Uyuz Hastalığı

Uyuz hastalığı, bir tür deri hastalığıdır. Uyuz hastalığı, enfeksiyöz veya alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Uyuz hastalığı, çok sık görülen bir hastalık değildir, ancak tedavisi gerektiğinde yapılmazsa ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Belirtiler: Uyuz hastalığı, kızarık veya kabarık deri lezyonları oluşması ile kendini gösterir. Lezyonlar genellikle kaşıntı veya ağrı ile beraberdir ve hastalık progresyon gösterirse, lezyonlar birbirine birleşebilir veya büyür.

Nedenler: Uyuz hastalığı, enfeksiyöz veya alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Enfeksiyöz nedenler arasında, tüberküloz, sifiliz, kızamık gibi hastalıklar bulunabilir. Alerjik reaksiyonlar ise, bitkiler, hayvanlar, gıdalar, ilaçlar gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilir.

Tedavi: Uyuz hastalığının tedavisi, hastalığın nedenine bağlı olarak farklı yolları içerebilir. Enfeksiyöz nedenlere bağlı olarak, hastalığın tedavisi antibiyotik tedavisi ile yapılabilir. Alerjik reaksiyonlar nedeniyle, hastalığın tedavisi antihistaminik ilaçlar ile yapılabilir. Ayrıca, deri lezyonlarının ortadan kalkmasını hızlandırmak ve ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için topikal kortikosteroid kremler kullanılabilir.

Önlem: Uyuz hastalığının önlenmesi, enfeksiyöz veya alerjik nedenleri ortadan kaldırmakla mümkündür. Ayrıca, uyuz hastalığına neden olabilecek faktörlere karşı dikkatli olunmalı ve hastalık belirtileri ortaya çıktığında hemen tedaviye başlanmalıdır. Uyuz hastalığı, tedavisi yapılmadığında ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Uyuz, deri altına yerleşen bir tür parazitin sebep olduğu kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Uyuz hastalığına sebep olan böcek, oldukça küçük ve sadece mikroskopla görülebilen bir böcektir. Uyuz hastalığı halk arasında ‘’gidişik’’ olarak da bilinen, insandan insana çok çabuk ve kolayca bulaşan bir bulaşıcı hastalıktır. Uyuz hastalığına yakalanan kişinin ellerinde, koltukaltlarında, karın bölgesinde, parmak aralarında aşırı derecede kaşıntı meydana gelir. Kişi bu kaşınmalar esnasında, kaşınan bölgelerde iltihaplanmalarla karşılaşılır.

Uyuz hastalığının, halk arasında pislikten kaynaklandığına dair yanlış bir kanı vardır. Hâlbuki uyuz hastalığına sebep olan parazit, temiz ortamlarda da üreyebilmektedir. Her yaşta meydana gelebilen bir hastalık olan, uyuz hastalığı kış mevsiminde ve sonbahar mevsiminde daha sık görülür. İnsan kalabalığının olduğu, toplu yaşam ortamları olan okullarda, askeriyede, üniversitelerde, yurtlarda uyuz hastalığı sık sık görülebilir.

uyuz hastalığı

UYUZ PARAZİTİ

Uyuz parazitinin tam adı Sarcobtes Scabei’dir. Kişinin derisinin altına yerleşen bu uyuz böceği, buralarda tüneller halinde ilerleyerek delikler açmaya başlar. Akabinde deri altında yumurtlayarak üremeye başlar. Uyuz paraziti vücuda girdikten 15 gün sonra geniş bir alanı kapsar ve deri yüzeyine çıkmaya başlar. Deriye bakıldığında kabarmalar ve yaralar görülür. Kıl köklerine bakıldığında iltihaba sebep olur. Muhtemelen hayatı boyunca insan derisinde yaşamaya devam eder.

UYUZUN BULAŞMA YOLLARI

Uyuz parazitini kapan kişiden uyuz hastalığı, yanındaki sağlıklı kişiye direk bulaşır. Çok bulaşıcı ve salgın bir hali olan uyuz hastalığı, özellikle çocuklarda daha hızlı ilerler. Uyuz hastası olan kişinin diğer sağlıklı kişilerle yakın temas içinde olması, el sıkışması, sarılması, birlikte uyuması, dans etmesi, ortak kıyafetleri ve eşyaları kullanması gibi yollar, uyuz hastalığının bulaşması için yeterlidir.

UYUZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz hastalığının en net belirtisi şiddetli dayanılmaz kaşıntılardır. Kişinin özellikle gece yattığında kaşıntının şiddeti daha da artar. Parmak araları, genital bölge, kalçalar, koltuk altı, bacaklar en çok kaşıntının yaşandığı yerlerdir. Söz konusu uyuz kaşıntısı o kadar şiddetlidir ki, kişiyi uykusundan uyandıracak kadar güçlüdür. Uyuz hastalığının kaşıntısının olmadığı yerler ise göğüsler, sırt ve yüz bölgesidir. Şayet uyuz hastalığına yakalanan bebekse, kaşıntı bütün vücudu sarabilir. Uyuz hastalığı, deri altında kıvrımlı veya düz çizgi halinde tüneller oluşturur. Oluşan bu tüneller üzerinde deride siyah noktalar gözlenir. Bunun sebebi ise bu yerlere dolan kirlerdir. Uyuz hastalığı ilerlediğinde deride pullu ve kabuklu görüntü oluşmaya başlar. Hastalığın ilk evresinde ise kırmızı kabarcıklar, hafif deri döküntüleri, kabukları görülür.

UYUZ TEDAVİSİ

Uyuz hastalığı, tedavisi son derece kolay olan bir hastalıktır. Uyuz tedavisi için çoğunlukla krem türü ilaçlar kullanılır. İlk önce sıcak suyla dakikalarca iyice yıkanılır. Sonra hemen vücut kurulanır ve gece kremi bütün vücuda iyice bol bol sürülür. Sabah uyanınca hemen yine sıcak su ile iyice yıkanılır ve çıkar çıkmaz kurulanıp gündüz kremi bütün vücuda bol bol sürülür. Sürdüğünüz gece ve gündüz uyuz kremlerinin en az 8 saat vücutta kalmasına özen gösterin. Yani gece yatmadan süreceğiniz uyuz kremi ardından 8–10 saat geçemeden yıkanmamalısınız. Açıkta kalan ve sürükle yıkamak zorunda kaldığınız ellerinize, ayaklarınıza gün içinde tekrar tekrar uyuz kremi sürmelisiniz. Gece ve gündüz ayrı ayrı sürekli sürülen uyuz kremlerine 10 gün boyunca devam etmelisiniz. Uyuz kreminin yanında, solüsyon da kullanılabilir. Uyuz solüsyonu da aynı uyuz kremi gibi kullanılır. Ancak uyuz solüsyonun uyuz kreminden farkı her gün değil haftada bir kez kullanılır. Uyuz hastalığı tedavisi için kesinlikle kendi kendinize gidip eczaneden uyuz kremi veya uyuz solüsyonu almamalısınız. Doktora muayene olarak, doktorunuzun tavsiye ettiği tedavi yöntemini uygulamalısınız. Zira uyuz solüsyonu bazı kişilerde zararlı olabilir.

UYUZDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR

Uyuz hastalığı (Urticaria) belirtilerini önlemek için bazı önlemler alınabilir:

 1. Alerjik reaksiyonları belirleme ve önleme: Uyuz hastalığının en yaygın nedeni alerjik reaksiyonlardır. Gıdalar, ilaçlar, ev tozu akarları gibi alerjik olduğunuzu düşündüğünüz şeyleri belirleyin ve bunlardan kaçının.
 2. İlaçları dikkatli kullanın: İlaçlar, uyuz hastalığının nedeni olabilecek yan etkilere sahip olabilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanmaya devam edin, ancak ek ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla danışın.
 3. Stress ve sinirlilik yönetimi: Uyuz hastalığı belirtilerini tetikleyebilir. Meditasyon, yoga, egzersiz veya diğer stres yönetimi teknikleri deneyin.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirme: Uyuz hastalığını tetikleyebilen enfeksiyonları önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirin. Yeterli uyku, sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapın.
 5. Kimyasal veya fiziksel irritanlardan kaçının: Uyuz hastalığı belirtilerini tetikleyebilen kimyasal veya fiziksel irritanlardan kaçının. Kozmetik ürünler, bitkiler gibi.

Uyuz hastalığı belirtileri ortaya çıktığında, cildi soğuk suya maruz bırakarak rahatlatabilirsiniz. Kaşıntıyı azaltmak için antihistaminik ilaçlar veya cildi rahatlatan ilaçlar kullanabilirsiniz. Uyuz hastalığı belirtileri ağır veya uzun süreli ise, bir doktor veya dermatolog ile konsultasyon yapmak en iyisidir.

Uyuz hastası olan kişinin yatağı, örtüsü, kıyafeti, eşyaları hiç kimse tarafından kullanılmamalıdır. En önemlisi uyuz olan kişi ile yakın temastan uzak kalınmalıdır. Uyuz hastası olan kişinin elini dahi sıkmak, uyuz hastalığının bulaşması için yeterli bir sebeptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Kerim dedi ki:

  Slm ben malesef uyuz oldum tedavi oldum iki kere ikinci sefer tedaviden sonra daha çok kaçınıyorum ne yapmam gerekir lutfen yardim ci olun

 2. Öznur dedi ki:

  Ben 6 ay önce uyuz tedavisi gördüm o zaman kullanmış olduğum kıyafetleri yeniden 6 ay sonunda yine giydim 2 gündür kaşıntı vatan kiyafette ölmeden canlı kalma ihtimalleri varmı acaba lütfen bana yardımcı olurmusunuz çok korkuyorum aynı hastalıki yaşamayi düşünmek bile ürkütücü

 3. yasemin dedi ki:

  uyuz hastasiydim ben 20 sene once doktora gittim ve bir losyonla bir gecede iyilestim cok zor ama hasta olanlara acil sifalar dilerim saglicakla kalin…

  1. Nazmiye dedi ki:

   İlacin adi neydi acaba bizde ayni durumdayiz 3 tane cocugum var ismini banada verirmisiniz aklinizda varsa eyer lutfen yasemin hanim

 4. asuman dedi ki:

  Cok basit gibi gorunuyor ama bence çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çevremde şu an bu türden hastalığa yakalanan görmedim. Görmek de istemiyorum.

 5. nur dedi ki:

  iş yerimde uyuza yakalanan arkadaştan bulaştı bana da. önce uyuz olduğunu bilmiyorduk. vücudumda yüzümde, ensemde, kollarımda bacaklarımda bişeyler geziyor gibi hissediyordum. arkadaş karşımda kaşındıkça huylandım zannettim meğer bana da bulaşmış. 3-4 gün sonra ince ince kırmızı benekler ve artan kaşıntıyla uyuz olduğumu anladım. çok kötü bişey:(

 6. selver dedi ki:

  Ya ben nerdeyse 1.5 yildir kasiniyorum uyuz mu oldum belli degil ben de kizariklik falan yok ama kasiniyorum dar bir şey giyince geceleyin yuzum falan kasiniyor keselensem gecme ihtimali var mi peki?

 7. elvan dedi ki:

  Merhaba arkadaslar. Eger uyuz olan varsa ve kurtulamiyorsaniz eczacınizdan wilkinson pomaf diye bir ilac var ondan isteyin. Her yerde bulunmuor ama emin uc gunde hic bir seyinuz kalmior. Nerdeyse yara bil kalmior. Benim minik kizim oldu kimse anlayamadi. Cok ugrastim sonunda bir doktor anladi. Oyle kurtulduk bu ilaci bulup surun ancak kurtulursunuz. Diger ilclar hic fayda etmedi. Isallak yardimci olmusumdur.

  1. Nazmiye dedi ki:

   Bizede bulasti nerden geldigini bilmiyorum ama 3 tane cocugum var bizde ayniyiz hepimize gecti cok kasiniyoruz yogur gibi bidonda beyaz bi kirem verdiler bize ama fayda etmiyo siz nasil duzel diniz acaba kasina kasina artik piskolejim bozulcak ya