olarak tespit edilemese de genel olarak genetik faktörler başta gelmektedir. Bunun yanında, beyin damarlarındaki bozukluklar, şeker koması, üre koması, kafa travması gibi faktörler epilepsi hastalığının nedenleri arasında sayılabilir.

Epilepsi hastalığının belirtileri nelerdir?

Epilepsi hastalığı halk arasında sara hastalığı olarak bilinir ve küçük yaşlarda fark edilmesi halinde tedavi edilme şansı yüksek olan bir hastalıktır. Ancak toplumda hala birçok aile epilepsi hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Şayet çocuğunuzda şimdi bahsedeceğimiz belirtileri görüyorsanız, epilepsi hastalığı şüphesi ile doktora götürmeniz faydalı olacaktır.

Çocuğun kısa süreli de olsa donuk bakışlarla bir noktaya sabitlenmesi. Çocuğun herhangi bir işle uğraşması esnasında birden işini bırakıp tek bir noktaya sabitlenerek bakarken, yutkunma, ağzını şapırdatma ve dudaklarını yalama gibi davranışlarda bulunması. Aynı el kol hareketlerini sürekli tekrarlaması. Uykusundan çığlıklar atarak uyanması.
Derslerinde başarılı iken birden başarı grafiğinin düşmesi.

Aslında var olmayan sesler duyması, görüntüler görmesi gibi davranışlar çocuğun epilepsi hastalığının başlangıcında olduğunu düşündürebilir. Bu tür durumlarda çocuğun sağlığını riske atmayarak hemen doktora başvurmak gerekir.

sara hastalığı

Epilepsi –sara şüphesi için hani doktora başvurmak gerekir?

Çocuğunuzda veya bir yakınınızda epilepsi (sara) hastalığı şüphesi duyuyorsanız hastanelerin nöroloji bölüm doktorlarına başvurmalısınız.

Epilepsi Teşhisi ve tedavisi nasıl yapılıyor?

Epilepsi şüphesi ile nöroloji servisine gelen hastaların öncelikle hastalık öyküsü dinleniyor ve şayet eğer epilepsi belirtileri görülürse, beyin dalgalarını ölçen EEG çekiliyor ve elektriksel deşarjların sayısı ve şekli kayıt altına alınıyor.

EEG ile epilepsi teşhisi konulursa hemen akabinde beynin elektriksel yapısını bozan sebebi öğrenmek için MR çekiliyor. Ortalama her üç hastadan ikisine ilaç tedavisi uygulanarak, epilepsi hastalığı kontrol altına alınabiliyor ve hiç nöbet geçirmeyecek ya da çok az nöbet geçirecek biçimde tedavi yoluna gidiliyor. Şayet ilaç tedavisi ile epilepsi hastalığının önüne geçilemiyorsa, ameliyat olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 31 YORUM
 1. ebru dedi ki:

  merhaba,2 yildir epilepsi rahatsizligim var ilk baslarda gece nobetlerim oluyordu daha sonra siklasti ve gunduzde olmaya basladi…………. kullaniyordum ama cok uyuttugu icin dr kntrlunde olmadan biraktim.sonra hamile kaldim ve hamileligim boyunca 2 yada 3 kez nobet gecirdim ve bu nobetler ani uzuntuye bagliydi.azalan nobetlerim gunduz tekrar etmeye basladi ve gunduz tekrarlamaya basladi nobet bittikten sonra sag bacagimda kasilma oluyor bir sure yuruyemiyorum.tekrar ilac kullanmalimiyim esimI uzmemek icin tekrarladigindan bahsetmedim 11 aylik bebegim varve emziriyorum lutfen yardimci olurmusunuz acil bilgi almaya ihtiyacim var.tesekkurler..

 2. nülüfer dedi ki:

  Benim oğlum epilepsi hastası. Sebebi doğum sırasında oksijensiz kalmış 9 yaşına kadar Hacettepe çocuk nörolojiye götürdük. Şu an ilaç kullanmıyor. nöbetleri yok. 22 yaşında hep hayal aleminde yaşıyor. Adı Çağatay bize bişey anlatırken eski Çağatay şöyleydi böyleydi diye ben akıllıyım diyor Anne ve Babasının başkaları olduğunu söylüyor biz doğrusunu söyleyincede hırçınlaşıyor. kendine zarar veriyor. Bütün dünyası Bilgisayar internet. Bunlar olmayınca yada istediği yapılmayınca agresifleşiyor ve zarar veriyor tüm bunlar için ne yapmalıyız.

 3. onurcan dedi ki:

  Oncelikle herkese gecmis olsun hocam ben ilkokuldan beri epilepsy hastasiyim suan 26 yasindayim halen alisamadim su var dr lar nobet sonrasi herseyin duzeldigi soyluyorlar ama ben inanmiyorum cunku ogrenimde ggucluk cekiyorum siz ne dusunuyorsunuz

 4. nurol dedi ki:

  sorum babamla ilgili yasi 78.babam aniden kendinden geciyor 1ile 2 dakika devam ediyor ayni zamanda dislerini gicirdatiyor hic birseye tepki vermiyor sabit bir noktaya bakiyor dokundugumuz zaman bakiyor ama bos bakiyor konustugumuzu anlamiyor .bu kendinden gecmeninden birkac saniyeye onceden hissediyor su istiyor hemen ‘hic bir sey bulunamadi teshis konulamadi.Cevabinizi bekliyorum ilginiz icin tesekkur ederim.

 5. orhan dedi ki:

  Meraba oğlum 1,5 yaşında geçenlerde ateşten havale geçirdiğini düşündük bi 10 dk.ka nöbet geçirdi biz bunu ateşe bağlı zannettik doktorumuzla bir.. fakat aradan 1 ay geçti çocuğun dişleri yine 10 dk. Ka kitlendi araştırdım sarà nöbeti olan hastalarda aynısı var EEG çektirmedikçektirmedik daha bu hastalığın başı mı?? Tedavisi Nasıl? Çocukta hepsi var belirtilerin yardımcı olursanız çok seviniriz tşk

 6. ümmet dedi ki:

  Ablama bi kaç yıl önce epilepsi teşhisi konuldu ve gecen yıl hastalığı bitti ve doktoru ilaç kullanmasini kesti ama bugün bi daha bayıldı nedeni nedir endişelenmemizi gerektirecek bisey varmdır bu aralarda çok stresliydi ondan olabilirmi

 7. remzi dedi ki:

  merhaba benim kardeşim askerden 1.5 sene önce banyoda nöbet gibi bişey geçirmişti (ellerinde kasılma agızdan tükrük çıkma ayaklarda kasılma şuur kaybı bu olay toplam 20 saniye sürüyor ) askerden sonra 2 ay geçti ve tekrar bi nöbet geçirdi aradan bir ay geçti bu gün yine nöbet geçirdi ama tam olarak ne oldugunu bilmiyoruz nöbet mi yada başka bişey mi bilmiyoruz hastaneye götürdügümüzde doktorlar bakıyor hiç bir şey yok diyolar

  alıp geri geliyoruz bi yardımcı olurmusunuz lütfen şimdiden saolun ….

 8. gökhan dedi ki:

  Ben18yaşında uykudabirandafenalaştım tahlillerimde hicbirşey cıkmıyor bazıdoktorlar epilepsisindiyor bazıları değilsin diyor aksinebenuykudabayılmıyorum nöbetgecirdigimde uyanmayacalışıyorum bazen hemen kalkıyorum bazende 10dakikasonra uyanıyorum gecirdigim nöbetihatırlıyorum.sizceben Epilepsimiyim

 9. ayşe dedi ki:

  Slm ii geceler benim 7 yasinda bir oglum var otizm hastasi ayni zamanda duyma ozurlu sikca atesleniyor ve buna bagli havale yada epilepsi nobeti geciriyor. En son bir ay once nobet gecirdi atesi yokken,diazepam kullaniyoruz kaslari gevsesin diye fakat uzun sure kendine gelemiyor iki yil once nobetin suresi tam yarim saat surdu ambulace cagiriyoruz herseferinde daha sonraki nobetleri10, 15 dakika sureli oluyor en son nebeti 15 dakika yine ambulanc cagirdik beyin filmi yapildi epilepsi teshisi konulmadi fakat son nobet atessiz olunca biz epilepsiden suphelendik zira doktorlarda, benim sorum su bu beyin flmi kesin sobuc verirmi? Ve daha kapsamli bir arastirma varmidir kesin sonuc almak adina tsk ederim cevap verirsenizde cok memnun olurum ii geceler…

 10. zuhal dedi ki:

  bundan yaklaşık 6-7 yıl öne bayıldım ama bayılırken dişlerimi sıkmışım ve kendimi kasmışım 10-15 dk sonra kendime geldim yıllar sonra dün yine aynı şey başıma geldim gece nöbetten çıkmıştım üstüne 3 saaat yol çektim sinirli sinirli eve gittim yatıyorum der demez kenimi kasıp yine dişlerimi sıkmışım kendimden geçmişim yani acile gittik tansiyonum 8/4 e düşmüştü serum yedikten sonra kendime geldim epilepsi olma olasılığı var mı sizce

 11. ismail dedi ki:

  annen yaklasık 10 yıldır epilepsi hastası tegretol ve tepakin ilaclarını kullanıyor bunun ameliyatla yada başka bir tedavi yolu var mıdır yoksa ilaç kullanmalı mı ömrünün sonuna kadar.bide kalıcı beyin rahatsızlıkları oluyor mu

 12. yakup dedi ki:

  43 yaşındayım epilepsi hastasıyım babadan kalan arsaya kat karşılığı mütahit geldi talip oldu .biz kendisine arsamızın yeşil alan olduğunu elimizzde ki krokilerle gösterdik.önemli değil yeterki biz anlaşalım işin otarsfı bana kalsın dedi bizde şartlarımızı söyledik kabul etti.ben mütahiti avukatımla tanıştırdım epilepsi hastası olduğumu kendisine anlattım.bundan sonraki resmi işlemleri avukatımla halledersiniz dedim.mütahit 1 ay boyunca benimle yaptığı görüşmeler sonrası çıkarttığımız üzerinde anlaştığımız taslağı resmiyete kavuşturalım artık bu iş bitsin dedi ben seni gelip alırım dedi ve beni evden aldırttı ve noter gittik noter hanımla sözleşmeyi hazıladılar beni çağırdılar hadi imzala abi okunmadan olurmu dememe rağmen abi zaten anlaştığımız sözleşme okumaya negerek var hadi imzala dedi imzaladım.2 gün sonra fotokopisini istedim sözleşmeyi okudum sözleşmenin çok önemli maddelerini kendi lehine çevirmiş .şimdiden borçlanmış oldum mütahite .ben bu sözleşmeden epilepsili olduğum için tek taraflı fesh kararı alabilirmiyim.olursa nereye başvurmam lazımteşekkürler.

 13. tuğba dedi ki:

  meraba benim kardeşim epilepsi hastası.11 aylık doğduğundan beri nöbet geçiriyor en son metabolik olduğu söylendi laç tedavisine başlandı ama hiç bişey fayda etmedi. sık sık nöbet geçiriyor EEg si filan temiz çıkıyor. şuan yoğun bakımda uyutuyorlar. büyüdükçe nöbetlerini sıklaşacağını söylediler böyle bişey olur mu? ne yapmamız ı önerirsiniz?

 14. ramazan dedi ki:

  babam yaklaşık 7 ay önce şekerli yiyecekleri fazla yemesinden dolayı şekeri yükselmiş (daha önce şeker sıkıntısı yoktu) bizde hastaneye götürdük. şekerini düşürdüler sonra geniş çaplı (anjiyo,mr, EGG,beyin tomografisi, kan testleri) analizler yapıldı. sonuçlar temiz sadece şeker var dediler sonra şeker ilacı verdiler. ama aşırı düşüren ılaç verilmesinden dolayı bu seferde düşük şekerden hastaneye götürdük. sonra bu seferde düşük dozda verdiler ama bu seferde şekeri düzgünkende sabah kalktığında devamlı uyuma isteği asabiyet sorulara sadece iyiyim demeler oluyor ve 6 saat sonra kendine yavaş yavaş geliyor sonrada nöbet zamanlarını hatırlamıyor. şimdi nöbetler artık 15 güne kadar düştü. şeker dediler sonra beyindediler temiz çıktı yoksa babam epilepsimi yardımcı olurmusunuz.

 15. burhan dedi ki:

  benim çocuğum 2 yaşında ve geçen cumartesi günü ilk defa ateş olmadan ellerini sıkma ve çene kilitlenmesi ve nefessiz kalma ve morarma şeklinde bir olay yaşadı.bundan yaklaşık 10 gün önce boğaz enfeksiyonu yüzünden ateşi vardı ve antibiyotik tedavisi gördü.pazartesi bir özel hastanede muayene oldu ve çekilen eeg de epilepsi uyumludur yazıyordu.hemen çocuk doktoru ilaç tedavisine başlayıp 2 yıl kadar kullanmamız gerektiğini belirtti.ama ben malatya turgut özal tıp fakültesindende bir sonuç almak için oraya başvurdum.bana bir hafta sonraya randevu verdiler.olay yeni olduğu için çekilecek eeg de yanlış sonuçlar çıkabileceğini belirttiler.bir hafta sonra daha sağlıklı bir eeg sonucu alınabileceğini belirttiler.haftaya salı günü 9 nisan 2013 de EEG si çekilecek.ozamana kadar ne yapmalı yada ne yapmamalıyız.böyle birşey tekrarlanırsa ne yapmalıyız.

 16. gulbie dedi ki:

  aem cok uzuldugunde yada sevindiginde bile birde bire dusup bayiliyor kendinden geciyor titriyor agazi ve avuclari kilitleniyor acaba epilepsy hastaligi olabilirmi yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

 17. zeynep dedi ki:

  benim sorunum 2 gündür yaşadığım bir sorun gün içerisinde krize benzer birşeyler yaşıyorum 1 dk ancak sürüyor vücudumda kasılma şeklinde tüm vücudum titriyor nefes almakta zorluk çekiyorum ve o anda ya daha önce yaşadığım bir olay ya da önceden görmüş olduğum rüyayı tekrar görüyor ya da yaşıyorum bölük pörçük bir şey ne olduğunu anlamıyorum ve bitincede gördüğümü biliyorum ama hiçbirşey hatırlamıyorum önceki gün evde pişirmediğim halde yemek kokusu alıyordum ama bu olay olduğunda ve olduktan sonra hiçbir koku duymadım sabah 06:30 13:00 arasında 3 kez oldu…bu nedir(sara mı) ne kadar sürer ve ne yapmam gerekli bir şey söyleyin lütfen …(1986 doğumluyum evliyim ve 2010 yılında sezeryan ile bir oğlum oldu kronik bir rahatsızlığım yok sadece B12 eksikliği var buna bağlı olarak ağzımda sürekli yara çıkar ama bunun diğer belirtisi olan hafıza ve unutkanlıkla ilgili hiçbir sorunum yok bide 2008 yılında karabasan denilen (uyku felcini) çok sık yaşıyordum bu sorun giderek azaldı ve son 6 aydır hiç yaşamadım başkada bir hastalığım yok …ne olur yardım edin ne yapmalıyım ya da hangi bölüme görünmeliyim…

 18. yücel dedi ki:

  2 gün önce sabaha karşı yataktan aniden sol kolumda kasılmayla uyandım. parmaklarım kıralacak gibiydi. sonrasında bayılmışım hiçbişey hatırlamıyorum. emg, emar ve kan tahlilleri sonucunda epilepsi başlangıcı olabileceğini söyledi doktorum. tekrar nöbet geçiririm diye çok korkuyorum. henüz ilaç tedavisine başlamadık. 1 ay sonra tekrar tahlil yaptırcam doktorum öyle söledi. eğer hastalık kesinse ilaçlara başlıycaz. çok zor bi durum. allah bu hastalığa düşen herkesin yardımcısı olsun. benim sorum ailemde kimsede böle bi hastalık yok ama ben alkol tüketiyorum şekerli ve tuzlu gıdalarıda fazlasıyla tüketiyorum. nasıl bi beslenme yolu seçmeliyim yardımcı olursanız sevinirim..

 19. kamran dedi ki:

  Ben 3 sene doktorlar tarafından belirli seçilen bir ilaç kullanmakta oldum yalnız,zamanla daha da kötü bir etki oluşturuyordu ve sonra annem yavaş yavaş ilaçları azaltarak tamamen yok ettdi tam 8 sene ilaçsız hayat sürdüm bu zaman sürecinde 4sene 8 ay sara olmadı. Amm ani dayanıklırlar oluşuyordu bende.şimdi yine mecburen ilaç kullanmaga başladım”……” lakin kullanmakla yanaşı senede iki kez sara oluyor küçük kapanmalar zamanı tansiyorunm yüksek oluyor tansiyonu düşürmeyince sara oluyor evliyim yaşım 26 bir kız evladım var çok isterdim ki bana düzgün bir yorum yapasınız teşekkürler

 20. nur dedi ki:

  ben bugun doktora cıktım ve kasılma nobetlerı gecırdığımı soyledı ve bır hap verdı sara ıcın kullanılan bır hap ve sara olmadığımı soyledı.yasadığım seyler bayılmalar dıs ksaması dılımı yutmam kolumda ve bacaklarımda agrılar kasılmalar bnları yasayınca kısa ve uzun surelı vucudumda bazı bolgelerım ıslevını yıtırıyor eeg m gayet ıyı cıktı mr mda cocukke yasadgm ve artk onemlı olmayan bırsey varmıs ben sızden daha ayrıntılı bılgı ıstıyorum rıca ederım…

 21. emine dedi ki:

  eşim 6 sene önce avm ameliyatı oldu ve 5 senedir nöbet geçirmiyodu ilaçları yavaş yavaş kesilmeye başlandı hekimlerin sölemesiyle fakat eşim tekrar nöbet geçirdi.sormak istediğim şu bu ilaçlar tedavi amaçlımı kullandırılıo yoksa nöbet geçirmemesi içinmi yani bu hastalığın kesin bi tedavisi yokmu?beyindeki problem kaldırıldı eeg leri mr ları temiz çıkıo ama neden hala nöbet geçimeye dvm ediyor?

 22. ercan dedi ki:

  Hasta 32 yasinda bayan.daha onceleri ayda yada 15 gunde bir olan fakat simdi bazen gunde 2 -3 defa gerceklesen vucutta kasilmalar bilinc kaybi,gozlerde kayma,bayilma,basin arka kisminda siddetli agri sara belirtisimidir.tum tarama ve analizlerde olumsuz birseye rastlanmadi.cevabi e posta ilede gonderirseniz sevinirim

 23. aslı dedi ki:

  merhabalar size sormak istediğim bir soru var. benim adım aslı benim bir tane ablam var ve onun sorunu ara sıra yani günde 1 veya 2 kere ruh haline değişken olarak refleks tarzı kısa süreli bir hareketlilik yaşıyo bu yaşadığı hareketlilik 1 veya 2 saniye sürüyo doktor ablama epilepsi tanısı koydu fakat daha eeg gibi tahliller yapıcaklar sizin bu konu hakkında görüşünüz nelerdir? lütfen yardımcı olurmusunuz..

 24. hakan dedi ki:

  ben 17 yaşındayım.2004 yılında ilk nöbetimi gecirdim.ağır bir nöbetti.son 4 yılda 2 nöbet gecirdim.suan …….. kullanıyorum.benim hastalığımın gecme olanağı var mı?ergenlik çağında atlatırsın diyorlar .sizce bu mümkün mü?bana bişeyler söyleyin lütfen.

  cvabınızı bekliyorum……

 25. sultan dedi ki:

  Merhaba.Benim kızım 6 yaşında 2yaşından beri canı çok acıdığında ( bir yere çarptığında,düştüğünde)kısa süreli bayılmalar geçiriyor. bayılma esnasında gözler kayıyor,eller ve dişler kenetleniyor.sanki epilepsi nöbetini andırır gibi. ama çok kısa 10-15 saniye sürüyor. hemen yüzüne su çarpıp kendine gelmesini sağlıyoruz.bu bir epilepsi türü olabilirmi.uyku eeg’si kalp vs. çektirdik nörolog birşey yok diyemem hafif dalgalanmalar var dedi. çocuk nöroloğu ise nöbet geçirmesini görmek istedi ama biz yapamadık.LÜTFEN cevap verin düşünceleriniz bizim için çok önemli.

 26. murat dedi ki:

  4 yıldır bu rahatsızlığım devam etmekte ve bu 4 yıllık süre içerisinde hala ilaç kullanımına devam etmekteyim ve zaman zaman kriz geçirmekteyim daha ne kadar devam edecek bu

 27. berfin dedi ki:

  eşim 2 kere gece rahatsızlandı. yüksek sesle nefesi sıklaşıyor,ağzından tükürük akıyor,10 dakika sürüyor,ne yaparsam kendisini uyandıramıyorum.sonra kendi kendine normal haline dönüyor.ve uyandığında hiç bir şey hatırlamıyor.bunun neden olduğunu bilmiyorum bana bilgi verirmisiniz?

 28. rabia dedi ki:

  Ben 29 yaşındayım ve ilk olarak lise son sınıfta iken oldum.Bayıldım.Ama öncesinde arada arada sağ tarafımda beynimde bir anlık sıcaklık oluyordu.Ellerimde birşey varsa bir titreme ile düşüyordu.Hastalığımı üniversitede öğrendim.Depaking kullandım.4.5 yıl hullandım. okulda bittiydi zaten.sonra tekrar olmaya başladım hafif hafif oluuyor ve dinlenirsem uyursam geçiyordu.ve zaten hastalık yataktan kaldığım anda oluyor.öyle gün arasında ya da akşam diye değil. sabah uyandıktan sonra.şimdi tekrar başladım kullanmaya ilaç bu sefer lamictal kullanıyorum.arada bayılmalarım çok az.yok denecek kadar ama o hafifler oluyor bazen.çok şiddetli olup bayıldığımda başımda çok kötü bir ağrı,suya karşı aşırı duyarlılık soğukluğuna karşı bütün vücudumda.yardımcı olursanız çok sevinirim.tamamen geçmesi için

 29. zehra dedi ki:

  merhabalar yine ben benim kiz kardesim epilepsi hastasi ve surekli siddetli bas agrisi cekiyordu ben ona okadar cok dikkat ederdimki ilacini zamaninda yemesine icmesine cok dikkat ederdim sanki benim cocugummus gibi cok titizlikle bakardim evlendirdi ailem dogum esnasinda nobet gecirdi cocuk 3gun kuvezde kaldi nefes zorlugu cekti simdi cok sukur 2 yasinda 7 sene benim kontulom daydi ben cok ilgilenirdim onun ne zaman nobet gecirecegini hemen anlardim ve acaba cocugunda da ileride olurmu ayni rahatsizliktan ve son 5 senedir nobetleri gunluk degisiyor bazen 2 bazen 3 bazen hic ne yapmamiz gerekiyor yardimci olursaniz cok ama cok sevinirim 5 senedir evli ve evlendi evlenelide daha cok nobetleri fazlalasti cunki bende evliyim gidip gelmemiz guclesti ben cok titizlikle bakardim ama simdi ev sorumlulug es cocuk hepsi moreli surekli bozuk bunlarda etki yapiyor bence cok fazla kilo aldi kardesimi ilac tedavisi oluyor surekli ilaclari yenileniyor depresyon ilaclariyla diger ilaclarina takviye yapiyor doktorlar bu iyi olmadigini dusunuyorum ne gibi tavsiyede bulunabilirsiniz cok ama cok tesekkur ederim allah sizin gibi bizleri biliclendiren doktorlarimizdan cok razi olsun insaallah tesekkurederim iyi gunler

 30. leyla dedi ki:

  bende 18 yaşında başlayan değişken nöbet çocuksulaşma bayılma kendi kendime konuşma saçmalama nöbet anında dişlerim de kenetlenme önceden his dilimi ısırma ama bilinç kaybı olmuyor herşeyi duyuyorum ama konuşamıyorum bayılacağımı hissediyorum düştüğümde acıyı da ama bunlara engel olamıyorum ve bunları kendimin yaptığım hissi beni bitiriyor genelde regl döneminde sık oluyor EEG sonuçları iyi çıkıyor hatta EEG çekimi anında nöbet oldu ve psikiyatriye yönlendirildim ondanda sonuç alınamadı lütfen 35 yaşındayım şimdi her gittiğim doktor farklı şeyler söylüyor ilaç veriliyor çoğu artmasına neden oluyor ne yapacağımı bilmiyorum trilaptal ve tegratol kullandım 3 sene bu ilaçları kullandığım dada azalma olmadı ilaçları psikiyatri bıraktırdı lütfen bana yardımcı olun artık ailemin gönderdiği hoca hacılardan da bıktım 11 yaşında oğlum var ve bu yaşananlardan onunda etkilenmesinden korkuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 31. evin dedi ki:

  ya duygusal sara hastalıgıyla ilgili detaylı bilgi verebilecek olan var mı???. bir insanın sara hastası olan birinin duygusal sara mı yoksa fiziksel sara hastasımı oldugunu nasıl anlayailiriz??? benim için çok önemli acil cevap verebilecek olan varsa bana bi şekilde ulaşsın???