EMG Testi

A+
A-
EMG Testi

EMG Testi Nedir?

Emg, elektromiyografi teriminin özetlenmiş biçimidir. EMG, Kasların kasılmasın yarayan elektriksel hareketlerin gözlendiği ve yorumlandığı bir kas araştırmasıdır. EMG incelenmesi, kasların incelenmesinin yanında sinirlerinde incelenmesine yarayan testlerin bütünüdür.

EMG Testi Neden istenir?

EMG incelemeleri ve sinir ileti incelemeleri, uç sinirler, kas kavşağı, sinir kökleri, kas hastalıkları, sinir ağları incelenerek teşhislerin konulmasında kullanılan bir yöntem olup, bazen tek başına yeterli olurken, bazen de kan biyokimyası, görüntülenme teknikleri gibi yardımcı yöntemlerle birlikte yapılabilir. Genelde bel fıtığı, boyun fıtığı, uç sinirlerin sebep olduğu ağrıların tespiti, kol ve bacaklardaki kuvvet kaybının sebepleri, kas erimeleri, sinirlerin zarar görme sebepleri gibi sorunların teşhisi için EMG testi istenebilir.

emg testi

EMG Ne Kadar Sürer Nasıl Yapılır?

EMG testinin süresi standart bir test olmadığı için bu test hastaya göre değişiklik göstermektedir. Kaslardaki sorunların teşhisi için EMG araştırmasında özel iğneler kullanılır. Bu sebeple bu iğnelere iğne EMG’si denir. Söz konusu bu iğneler, bilinen enjektör iğnelerinin içersine çok ince bir tel konularak kayıt elektrodu biçimine getirilmişlerdir. Cihaza bağlı bir iğne hasta tarafından ilk görüldüğünde elektrik verileceği korkusu oluşur. Ancak iğne EMG incelemesinde herhangi bir elektriksel uyarı verilmesi söz konusu değildir. Sadece kaslardaki normal veya anormal elektriksel hareketlerin kaydedilmesi amacıyla kullanılır. Görsel araştırmanın dışında aynı sinyaller hoparlör sayesinde duyulur şekle getirilirler ve araştırmayı yapan hekimin değerlendirmesine önemli faydası olur.

EMG Testinin İncelemesi Ne Kadar Sürer?

EMG testi incelemesi yarım sat ile 2 saat arasında sürer. Bu süre hastanın doktora yardımcı olması ile daha da kısabilir ve daha da sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

EMG yan etkileri veya riski var mıdır?

EMG testinin incelemesinden önce hasta, kalp pili varsa, kan sulandırıcı bir takım ilaçlar kullanıyorsa, kan pıhtılaşması gibi çeşitli sorunları varsa, bu sorunları mutlaka ama mutlaka doktoruna iletilmelidir. Çünkü EMG testi kalp pili olan kişilerde, kalp piline yakın bir alanda uygulanırsa, kalp pilinin ayarlarını bozabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar içinde kas içi kanamalarına sebep olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Neyse.. dedi ki:

  Çeşitli sayfalarda yapılan yorumlar nedeniyle 5 yıl ayağımın tedavisini geciktirdim fakat çok basit bir işlenmiş EMG korkulacak bir işlem değil

 2. Tugrul dedi ki:

  Merhaba benin kalp damarlarımda bir sitent var ayrıca geçen yıl rtim bozukluğu vardı sola yerine geldi sorum şu ben benim gibi hastalara emg yapılabilirdi tesekurler

 3. Duman dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı, sağ bacağım resmen uyuşuyor ve olduğum yerden kalkmam zor oluyor. Doktorum benden EMG testi yaptırmamı istedi ama bende 7 yaşında vsd açık kalp ameliyatı oldum bu sorun olur mu acaba?

 4. Nuh B. dedi ki:

  Sayın yetkili,
  Annem 77 yaşında,75 kğ. 18 aralık günü EMG testi yapıldı, aynı gün akşamından itibaren el ve ayak parmaklarında ve kollarında test esnasındaki gibi titreme ve kasılmalar devam etmeye başladı. Anneannemde Parkinson vardı, acaba annemde de parkinson mu başladı, yoksa geçici bir durum mu? Ya da ne yapmamız gerekir. Testi yapan kişi annemin yaşına göre sinirlerinin çok hassas olduğunu, genç kız gibi tepki verdiğini söylemişti. Bilgi verirseniz memnun olurum.

 5. yıldız dedi ki:

  sinirlendiğim zaman midem çok ağrıyor yemek yiyemiyor hayat şartları asabi yapıyor sorunlarım var enseden başlayıp kafa tasının içine doğru giden bir ağrıda oluyor acile gidip iğneden sonra düzeliyorum bu testi yaptırmam bir sonuç verirmi cevap verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden..