A+
A-

Bağırsak tıkanması ne demektir?

Bağırsak tıkanması, dışkının bağırsak kanalında ilerleme işlevinin tam ve kalıcı olarak engellenmesiyle meydana gelir. Bağırsak tıkanması sorunu erken teşhis edilmediği durumlarda sonuçlar ölümcül olabilir. Bağırsak tıkanmaları genelde iki şekilde incelenir, mekanik ve non-mekanik bağırsak tıkanmaları olarak. Bağırsak tıkanma rahatsızlığı ilerleyişi bazen yavaş bazen de çok süratli gelişebilir. Bağırsak tıkanıklığının gelişimi üst tarafta ise bu gelişim çok hızlı olurken, alt tarafta ise bu gelişim oldukça yavaştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsak tıkanmasının sebepleri nelerdir?

Karın içindeki var olan tümör ya da apse benzeri bağırsak duvarına dışarıdan baskı yapılması, ülseratif kolit nedeniyle bağırsak duvarının hastalanması, daha çok yaşlılarda görülen taşlaşmış dışkılar, bağırsaklardaki veya kasıklardaki var olan fıtıklar, bağırsak tıkanmalarına neden olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Bağırsaklarda bir gün içinde 8 ila 10 litrelik bir dolaşım söz konusudur. Bağırsaklarında meydana gelen tıkanma sonucunda bu 8-10 litre sıvı dışarı atılamadığı için, yukarı geri çıkararak ağza gider ve buda mide bulantısı ile kusmayla sonuçlanır. Buradan bağırsak tıkanmasının en önemli belirtisinin kusma olduğu fikrine varabiliriz. Kusma rengi açık renk hatta renksiz ise bağırsak tıkanması üst taraftadır, şayet kusma rengi koyu yeşil gibi ise bağırsak tıkanması alt taraftadır. Kusma dışında en belirgin belirtiler ise gaz çıkaramama, çok şişmiş ve gergin, sert bir karındır.

Bağırsağı tıkanan hasta için teşhis ve tedavi nasıl yapılır?

Kişiye bağırsak tıkanması teşhisi konulduğunda, kişinin kusarak çok fazla sıvı kaybettiği düşünülerek damardan hemen sıvı takviyesine başlanır. Zira aksi takdirde kişi sıvı kaybından şoka girebilir. Ardından kişiye idrar sontası takılıp, gerekli idrar ölçümleri yapılır. Akabinde farklı kan tahlilleri yapılır ve karın röntgeni çekilir. Bunların yanında daha net bir sonuca varılması gerekiyorsa ilaçlı tomografi çekilir ve çıkan sonuçlara göre cerrahi veya ilaç tedavisine başlanır.
Şayet bağırsakta kangren oluşmuş ise, kalın bağırsakta tıkanıklık meydana gelmiş ise, iki tarafta tıkanıklık oluşmuş ise bu durumlarda kesinlikle ameliyatla tedavi edilme yoluna gidilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BAŞKA BİR KAYNAK:

Bağırsak tıkanması, bağırsağın içinde bulunan gıda atıklarının ileri doğru itilmesinde, farklı sebepler yüzünden meydana gelen aksaklıklara denilmektedir. Bağırsak tıkanması tam bağırsak tıkanması olabildiği gibi, bölgesel bağırsak tıkanması olarak da görülebilir. Bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklıklar, mekanik sebeplere bağlı olduğu gibi mekanik olmayan sebeplere de bağlı olabilir. Mekanik olmayan faktörler “Adinamik ileus” ve “Dinamik ileus” olmak üzere iki farklı çeşittedir. Bağırsak tıkanmasına, gerçekleşmiş olduğu alan ve hazırlayıcı faktörler göz önüne alınmadan kısaca “îleus” adı verilir. İleusların oluşum şekillerini sınıflamak, daha kolay anlaşılır bir araştırma imkânı sağlamaktadır.

bağırsak tıkanması

1) Mekanik ileuslar:

Bu alandaki bağırsak tıkanmalarının sebebi, bağırsakları etkilemiş olan bağırsak içi ya da bağırsak dışı mekanik sebeplerdir.

a) Bağırsakların herhangi bir alanda kendi etrafında dönmeye başlaması ile bağırsak boşluğunun boğulur. Bu esnada bağırsağı karın arka duvarına asan bölümü ve bağırsakmezenteri de bükülmeye başlar. Böyle bir durumda da bağırsağı besleyen damarda da boğulma görülür. Böylece bağırsağın o kısmında dokuların ölmesi riski gelişir. Söz konusu bütün bu olayla, halk arasında “Bağırsak düğümlenmesi” olarak ifade edilir. Bu olaya tıp alanında “Volvulus” adı verilir.

b) Bazı durumlarda ise bağırsağın bir kısmı ilerleyip, kendinden sonraki bağırsak boşluğunun içine girer.

c) Bazı durumlarda ise bağırsağın içine düşmüş olan safra taşları bağırsak tıkanmasına sebep olur. Bu tip tıkanmalar kişinin yutmuş olacağı sert, yabancı bir cisim yüzünden de olabilir.

d) Fıtık problemlerinde fıtıktan kaynaklanan bir komplikasyon olarak da bağırsak tıkanması meydana gelebilir.

e) Bağırsak etrafındaki nedbe doku bantları, yapışıklıklar, tümörler bağırsağı dışarıya doğru iterek ya da büzerek bağırsak tıkanmasına neden olur.

f) Crohn hastalığı, kolitis ülseroza vakaları, bağırsak boşluğuna doğru büyüyen bağırsak tümörleri bağırsak tıkanmasının sebeplerindedir.

2) Dinamik ileus:

Diğer adı Spastik ileus olan dinamik ileus, çok sık görülen bir vaka değildir. Bağırsağın herhangi bir kısmının kasılıp gevşeyememesi ile meydana gelir. Dinamik ileus “Üremi”, “Ağır maden zehirlenmeleri”, “Mega-kolon”, “Yaygın bağırsak ülserleri” ve “Porfirya” gibi vakalara da rastlanılmaktadır.

3) Adinamik ileus:

Bağırsak tıkanmalarının sebepleri arasında en çok rastlanılan “Adinamik ileus”tur. Adinamik ileus durumlarında, bağırsaklar kasılma kabiliyetlerini kaybedeler. Bunun neticesi olarak da bağırsak içinde barındırdığı besin artıklarını ileriye doğru itemezler.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. yasemin dedi ki:

  merhaba benim kizim 8 yasinda 2 yasinda bagirsak tikanmasi oldu ve kabizlik oldu ben isvicredeyim 6 sene üniversiteye götürdüm hicbir faydasini görmedim bagirsak tembelligi ve bagirsaklarinin tam calismadigini söylediler ve cocugum bir hafta büyük tuvalete cikamiyor sonra cok hasta bir sekilde ates üsüme halsizlik oluyor ama sonra cok az yapiyor senelerce bu böyle giitti ve devam ediyor ben cocugumu türkiyeye getirip tedavi yaptirmak istiyorum bana yardim edermisiniz ve bu hastaligin ne oldugunu söylermisiniz tesekkür ederim

 2. Esra dedi ki:

  Bağırsak tıkanıklığı yaşıyor annem sürekli kasik fitigi ameliyati oldu nerdeyse her hafta hastane deyiz. nd takılıyor her seferinde. Çözümü ameliyatmis ama onuda tehlikeli bulduklari icin son raddeye gelmesini bekliorlar anladığım kadariyla aşırı bi zayiflama yasiyor her seferinde 5-6 gün sadece serumla besleniyor . Ne yapicaz bilmiyorum

 3. asuman dedi ki:

  bağırsak tıkanması çok kötü bir hastalık . doktorlardan bir çare yok. bu hastalıkla ilgili bir tedavi şekli istiyorum

  1. Murat dedi ki:

   Belirtiler nelerdir Asuman hanım bendede aynı dert var allah şifalar versin inşallah

Yandex.Metrica