Yüksek ve Düşük Tansiyon

Tansiyon genel tanımı ile kalbin vücuda kanı dağıtabilmek için harcadığı güce denir. Tansiyonun ölçüm birimi mm/hg olarak ifade edilir ve büyük tansiyon ile küçük tansiyon olarak ikiye ayrılır. Büyük tansiyon özet olarak tanımlamak gerekirse, kalbin sol tarafındaki kanı vücuda pompalamak için harcadığı güce denir ve genelde büyük tansiyon veya birinci tansiyon olarak ifade edilir. Küçük tansiyonun özet tanımı ise, kalbin kanı pompalamayı tamamlamasından sonra damarlarda meydana gelen basınç olarak ifade edilebilir ve buna da ikinci ya da küçük tansiyon denir.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Dünya Sağlık Teşkilatının ifadesine göre yaş farkı da göz önüne alınarak, yüksek tansiyon sınırında büyük tansiyon en fazla 160 mmhg, küçük tansiyon ise en fazla 85 mmhg olması gerektiği açıklanmıştır. Hasta dinlendikten sonra tansiyon ölçümü yapıldığında bu değerlerin üzerinde bir değerle karşılaşılıyorsa, hasta yüksek tansiyon hastası olarak görülür.

Yüksek tansiyon sebepleri nelerdir?

Yüksek tansiyon hastalığı belirti vermeden ilerler ve hayati önem taşır. Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının tedavileri bir ömür boyu hiç aksatılmadan sürdürülmelidir. Yüksek tansiyon hastalığının tedavisi için en önemli adım, hastalığın sebep ya da sebeplerine ulaşmaktır. Tansiyon yükselmesinin sebepleri arasında, şişmanlık, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, hormon hastalıkları, stresli yaşam tarzı sayılabilir. Özellikle yanlış beslenme sistemi de yüksek tansiyon hastalığına davetiye çıkaran bir etkendir. Örneğin, çok fazla tuz tüketimi ve kırmızı et tüketimi yüksek tansiyonu tetikleyen etkenlerdendir.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon hastalığının en net belirtileri arasında sık sık tekrarlayan ve uzun süre devam eden şiddetli baş ağrısıdır. Bunun yanında baş dönmesi, mide bulantısı, kısa süreli burun kanamaları, kulak çınlaması, kalp ağrısı dikkat çeken yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.

tansiyon

Yüksek tansiyon tedavisi

Yüksek tansiyon hastalığının kesin tedavisi olmamakla birlikte, ömür boyu kullanması gereken tansiyon ilaçları ile doktor kontrolünde bir beslenme sistemi hastalığın olumsuz etkilerinden sizi koruyabilir. Düzenli ancak sizi yormayacak sporlar yaparak kilo almayı engellemeniz, fazla tuzdan ve fazla kırmızı etten uzak durmanız, stresli yaşam tarzından uzak durmanız, doktorunuzun verdiği tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmanız, sık sık doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarmanız ve özellikle gece uykunuzu almanız gerekir.

Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük tansiyon, sol kalbin kanı vücuda pompalamaya çalışırken, gerekli olan basıncın düşük olması anlamında gelir. Bu söz konusu basınç ölçüldüğünde, ilk basınç 120’den düşük, ikincisi ise, 80’den düşük olması gerekir.

Düşük tansiyon nedenleri nelerdir?

Düşük tansiyonun birçok farklı sebebi vardır. Örneğin, adale zayıflaması, aç kalmak, böbrek üstü bezlerinin çalışmasında meydana gelen bozukluklar, kalp hastalıkları, stres, beyinde ur oluşumu, aniden hareket etmek gibi nedenler sayılabilir.

Düşük tansiyon belirtileri nelerdir?

Kişi düşük tansiyon hastası olduğundan şüphelenmesi için sık sık tekrar eden baş dönmeleri, bayılmalar, çok fazla terleme, mide bulantısı, sürekli yorgunluk ve halsizlik gibi şikâyetler dikkat çeker.

Düşük Tansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düşük tansiyon tedavisi için, aynı yüksek tansiyon tedavisinde olduğu gibi öncelikle hastalığın nedeni tespit edilmeye çalışır. Ortaya çıkan sonuca göre hastalığa sebep olan etken ya da etkenler ortadan kaldırılma çalışılır. Gün içinde bir iki defa duş almak, tuzlu ayran tüketmek, aç kalmamaya özen göstermek, su içmeye özen göstermek tansiyon düşmesi tedavisi için ilaç tedavisinin dışında uygulanabilecek faktörlerdendir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Yüksek Tansiyon Nedenleri (Sebepleri)

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon atadamarlarımızdaki kan basıncının yükselmesi anlamına gelen kronik bir durumdur. Basıncın artması ile kalp kanın damarlar içerisinde dolaşımını yerine getirmek için normalin dışında bir şekilde çalışır yüksek tansiyon’ da sınır daha önceleri 140’ a 90 olarak tanımlanmıştır. Ancak günümüzde bu durum biraz değişmiştir.

Türkiye’de her üç kişiden birisi yüksek tansiyon hastası son bilimsel araştırmalar yüksek tansiyon kriterlerinde önemli bir değişikliği ortaya çıkardı. Yani yaşa ve geçirilen hastalıklara göre yüksek tansiyon eşikleri yeniden tanımlandı. Örneğin her yetişkin için yüksek tansiyon sınırı 14-9 iken ileri yaşlar için bu rakam 15-9’ a çıkarıldı.

Türkiye’de yaklaşık 25 milyon kişinin tedavi gördüğü hipertansiyonda kriterler son bilimsel çalışmalar eşiğinde yeniden değiştirildi. Hipertansiyon için kritik eşiğin artabileceği ortaya konuldu. Bu değişiklik özellikle 80’ li yaşlar ve üzerindeki tansiyon hastalarını etkileyecek.

Bütün yaş gruplarında 140’ a 90 değilde yaşlı grupta özellikle 80 yaş üzeri grupta 150 büyük tansiyon 90 küçük tansiyonun üzerinde olması yüksek olarak kabul ediliyor. Yani seksen yaş üzeri bireyler için hipertansiyon hastası tanısı koyularak tedaviye başlama sınırı büyük tansiyonda 14’ten 15’e çıkmış oldu.

Şuandaki mevcut veriler 150’ ye kadar düşürmenin çok net yararını gösterdiği için yaşlılarda o kadar zorlamayalım şeklinde bir görüş mevcut şu anda. Ve tansiyonları kontrol altında tutulan kronik hastalar. Onlar içinde sınır değişti.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Hipertansiyon kontrol altında tutulmaz ise bir çok hastalığa davet çıkarabilir hatta ölüme kadar götürebilir. Özellikle hipertansiyonun neden olduğu hastalıklar kalp krizi kalp yetmezliği anevrizma periferik arter hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarıdır. Tedavi şeklinde ise en önemlisi beslenme alışkanlıkları ve düzenli bir hayat kontrolü vardır. bu iki hususa dikkat edildiği sürece yüksek tansiyon bir nevi de olsa aşağılara çekilmektedir. Ancak yaşam şekillerinin değiştirilmesine rağmen düzene oturmayan hastalarda vardır. bunlara ekstra ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu sayede tansiyon düzeyi normal değerlere çekilmektedir.

Sonuç olarak tansiyon yükselmesi daima dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu sayede ileriki yıllarda böyle bir tehlike ile baş başa kalmamak için genç yaşlarda düzenli spor yapmalı sigara gibi kötü alışkanlıkları hayatımızdan dışlamak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. habibe dedi ki:

  Merhaba ben 30 yasindayim..9 yildir düsük tansiyonumla ugrasiyorum…
  Bendeki belirtiler,moral bozuklugu yani sorun yokken birden sinirli oluyorum nefes darligi kalp carpintisi vucudda uyuśukluk özellikle sol kolumda agri ve karincalanma..Damla kullaniyorum..kendime gelmeye basladigimda ise aglama nöbetleri ve yanlizlik hissi olusuyor..sanirim panik atak ve düsük tansiyonu ayni anda yasiyorum…O an tek düsündügüm oglum oluyor…

 2. emel dedi ki:

  hocam kolay gelsin size bişey danışacaktım. benim 8 yaşında bir kızım var tansiyonu 14-9 çıkıyordu doktor 24 saatlik takip için çihaz taktı ordada 16-10 gibi değerlerde vardı ama ortalam a olarak 14-9 kabul edildi bu yaşta bir çocukta neden bu kadar yükselir geçmişte öpücük virüsü geçirdi boğazında hala lef bezi şişliği var böbreklerine bakıldı temiz çıktı ama ben çok korkmaya başladım görünüşte bi şikayeti yok ama tansiyon ölçüldüğü zaman 14-9 genelde bana acil cevap verirseniz çok sevinirim….

 3. naciye dedi ki:

  Merhaba geçtiğimiz gunlerdeki ygs sınavında başıma gelen bir olay gözlerim karardi ellerim titredi ve oturdugum halde kafamı tutamaz oldum gündüz olmasina ragmen sanki gece gibi gördüm etrafi ve aşırı terleme yasadim daha öncede başıma gelmisti ayakta olduğum için düşmüştü 18 yaşındayım bu normalmi

 4. vildan dedi ki:

  merhaba ben 16 yaşındayım.sabahları yorgun ve halsiz bir şekilde uyanıyorum.gün boyu üzerimde bir tembellik oluyor.ayrıca sürekli baş ağrım ve arada sırada gözlerim kararıyor.ve birde her yere uzandığımda bacaklarında karıncalanma oluyor. ben tansiyon hasatası olabilir miyim?bu arada kilom 58 boyun 1.68

 5. ece dedi ki:

  merhaba bn 20 yaşındayım tansiyonum 11.5 kalp atışım 185 çıktı ve gözlerime iananamadım bundan sonraki ölçümlerimde 10.6 10.1 9.5 gibi çıkıorm 7 aydır düşük tansiyomnum ve regl dönemlerimde parça atıorm kansızlıkla ilgisi olablirmi ARA SIRA baş ağrısıda çekiorm

 6. zafer dedi ki:

  arkadaşlar kolay gelsin normalde tansiyonla alakalı bir sıkınım olmuyor fakat bazan özellikle gün içinde kısa bir süre uyku için kestirirsem tansiyonum fırlamış ve nabzım artmış olarak uyanıyorum. bazen sabah kalktıgımdada aynı sey oluyor. bu konuda bılgı sahıbı olan varsa faydalanmak ısterım.

 7. handan dedi ki:

  ben 10 senedir tansiyon hastasıyım.birden her hangi bir sebepten dolayı üzüldüğümde hemen yüzümün sağ tarafına felç geliyor.dilim ağzımda şişiyor ve tutuluyor.çoçuklar bu duruma alışık olduğundan aniden yüzüme su atıyorlar.fakat dil tutukluğumu hatırlamıyorum.sadece ağız kısmımdan sağ tarafın uyuştuğunu hatırlıyorum.su yüzüme çarpacağını anlıyor ve suyla beraber ülperiyorum.ozaman kendime tekrar gelebiliyorum.bu aşırı yüksek tansiyondan olsa gerek.böyle bir sorunla karşı karşıya kalan varmıdır?

 8. arzu dedi ki:

  cok begendim harika hazirlanmis sayfaniz.bir cok saglik sayfalarinda gezerim ama aradigim bilgiyi bulamam yada hicbirsey anlayamza m.sayfanizda ki yazilanlari anlayabilmek cok hos.Ben ritimbozuklugu hastasiyim.12yil once tani konuldu.bir kriz iki spazim yasadim.bir yil oncesine kadar yuksek tansiyon vardi agir donemler gecordim.simdi ise tansiyonda dusukluk yasiyorum.9/5 ,10/7,10/8,9/4,…nabzim genelde 101/105/120 yi bulur.bazende 72/58/48/84 oluyor…….. ve idrar sokturucu kullaniyorum.son uc aydir rahatsizliklarim oluyor.ne yapmsm gerek yol gosterirmisiniz.teskkurederim.

 9. serbay dedi ki:

  merhaba..2 gün önce kıl dönmesinden dolayı ameliyat masasına yattım..lokel anestesi yaptılar.ameliyat başladıktan 15 dakika sonra mide bulantısı başladı akabinde beynim uyuşmaya başladı..başımda duran asistana söyledim birden telaş yapmaya başladı..bendee uyku hali başladı ve beynim tamamen uyuştu..nefes almakta güçlük çektim..herkes koşturmaya başldı hava makinası takıldı ve nabız yükseltmek için iğne yaptılar meğerse tansiyonum 1 e düşmüş..yani ucuz atlattım.ufak bir ameliyatta az daha ölüyordum

 10. hüseyin dedi ki:

  normal zamanlarda tansiyon 12ye 7veya 8 oluyor sağ veya sol kolumdan bir noktasından ağrı giriyor o ağrının girdiğini hissediyorum ve hemen anında ağrı kesicialabilirsem 2 dakika içinde ağrı vücudumun yarısını kaplamış halde hızla yayılırken ilacın tesiri ile yavaşlayıp rahatlıyorum eger ağrı kesici yoksa 7,8 dakika ızdırapların enyoğnu durum bu ne yapmam lazım

 11. figen dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 39 yaşındayım, panik atağım var ve tansiyonum 80.110 ensemde neredeyse hiç geçmeyen bir ağrı var. Sol kolum ve dudaklarımda uyuşma var. Bu tansiyon değerleri yüksekmidir, kilom 59 ve ailemde yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulumakta. Bilgi verirseniz memnun olurum, teşekkürler

 12. arzu dedi ki:

  ben 43 yaşında 17 yıllık evlibir bayanım yaklaşık 10 yıldır tansiyonumun düşük olduğunu anladım sürekli düşük deil arada oluyor ama normaldede 10.8 düştüğü zaman 9.6 oluyor üşüyorum ısınamıyorum başım ağrıyla birlikte uyuşuk oluyor devamlı uyumak istiyorum normalde hareketli bir kişiyim haftada enza 2 kez spora gidiyorum uzun yürüyüşler yapıyorum ama hiç bişi kar etmiyor doktora gittim ailevi sorunun varmı dedi hayır yok dedim maddi manevi sorunum yok eşimle mutlu bir evliliğim var dedim bana cevap olarak şöyle dedi üzülme düşük tansiyon iyidir kalbi yormaz uzun yaşarsın ne diyeceğimi bilemedim peki benim baş ağrılarım bulantılarım baş dönmesi ne olacak dedim güldü

 13. galip dedi ki:

  sayfanızı begeni ile okuyorum insanlık ve saglıklı yaşam için çalışıyorsunuz ne mutlu size benimde sorunum var yaşım 43 7 yıldır hiper tansiyon teşhisi kondu 5 mlg lik ilaç kulanıyorum tansiyonum 14 oldugu zaman baş agrısı oluyor 11 normal oluyor yalnız bazen küçük tansiyonum 5 düşüyor o da rahatsızlık veriyor aşırı kulak çınlamam oluyor 1.83 boy ve 92 kiloyum bana yol gösterirmisiniz iyi çalışmalar saygılar

 14. orhan dedi ki:

  Yazınızı okudum,mükemmel.Bu yazdıklarınızı branş doktorları biliyordur.Gerek hipertansiyonu tedavisinde,gerekse diğer hastalıklarda sonuca ulaşmak için konsültasyon gerekli.Maalesef buna kimse uymuyor.Kardiyolojiye,kalb damar’a,gögüs hastalıkları gibi doktorlara gidiyorsunuz,tahlillere öylesine gözatılıyor,Hiç bir doktor’un yazıda izah ettiğiniz diğer araştırmaları yapmayı düşünmüyor ,yagın olan bu hastlığı ezbere bildikleri için ilaç verebiliyorlar.Hülasa,yazılanlar bilime uygun ama,tatbiata gelince?
  sizden ricam;Ankara’da yazdıklarınızı uygulayacak araştırma hastanesi tanıyorsanız bilgilendirmenizi rica ediyorum

 15. ekrem dedi ki:

  hocam; bizim bir akraanin ölümü sonucu anne min kendini üzmesi sonucu asiri bas agrisi oldugunu söyledi onu hemen acile kaldirdik kücük tansiyonunun 150 oldugunu söylediler bir adet tablet verdiler ve her sabah günde bir defa kullanmasiini söledirler bu sürecte anemin 10 gün boyunca genellikle aksamlari bas agrisinin cok oldugunu söylüyrdu ve onu hastahaneye kaldiryorduk ve en son sag kol ve bacaklarda uyusma oldugunu söyledi hissemiyorum diyerek tkrardan hastahaneye götürdük ama oo uyusukluk gecici oldu ne yapmamiz lazim …????

 16. nevin dedi ki:

  merhaba tansiyonum bazen 17nin ustunde oluyor.,,istemedende olsa ,cok sinirli biriyim yaklasik 4aydir ensemde boynumda sag ,sol ve ortasi olmak uzere agrilarim var,boynum basimi tasiyamiyor ,bas agrilarim her gun var ve hep uyku istegim var. bakislqrim gozlerim bile cok degisti.kendime gelemiyorum .otururken ,dikilirken ,yatarjen basimi boynumu nereye cevirecegimi sasirdim artik.sizce butun bunlara sebep tansiyon olabilirmi ,hangi bolume doktora gorunmeliyim tesekkur ediyorum.

 17. ismail dedi ki:

  hocam mrb benım annemın tansıyonu hemen hemen her aksam 23 buyuk 10 da kucuk oluyor doktora nezaman gıttıysek bır care bulamadılar anne sekerde var onu ben konturolunu yapıyorum olcerek ve unsılın yaparak ama sıkıntımız tanısyon 73 yasında bır ınsan bu ama tansıyona care bulamadılar yardımcı olursanız sevınırım hangı bolumun doktoru bıze yardımcı olabılır kardılesıye ve ıc hastalıklarına gıttık tabı beyıncıyede ama kadın hala aynı sureklı acıldeyızzz

 18. gülsüm dedi ki:

  annemde aynı belirtiler sağ omuzunda agrım var diyor her iki taraftan değişik ağrı hissedebilirmi çünkü hiper tansiyonu var ama yediği içtiği herşey ona dokunuyor ne yapmalıyım kalbinde çarpıntısı var ara sıra oluyor du şimdi çoğulmaya çalışıyor diyor hangi doktura baş vurmalıyım

 19. öner dedi ki:

  Hocam merhaba ben 32 yaşındayım tansiyon hapı kullanıyorum delix 2,5 mg ve vasoxen kullanıyorum. yaklaşık 4-5 ay oldu başladığımda kilom 113 kg dı şu an 85 kg boyum 1.80. Uzun zamandır tansiyon problemi yaşamıyorum fakat bu yaşta hap kullanmaya başlamak beni korkutuyor. Acaba hap kullanmayı bırakabilirmiyim?? bu arada hergün saf nar suyu ve sarımsak tüketiyorum hayatımda tuz yok denecek kadar az. Kandeğerlerim ise total kolestrol: 163 trigliserid : 193 hdl : 40 ldl : 84,4 vdld : 38,6 bir değerlendirip yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden teşekkür ederim

 20. sevda dedi ki:

  merhaba adım sevda 23 yasındayım guatr hastayım ve kabızlık problemım var kabızlık ıcın ……. adlı ılacı kullanıyorum ve tansıyon dusuklugu problemını sık sık yasıyorum kan sekerımde dusuk en son 89 du tuz tuketmeme ragmen belırtılerı hep devam etmekte cıddı anlamda rahatsız oluyorum doktora gıtmelımıyım ve hangı bolume yardımcı olursanız sevınırım tesekkurederım

 21. hüseyin dedi ki:

  Merhaba;

  Benim tansiyonum 7/4, 8/5,9/6, 8/4 10/6(nadiren) bir kez sabahleyin kalkarken bayıldım. Gerek ev içinde gerekse Dışarıda defalarca düştüm. Kardiyoloji ve nörolojiye uğradım. Bir olgu bulamadılar. Evden dışarı çıkmaya korkuyorum. Düşüp kafamı parçalayabilirim korkusu var. 66 yaşındayım. Fibromialji, oksipital nöbet, bph, İBS, B tipi gastrit,reflü gibi rahatsızlıklarım var. Gece yatarken ayaklarımın altına yastıklar koyuyorum. Gündüz sıkı varis çorabı giyiyorum. Tavsiyelerinizi talep ediyor saygılar sunuyorum.

 22. erkin dedi ki:

  Merhaba ben 36 yaşındayım. Tansiyonum sürekli düşük çıkıyor. Yemeklerden sonra çok ağır bir şekilde uykum geliyor ve nefesim kesiliyor. Yürürken aşırı zorluk çekiyorum, dengemi bulamıyorum, bacaklarım görünmez iplerle birbirine bağlanmış gibi adım atmakta zorlanıyorum. Vücudumda özellikle sırtımda ve boynumun arkasında sürekli bir ağırlık var bastırıp duruyor ve gün içinde azalıp çoğalıyor. Kafamı çevirdiğimde aklım başımdan gidiyor ne düşündüğümü, ne diyeceğimi unutuyorum. Hiçbir şekilde plan yapamıyor işimle ilgili fikir üretemiyor hayatımda atılım yapamıyorum. Yemek yemediğim zaman bu belirtiler kayboluyor. Daha öncesinde 23 gün, 9 gün ve 6 gün süren su oruçları tuttum. Fakat artık vücudumdaki enerji depolarının tükendiğini düşündüğüm için oruç tutmaktan kaçınıyorum. Doktorların teşhisleri fayda etmedi. Sizlerin önerilerini merakla bekliyorum, bizlere de bu fırsatı tanıdığınız için de teşekkür ediyorum.

 23. seda dedi ki:

  normalde tansiyonum 9-5 tir.büyük 10 küçük tansiyonum 7 ye çıktığında gözlerimde ağrı kulaklarımda çınlama ve dinmeyen bir baş ağrısı çekiyorum bunun için hangi branş a muayne olmalıyım.teşekkürler…

 24. linda dedi ki:

  Merhaba,

  Bir ay sonta 19 yasima girecegim. Tansiyonum sistol olan 60-80 arasi,diasol ise 30-40 oluyor. Hic bayilmadim.Basim agriyor gozlerim karariyor ve halsiz oluyorum.Ayran iciyorum,soda..vs gibi seyler hic ise yaramiyor. Bunun icin hormon testi yaptirmali miyim ?Gecen gun acile gittigimde hic bir sey yapamayacaklarini soyleyip ayran soda icmemi soyledi. O yuzden bir daha hastane gitme ihtiyaci duymadim.

 25. fatma dedi ki:

  mrb 3 gündür tansiyonum 17/9 17/10 16/11 bu şekilde ölçüyorum limonlu su ile tansiyonum normale dönüyor . tansiyonum yükseldiginde baş dönmesi sol kolda eklem bölgesinde agrı hissediyorum . son dönemde dengesiz beslendimi düşünüyorum bunlarında etsi olurmu ne yapmalıyım …

 26. ayşe dedi ki:

  Ben 17 yaşımda bir bayılma geçirdim ve bana epilepsi tehşisi koydular hamileydim ve doktorumun verdiği ilacı kullanmadım ve yaklaşık 6 yıl sonra tekrar aynı bayılmayı geçirdim ve ilaç kullanmaya başladım fakaT başka doktorlara gittim ama hangi doktora gittiysem bana epilepsi olmadığımı psikolojik bir durum olduğunu söylediler çeşitli ilaçlar kullandım bu beni daha kötü etti aşırı kilo kaybım oldu fakat tansiyonum her zaman düşüktü halen aynı şu anda hiç bir ilaç kullanmıyorum sizce ne yapmalıyım şu an 34 yaşındayım bana yardımcı olursanız çok sevinirim TEŞEKKÜRLER…

 27. ali dedi ki:

  kırkyedi yaşındayım.beş ongündür başağrısı,halsizlik,gözkararması gibi sorunlarım vardı.ben üşütmeye yorarken tansiyondan kaynaklandığını öğrendim.151-100…ve kilomda 118..durağan bir iş ve panik atak ekstralarım::))…hayat bu şekilde çok berbat..yardıma ihtiyacım var..bugün acile gittim.hep yüksek çıkan tansiyonum orada 12-7 çıktı..şaşırdım kaldım.acaba kalple ilgili bir sorunum var.aydınlatırsanız sevinirim

 28. rukiye dedi ki:

  merhaba yaşım 22 ,ben 1 hafta önce korku yaşadım, korkudan ağladım daha sonra tansiyonum düştü çok fazla değil ama beni çok etkiliyor 10 a 9 ve 10a 7 oldu bazende kafamın içi yanıyor gibi oluyor sınavlarım var çalışamıyorum ilgi dağınıklığı ve odaklanma sorunu yaşıyorum kafam birbirine karışıyor gibi oluyor lütfen cevap verebilir misiniz (çok önemli benim için )

 29. azime dedi ki:

  merhaba ben 21 yaşındayım..tansiyonumu ölçtüğümde büyük 13 küçük 8 çıktı ..gözlerim kararıyor ve bir ileri bir geri gidiyormuşum gibi hissediyorum ..kalbimde çok hızlı atıyor ve bu rahatsızlığı sürekli yaşıyorum..sizce hastalık belirtisimidir napmalıyım?

 30. ahmet dedi ki:

  hocam ben cocukluğumdan beri hastanelere giderim derdime care bulamadılıar.bi demir eksikliği anemisi dediler bi talasemi minör dediler bi tansiyon dediler…bende şaşırdım ne yapacağımı.ara sıra gözlerim kararır daima halsizim ellerimin üstü morarır bazen.bazende nefes alış verişimde sıkıntı oluyo.ellerim ayaklarım uyuşuyo.cok eringen oldum bu aralar.son 10-15 gündür bulunduğum ilçedeki sağlık ocağı tansiyonumu yükseltemedi.8.4 ile 9.6 arasıcıkıyo tansiyon.bana yardımcı olusanız sevinirim hocam.23 yaşındayım ama cocuk gibi (18-19) görünüyorum 55 kiloyum sizce bu normalmi.pskolojim bozuluyo hocam bunalıma giriyom aynaya bakınca.kendimi devmiyorum 🙁

 31. nusret dedi ki:

  16 yaşındayım.halsizlik, baş dönmesi, ellerimde ve ayaklarımda terleme var. tansiyonum 8-6 ayağa kaltığımda gözlerim kararıyor düşecek gibi oluyorum..ders çalışamıyorum..yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler..

 32. şirin dedi ki:

  34 yasinda evli 2 cocuklu bayanim 165cm boyum 50 kg agirliga sahibim benim tansiyonum 15- 10 veya 15-12 oluyor ensem cok agriyor tansiyonum genellikle uyuken yukseliyor beni uykudan uyandiriyor.neden olabilir ve ne yapmam gerekiyor bana bu konuda yardimci oursaniz sevinirim

 33. emine dedi ki:

  Hocam ben tansiyon hastasıyım genelde ilaç kullandığım halde 16 ya10 sürekli böyle ve ense ağrısı baş ağrısı asırı stresliyim ne yapmam lazım 38 yaşındayım aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

 34. hasta adam dedi ki:

  Gece gündüz bilgisayar başında takılmak, doğal yorgunluk hissi yaşadığı halde direnip gece yarısı pc basından kalkmamak, saçma sebepleri (kendiniz için özel olabilir) çok kafaya takmak gelecek kaygısı, sahipsizlik hissi düzensiz uyku en büyük sebepleri bunlar sonuçlar : anlık baş donmesi, haksizlik, bitkinlik, aşırı yorgunluk, stres, kulak çınlaması, Kalp atışlarını duymak, kulakta ince sese karşı aşırı duyarlılık, gözde odaklanma sorunu, bitkin yorgun bir şekilde kalkmak bunlar aklıma gelenler! ölmek üzresiniz diyemem. acık cekmelere alışın tedavi yöntemi bulamazsanız uzun sürecek derim. saygılar.

 35. aykun dedi ki:

  Merhaba , ben 22 yaşındayım .
  Cumaa günü bir çarpıntı hissettim ve annemin tavsiyesi üzerine tansiyon ölçtük 15-10 çıktı nabzımda çok yüksek , c.tesi günü kendim ölçtüğümde 17-12 çıktı bugun ise tekrar 15-10 , doktora başvurmam gerekir mi

 36. HÜSEYİN dedi ki:

  Slm,
  47 yaşındayım, çok şükür bir rahatsızlığım yok. Fakat son 15 gündür büyük tansiyonum 140 ın üzerinde hatta bazen 150 yi de geçiyor. Devamlı spor yapan birisiyim, ama son 3 aydır çok hareketsiz kaldım ve seneledir sürekli stresli bir hayat yaşıyorum. Doktora gittim, kan, EKG ve EKo testleri yapıldı. Çok şükür hepsi sorunsuz çıktı.Dr… verdi. Değerler önce 140 ın altına indi ama sonra tekrar 140 ve 150 ler ölçülmeye başladı. Yalnız, stress yapmadığım zaman genelde bir sorun olmuyor.
  1) Bana ne önerirsiniz ?
  2) Bildiğim kadarıyla tansiyon sorunu olanların … türü ilaçlar kullanmaması gerekiyor. Ben, Dr un verdiği … mg adlı ilacı 30 gün süreyle günde 1 kez kullanacağım. Bu ilaçla birlikte, haftada veya 15 günde bir cinsel gücü arttırıcı ilaç türü bir ilaç alsam sakıncası var mıdır ? Lütfen cevap verir misiniz ?

 37. yeter dedi ki:

  Baş ağrısı ve mide bulantısı var düşük tansiyondan olabilir mi?

 38. sena dedi ki:

  Benim mide bulantisi asiri halsizlik bas donmesi gibi sikayetlerim var. Tansiyonum 10 4.5 cikiyor. Acaba dusuk tansiyon mu var???