Modern Çağın En Popüler Sağlık Sorunu: Bel Ağrıları

Sırt Ağrıları Neden Oluşur?

Günümüzün en önemli sorunlarından biride sırt ağrılarıdır. Sırt ağrıları kürek kemiklerinin ortasında batıcı bir ağrı olabildiği gibi küreğimizin üst tarafına batan ve kişiyi oldukça rahatsız eden bir ağrı olabilir. Bazen bu ağrı göğsün ön tarafına yani göğüs adelesine bazen kol adelesine vurabilir.

Elde uyuşmalar, halsizlik, arkadan kaşa doğru vuran baş ağrısı, kafanın arkasında yanma hissi, kulakta uğultu ve hışırtı, mide bulantısı, yolda yürürken sarhoş gibi yürüme, sersemlik, sendeleme ve bazı durumlarda baş dönmesi gibi sorunlar yaratır.

Bunun başlıca sebebi her zaman olduğu gibi, hareketsizliktir. Ofis hayatı, bankacılık, muhasebecilik gibi masa başı işlerin çok fazla yapılıyor olmasıdır.

Masa-Başı-İş

Bu hantal hayatın evde de sürdürülüyor olmasıdır. Islak ve rüzgara çok maruz kalmakta sebeplerden biridir. Günümüzde ortamlar genelde klimatize edilmiştir. Bunların yanı sıra can sıkıntısı, üzülmek ve strestir. Bu durumun olduğu yerde ani bir hareketle de bel ağrıları oluşabilir. İnsan sırtı hareketsizdir. İnsanın beli döner, fazla hareket eder fakat sırtımız daha az eğilir veya hareket eder. Sırt ağrısının en büyük sebebi, boyun sorunlarıdır.

Modern Çağın En Popüler Sağlık Sorunu: Bel Ağrıları

Sırt Ağrılarına Karşı Nasıl Bir Yastık Kullanılmalıdır?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü her insanın yapısı farklıdır. Bazı insanlar ince yastıkta çok rahat eder, bazı insanlar da yüksek yastıkta rahat eder. Yastıkların viskoelastik yapıda olması sağlık açısından önemlidir. Yani kafa ve boyun yapısının yastıkta şekil almasıdır. Kısaca yastıkta en önemli nokta, boyun yapısının şeklini almasıdır.

Viskoelastik-Yastık

Hangi Egzersizleri Yaparak Sırt Ağrılarını Önleyebiliriz?

En etkili yöntemlerden biri de yüzmektir. Suda hareket ederek veya egzersizler ile güçlendirerek ağrılar en aza indirilebilir.

sirtustu-yuzme-0508

Sırt Ağrısı Çekenler İşyerinde Neler Yapabilir?

En önemlisi monitörün göz hizasında olmalıdır. Monitör ne çok aşağıda ne de çok yukarıda olmalıdır.

Aynı zamanda hem telefonda konuşup hem de bilgisayarda iş yapmamak gerekir. Sizi çok rahatlatacak teknik bir hareket ile kendinizi çok gevşek hissedeceksiniz.

Modern Çağın En Popüler Sağlık Sorunu: Bel Ağrıları

Fakat bu hareket sadece oturarak yapılmalıdır. Arabada veya ayakta yapılmamalıdır. Çenenizin altında bir kalem olduğunu varsayarak bu kalemle  çizebileceğiniz en büyük daireyi çizin. Çene en aşağıdan sağa doğru ve en tepeden sol aşağı doğru daireyi tamamlama işlemidir. Bu hareket ile birlikte boynunuzun çok rahatladığını göreceksiniz.

 

bilgisayarergonomisiyanliskullanim1

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.