Kansızlık

Kansızlık Nedir Hakkında Detaylı Geniş Bilgi

B12 vitamini kemik iliğinde alyuvarların üretilmesi için gerekli olur. Bu vitaminin yeterli miktarda bulunmaması sonucunda kansızlık meydana gelir. Besinlerden alınacak olan B12 vitaminin emiliminin yapılabilmesi için midenin, pankreasın ve de ince bağırsakların fonksiyonunun normal olması gerekmektedir. Bu organların birisinde bozukluğun olması B12 vitamini eksikliğine sebep olur.

Kırmızı renkli kan hücrelerinin üretilmesi için B12 vitaminine gerek vardır. Yeteri kadar alınmadığı zaman B12 vitamininin eksikliğinden dolayı nefes darlığı, çarpıntı ve de halsizlik şeklinde sorunlara sebep olacak bir kansızlık problemine sebep olur.

Bu şekildeki kansızlıkla çoğunlukla et yemeyerek beslenen kişilerde (vejeteryan), mide rahatsızlığı olanlarda ve de ince bağırsaklara bağlı olan emilim bozukluğunun olduğu kişilerde görülmektedir. Zihin fonksiyonlarının azalması, ellerin ve de ayakların uyuşması, bacaklarda ve kollarda his kaybının olması, cildin sararması, acılı ve hassaslaşan dil, bitkinlik, unutkanlık gibi belirtiler vitamin B12 eksikliğinin belirtilerindendir.

Vücudun depoları tamamen bitene kadar 5-6 sene kendisini belli etmeyebilir. Bu sebeple B12 vitaminini almaya dikkat etmelidir her zaman. Gereken oranda aldığınızdan emin olmazsanız kan testini yaptırmalısınız. İnek eti, karaciğer, böbrek, yumurta, süt, peynir ve balıkta vitamin B12 bol olan gıdalardan bazılarıdır.

Vitamin B12 bulunan besinlerin yeterli olarak yenmemesi, yeterli tüketildiği halde vücutta emiliminin bozul olması sebebiyle faydalanılamaması, alkol alımı, kimi hapların uzun süre kullanılması eksikliğe sebep olur. Et yemeyenler, ileri yaştakiler, sürekli rejim yapan kişiler de B12 vitamini eksikliği tehlikesiyle karşılaşabilirler. Vitamin B12 eksikliğinin tedavisi için B12 vitamini iğnesi ya da B12 vitamini ilaçları kullanılmalıdır. Bir de dilaltı olarak alınan türü de bulunur.

Kansızlık Neden Olur Nasıl Ortaya Çıkar?

Kansızlık kandaki alyuvarlar sayısının azalması neticesinde oluşan bir sağlık sorunudur. Buna ayrıca anemi de denir. Kansızlığın yetişkinlerdeki en büyük sebebi demir eksikliğidir. Bunun yanında B12 vitamini eksikliği, folik asit eksikliği de kansızlığa yol açan sebeplerdendir. Kanserler, kronik enfeksiyonlar, romatolojik hastalıklarda kansızlığa yol açar.

Kansızlık Yetişkinlerde Nasıl Belirti Verir?

Yetişkinlerdeki kansızlığın en belirgin belirtisi halsizliktir. Hasta aşırı halsizlik ve yorgunlukla hastaneye başvurur. Bunun dışında çarpıntı, çabuk yorulma, uyku bozuklukları, düşünceyi toparlayamama, unutkanlık, kulaklarda çınlama, baş dönmesi gibi semptomlarla da hastaneye başvurabilir.

Bunların yanı sıra hastada solukluk olur. Rengi solar. Hasta bunu fark etmez ama yakınları solduğu şeklinde hastayı yönlendirebilirler.

Kansızlığın başka belirtileri de olabilir. Fakat bunlar daha çok kansızlığın altta yatan sebebinin yaptığı belirtiler olabilir. Mesela mide veya kolon kanserine bağlı kansızlık varsa hasta baş ağrısı, karın ağrısı ve kabızlıktan şikayetçi olabilir.

Kansızlık Ve Sindirim Sistemi Kanserleri Arasında Bir Bağlantı Var Mıdır?

Demir eksikliği anemisi ve sindirim sistemi hastalıkları arasında ciddi bir ilişki vardır. Özellikle emilim problemi olan kişilerde demir eksikliği anemisi sıklıkla oluşabilir. Bazı kişilerde de B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlık oluşabilir. Demir eksikliği anemisi teşhisi konmuşsa bu kişilerde kalın bağırsakta, midede, 12 parmak bağırsağında ve yemek borusunda patoloji olma ihtimali yüksektir ve bu hastalarda o bölgelerin incelenmesinin mutlaka yapılması gerekir.

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Önemli Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir Mi?

Demir eksikliğine bKansızlık (5)ağlı kansızlık aslında bir teşhis değildir, bir bulgudur. Muhakkak altta yatan nedeni bulmak gerekir. Altta yatan neden ciddi bir durumda olabilir, basit bir durumda olabilir. En basiti yeterince kırmızı et yememektir. Bu basit bir sebeptir. Rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Ama bazen altından çok ciddi nedenler çıkabilir. Bunların başında mide, bağırsak ve yemek borusu kanserleri gelir. Demir eksikliği anemisi konulan erkeklerde veya menopoz sonrası kadınlarda endoskopi denilen yöntemle yemek borusunu, mideyi, kalın bağırsakları taramak gerekir.

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Kadınlarda Neden Daha Çok Görülür?

Demir eksikliğine bağlı kansızlığın kadınlarda daha çok görülmesinin temel sebebi düzenli olarak adet görmeleridir. Ayrıca buna ek olarak kadınlar erkeklere göre kırmızı eti daha az tüketirler. Ülkemizde vejetaryen sayısı kadınlarda biraz daha fazladır. Bu nedenle yeterli demiri alamadıklarından, düzenli regli olduklarından bu nedenle demir eksikliği kadınlarda daha fazladır.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Kan içerisinde farklı, farklı tipteki hücrelerin barındığı hayatsal sıvıdır. Alyuvarlar kana kırmızı rengini veren hücrelerdir be bu hücreler kanda en fazla bulunan hücrelerdir. Vücudun her noktasına oksijeni dağıtmak alyuvarın görevidir. Vücuda oksijeni taşımakta olan bu hücrelerin sayısında azalma ve ya oksijeni taşımasındaki yeteneğinde bozulma meydana gelmesi anemiyi (kansızlık) meydana getirir. Alyuvarlarımızın ömürleri hemen, hemen yüz gün olur. Bu nedenle vücudumuzun hiç durmaksızın yeni kan hücresi yapar ve ölenin yerine koyması gerekir. Erişkin kişilerde kemik iliğiyle üretilen kan üretiminde düşüş görülürse kansızlığın başta gelen sebeplerindendir.
Kansızlık

Kansızlığın Nedenleri (Sebepleri)

B12 vitamini eksikliği, folik asit ile demir eksikliğinden kaynaklanmış olan kansızlığın tedavisi yapılmazsa tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Kanda bulunan hemoglobin oranı yaşa ve cinsiyete göre kabul edilmiş değerlerin altına düşerse bu kansızlık diye tanımlanmaktadır.

Kemik iliğimizdeki kan yapımında olan azalma ve ya çeşitli nedenler sebebiyle kan kaybı yaşanması kansızlık nedenlerindendir. Kanın yapımının azalmasında en fazla karşılaşılan nedenler B12 vitaminin eksilmesi, folik asit eksilmesi ve de demir eksikliğidir.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik hissi, yorgunluk ve hemen yorulma, üşüme hissi, baş dönmesi, iştah azalması, saçlarda dökülme, çarpıntı, konsantrasyon da bozukluk, çalışma kapasitesinin düşmesi. Kansızlık gebelerde erken doğuma, bebeğin az kiloda doğmasına ve de bebeğin ölümüne sebep olabilir. Kansızlık problemi olan çocuklarda ise büyüme geriliği, çok sık rahatsızlanma, dikkat dağınıklığı, öğrenme ile algılama fonksiyonunun azalmasına sebep olur.

Erişkinlerde kansızlık sürekli yorgunluk ve halsizlik hissine, daha çok rahatsızlanmaya ve de iş gücünde düşüşe sebep olmaktadır. Kolay yapılan bir kan sayımı ile kansızlık teşhis edilmektedir. Altındaki sebebi öğrenebilmek için kan testinin yapılması gerekmektedir. Müzmin kansızlık tedavisi için, kansızlığa sebep olan hastalığın iyileştirilmesi gerekmektedir.

Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık

Demirin gıdalardan az alımı, bağırsakta emiliminin az olması ile aybaşı kanamaları, idrar yolundaki kanamalar, ülser ve de kanser kanaması şeklindeki kronik kanamaların demir eksikliğine neden olduğu bilinmektedir. Kırmızı renkli kan hücrelerinin içerisinde bulunan ve de oksijeni taşıma görevi olan hemoglobin molekülünün azalması da kansızlığın sebebidir. Bu moleküller çoğalmak için demire ihtiyaç duyarlar.

Kansızlık kalbinizin boşa çalışmasına sebep olduğu gibi, dokuların ihtiyacı olan oksijenin de tam karşılanmamasına neden olmasından dolayı kesinlikle tedavisi yapılmalıdır. Üreme dönemindeki bayanlarda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan çok fazla aybaşı kanaması tedavi edilirse kansızlık çabuk bir şekilde düzelir. Aybaşı kanamalarının azaltılabilmesiyle birlikte boşalan demir depolarını da doldurmak amacıyla genellikle oral yoldan alınacak tabletler ve ya şuruplar, kimi hallerde iğneyle verilmekte olan demir takviyesiyle kansızlığı düzeltmek daha da hızlı olur.

Kansızlıkta en sık görülen belirtilerden biri olan çarpıntıdır, kansızlık sebebiyle dokulardaki oksijenin azlığını giderebilmek için kalp atım hızı artar ve her atımında pompaladığı kanın miktarı da artar bu sebeple de çarpıntı meydana gelir. Buna rağmen de dokulara yeterli olan oksijeni sağlayamıyor ise solunumun artmasına ve de nefesin daralması meydana gelir.

Aybaşı kanamaları sebebiyle bayanlarda demir deposu daha azdır. Sıkça yapılan doğum, çoğul hamileliklere bayanlarda kansızlık sebeplerindendir. Bebeklere anne sütünün değil de inek sütünün verilmesi, ek gıdalara geç başlanmış olması da kansızlık sebeplerindendir.

Et yemeden beslenmek, sağlıksızca yapılan diyetler ve de yeme bozukluğu da kansızlığın sebepleri arasında yer alır.
Demir eksikliğinin sebep olduğu kansızlıkta yapılması gerekli olan tetkikler şöyledir, tam kan sayımının yapılması, serum demiri ile serum demiri bağlama kapasitesi ölçümü ve ya serum ferritini.

Sindirim sistemindeki bozukluk, uzun süreli ishal, kronik enfeksiyon alınmakta olan demir emiliminin bozulmasına sebep olup kansızlığa yol açabilir. Demirin gereksinimi bayanlarda, bebekliklerinde, gebeliklerinde, ağır hastalıklar geçirdiklerinde ve de emzirirken artmaktadır. Demirin emilimine engel olan maddeleri içeren çayı yemeğin hemen ardından içmemelisiniz. Süt ile süt ürünleri de demirin emilimini engelleyen etkiler göstermesinden dolayı demir ilaçları ile birlikte almayınız.

Folik Asit Eksikliğinden Kaynaklanan Kansızlık

Alyuvar üretimi açısından folik gerekmektedir. Folik asit yeterince bulunmazsa kan hücrelerinin üretiminde azalma olur ve de kansızlık meydana gelir. Folik asit vücudunuz açısından oldukça mühimdir. Kan yapımı ve de DNA sentezi içinde gerekir.

Alkol kullanımı folik asitin emilimde negatif etki göstermesinden dolayı, bu tipteki kansızlıklara en fazla alkolik olanlarda rastlanmaktadır. Doğum kontrol hapları, sara hapları, bağırsak rahatsızlıkları dafolik asit yetmezliğine neden olur.
Folik asitin eksikliğiyle oluşan kansızlıklarda dil şiş ve de kırmızı görümünde olur. Depresyona girilip, amelde görülmektedir.

Asabiyet, hafıza sorunları, depresyon, zayıflama, halsizlik, güç kaybı folik asitin eksikliğinin belirtisidir. Folik asitin emiliminin olumsuz yönde etkileyen alkol, folik asitin vücuttan atılmasına neden olur. Folik asitin eksikliği ile makrositik kansızlık görülür. Bu durumlarda vücutta bulunan alyuvar hücreleri büyür ve de hücre sayıları azalır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. halil dedi ki:

  oğlum 2003 doğumlu hepatoseller sendurum ,hcc,c22 tıpta tanı ismi geçen bi kanser tanısı kondu 2013 oçakta 2015 te ömru iki yıl biçildi. tanısında 8cm tümor,metastas,kan pıhtısı,kötü uylu, yetişkinlerde görülen kanser tanısı sirozun ilerlemiş hali . kematerapi aldı fayda etmedi lazer vuramadılar ,ışın tedavisi olamadı ,karaçiğer nakli olamadı, 2014 ocakta cerrahi amaliyat ta girdi açıp kapatım geri geldi yetişkinlerin kematerapi uygulandı yaş küçük oluşu kaldıramadı tıp duvara tosladı dediler. şimdi doğal hali bekleyeçez dediler ramazan bayramında sarılık oldu karaçiğer enzimleri 360 oldu şimdi karnında sıvı oluştu bu durumda birşey yapılamazmı

 2. emrullah dedi ki:

  Slmlar izmirden yazıyorum babamın kan değerleri çok kötü 2 yıl oldu teşhis konulamadı hgb 5 kadar düşüyor kan takviyesiyle ömrü geçiyor dalak alındı safra kesesi alındı demir çok yüksek kan alındığından yükseldiği söyleniyor flantadin kullanıyoruz ağrıları kesidi biraz ama bu ilacında ikeride zararları olacaktır kemik iliği mds yi redediyor 3 kez kemik iliği bakıldı kötü bişey çıkmadı fikir verecek hekimlere ve arkadaşlara tşk ederim.

 3. sanem dedi ki:

  ben de uzun zamandır kansızlık demir eksikliği ile uğraşıyorum bir türlü atlatamadım tedavi görüyorum bir sürü ilaç kullandım hala kan değerlerim 8.9 sürekli kalem ucu yiyorum artık usandım banada yardımcı olursanız sevinirim..

 4. selim dedi ki:

  total bilirubin 20.6 direk bilirubin 5.52 ast (got) 26 Alt 32 Rbc 5.98 Hct 55.7 hbg 19.1 demir 30 (f) (m) ne yapmam gerekiyor hepatit b var bide reflu var yuregimde sislik bas donmesi sol ayakta agri kulak cinlamasi

 5. duygu dedi ki:

  Merhaba ben yirmi sekiz yasındayım on altı yaşında evlendim on sekizde anne oldum on yıldır demir eksikliği ve kansızlık çekiyorum çok ilaç denedim ama kilo yaptığı ve kabızlık mide sorunları yaşadığım için ilaçlarımı hiç bir zaman düzenli kullanmadım şimdide etrafımdaki insanlar beni çok korkutuyor lösemi olursun diye kansızlık ve demir eksikliği tedavi edilmezse kansere yol açarmı?Teşekkürler…

 6. veysel dedi ki:

  bende 10 yıldır var olan bir hastalık yani genellikle üşüdüğümde vücudum buz gibi oluyor ve daha sonra başıma vuruyor yani her zaman kalıntı giyiniyorum ve yazın bile yorkan üzerime atıyorum insanlar beni 70 yaşında olanlar gibisin diyorlar.ben bu rahtsızlığı hissettiğim an da ya çok koşmam lazım yada çalışmam lazım ve vücudum ısındığında yavaş yavaş kendime geliyorum bu nedir?

 7. emine dedi ki:

  kilo alamıyorum ayrıca yüzümde solukluk ve bir iş yaparken vücudumda çabuk yorgunluk ve halsizlik var birde son zamanlarda bazen nefes alırken kalbimde ağrı hissediyorum çevredekiler kansızlık olabileceğini söylüyorlar doktora gideceğim ama hangi birim ilgilenir bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 8. duygu dedi ki:

  periferik yayma olarak kana bakıldı ve hücrelerin küçülmüş ve bazılarının içleri boş ve yarı dolu olduğu söylendi hematolojiye gönderdi ve kan verdim orada hiç bir şey olmadığı söylendi demir ilacı verildi şu anda onu kullanıyorum ama her sene böyle oluyor neden acaba normalde ferittin değeri normal çıkıyor hücrelere bakıldığında eksik gözüküyor

 9. selma dedi ki:

  iyi günler ben fransan yazıyorum çok sevdiğim arkadaşımda kansızlık var. 6 senedir var tedavilere cevap vermiyor ve ona 2 ayda bir kan veriyorlar doktorlar tüm tahlilleri yaptıkları halde nedenini bulamadılar. Verilen haplarda vücutta kan üretmiyor ve demir eksikliği de var demir de veriyorlar. Kanla birlikte en sonda bundan bir hafta önce aksam ilaçlarını içip yatıyor. Sabah eşi uyandıramıyor acil servisi arayıp hastaneye kaldırıyorlar. İki saat sonra ancak uyandırıyorlar tabi bu arada kan ve demir veriyorlar damardan ve su anda durumu çok kritik bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevirim. Eğer mümkünse isterseniz size tahlillerini de gönderebiliriz. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Onu kaybetmek istemiyorum, çok genc 3 cocuk annesi ne olur en kısa zamanda bilgi verin. Teşekkür ederim iyi günler.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Selma hanım öncelikle geçmiş olsun, yonetim@saglık.com adresimize tahlil sonuçlarını gönderebilirseniz doktor arkadaşlarımıza yönlendirebiliriz.

 10. rukiye dedi ki:

  saçlarım çok fazla dökülüyo başdönmesi ve mide bulantısı ve aşırı derece üşüme yaparmı kansızlık.kanım çok düşük çıktı doktorum iğne verdi ama faydası olmadı çok. uzun süre kullanmammı gerekio? Saçlarım nerdeyse kalmıcak bunun için ne yenmeli kansızlığa bi çare lütfen

 11. canan dedi ki:

  KAN TAHLİL SONUÇLARIMDA HGB VE HCT ORANLARINI ÇOK DÜŞÜK BULDULAR. ENFEKSİYON KAPTIĞIM İÇİN TEDAVİYE BAŞLANMADI. İLAÇ KULLANIM BİTTİĞİ ZAMAN TEDAVİYE BAŞLANACAĞI SÖYLENDİ.NASIL BİR TEDAVİ OLUR ACABA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  HGB 7,6
  HCT 25,4