Karadut

Karadut Hakkında Genel Bilgiler

Karadut (latince: Morus nigra), bir ağaç türüdür ve özellikle Türkiye’de yetiştirilir. Ağaçlar genellikle 15 metre’ye kadar ulaşabilir ve koyu yeşil yaprakları, beyaz veya sarı renkli çiçekleri ve siyah, oval şekilli meyveleri vardır. Karadut, kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminlerini içeren tadı ile görüntüsü ile harika bir şifalı bitkidir.

Karadut Yararları (Faydaları)

Yüksek antioksidan içeriği: Karadut, yüksek miktarda antioksidan maddeler içermektedir. Antioksidanlar, vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur ve vücutta oluşan hasarı önler.

Kanserle mücadele: Karadut, anti-kanserojen maddeler içermektedir. Bu maddeler, kanser hücrelerinin oluşmasını önler ve kanserle mücadeleye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme: Karadut, C vitamini, E vitamini ve beta-karoten gibi bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler içermektedir. Bu maddeler, vücudun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolesterol düzeylerini düzenleme: Karadut, kolesterol düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabilen maddeler içermektedir. Bu maddeler, kötü kolesterol düzeylerini düşürür ve iyi kolesterol düzeylerini artırır.

Bağırsak sağlığını koruma: Karadut, bağırsak sağlığını koruyacak maddeler içermektedir. Bu maddeler, bağırsak mikroflorasını düzenler ve bağırsak sağlığını korur.

• Karadut, sürekli kendini yorgun hisseden ya da en ufak bir fiziksel aktivite yaptığı anda son derece yorgun bitkin düşen kişiler için tam bir enerji deposudur. Günde ufak bir çorba kâsesi kadar karadut tüketen kişinin bütün yorgunluğu, bitkinliği yok olacaktır.
• Bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi için, tam bir antioksidan deposu olan karadutun tüketilmesi son derece faydalı olur.
Karadut, yaşlanmayı geciktirici etkisi ile özellikle kadınların en çok sevdiği şifalı bitkilerden biridir. Karadutun özellikle cilt kırışıklıklarında ütü görevi gören etkisi vardır.
• Bağırsak kurtlarından kurtulmak için sabahları aç karnınıza bir çay bardağının içine atacağınız karadutları tüketmeniz gün içersinde bağırsak kurtlarını döktüğünüzü görmenizi sağlayacaktır.
• Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin karadut tüketmeleri bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık probleminden kurtulmalarına fayda gösterecektir.

Karadut

Karadut Zararları

Karadut (latince: Morus nigra) birçok faydalı madde içermektedir, ancak bazı zararları da bulunabilir. Aşağıdaki zararlar, karadutun fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkabilir:

Sindirim sistemi problemleri: Karadut, sindirim sistemi için zor emilen bir madde içermektedir. Fazla tüketildiğinde, mide ve bağırsak rahatsızlığına neden olabilir ve ishal, karın ağrısı gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Uyku problemleri: Karadut, uyku süresini uzatan maddeler içermektedir. Ancak, fazla tüketildiğinde uyku düzenini bozabilir ve uyku problemlerine neden olabilir.

Hamileler ve emziren anneler için uygun değil: Karadut, hamile kadınlar ve emziren anneler için uygun olmayabilir. Bunun nedeni, hamilelik süresi boyunca bebeğin gelişimi için gerekli olan maddelerin etkilenmesine neden olabilir.

İlaç etkilerini bozabilir: Karadut, bazı ilaçların etkilerini bozabilir. Özellikle antikoagülan ilaçlar, antidepresanlar ve tüberküloz tedavisi gibi ilaçlar etkilenebilir.

Alerjik reaksiyonlar: Bazı insanlar, karadutun tüketilmesi sonucu alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Alerjik reaksiyonlar, gözlerde şişme, nefes darlığı, kabızlık gibi belirtileri içerebilir.

Sonuç olarak, karadut faydalı bir madde olsa da fazla tüketilmesi durumunda bazı zararlı etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, doktorlar tarafından önerilen miktarda tüketilmelidir ve vücutta oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık için doktora başvurulmalıdır.

Ham karadutu çok fazla tüketirseniz kabız olma ihtimaliniz yüksektir bu sebeple aldığınız karadutun ham olup olmadığına dikkat edin.

Karadut Nasıl Kullanılır Kullanımı Hakkında

Karadut, farklı yollarla tüketilebilir. Bunlar arasında:

Şurup formu: Karadut suyu, hazır şurup formunda satılabilir. Bu şurup, suya karıştırılarak ya da doğrudan tüketilebilir.

Çay formu: Karadut yaprakları, çay olarak hazırlanabilir. Bu, kaynatılan suya karadut yaprakları eklenerek hazırlanabilir.

Tüketim için gıda ekstre formu: Karadut ekstrakları, gıda takviyeleri olarak satılabilir. Bu ekstrekler, suya karıştırılarak ya da doğrudan tüketilebilir.

Tatlı olarak tüketilmesi: Karadut meyveleri, tatlılar ve reçeller gibi yiyeceklerin içerisinde kullanılabilir.

Gıda takviyesi formu: Karadut, gıda takviyeleri olarak tablet ya da kapsül formunda satılabilir.

Her bir formun farklı miktarlarda karadut içereceği ve farklı dozajları olacağı unutulmamalıdır. Her bir formun faydaları ve zararları hakkında doktora danışılmalı ve önerilen miktarda tüketilmelidir.

Karadutun Örnek Kullanımı

1 litre suyu kaynatıp, karadutun yapraklarını parçalayıp atar ve demlemesinden sonra gargara yaparsanız ağı yaralarından ve diş eti hastalıklarından kurtulabilirsiniz.
Karadutu meyve sıkacağına atın ve bekletmeden çıkan suyu yüzünüze sürün kuruduğu zaman saf su ile yıkayın. Bu size yüzünüzdeki çizgilerin yok olması için resmen doğal botox görevi yapacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nadi A. dedi ki:

    Saksılardada yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Herkes balkonunda bu faydalı meyveyi zahmetsizce yetiştirebilir. Fiyatı da herkeseye uygundur, tavsiye ederim. Şu an tam dikilecek zamanıdır. 1 adet açık köklü dutu 15 tl gibi fiyata internet sitesine girerek bulabilirsiniz benden söylemesi.

  2. Norman dedi ki:

    Önce tesekkürler…Daha cok ta yazabilirdiniz. Yasliligi geciktirme mekanizmasini antioksidan etkisine mi bagliyorsunuz?