Çakşır Otu

Çakşır Otu Hakkında Genel Bilgiler

Çakşır otu (latince: Taraxacum officinale), yaygın olarak bilinen adıyla papatya gibi, yaprakları, gövdesi ve çiçekleri tıbbi amaçlar için kullanılan bir ot türüdür. Bitki, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika gibi pek çok coğrafyada yaygın olarak bulunur ve yaprakları, gövdesi ve çiçekleri tıbbi amaçlar için kullanılabilir.

Doğu Anadolu, orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz de çokça yetişmektedir. Ortalama yükseklikleri 2 metreyi bulan sarı renkli çiçekleri olan otsu bir şifalı bitkidir.

Çakşır Otunun Yararları (Faydaları)

  Karaciğer Fonksiyonunu İyileştirme: Çakşır otu, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bitki, karaciğerin toksinlerden arındırmasına yardımcı olabilir ve karaciğerin işlevini artırabilir.

  Şeker Hastalığı Tedavisi: Çakşır otu, şeker hastalığının tedavisi için kullanılabilir. Bitki, insülin düzeylerini artırarak, vücutta glukozun yönetimini iyileştirir ve şeker hastalığının semptomlarını azaltır.

  Bağırsak Sağlığı: Çakşır otu, bağırsak sağlığını destekler. Bitki, bağırsakları temizler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

  Ağrı ve Şişkinlik Tedavisi: Çakşır otu, ağrı ve şişkinliği hafifletmek için kullanılabilir. Bitki, enflamatuar özelliği nedeniyle ağrı ve şişkinliği azaltabilir.

  Cildi Yumuşatma ve Nemlendirme: Çakşır otu, cildi yumuşatma ve nemlendirmeye yardımcı olabilir. Bitki, cildi besleyerek, cildin kurumasını önler ve cildi yumuşatır.

  Çakşır otu, bu yararların yanı sıra, aynı zamanda diürezis (idrar söktürme) etkisi, kanserle mücadelede destek, bağışıklık sistemini güçlendirme ve adet düzenleyiciler olarak kullanılabilir.

 • Çakşır otu cinsel isteği ve gücü arttıran önemli bir afrodizyaktır.
 • Sperm sayısını ve sperm hareketlerini de arttırıcıdır Çakşır otu.
 • Çakşır otu kasların güçlenmesine de fayda sağlar ve kaslardaki ağrıları geçirir.
 • Sinir sistemine de faydası olan Çakşır otunun sinirleri yatıştırma, sakinlik verme özelliği de bulunmaktadır.
 • Çakşır otu Astım, bronşit gibi ciğer problemleri içinde faydalıdır.
 • Çakşır otu dolaşım sistemindeki problemlere de iyi gelir.

Cakşır Otu Faydaları Yararları ve Kullanımı Hakkında Bilgi

 

Çakşır otunun Zararları

Çakşır otu tıbbi amaçlar için kullanılabilir, ancak aynı zamanda zararlı etkilere de sahip olabilir.

Çakşır otunun yaprakları ve tohumları mide ve bağırsak problemlerinin tedavisi için kullanılabilir. Ancak aşırı kullanım durumunda zehirli etkiler ortaya çıkabilir. Çakşır otunun yaprakları ve tohumları, çok yüksek miktarda zehirli bir madde olan nitrat içerir. Aşırı nitrat alımı, özellikle bebekler ve çocuklar için tehlikeli olabilir ve öncelikle bağırsak veya mide problemlerine yol açabilir. Aynı zamanda bazı durumlarda mide ve bağırsak kanserine de neden olabilir.

Bu nedenle, çakşır otunun kullanımı hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan önce bir doktora danışmanız önerilir. Ayrıca, çakşır otunun doğal formda veya ürün formunda alınması önerilmez ve herhangi bir rahatsızlık durumunda hemen bir doktora başvurmanız gerekir.

Çakşır otunun erkek ve dişi olmak üzere iki çeşidi vardır. Doğru olanın kullanımı önemlidir. Yanlış kullanım depresyona yol açabilir. Miktarı, zamanı, ne sürede ve nasıl kullanılacağı önerilerine dikkat edilmesi sağlık açısından çok önemlidir.

Çakşır otunun Kullanımı

Çakşır macunun hazırlanışı ve kullanılışı; Çakşır otu kökünün tozu, günde 1 defa bal ile karıştırılıp yenilmelidir. Bir seferden çok kullanılmamalıdır ve kahvaltılardan yada hafif yemeklerden sonra alınması gerekir. Her gün düzenli olarak bir ay boyunca kullanılmalıdır. Kadınlar  Çakşır otunun dişi olanını, Erkekler ise Çakşırın erkeğini kullanmalıdır. Çakşır kökünün saf, temiz olması gerekmektedir, içerisinde herhangi farklı bir karışım olmamalı. Önerilenin üzerinde kullanılmamalıdır.

Çakşır otu çayı tarifi hazırlanışı; 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar Çakşır otunun köküyle birlikte konularak hazırlanan çayı düzenli kullandığınız sürece fayda sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. asım dedi ki:

  ben 20 yaşındaym yaklaşık 3-4 ay önce başladı bende bu nefes darlği. sigara ve alkol asla kullanmam sporcu birisymde ama hiç anlamdım nefesim yetmyr yarım kalıyr tam istedğm kadar nefes alamıyrm bu durum beni çok üzüyr. tek esnedğim zaman bazen nefesmi tam alıyrm veya çok derin nefes aldğmda o da bazen işte :'(

 2. mustafa akın dedi ki:

  neden fiyatlar bu kadar yüksektir köküyle otu aynımıdır

 3. Hakan dedi ki:

  Çaksir otu spermi kac günde cogtir

 4. akınsel dedi ki:

  çakşır kökü anjo olmuş hastalara faydası varmıdır mikrop veya küf barındırırmı lütfen cevap yazarmısınız sayın hocalarımız

  1. mustafa akın dedi ki:

   hocalarımız bilmezlermi

 5. arzu dedi ki:

  Caksir otu sedef hastaliga şifalimidir şiskinlik yapiyor mideye biraz zarari olurmu

 6. yusuf dedi ki:

  ben de kullanıyorum. ayaklarımın ağrısını kesiyor ama kafam bir milyon. acaba çok mu tüketiyorum günde iki su bardağı sizce de çok mu?

 7. mustafa dedi ki:

  Benim bir sorum vardi , bu urun çakşırotu otu koku . Kalp krizi geçirmis ve anjiyo olmus kişilerde kullanilmasi sakincali mi?. Bende haplari vardi ,yalniz kullanmiyorum ,kullansam zararlimi?
  Bana lutfen cevap verir misiniz bu konuda
  Saygilarimla

  1. admin dedi ki:

   Bu tür durumlar için mutlaka doktora danışmalısınız Mustafa Bey. İlginiz için teşekkürler.

 8. Bekir T. dedi ki:

  teşekkürle cevap bekliyorum sorum şu erkeğini dişisini nasıl anlarız nasıl ayıt edeceğiz SAYGILARIMLA

 9. yakup dedi ki:

  çaksır otu günde kaç defa kullanabiliriz

 10. zizman international devolopment inç enver azizman dedi ki:

  çakşır otu olağan üstü bir kudrete sahip bir bitkidir
  insan hücreşlerini yeniler kanısına varılmıştır koyunların hücrelerinin çoğalıp 1 den fazla yavrulamalarına sebeptir

 11. uyar09 dedi ki:

  biz bunu çayda balık tutmada kullanırız yıllardır