Titreme (Tremor) Hastalığı

Titreme çoğunlukla ellerde görülürken, bazı kişilerde kollarda ve bacaklarda titreme görülebilir. Titreme şikâyetleri ilk başlarda kişiye çok fazla rahatsız etmezken, yaşın ilerlemesi ile birlikte el titremeleri, kol titremeleri, bacak titremeleri artar ve kişinin yaşam kalitesini düşürmeye başlar. Özellikle Parkinson hastalığına bağlı titremeler, kişinin yaşamını oldukça zorlaştırmaktadır.

İstirahat halindeyken oluşan titreme

Titreme hastalığı, kişi dinlenirken gözleniyorsa genelde Parkinson hastalığından şüphelenilir. Çoğunlukla ileri yaşlarda görülen bu tip titremeler, en çok el titremesi şikâyeti olarak gözlenir. Kişi otururken, uzanırken dinlenme halinde iken özellikle ellerinde ve bacaklarında titreme görülür. Bu durum kişinin fiziksel açıdan hareketlerini sınırlamasının yanında psikolojik olarak da olumsuz etkiler gösterir.

İş yaparken oluşan titreme

Herhangi bir fiziksel aktivite durumunda özellikle ellerinde görülen titremedir. Kişi özellikle çay fincanı taşırken elindeki aşırı titreme durumundan çay fincanı ile çay tabağının ses çıkararak taşındığını görürsünüz. Kişi kollarını yukarıya kaldırdığında, herhangi bir şey taşıdığında, el titremeleri dikkat çeker. Bu tip el titremeleri genelde genç yaştaki kişilerde görülür. Genelde kalıtsal sebeplere bağlı olarak gelişen bu tip el titremeleri, “Esansiyel Tremor” başlığı altında değerlendirilir.

Titreme (Tremor) hastalığı

Aktif hareket halinde oluşan titreme

Bu iki gruptaki titreme vakalarının yanında, bir de aktif fiziksel hareket eylemi esnasında meydana gelen titreme yakınmaları vardır. Bu tipteki titreme hareketlerine çoğunlukla felç geçirme ya da şiddetli kafa travmalarının ardından veya multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıklarının ardından görülür.

Titreme durumu ne zaman ortaya çıkar?

Titreme, genelde gündüzleri ortaya çıkar ve aşırı hareket, sinirlilik, endişe durumlarında şiddetlenir. Uyku esnasında titreme durumu olmaz.

Titreme tedavisi

Titreme tedavisi için, ilk önce titremenin sebepleri araştırılmalıdır. Ortaya çıkan sonuçlara göre tedavi yoluna gidilmelidir. Özellikle el titremeleri çoğu kişi tarafından ciddiye alınmaz ancak bazı titremeler Parkinson gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için, erken tanı titremelerin tedavisi için çok önemlidir. Bu sebeple titreme şikâyetleri ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

BAŞKA BİR KAYNAK

El titremesi şikayeti günümüzde sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen el titremeleri her yaş aralığında görülebilmektedir. El titremeleri, bazı kişilerde heycan, stres, korku gibi anlarda ortaya çıkabildiği gibi, bazı kişilerde de bu etkenler olmadığı anda bile gün içinde sürekli yaşanabilmekte ve kişinin yaşam kalitesini düşürerek, iş yapma gücünü aksatabilmektedir.

El titremesi bir çok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Özellikle parkinson hastalarında dikkat çeken el titremesine bütün bedenin titremesi de eşlik eder. Bunun yanında kalıtsal sebepler yani ailesel el titremesi olarak ifade edilen el titremeleride en sık karşılaşılan sebepler arasındadır. Ailesel el titremesine tıp dilinde esansiyel tremor adı verilir. Kişi yemek yerken, yazı yazarken el titremesi sebebiyle bu fonksiyonlarda bozukluk ve aksaklıklar yaşayabilir.

Ayrıca kişinin hareket etmeği yani otururken yada uzanırken, kendiliğinden gelişen el titremeleri istirahat tremoru olarak bilinir ve genelde hareket etmeye başlandığında yok olur. Parkinson hastalıklarında baş gösteren titreme bu tip bir el titremesidir. Hastalığın ilerlemesi ile kişi hareket haline geçtiğine bile el titremeleri devam edebilir. İnsan beyninin cerebellum isimli kısmında meydana gelen bir rahatsızlık sebebi ile de el titremeleri ortaya çıkabilir. Bu tür el titremesine intansiyon tremoru denir ve istemli hareketler sonucunda gelişir ve hedefe yaklaşırken titreme hızı artar.

El titreme çeşitlerinden en çok kadınlarda görülen psikojenik tremor adı verilen titreme, genelde psikolojik sorunlardan sonra başlar ve aniden gelişir. El titremesi her ne kadar halk arasında, sinirdendir, heyecandandır, geçer gibi düşüncelere sebep olup, önemsenmese de ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu sebeple el titremeleri dikkate alınmalı ve bir uzmana giderek, el titremelerinin hangi aralıklarla, hangi durumlarda geliştiğini ne kadar sürdüğünü ve şiddetini en ufak detayına kadar anlatılması gerekir. Bu detaylar el titremesinin altında yatan sorunun başka bir sorunla karıştırılmasını engeller ve doğru teşhisin konarak daha hızlı şekilde tedavi yoluna gidilmesini sağlar.

Demet: Başımda sürekli gelen bir titreme oluyor ve bunun önüne geçemiyorum.artık psikolojimi bozmaya başladiii insanların icinde basım titreyecek diyeee panik oluyorummm nasıl bir tedavi yontemi uygulanmasi gerekior yardim ederseniz sevinirim, doktorada gitmiştim kimi kendimin yaptigini solemişti kimi gülmüştü hayır gülünecek ne var anlamiş deglim ben bir sorunumu dile getirmiştim ,artık dişardanda gözüküyor baş titremem noroloji uzmaninami gitmem gerekiyor? iyi günler.

Sultan: Ben ani bir sinir kırızi geçirdim kendime geldigimde sağ bacagımda titreme özelikle hareketsiz kaldıgımda bütün vucudum tittriyo tittrediğim an uyuyamıyorum günlerdir uykusuzum bana yardımcı olun lütfen ne yapmam gerekiyor? saygılar

Kadir: 10 yaşında bir oğlum var oğlumun yaklaşık iki senedir elleri titriyor çocuk doktoruna getirdim bütün tahlilleri temiz çıktı ne yapmalıyım hanği branşta doktota getirmeliyim doktorlar ilerde geçer diyorlar lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. ilhan dedi ki:

  hocam slm benim sorunum yazın 30 derecede bile titreme geliyor mesela yazın sıcak duş aldıgımda duşdan çıktıgım an bazen titreme geliyor oldugum yerde kalıyorum hareket edemiyorum veya yaz kış farketmiyor yururken bile aniden kitleniyorum titreme geliyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 2. ismail dedi ki:

  selamun aleyküm iyisin inşallah doktor bey ben bir buçuk yıldır titremeye başladım on aydır aşırı genelde ayaga zor kalkıyorum troit bezleri çok çalışıyor denildi bir hap verdi doktor ilacın adı……..bendekitıtreme kullanmaya başladıktan sonra oldugunu zannediyorum şu an yurt dışındayım doktora gidemiyorum ne yapmalıyım

 3. hakan dedi ki:

  Merhabalar hocam benim tum bedenimde titreme var eskiden böyle birsey yoktu ama 3 sene oldu bedenimin titremesi oldu 2 kes gıda zehirlenmesi oldu zehirlendim birde hocam panik atak var bende yani acaba neden böyle oluyor lutfen yardımcı olurmusunuz

 4. ezgi dedi ki:

  Babami kaybettim 40 gün önce, o zamandan beri titremeler oluyor. Ilk günlerde soguktan titredigimi saniyordum, sonra tüm vücuduma yayildi, simdilerde tek kolum ya da tek bacagim titriyor. Sogukta kaldigimda, bir seye sinirlendigimde, birileri bana acidiginda, Kuran okunurken, bunaldigimda oluyor ve durduramiyorum kendimi. Cok yoruyor beni, korkuyorum. Kalici olabilir mi bu durum? Gecmeye basladi saniyordum cünkü, bugün tekrar azdi. Cok karmasigim. Aglayamiyorum, yalnizca titriyorum. Bazen gülerken, bastira bastira “Ben iyiyim” derken oluyor. Utaniyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

 5. faruk dedi ki:

  mrhaba bütün gün çalişıyorum birşey yok eve geldim yemegimi yedim otururken titreme başladı vucudumda vucudumun her yeri agrıdı sol gögüs kafesim hala acıyor bastırınca gece bu titremeler devam etti sabah kalktım vucut agrıyor sol gögsüm acıyor terleme geliyor

 6. dursun dedi ki:

  Ben Tsk mesubuyum 46 yaşındayım herhangi bir nedenle komutanın karşısına geçtiğimde belimden aşağısı tutmuyor kendime hakim olamıyorum karşısından ayrıldığımda geçiyor veya komutana bakmayıpta etrafa baktığımda olmuyor bu konuda nasıl tedavi olmalıyım saygılarımla

 7. Esra dedi ki:

  Merhabalar, 21 yaşındayım ve durup dururken titreme geliyor kendim durdurmaya çalışsam da başarılı olamıyorum.herhangi bir psikolojik problemim oldugunu düşünmüyorum ve durup dururken ki genelde evde olmadığım dışarıda oldugum zamanlarda oluyor uzun bi süre sonra geçiyor.demir eksikliğim var ve kemiklerim doğuştan çok gelişmemiş bunlarla alakası olabilir mi ? Teşekkürler

 8. bulent dedi ki:

  hocam benim iki göğüs arası sol koluma kadar agrı gidiyor kalbimin üzerine cızlamalar oluyo korkuyorum herhan gibi bişey olacak diye içimde titremeler de var kardalej ve doktarına da gittim kalbimde sıkıntı yok diyorlar ama ağrılar devam ediyor midemde sorun cıktı ondan olabilirmi ama doktor migden esnek dedi bişey anlamış değilim bu hastalıktan nasıl kurtulabilim

 9. mehmet dedi ki:

  Hocam Merhabalar,
  Öncelikle yazınız için teşekkürler, bende yaklaşık olarak 8 – 10 yıldır süren vücutta titreme var hiçbirşey yapmıyorken bile ellerim ve vücudum titriyor dışarıdan bakıldığında belli olmuyor fakat birisi vücuduma dokunduğu zaman zaman çok titrediğimi söylüyor ben hissediyorum, en ufak bir heyecan gibi duyguda ellerimi saklamak zorunda kalıyorum, iş yapmamı bile engelliyor bu titreme doktora gösterdim kan tahlili yapıldı B vitamini verildi uzun bir süre kullandım fakat hiç ama hiçbir etkisi olmadı. Bu konuda bir öneriniz var ise lütfen ama lütfen bana bir yol gösterin teşekkürler.

 10. melahat dedi ki:

  hayırlı geceler bende hepetıt b hastalığı var nefes darlığı ve astım bronşit var benım sorum açlıığa dayanamıyorum acıkınca elım ayağım butun vucudum titrıyo başım dönuyo ve gecelerı sıtma tutuyo sabah kalktığım zamnda su ter içinde kalıyorum bunun nedenını öğrenmek istıyorum kan tahlılı yaptırdım şeker falan cıkmadı hafıf bir demır eksıklığı dedı ilac bile önermıyorum dedı bu hastalıklarımdan dolyı olabılırmı benım tıtremelerım ve oruc nasıl tutcam inanın bılmıyorum

 11. mesut dedi ki:

  Slm hocan bende kafa titremesi var birçok hap kulladim
  Ama faydayı bulamadım. Titreme en cok heyecanlı oldugum zaman
  Oluyor ne olur bana yardimci olun böyle bir şikayeti olan varsa
  Tedavi olmussa bize yardim etsin.su lanet titremeden kurtulmak istiyorum

 12. murathan dedi ki:

  Merhaba benim sag kolum surekli titriyor ve merdiven inerken sag diz kapagim nörlok ve kas uzmanina gittim bir tani koyamadilar fakat ben bu titremelerden cok rahatsizim ozellikle elimi cok kullandigim zaman daha fazla titiriyor uc dort senedir omuz ve kol sancisi cekiyorum ve ne yapacagimi bilemiyorum

 13. murat dedi ki:

  sayın hocam halamda bir titreme rahatsızlığı var 10 seneden berri yürüyemiyor sabah akşam sandalyede oturuyor ayağını dahi kıpırdatamıyor acaba tedavisi mümkünmü artık ben dayanamıyorum onun o haline

 14. murat dedi ki:

  Merhaba hocam bende guatir hastaligi vardi allaha şükür ameliyat olmadan iglesti ama ne hikmetse baş titremesi hic durmadi günde en az 4 kere titriyor 2 yada 3 dakika sürüyor doktorlara çok gittim sinir sistem bozukluğu piskolojik dediler ama ben çok rahatsız oluyorum bu duruma yardim edin

 15. selim dedi ki:

  meraba.hocam 6 yıllık evliyim.eşim 25yaşında.1,5 yaşında oğlumuz var birde 4,5 yaşında kızımız.eşimde titreme başladı cenesi ve kafa kısmı.elleride titriyor yanlız sürekli olmasada yarım saat ara ile oluyor.doktora baş vurduk.niroloji’e gittik bir netice alamadık.bu sorun.onu cok yıpratıyor.ve sürekli.beni ter etme ne olursun beni bırakma diye.söylüyor.ve benim gözlerim.doluyor.onun yanında ağlamamak.icin kendimi zor tutuyorum daha 25 yaşında.yardımlarınız icin bilginize saygılar teşekkürler..

 16. serpil dedi ki:

  selam ve sağılarımla . Benim 1-yıldır aille sorunum var ve kendimi çok kötü hissettiyor dum pskiyatri ye gittim ilaç verdi …….. 1 AY DIR kıllanıyorum iyidim bugün 12/8/2014 saat 6-7-di arası bayılacak durumdaydım sanki canım kesildi halsiz kaldım kızım la ben yalnızız evde o üzülmesin diye söylemedim neden oldu merak ettim cevap yaza bilir seniz beni mutlu edersiniz. TEŞŞEKÜRLER

 17. sevilay dedi ki:

  selam hocam.benim sorunun tüm vucudumun titremesi zaman zamanda kafamın titremesi kafamın titremesi dışardan birinin bana bakmasıyla bile belli olacak düzeyde vucudmun titremside misal dans esnasında arkadaşlarımın geneli titrediğimi söylüyorlar bagzen hissediyorum bazense hiç hissetmiyorum ama yogun yaşıyorum bu rahatsızlıgı bunların nedenlerini ögrene bilirmiyim? ve nele yapmalıtım? teşekürler.

 18. süleyman dedi ki:

  merhaba hocam bende genelde bacaklarımda titreme olur mesala düğünde tkı takılırken benim bacaklarıma aşırı titreme giriyor ben kendime hakim olamıyorum normalde zayıf biriyim 58 yasındayım 5 6 seneden beri böyle acaba neden lütfen yardımcı olursaniz çok sevinirim hocam.

 19. ümmü dedi ki:

  Hocam mrb benim 2yasinda kizim var 2 gündür vücudu titriyor elleri dudakları moraliy o nabız ve solunum sayısı artıyor doktorumuz asd olabilir dedi ama ultrason da bişey görünmedi şuanda halsiz ve İştah bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 20. yalçın dedi ki:

  saygılar ben kaza gecerdim ve bunun sonucunda beyin kanaması gecerdim.3 ay yakın yoğun bekımda yattım.6 ay bilinçsiz idim.şimdi ayakdayım ama sağ tarafımda sşırı titreme var.suyumu ve yemeğimi yemekte zorlanıyorum.bana yardımcı olursanız cok sevinirim.yaşım 23 gececn sene kaza yaptım.15 ay oldu.şuan ayaktatyım ama titremeden dolaayı iş göremiyorum.lütfen yardımcı olun

 21. yakup dedi ki:

  hocam benim tüm vucudum kışın soğuk havada kalmış gibi hemen hemen tüm gün titremekte.özellikle heyecanlanınca ve acıkınca birazdaha fazlalaşmakta troid bezlerine baktırdım birşey çıkmadı. açlık şekerine baktırdım bir şey yok denildi panik atak hastalığım var ilaç kullanıyorum parkinson varmı diye tedavi olsum bir şey çıkmadı titremem şüreklilik arzediyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum selamlar

 22. zeynep dedi ki:

  Hocam merhabalar benim yaklaşok 3 yoldır kafam titriyor ve aşırı sinirliyim kafamın titremisi yüsünden fotoğraf cekilemiyorum sosyal hayatımıda etkiliyor doktora cıktım ilaç yazdı kullandım ama faydasını görmedim bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım bu durumdam çok rahazsoz oluyorum allah rızası için yardım edin

 23. aydın dedi ki:

  Hocam merhb benim küçüklüğümden itibaren ailesel el titremesi mevcut.Bu konuda gerekli tetkikleri yaptılar ve bir takım ilaçları kullandım ama yararını göremedim. Toplum içerisinde
  yemek yerken hata kahve filcanını titremeden dolayı içemiyorum.Bir yük taşısam sanki kollarım felç oluyor.Yük kaldırırken zangır zangır titriyor.Çevremde artık kimileri dalga geçiyor çocuklar ve bayanlar.Artık hayattan kopmaya toplum içerisine girmemeye başladım.Tüm hastalıklara çare bulunuyorsa,bu rahatsızlığımın tedavisi yokmudur?Bana yardım ederseniz çok mutlu olurum.Saygılarımı arz ederim.

 24. ahmet dedi ki:

  hocam benım 11 yaşında bır kızım var kızımda yaklaşık 20 gundur el ayak ve boyun ama elde daha çok tıtreme ve ayakta fazla duramamma dengesını kaybetme başladı tabı biz hastalığın başlamasından 2gun sonra farkına vardık doktara görürduk biz çocuğumuzun ruyasında kendısı korktuğrnu bıze soyledı bize doktor hem nurolojı ve kardolojı eeg sını emarını kan tahlıllerını ıstedıler kan eeg tahlıllerı temız çıktı sadece emar kaldı tabı bunları çektırmek için 1 hafta uğraştık çocuğun tıtremesı olmaması luzummuş uykulu halınde getırmemızı soyledıler göturduk ama sankı hastahanede kendısını ıstemeden uykusu gelmemesı için ıstemeden zorluyordu buda bızım 1hadtada eegsını çektırmekle uğraştık hocam bız ne yapmalıyız ve neyapalım bıze yardımcı olursanız sevınırım rabbım kımseyı çocuğuyla sınamasın çok zor bır ınsanın evladı gel gozunun onunde bu hale gelsın ve bırşey yapamak ne kadar olduğunu bılırsınız belkı bıze yardımcı olursanız sevınırım

 25. ahmet dedi ki:

  mrba hocam ben uzandıhımda boynumun sol tarafında titreme başlıyo sadece ufak bir bölümde iki gün oldu halen devam ediyor sadece uzandıhım dinlendiğim anlarda yaşıyorum bunu yardımlarınız için şimdiden tşk ediyorum

 26. gizem dedi ki:

  merhaba ben gizem ben yatarken veya otururken arada ayaktaykende oluyo ama nadir ellerim okollarım yuzum tirtremeye basliyo 3-4saniye suruy bu baslayalı pek olmadı ama korkuyorum o bide bittikten sonra kalbim kasılıyo bi agrı oluyo bunun sebebi ne olabilir ne yapmalıyım

 27. alican dedi ki:

  2 Kolumda Bazen Titreme Yapıyor Genellikle Geceleri ve akşamları oluyor
  vücuta yolluyor titreşimi çok rahatsız oluyorum üzüntüdenmi sıkıntıdan mı içe kapanıklıktanmı yada başkamı sigara kullanıyorum ama arasıra fazla degil birde geceleri uyku tutmuyor

  kötü birşey değildir umarım

 28. aynur dedi ki:

  mrb hocam bana yardım edermisiniz ani baş titremesi geçiriyorum birden ellerimi kontrol edemiyorum ve baş parmaklarımın arsına başımı alıp ellerimle beraber titremeye başlıyorum bu küşçüklüğümden beri var ve artık çok rahatsız edici olmaya başladı….bana yardım ederseniz çok sevinirim

 29. neslihan dedi ki:

  HOCAM MERHABALAR BENDE DE TİTREMELER VAR AYRICA GUATR TEŞHİSİ DE KONULDU TİTREME TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİTMELİYİM ? GUATR BUNU TETİKLER Mİ? İŞ GÖRÜŞMELERİNDE VEYA TOPLANTILARINDA AŞIRI DERECE DE KOLUM BAŞIM ELERİM TİTRİYOR EN ÇOK ELLERİM TİTRİYOR SOSYAL YAŞAMI SÜREKLİ ETKİLİYOR KÜÇÜKKEN DE TİTREME VARMIŞ HOCAM ANNEMDEN DUYDUĞUMA GÖRE .AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM CEVAP MAİLİME LÜTFEN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 30. fahri dedi ki:

  üstteki bir arkadaşımın yaşadıklarını bende yaşıyorum yolda aniden birini görüp konuştuğum zaman dudaklarımda titreme oluyo beni çok kötü etkiliyo hemen ordan uzaklaşmak istiyom.ayrıca kalabalık ve toplum içindede aynı şekilde konuştuğum zaman dudaklarım her zaman olmamak şartıyla titriyo lütfen ne yapmam gerektiğini sölerseniz sevinirim bi tedavisi yokmu bu hastalığınn:(:(

 31. irfan dedi ki:

  hocam mrb lar benım sorunum kışın havalar sogudugu zaman dışarı cıkarsam bir anda üşüme ve titreme gelıyor sankı vücüdüm kitlenıyor hareket edemiyorum genellikle uşudügüm zamanlar bu sorunla karşılaşıyorum biraz üşürsem titriyorum ve hareket edemiyorum bana yardımcı olursanız cok sevinirim. irfan

 32. ercan dedi ki:

  lütfen banada yardımcı olun 🙁 1 yıldır bendede titremeler var.daha öncesindede oluyordu fakat böyle sıklıkla değil heyecan yaptığımda veya sinirlendiğimde arada oluyodu.her insanda olabilicek şekildeydi.ama son 1 yıldır inanın kafayı yedim.sadece sıvı birşeyler içerken ellerimde titreme oluyodu daha sonra kafama taktıkça ellerimde sabit bir titreme var fakat başka insanların arasına girince bir şeyler içerken yolda insanların arasında yalnız yürürken felan bütün vücudum titremeye başlıyor.sadece kendi başımayken ve ailemle beraberken cok sakin kalabiliyorum. üniversite okuyorum ve okula gitmek istemiyorum .ellerim kolum bacağım kafam çok fena titriyor ve kendimi sakinleştiremiyorum .kontrolden çıkıyorum resmen .ve gectikten sonrada üstümden kamyon geçmiş gibi oluyor ……… kullanıyorum yaklaşık 3 aydır .şimdide mirtarona başladım geceleri.ama hiçbir faydasını göremiyorum .lütfen bana yardımcı olun hayattan soğudum .kafamdan ellerim titricek yine düşüncesini atsam kurtulucam ama atamıyorum birtürlü.normal kendi kendime otururken bile düşünmekten alıkoyamıyorum titremelerimi.yabancı bir ortamda veya biyerde yabancıların arasında çayiçerken düşünüyorum kendmi evde otrurken ozaman bile ellerim titremeye başlıyo.lütfen bana birşeyler önerin .nörolojiye gitmem gerekebilirmi parkinson belirtisimi yoksa bunlar . daha 21 yaşındayım ve yaşamak istemiyorum inanın.bütün girişkenliğiğmi aldı bu titremeler.ilerde iş hayatımı da etkilicek.kız arkadaşım olmasını bile engelliyor şuan .arkadaşlarımla buluşamıyorum.lütfen yardımcı olun lütfen 🙁

 33. ali dedi ki:

  oğlum 15 yaşında,1 yıl öcesine kadar şikayeti yoktu fakat şimdi eleleri ve ayakları titremeye başaladı.görünümde de normal ama örnegin ,bir sakız jelatinini acarken,ayakkabısının bağcagını bağlarken,yemekte kaşığını tutarken,elerini uzat dediğimizde titriyor.son 2 haftadadır denge problemi meydana geldi.fazla ayakta kaldımı dengesini kaybediyor.fazla derken sadece 5 dakika. EEG SONUCUNDA Bİ ŞEY YOK DEDİLER,KAN TAHLİLLERİ NORMAL,NÖROLOJİ DOKTORU Bİ ŞEY DEMEDİ MRG ra GÖNDERDİ VE SONUCU BEKLİYORUM bu hafta belli olacak olcak.gastraloji ye gittim ultroson yapıldı önemli bi şey görünmüyor dediler.tekrar kan tahlili yapılacak bilmiyorum daha detaylı bi kan tahlili mi yapılacak.ne yapmam gerekiyor, bilmiyorum.vereceğiniz cevap benim için önemli.saygılarımla

 34. elisa dedi ki:

  merhaba ben meltem 6 yıl önce babamı kaybettim ve bu durum ansızın oldu o gün büyük bi tranva geçirdim sinir krizi de dahil bir yere odaklanıp kafayı yemiş gibi sallanıp titriyordum hemen aynı ay içinde beni psikyatrise götürdüler yeşil receteye tabi ilaçlar kullandım titremelerim geçti çünki nerdeyse 24 saat uyuyordum soluksuz o yüzden titredigimide farketmıyordum zamanla ialçlarımın dozu azaltıldı bu durumumum belırtılerıde şimdi şimdi ortaya çıkıyor 4 yıldır özellikle baş bölgemde şimdetli derecede titreme var dikkat ediyorum bu durum sinirlenince heyecanlanınca korkunca utanınca oluyor bu durumda ne yapmam gerekıyor hangi hekime gitmem gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 35. halit dedi ki:

  Mrb.Dr.bey: Benim 8 yaşında bir oğlum var, geceleri yatarken uyku arasında tiremeye başlıyor ve ateşi 39 -40 derecelere çıkıyor ateş düşürücü veriyorum 15-20 dk. sonra rahatlıyor ve kusmaya başlıyor, daha önce viral infeksiyon rahatsızlıkları geçirmişli lakin türeme ile ateş olmamıştı, bu durum beni epey düşündürdü bazı uzman dr.lar durumun virüs kaynaklı enfeksiyon kaynaklı olduğunu (grip, nezle gibi) olduğunu söylediler nedense beni tatmin emiyor ilk defa bu sene bu durumla karşılaştım ve korkuyorum sizdende konu hakkında bilgi istiyorum ne yapmalıyım…. normalmi enfeksiyonlarda ateş yükselirken titreme olurmu veya ciddi bir sorunmu vardır lütfen yardım….

 36. ömür dedi ki:

  mrb hocam ben sekiz aydır bu titremeyi yaşıyorum, yaşım 34 .ilk başladığında her yerim titremeye başladı eller ve bacaklarım zagır zangır titriyordu.şimdi efor sarfettiğim zaman yine aynı titremeler oluyor .nörolojiye giittim b 12 düzeyim düşük bulundu ve iğne tedavisi gördüm.iğneler bitti ama çok bir değişiklik yok çalışmak istiyorum ama mümkün olmuyor ev işlerinde bile aynı sorunu yaşıyorum kendime güvenimde kalmadı .bu titremeleri soğuk hava ve açlık tetikliyor .açlık deyince şeker düşmesi düşünülüyor ama ben o tahlilleride yaptırdım hepsi normal çıktı .lütfen bana yardım edin ne yapacağımı şaşırdım nereye gideceğimi bilemiyorum yardım ederseniz çok teşekkür ederim

 37. mustafa dedi ki:

  mrb hocam, öncelikle size bir başkasıyla konuşurken titreme oluyor bende, bunun nedeni sormak istiyorum. özellikle kalabalıkta ve hiç tanımadığım insanlara karşı. şimdi öyle bir hal aldıki oturduğum yerde bazen kafamda titreme oluyor. bunun nedeni ve tedavisini rica ediyorum dr bey. iyi günler iyi çalışmalar.

 38. fedai dedi ki:

  hocam merhaba benim beklenmediği bir anda titreme oluyor bende özellikle baş titremesi bazende bütün vucudum titriyor bu sorunum yaklaşık olarak 7-8 yıldır vardır bide toplumda konuşurken baş ve ağız titremesi oluyor böyle olunca fazla konuşamıyorum ve kendimi müdafaa edemiyorum yukarıdaki yazıda 15-25 yaşları arasında görülüyor ve ben 23 yaşındayım bu sorunu B VİTAMİNİ alırsam gider mi bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 39. ali dedi ki:

  hocam,annem 79 yaşında normalde titreme yok sadece su içerken çenesinde müthiş şekilde titreme oluyor sanki bardak elinden düşecek gibi oluyor,çok zorlanıyor.sebebini öğrenebilimiğim? neyapmamız gerekiyor. nereye başvurmalıyız? teşekkür ederim.

 40. yusuf dedi ki:

  Hocam merhaba konuşurken başımda titreme oluyor bazen başımın üzerinde ağrı oluyor.İnsanlarla konuşurken titreyeceğim diye konuşmuyorum,ve tutuluyorum zaman zaman. ilaçlı tomografi çektirdim,o sıra kulağımda çınlama oluyordu şimdi titreme hoca filime baktığında beyinde yaşlanma olduğunu söyledi uzman dr ohocaya kızdı onun beyninde yaşlanma yokmu diye kızdı sende hiçbirşey yok dedi. ne yapmalıyım saygılarımla

 41. gökhan dedi ki:

  hocam günaydınlar bu aralar benım sabahları kalktıgımda ve normal yazı yazarken vucudum kollarım tıtrıyor normal olarakata kollarım ve sol bas parmagımda uyusma oluyor artı bu kollarımada yansıyor uyusma bunun ıcın ne yapmam gerekır veya nereye basvurayım bunun ıcın bana bılgı verıb ılgınıze tesekkurlerımı sunar hayırlı görevler dilerim

 42. seçil dedi ki:

  merhaba doktor bey. ben bir tartışmaya şahit olduğumda genelde kavga şeklinde olanlarda tüm vücudum titriyor. ellerim normal zamanlarda ara ara titrer. sizce önemli bir şey midir? doktora gitmem gerekir mi? neden böyle olduğunu çok merak ediyorum. sigara kullanıyorum. teşekkürler.

 43. fahriye dedi ki:

  merhabalar arkadaşlar benim beynim gece yatarken titreme oluyo…aniden sarsılıyo mide bulantısı falanda var..bir kere bayıldım acildeki doktor pisikiyatriste gitmemi söyledi…hapların yan etkisi olurmu ve bu titreme benim hayatımda yer alacakmı çok merak ediyorum??

 44. mustafa dedi ki:

  merhaba hocam 24 yaşındaym son 20 gündür sol kolumda dewamlı bir uyuşukluk war we ellerim çok titriyo özellikle sigara içtikten sonra ellermde terleme we titreme oluyo buda korkuyla birleşiyo birden bire ne yapmam gerekir

 45. turgut dedi ki:

  merhaba ben de de 4 yıldır başımda ve göğsümde titreme var başvurmadığım doktor alanı kalmadı nöroloji,dahiliye ,kalp,psikiyatri emar çekildim ekg hiçbirinden sonuç alamadım öğretmenim derste dahiolmaya başladı vilson hastalığından şüphelendiler o da çıkmadı kanda bakır oranı normal ensemde bir ağrı ile başlıyor sinirlendiğimde ,heyecanlığımda ,eğildiğimde yatağa uzandığımda tv izlerken berberdey bazen ansızın titreme oluyor bu mesleğimde yanlış anlamlara gelip noluyor bu öğretmene denmesine yol açıp mesleğime bişey olacak diye korkuyorum bu ruh halimi etkiliyor insanlardan kaçıyorum bu hastalığa nasıl bir çare bulabilirim.

 46. ozer dedi ki:

  Hocam slm..
  Bizim 4 aylık bir bbeğimiz var…ayaklarını bazen kasınınca uzatmaya çalışıyor…ve bu anda ayaklarda bazen titreme oluyor..kendini ayakları üzerinde tutamıyor…

  konu hakkında yazarsanız bizi sevindirmiş olursunuz…İyi çalışmlar dilerim….

 47. ticel dedi ki:

  merhaba hocam benim sorunum titreme iş yaptıhım zaman ellerim ayaklarım titriyor kalbim yerinden çıkıcakmış gibi çarpıyor. Benim migrenim var. Çok yorulunca yüzüm bembeyaz oluyor. Biraz dinlensem bile geçmiyor.Titremem dışarıdan hem hissedilmiyor hemde görülmüyor. birde unutkanlığım var. Bu titreme hastalığımın teşhisi nedir.Benim sorunumu söylerseniz sevinirim… 40 yaşındayım. Acil Cevap Bekliyorum…

 48. aslım dedi ki:

  merhaba.benimde sorunum şu ; nezaman toplum içinde fotoğraf çekilmeye kalksam poz verirken dudaklarım istem dışı titremeye başlıyor.yani istem dışı hareket ediyor dudak kaslarım.rahatsız oluyorum bunu önleyemiyorum,engel olamıyorum.en yakın arkadaslarım bunu farkedip espiri yapıyorlar gıcıklar.nedeni ne olabilirki,sinirsel bi durummudur…

 49. ali dedi ki:

  Hocam iki yıl önce kalp rahatsızlığım vardı ama şimdi göğüsün sol tarafı kalbimin tam üstü iki dakikada bir titriyor bunun sebebi ne olabilir hocam varsa bir tedavi söyleyin ne gerekiyorsa yapayım lütfen sizden rica ediyorum

 50. zehra dedi ki:

  Selamun aleykum. Yegenim imam. Kendisinde namaz kildirken ara ara sarsılma oluyor.ne yapmamız gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim Rabbim razi olsun inşaalla

 51. alp dedi ki:

  Meraba hocam ben alp 16 yasindayim sag tarafimda karacigerim oralarda 2 – 3 bazen hergun 10 15 saniye 2-3 defa titriyor bunun kotulesmesinden korkuyorum. Titreme otururken oluyor . napmaliyim sizce veyatta bir belirtisi varmi suanlik okadar rahatsiz edici bir titfemr degil ayrica agri sizi yapmiyor sizce ne olabilir

 52. selçuk dedi ki:

  hocam kolay gelsin oğlum 3yaşında ve sık sık hasta oluyor ve hırılıtılı nefes hırıltılı öksürük birde şimdi gece uykuya daldığında titremeler başlıyor ve aşırı terlemeler oluyor ve gece uykusunda inlemeler oluyor az önce doktordan geldim kronik astım bronşit dediler nasıl yapıcam bilmiyorum

 53. dilara dedi ki:

  kan kanserinin türleri yaşa göre mi belirlenir ? kan kanseri olan biri titrer mi ve ya bayılır mı? bunları bana acıklarsanız çok mutlu olurum.

 54. Sırma dedi ki:

  hoçam babam 75 yaşında iki senedir bütün vüçudunda aniden titreme ve üşütme oluyor yazın ortasında bile 4 5 ay aralıklarla tekrarlıyor aynı zamanda iştahsızlığa da sebep oluyor Teşekkürler…

 55. cengiz dedi ki:

  merhaba hocam yaklaşık 2 aydır yüzümün alt dudağımın sağ tarafı istem dışı titriyo kontrol edemiyom.bi süre sonra duruyo ara ara buara dahada sıklaştı yaşım 34 hangi sebeplerden olabilir.sıkıntısı varmı bilgi verirseniz sevinirim.teşekürler

 56. Şengül dedi ki:

  Kardeşim hunginton koresi , 7 yıldır ilaç kulanıyo fakat istemsiz hareketleri artı amalıyat veya başka bi tedavisi varmı. tşk

 57. ebru dedi ki:

  ablam 31 yaşında ve hungtington korea teşhisi konuldu babamda vardı aynı hastalık 1985 yılında hafif tik gibi idi yllar sonra dahada ilerledi hiçbir dk.teşhis koyamadı ve ankarada yapılan bi tedavi sonucuteşhis kondu ama çok gecikilmişti şimdi ablamdada var aynı hastalık yaklaşık 5 yıldır böyle 2001de 1 evlilik yaptı ilk bebeğinde yoktu 2. bebeğinden sonra hareketler başladı ve benim yaptığım araştırmaya göre evlenmek ve vücutta oluşan genetik değişiminde etkisi oluyormuş bayağı ilaçlar kullanıyo ama bir düzelme yok malesef tedavisi nedir ne yapmalıyız.bende evliyim 1 kızım var acaba bende huntington hastası olurmuyum bunun için bi test falan varmı yaptırmam gereken.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 58. Ece M. dedi ki:

  BEN 29 YAŞINDAYIM 12 YAŞINDA SICAK Bİ HASTALIKDAN BEYİNCİK ERİMİŞ TEDAVİSİ YOK DEDİ DOKTOR BANA Bİ YOL GÖSTERİN BEN TEDAVİ OLMAK İSTİYORUM

 59. bilal dedi ki:

  Ben 19 yasindayim ve unuverste 1.sinif ogrencisiyim.Benim rahatsizligi bir cayi tabagiyla tasidigimda elimin coktitremesi ve lab. Deney yaparkende ayni sikintilari yasiyorum acaba bu el titremesinin kaslarin gucsuz olmasiyla bir iliskisi varmidir.birde tedavisini ogrenebilirmiyim.

 60. Emrah dedi ki:

  mrb ben sağlık meslekte okuyorum.Ellerim çok titriyor. Böyle olursa sağlıkcı olamam.Ne yapmam gerekiyor.