Adam Otu

Adam Otu Hakkında Genel Bilgiler

Adam otu (latince: Hypericum perforatum), bitkisel bir ilaç olarak kullanılan bir tür ottur. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaygın olarak bulunur ve genellikle çalılıklar, ormanlar ve çayırlar arasında yetişir.

Adam otu, antidepresan, analjezik ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle tıbbi amaçlar için kullanılır. Bitki, bitkisel formüller, tablet, tütün veya alkol formunda tüketilebilir.

Adam otu, çok eski zamanlardan beri tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Antik Yunan ve Roma dönemlerinde, yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olmak ve rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılırdı. Bitki, aynı zamanda rahim kramplarının giderilmesine, bağırsak rahatsızlıklarının hafifletilmesine ve cildin iyileşmesine yardımcı olmak için de kullanılırdı.

Adam otu, modern tıp tarafından da desteklenen birçok faydası vardır. Bitki, depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir ve aynı zamanda baş ağrıları, menstruasyon ağrıları ve yara iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, adam otu, bazı yan etkilere neden olabilir ve kullanımından önce doktorunuza danışmanız önerilir. Ayrıca, bazı ilaçlarla etkileşebilir ve doktorunuz, bu ilaçları kullanırken adam otunun kullanımının güvenli olup olmadığını değerlendirebilir.

Sonuç olarak, adam otu, tarihi boyunca kullanılan bir bitki olmasına rağmen, halen modern tıpta etkili bir alternatif tedavi olarak kabul edilmektedir.

Adam Otunun diğer isimleri, Abdüsselamotu, Adem otu, insanotu, Mandragora Officinarum’ dur. Adam Otu Patlıcangillerden olup, maviye dönük mor renkli çiçek açmakta olan, rozete benzer yaprakları olan ve kazık şeklinde kökü olan, yaprakları geniş, çok kötü bir kokuya sahip uzun yıllar dayanan otsu bitkilerden biridir. Adını insana benzeyen köklerinden alır. Adam Otu bitkisi Zehirli dir. Adam Otunun yetiştiği yerler Akdeniz ülkeleri, ülkemizde ise Antalya çevresidir. Kayaların dibinde, boş araziler ve ekili olmayan tarlalar yetiştiği yerlerdir. Bunun dışında Ege bölgesi ile Güney Anadolu’ da yetişir.

Adam Otunun Yararları (Faydaları) Nelerdir

  Bitki, antidepresan, analjezik ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle tıbbi amaçlar için kullanılır ve bitkisel formüller, tablet, tütün veya alkol formunda tüketilebilir.

  Adam otunun yararları:

  Depresyon ve Anksiyete Tedavisi: Adam otu, depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Bitki, serotonin ve noradrenalin gibi beyindeki kimyasal maddeleri arttırarak depresyon ve anksiyeteyi azaltabilir.

  Baş Ağrısı Tedavisi: Adam otu, baş ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Bitki, beyindeki sinirleri rahatlatır ve ağrıyı azaltır.

  Menstruasyon Ağrılarının Tedavisi: Adam otu, menstruasyon ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Bitki, prostaglandin adı verilen ağrıya neden olan kimyasal maddelerin üretimini azaltır ve ağrıyı hafifletir.

  Yara İyileşmesi: Adam otu, yara iyileşmesine yardımcı olabilir. Bitki, kan dolaşımını artırarak, hücrelerin daha hızlı iyileşmesine ve dokuların daha hızlı tamir edilmesine yardımcı olabilir.

  İmmün Sistemi Güçlendirme: Adam otu, immün sistemi güçlendirebilir. Bitki, vücutta enfeksiyonlarla mücadele etmek için gerekli olan hücrelerin üretimini arttırarak, vücudun daha iyi savunmasına yardımcı olabilir.

  Bu yararların yanı sıra, adam otu, aynı zamanda cildin iyileşmesine, rahim kramplarının giderilmesine ve bağırsak rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı yan etkilere neden olabilir ve kullanımından önce doktorunuza danışmanız önerilir.

 • Adam Otunun en bilinen özelliği ağrıları kesmesi ve uyuşturmasıdır.
 • Aynı zamanda iyi bir yatıştırıcıdır Adam Otu, bu sayede halsizliğe iyi gelir ve spazm çözücüdür.
 • Adam Otunun köklerinden yapılan merhem Egzamaya iyi gelmektedir.
 • Adam Otu cinsel isteği arttırır,
 • Halsizlik gidermeye de yardımcıdır Adam Otunun kökleri.

Adam Otu

Adam Otunun Zararları Nelerdir

Adam Otu zehirli olmasından dolayı oldukça temkinli kullanılmalıdır. Zehirlenmenin başlıca belirtileri ise deri üzerinde kızarma, ağızda kuruluk, huzursuzlaşma, sürekli uyuma isteği ve halüsinasyon görmektir.

Kullanımı yalnızca uzmanlar gözetimi altında olmalıdır, beklemediğiniz bir etkiyi gördüğünüz anda hemen kesiniz. Yoksa tehlike artabilir nefeste daralmalar, daha da kötüsü ölümle bile sonuçlanabilir.  

Adam Otunun Kullanımı

Adam Otunun köklerinin kullanımı; Adam Otunun kökleri sonbahar mevsiminde toprak kazılarak çıkarılıp, güneş altında kurutulduktan sonra, kökler toz halinde öğütülür. Adam Otu köklerinin tozu su içerisine karıştırılarak içilebilir, ayrıca merhemi yapılarak da deriye dışarıdan sürülür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. mürvet dedi ki:

  adam otunu zeytin yagıyla karıştırmalısınız

 2. Erdal dedi ki:

  Arkadaşlar koluma sürdüm kızardı kabardı 3 gündür kaşınıyorum

 3. Kader dedi ki:

  Arkadaşlar annem ağrıyan bacakkarına sürdü ama perişan bir halde.dizlerindeki kızarıklık, yanma, kaşıntı çok kötü bir halde.sanki üzerine kaynar su dökülmüş gibi.hiç duramıyor acısından yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

 4. buse dedi ki:

  adam otu özellikle pskolojik sorunlarda kullanılan etkili bir bitki olduğunu okumuştum ama kullanan varmı acaba..??

 5. Sinan dedi ki:

  Çörek otu ve argan yağı kullan. Kusurlu bölgede sabaha kadar beklet. Sonra yıka ve sonrasında tekrardan argan yağı sür fazla sürme. Ama yüzünü aktarda satılan tedavi edici kalıp sabunla yıka ve dedklerimi öle sür

 6. adem dedi ki:

  Limon sürünüz yanma etkisini kaybedecektir.

 7. Esra dedi ki:

  Adam otunu üstten kesilmiş parmağıma sürersem bişey olur mu?

 8. Cansu dedi ki:

  Ben bu ottan kullanmak istiyorum sırt ve bel agrılarım için ama nasil kullanacağım hakkinda bilgim yok kullanimi okudum ama detayli bilgi alamadim bu konuda bana yardimci olur musunuz?

  1. Selen dedi ki:

   Evet bunun muhteşem bir sırt MEDİKAL bandı var adam otu içerikli

 9. Sebahat K dedi ki:

  Bursa Emir Sultan Türbesi önünde odunsu kökler satan bir satıcı ile tanıştım. Bu kökleri sorduğumda, adının Adem otu olduğunu öğrendim. Egzama ağrılarına iyi geliyormuş.

  Adam otu Hazırlanışı ve Kullanılışı:
  Kökün büyüklüğüne göre, soyulup,blendırdan geçirdikten sonra içine zeytinyağı ve 10 adet aspirin koyup gölge bir yerde 10 gün beklememi söyledi. Aldım, dediği tarife göre soyup zeytinyağı ve 10 adet aspirini cam kavanoza koydum. Ancak,soyduktan sonra ellerim ve kollarımda müthiş bir kızarıklık ve kaşınma hissettim. Biber yanığı gibi yanma da oluyor. Bu bölgeleri limon ile ovarak geçiştirdim. Şimdi 10 günü bekliyorum. Sonucu buradan yine yazarım. Geçmiş olsun herkese.

  1. Ayse dedi ki:

   Eller ve kollarla yani köklere temas ettigi yerlerinizde kasinma, agri olusmus bu zehirlenme belirtisi yogun uyusturucu icerir bu bitki osmanli tip fakultesinde ameliyatlarda narkoz olarak kullanilirdi. Bunu on kok yirmi kok degil gramla miligramla kullanmalisiniz.

  2. gul dedi ki:

   adam otu zehirli bi ottur.kesinlikle kullanmayin ellerindeki kizarikligin sebebi zehirlemis seni.hemen atmalisin ben acile gittim igne ve serum yedim.bi baskasasina degersende bulasiyo

  3. Yahya dedi ki:

   Sonuç ne oldu

 10. kayra dedi ki:

  çok iyi şeyler yapabiliyormuş. Ama zehirli diye biliyorum.

 11. cevat dedi ki:

  adam otu bel boyun ve menisküse ıyı geliyormu tozunu nereden alabilirim aktarlarda varmı saygılar

 12. ali atıcı dedi ki:

  Amasyada gezerken adam otu ile şifa dağıttğını iddia eden bir şahısla karşalaştım adam otuyla hazırlamış oldğu m erhemden boynuma ve omuz başına sürdü aşırı derecede yanma oldu bir müddet sonra ağrılarm kısmen de olsa azaldı eve geldikten sonra bende tatbik ettim ilacı şuan 2 saat oldu omzumda yanma geşmedi kızarıklıklar oluştu kolumda,halen devam ediyor yokmu bir çarsi sabunla yıkadım fayda etmedi

  1. Tolga dedi ki:

   Bende elimin ustune ufak bi kisim surdum oglen saatlerinde bir saat icinde kizarmalar meydana geldi. Şu an gece oldu ve hala kızarık neden bu sekilde bir tesiri oldu? Zararlı mıdır ne yapmalıyız? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Ayrıca Ali atıcı arkadaşımın daha sonra ne yaptığını merak ediyorum…

 13. Hacer dedi ki:

  adam otunun kökünden yumuşak olduğu için biraz kazıyaraktan dizime sürdüm. böyle kullanmak doğru mu?