Tekleyen Kalbinizin Nedeni Aritmi Olabilir

Tekleyen Kalbinizin Nedeni Aritmi Olabilir

Aritmi Nedir?

Aritmi kavramını anormal kalp ritmi olarak tanımlayabiliriz. Kalp ritminin normal seyrinden çıkarak hissedilir şekilde atmasıdır. Kalp atışları heyecan, stres gibi durumlarda oldukça belirgin olarak kendini gösterir.

Aritminin Çeşitleri Nelerdir?

– Sinüs Taşikardisi:Her bireyin yaşına göre belirlenmiş olan bir kalp ritm hızı mevcuttur. Yaşa göre daha yüksek kalp hızına sinüs taşikardisi denir. Nedeni kalbin üst odacığında bulunan sinüs düğümüdür.

– Sinüs Bradikardisi: Sinüs taşikardisinin aksine yaşa göre belirlenmiş kalp hızından daha düşük bir kalp hızına denir. Sebebi yine sinüs düğümüdür.

kalp

– Atrial Fibrilasyon:  Kalp pompalaması azalırken, nabız şiddetlenir ve beraberinde kalp hızı artar. Üst ve alt odalar olağan şekilde çalışamaz.

– Ventriküler Taşikardi: Çok tehlikeli bir aritmi çeşididir. Uzun süre devam eden alt odalardan kaynaklanan düzenli ama hızlı kalp atışıdır.

– Ventriküler Fibrilasyon: Yine en ciddi ve tehlikeli kalp ritm bozukluğu arasında yer alır ve karıncıklardan kaynaklanan düzensiz ve hızlı kalp atışlarıdır.

– Wolf Parkinson White Sendromu (WPW):  EKG testi sonucunda kendini gösteren bu hastalıkta ise üst ve alt odalarda fazladan kas oluşumuna rastlanır.

– Kalp Bloğu: Kalbin alt ve üst odaları arasındaki uyumun kaybolmasıdır. Üst odalardan gelen iletiler alt odalara iletilemediği için uyum bozulur.

– Supraventriküler Taşikardi (SVT): Süresi belli olmayan bir durumdur. Kalbin çok hızlı atmasıdır. Kalbin hızlı atmasına sebep ise üst odalardan kaynaklanan bir nedendir. Uzun süreli devam edebileceği gibi kısa da sürebilir.

Aritminin Belirtileri Nelerdir?

* Kalbin olağandan hızlı atması,

* Çarpıntı,

* Yüksek nabız hareketleri,

* Yorgunluk, halsizlik.

Aritminin Tedavisi Mümkün Müdür?

Aritmi değişken yapılı bir tedaviye sahip olan hastalıktır. Eğer kalp çarpıntıları kişiyi aşırı derecede rahatsız etmiyorsa ya da sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmuyorsa tedavi edilmez. Ancak elde edilen bulgular hastanın sağlığını tehdit ediyorsa bu aşamada uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

En bilinen tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Bunun yanı sıra kalp ritmini düzenlemek için hastanın kalbine kalp pili de takılabilir. Kardiyak defibrilatör ise aritmi tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemdir. Alt odalarda ki aritmi hastalığını tedavi etmek ve ani ölümleri engellemek için bu tedavi yöntemi tercih edilir.

İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı alanlarda ise radyo dalgalar devreye girer. Yalnız radyo dalga tedavisi çocuklarda uygulanmaz. Bu tedavi ile taşikardi tedavisi yapılır ve çarpıntı, nabız yüksekliği gibi sorunlar ortadan kaldırılmış olur. Tedavinin en güzel yanı ise hastanın ömür boyu ilaç tedavisine bağlı kalmadan yaşayacak olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.