Sinir Hastalığı

Sinir sistemimiz beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevre sinirlerden oluşmaktadır. Bu alanlarda oluşan sorunlar hastalık yaratmaktadır. Özellikle de sinir sistemi rahatsızlıkları nöroloji dalını etkilemektedir. Bununla birlikte sinir sistemimizin çok özel bir yapıda olduğunu düşünürsek bu narin sistem bütün diğer sistemleri etkilemektedir. Bu rahatsızlıklar yapısal olabileceği gibi fonksiyonel anlamda da gerçekleşebilmektedir.

Fonksiyonel rahatsızlıklarda yapısal hasardan söz edilemez. Sinir sistemi üçe ayrılır ve bunlar periferik sinir, merkezi sinir ve otonom sinir hücreleri isimlerini alırlar. Bu sistemlerden birisi etkilenmişse hastalık gelişir. Sinir hücresi adını verdiğimiz nöronlar çok hassastırlar. Normalde tüm vücut hücreleri kendilerini yenileyebilmektedir. Fakat nöronlar ölüm yaşadıklarında yenileme işlemi gerçekleşmez.

sinir hastalıkları
Sinir Hastalığı Nedenleri

Sinir hastalıkları birçok nedenden ötürü gerçekleşebilir. Doğuştan kaynaklanabileceği gibi daha sonra travma, iltihaplanma ve zehirlenme gibi nedenlerden ötürü gerçekleşebilir. Fonksiyonel rahatsızlık dediğimiz sorunlar durduk yere hiçbir neden yokken oluşan sorunlardır.
Menenjit ve beyin absesi infeksiyon nedeni ile oluşmaktadır.

Tıkanıklıklar ve beyin kanamaları damar hastalıklarını işaret eder. Eğer tümör varsa bulunduğu alanda hafıza kaybından felce kadar etki yapar. Sinirlerde kopma yaşanması veya zedelenme olması travmanın göstergesidir. Gelişim bozuklukları mongolizm ve zekâ geriliğine neden olur. Migren, baş ağrısı gibi tekrar eden hastalıklar sinir hastalıklarına neden olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. şaban dedi ki:

    Boğazımda yutkunma zorluğu çekiyorum nefesim daralıyor boğazım da kıtıltı oluyor