Bağırsak Tıkanması

Bağırsak tıkanması ne demektir?

Bağırsak tıkanması, dışkının bağırsak kanalında ilerleme işlevinin tam ve kalıcı olarak engellenmesiyle meydana gelir. Bağırsak tıkanması sorunu erken teşhis edilmediği durumlarda sonuçlar ölümcül olabilir. Bağırsak tıkanmaları genelde iki şekilde incelenir, mekanik ve non-mekanik bağırsak tıkanmaları olarak. Bağırsak tıkanması rahatsızlığı ilerleyişi bazen yavaş bazen de çok süratli gelişebilir. Bağırsak tıkanıklığının gelişimi üst tarafta ise bu gelişim çok hızlı olurken, alt tarafta ise bu gelişim oldukça yavaştır.

Bağırsak TıkanmasıBağırsak tıkanmasının sebepleri nelerdir?

Karın içindeki var olan tümör ya da apse benzeri bağırsak duvarına dışarıdan baskı yapılması, ülseratif kolit nedeniyle bağırsak duvarının hastalanması, daha çok yaşlılarda görülen taşlaşmış dışkılar, bağırsaklardaki veya kasıklardaki var olan fıtıklar, bağırsak tıkanmalarına neden olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Bağırsaklarda bir gün içinde 8 ila 10 litrelik bir dolaşım söz konusudur. Bağırsaklarında meydana gelen tıkanma sonucunda bu 8-10 litre sıvı dışarı atılamadığı için, yukarı geri çıkararak ağza gider ve buda mide bulantısı ile kusmayla sonuçlanır. Buradan bağırsak tıkanmasının en önemli belirtisinin kusma olduğu fikrine varabiliriz. Kusma rengi açık renk hatta renksiz ise bağırsak tıkanması üst taraftadır, şayet kusma rengi koyu yeşil gibi ise bağırsak tıkanması alt taraftadır. Kusma dışında en belirgin belirtiler ise gaz çıkaramama, çok şişmiş ve gergin, sert bir karındır.

Bağırsağı tıkanan hasta için teşhis ve tedavi nasıl yapılır?

Kişiye bağırsak tıkanması teşhisi konulduğunda, kişinin kusarak çok fazla sıvı kaybettiği düşünülerek damardan hemen sıvı takviyesine başlanır. Zira aksi takdirde kişi sıvı kaybından şoka girebilir. Ardından kişiye idrar sontası takılıp, gerekli idrar ölçümleri yapılır. Akabinde farklı kan tahlilleri yapılır ve karın röntgeni çekilir. Bunların yanında daha net bir sonuca varılması gerekiyorsa ilaçlı tomografi çekilir ve çıkan sonuçlara göre cerrahi veya ilaç tedavisine başlanır.
Şayet bağırsakta kangren oluşmuş ise, kalın bağırsakta tıkanıklık meydana gelmiş ise, iki tarafta tıkanıklık oluşmuş ise bu durumlarda kesinlikle ameliyatla tedavi edilme yoluna gidilir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Bağırsak tıkanması, bağırsağın içinde bulunan gıda atıklarının ileri doğru itilmesinde, farklı sebepler yüzünden meydana gelen aksaklıklara denilmektedir. Bağırsak tıkanması tam bağırsak tıkanması olabildiği gibi, bölgesel bağırsak tıkanması olarak da görülebilir. Bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklıklar, mekanik sebeplere bağlı olduğu gibi mekanik olmayan sebeplere de bağlı olabilir. Mekanik olmayan faktörler “Adinamik ileus” ve “Dinamik ileus” olmak üzere iki farklı çeşittedir. Bağırsak tıkanmasına, gerçekleşmiş olduğu alan ve hazırlayıcı faktörler göz önüne alınmadan kısaca “îleus” adı verilir. İleusların oluşum şekillerini sınıflamak, daha kolay anlaşılır bir araştırma imkânı sağlamaktadır.

bağırsak tıkanması

1) Mekanik ileuslar:

Bu alandaki bağırsak tıkanmalarının sebebi, bağırsakları etkilemiş olan bağırsak içi ya da bağırsak dışı mekanik sebeplerdir.

a) Bağırsakların herhangi bir alanda kendi etrafında dönmeye başlaması ile bağırsak boşluğunun boğulur. Bu esnada bağırsağı karın arka duvarına asan bölümü ve bağırsakmezenteri de bükülmeye başlar. Böyle bir durumda da bağırsağı besleyen damarda da boğulma görülür. Böylece bağırsağın o kısmında dokuların ölmesi riski gelişir. Söz konusu bütün bu olayla, halk arasında “Bağırsak düğümlenmesi” olarak ifade edilir. Bu olaya tıp alanında “Volvulus” adı verilir.

b) Bazı durumlarda ise bağırsağın bir kısmı ilerleyip, kendinden sonraki bağırsak boşluğunun içine girer.

c) Bazı durumlarda ise bağırsağın içine düşmüş olan safra taşları bağırsak tıkanmasına sebep olur. Bu tip tıkanmalar kişinin yutmuş olacağı sert, yabancı bir cisim yüzünden de olabilir.

d) Fıtık problemlerinde fıtıktan kaynaklanan bir komplikasyon olarak da bağırsak tıkanması meydana gelebilir.

e) Bağırsak etrafındaki nedbe doku bantları, yapışıklıklar, tümörler bağırsağı dışarıya doğru iterek ya da büzerek bağırsak tıkanmasına neden olur.

f) Crohn hastalığı, kolitis ülseroza vakaları, bağırsak boşluğuna doğru büyüyen bağırsak tümörleri bağırsak tıkanmasının sebeplerindedir.

2) Dinamik ileus:

Diğer adı Spastik ileus olan dinamik ileus, çok sık görülen bir vaka değildir. Bağırsağın herhangi bir kısmının kasılıp gevşeyememesi ile meydana gelir. Dinamik ileus “Üremi”, “Ağır maden zehirlenmeleri”, “Mega-kolon”, “Yaygın bağırsak ülserleri” ve “Porfirya” gibi vakalara da rastlanılmaktadır.

3) Adinamik ileus:

Bağırsak tıkanmalarının sebepleri arasında en çok rastlanılan “Adinamik ileus”tur. Adinamik ileus durumlarında, bağırsaklar kasılma kabiliyetlerini kaybedeler. Bunun neticesi olarak da bağırsak içinde barındırdığı besin artıklarını ileriye doğru itemezler.

Divertikül Nedir Hakkında Kısaca Bilgi

Kalınbağırsakların çeperinde bulunan ve yıllar içinde meydana gelen ufak baloncuklara divertikül denir. Diğer bir ifade ile divertikül bağırsağın duvarının gücünün azalması ile dışarıya fırlayan keseciklerdir. Genelde bezelye büyüklüğünde olup, sayıca fazladır.

Divertikül Görülme Sıklığı

Divertikül hastalığı, genelde ileri yaşlarda görülür. 60 yaş üzeri kişilerde görüme ihtimali yüzde 30 iken, 80 yaş üzeri kişilerde görülme ihtimali yüzde kırktır. Divertikül hastalığı, erkeklerde kadınlara nazaran daha yüksektir.

Divertikül Hastalığı Belirtileri

Karnın sol bölümünde, ender de olsa sağ bölümünde ağrı hissedilir. Yüksek ateş, iltihaplanma ve şok vakaları görülebilir.

Divertikül

Divertikül Teşhisi

Divertikül teşhisi koyabilmek için gerekli kan tahlilleri, fiziki muayene, batın tomografisi çekilir. İltihap durumu geçince kesinlikle kolonoskopi denilen endoskopik tetkik yapılması gerekir. Böylece kalınbağırsağın içini tamamen muayene edilmiş olur. Yaşanan sıkıntıların divertikül sebebiyle olup olmadığı belirlenir.

Divertikül Tedavi

Divertikül hastalığı henüz hafif seyrediyorsa, antibiyotik tedavisi, yen beslenme düzeni uygulanabilir. Daha ağır divertikül durumlarında ise hastane ortamında damardan antibyotik tedavisi, damar yolu ile beslenme sistemi uygulanabilir. İltihap döneminin bağırsak delinmesine sebep olması halinde acil cerrahi müdahale ihtiyacı duyulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. serap dedi ki:

  Yaklasik 6 ay once bagirsak yapismasi ve apandis ameliyati gecirdim. 3hafta once ishal, sonrasinda adet kanamasindan sonra asiri akinti ile jinekologa gittim. Dis gebelikten suphelendi ve 2tane … ve……. ilaci kullandigim esnada vajinal akintim azaldi fakat karin agrim siddetlendi. Bacaklarima vuran bir agrim var belim ve karnim agriyor. Ara ara mide bulantisi uyku hali yasiyorum. Her idrardada siyah renkte diski cikariyorum neden olabilir ne yapmali hastanede hangi boluma basvurmaliyim? Tesekkur ederim

 2. barış dedi ki:

  Hocam sıze olan sorum ben yaklaşık 6 yıldır her uykudan uyandıgımda xok kotu bir sancı saplanıyordu mıdeme ve bu ağrı sadece buyuk abdest ımı yapınca gecıor doktor bagırsak delınmesı vat dedı sıCe ne yapmalıgım bu teşhis dogrumudu

 3. şengül dedi ki:

  merhaba hocam ben 18 yaşında şidetli bir ağrıyla acilen hastaneye kaldırıldım teşis olarakta bağırsak dönmesi denilip beni amelyata aldılar fakat ne yazıkki şimdi 47 yaşındayım o ameliyattan sonra hiç düzelmedim halen çekiyorum hafta olmadan komalık oluyorum bütün teşisleri yaptırdım şimdi doktorlar kronik sinirsel olarak söylüyor bağırsağa hangi bitki çayı nasıl beslenmeliyim hepsini araştırdım fakat bir sonuca varamadım gerçekten benim hastalığımın hiçmi çaresi yada bir ilacı yokmu mutlaka bir çaresi vardır lütfen bana bu konuda yardımcı olusanız çok ama çok sevinirim ben artık bu ağrılara dayanamıyorum gaz sıkışması deniliyo bağırsak dönmesi yada bağırsak yapışması sinirsel deniliyo zaten hastalandığım zaman bağırsaklarım çalışmıyo midem aşırı derecede bulanıyo ateş basıyo midemi boşaltığım zaman şidetli ağrılarım birazda olsa sakinleşiyo bana yol gösterin sayın hocam ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla en kısa zamanda sizden haber bekliyorum

 4. gülseren dedi ki:

  merhaba ben australiadan ariyorum kizim 46 yasinda kendisinde yillardir mide felci rahatsizligi var son on gun evvel idrarini uc gun yapamadi hastahaneye goturdum sonda taktilar idrar kesesi dusmus cunki rahminde alinmis onun tesiri var dediler kizim baska sehirde yasiyordu bayram icin yanima gelmisti hemen oturdugu kente geri dondu hastahaneye yatirmislar yapilan tetkiklerden sonra bagirsak tikanmis demisler anormal sekilde karni sismis uc kere son cikan bir tedavi sekli varmis riskli ama yapmak mecburiyetindeyiz demisler ucundede acamamislar acil ameliyat etmeleri gerekiyormus kizimin oturdugu kent bana5000 km bu durumu tehlikelimi bende yeni ameliyat oldum kalca degistirdiler sizden bilgi rica ediyorum gercekten ciddiyse ambulans ucagiyla gidecem tesekkur ederim saygilarimla cevabinizi bekliyecem

 5. habib dedi ki:

  Merhaba sürekli midemde bir yanma var yediklrim ağızıma geliyor ve büyük abdest yapamıyorum.Var hissi oluyor ama yapamıyorum.Abdest az oluyo karnım sürekli şiş(açken ve tokken).Bu konu hakkında bana ne önerirsiniz.cevap yazarsanız sevinirim.TEŞEKKÜRLER.

 6. yasemin dedi ki:

  merhaba benim kizim 8 yasinda 2 yasinda bagirsak tikanmasi oldu ve kabizlik oldu ben isvicredeyim 6 sene üniversiteye götürdüm hicbir faydasini görmedim bagirsak tembelligi ve bagirsaklarinin tam calismadigini söylediler ve cocugum bir hafta büyük tuvalete cikamiyor sonra cok hasta bir sekilde ates üsüme halsizlik oluyor ama sonra cok az yapiyor senelerce bu böyle giitti ve devam ediyor ben cocugumu türkiyeye getirip tedavi yaptirmak istiyorum bana yardim edermisiniz ve bu hastaligin ne oldugunu söylermisiniz tesekkür ederim

 7. Esra dedi ki:

  Bağırsak tıkanıklığı yaşıyor annem sürekli kasik fitigi ameliyati oldu nerdeyse her hafta hastane deyiz. nd takılıyor her seferinde. Çözümü ameliyatmis ama onuda tehlikeli bulduklari icin son raddeye gelmesini bekliorlar anladığım kadariyla aşırı bi zayiflama yasiyor her seferinde 5-6 gün sadece serumla besleniyor . Ne yapicaz bilmiyorum

 8. asuman dedi ki:

  bağırsak tıkanması çok kötü bir hastalık . doktorlardan bir çare yok. bu hastalıkla ilgili bir tedavi şekli istiyorum

  1. Murat dedi ki:

   Belirtiler nelerdir Asuman hanım bendede aynı dert var allah şifalar versin inşallah