Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA)

AAA olarak kodlanan ailesel Akdeniz ateşi hastalığı, kalıtsal bir hastalık olup, karın ağrısı, eklem ağrısı, göğüs ağrısı, yüksek ateş gibi şikâyetlere sebep olur. Bu tür rahatsızlıklarla ortaya çıkan ataklar, birkaç gün devam eder. İkinci bir atağa kadar hasta bu şikâyetlerini hiç birini yaşamaz. Ailesel Akdeniz ateşi hastalığında, anne ve baba hastalığı taşıyorsa muhtemelen çocukları da aynı hastalığa muzdarip olur.

Ailesel Akdeniz ateşi hastalığı, adından da anlaşılacağı gibi genelde Akdeniz ülkelerinde ortaya çıkar. Genelde 20 yaş öncesi, çocukluk çağında fark edilen hastalık, Türklerde, Araplarda ve Yahudilerde sıkça görülür.

Ailesel Akdeniz Ateşi (Aaa) Belirtileri Nelerdir?

AAA hastalığı, belli periyodlarla seyreden genelde aylık ataklar olarak kendini gösteren bir hastalık türüdür. Kişi AAA hastalığı sırasında şiddetli karın ağrısı çekerek, hareket edemeyecek düzeye gelir. Şiddetli karın ağrısının sebebi, iç organları birbirine bağlayan zarlarda iltihaplanmaların meydana gelmesidir. Bu tip bir ağrı esnasında hastanın apandisit şikâyetleri olduğu gibi bir yanılgıya bile düşülebilir. Zira zaman içersinde bu tür iltihaplanmalar, apandisit hastalığına sebep olabilmektedir.

AAA hastalığın bir diğer net belirtisi ise yüksek ateştir. Hastanın ateşi birden 40 dereceye kadar yükselebilir ve önüne geçilmediği takdirde havale geçirme riski ortaya çıkar. AAA hastası olan kişi, özellikle dizlerinde, eklemlerinde, ayaklarında, göğsünde şiddetli ağrılar duyar. Ağrıyan bölgelerde kızarıklıklar olduğu görülür. Hasta nefes alıp vermekte zorlanmaya başlar. Akabinde mide bulantısı ve kusmada görülebilir.

Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA)

Ailesel Akdeniz Ateşi Hastalığının Vücuda Etkileri Nelerdir?

AAA hastalığı, organların protein yapısını meydana getiren amiloidin birikmesi sebep olarak, diğer organların fonksiyonlarını yerine getirememesine yol açar. Fazlaca birikme sonucunda damarlar zarar görmeye başlar. Bazı durumlar böbrek yetmezliği hastalığı bile ortaya çıkabilir. Kadınlar kısırlık, düşük yapma riskini artırır.

Ailesel Akdeniz Ateşi Hastalığı Tedavisi

AAA hastalığı tedavisinde kolşisin adı ile bilinen ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemi ile AAA ataklarının görülme sıklığı azaltılır ve söz konusu ağrılar hafifletilir. Amiloid birikimi engellenerek, olması gerektiği miktarda üretilmesi sağlanır. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra, hastalığın derecesine göre size özel bir tedavi metodu ve tedavi süreci uygulayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.