Preeklampsi

Preeklampsi Nedir?

Hamilelikte nedensiz tansiyon yükselmesi halidir. İdrar ve protein yetersizliği başlar. Ödeme bağlı olarak kilo alımı boy gösterir. Her yüz hamile kadından altısı bu rahatsızlığı geçirir.

Preeklampsi Kimlerde Görülür?

Hamileliğini on sekiz yaşının altında ve otuz yaşının üstünde yaşayanlarda,
Dört ve fazlası çocuk doğuran kadınlarda,
Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalarında,
Bebeğin anne karnında sorun yaşaması halinde,
Birden fazla çocuğa hamile olunduğunda,
İlk bebeğinde preeklampsi yaşamış annelerin ikinci bebeklerinde,
Hamileliğini ayakta veya çalışarak geçirmek zorunda olan kadınlarda görülebilmektedir.
Bunların yanında genel olarak ilk bebeğin doğuma yakın zamanlarında her anne bu sorunu yaşayabilmektedir.

Preeklampsinin Belirtileri

Hafif preeklampsi de belirti olmayabilmekte anne rahat bir hamilelik geçirebilmektedir. Bazen muayeneye gitmeyen annelerde eklampsi olarak başlangıç gösterir ki daha sonra bilinç kaybı ve kasılma ile hastaneye gidildiğinde ağır bir preeklampsi geçiriyor olduğu teşhis edilir. Preeklampsi geçirmeye başlayan kadınlarda kilo alma görülmektedir. Unutkanlık, sürekli uyuma isteği, karın ağrısı, az görme bazen ani körlük, karaciğerde ağrı, bulantı ve takiben kusma, göz beyazlıklarına varana kadar tüm vücutta sararma ve idrara az çıkma gibi belirtiler olur. Preeklampsi tüm metabolizmayı etkileyecek bir hastalıktır. Gebelik anında her hangi bir sorun yaşandığında veya anormal bir şeyler sezildiğinde kontrol günü beklenmeden direk muayeneye gitmek çok önemlidir.

 

Preeklampsi

Preeklampsinin Teşhisi Tanısı

Kontrollerde tansiyona bakılması ve idrar tahlillerinde fazla sayıda albümin görülmesi tanı için yeterli olabilmektedir. Tansiyon ölçümünde dört saat arayla ölçülen tansiyonun 140 a 90 ve üzeri olmaması gerekmektedir. Tansiyon için annenin rahat ve yorgun olmaması gerekmektedir. Bazen psikolojik olarak bir doktor görmek bile kişiyi heyecana sokabilmektedir. İdeal ölçüm sağ koldan yapılır. Oturur veya yatar bir pozisyonda tansiyona bakılır. Elektronik ölçüm yapan cihazlara güvenilmemelidir.

Tansiyon takibine alınan annelerin tansiyonunu bilen bir kişiye ölçtürmesi gerekmektedir. Hipertansiyon varsa ve idrarda normal değerinden fazla albümin saptanırsa preeklampsi teşhisi için yeterli olacaktır. Albümin saptanamazsa bir günlük idrar toplanılarak tahliller çalışılır. Buradaki sonuca göre de teşhis konulabilir. Eğer albümine rastlanılmazsa o zaman gebelik kaynaklı bir tansiyon yükselmesi olarak düşünülür ve lohusalık dönemine girildiği zaman ortadan kalkması beklenir.

Bununla birlikte özellikle de gebeliklerde bacak şişmesi görülür. Fakat bunun yanında bir anda kilo alarak vücut ödem toplayabilir. Vücudun ödem toplaması teşhis için yeterli olmamakla birlikte sadece şüphe uyandırır. Kilo ölçümleri aynı saatlerde ve ayakkabı olmadan yapılmalıdır. Aç karnına ölçüm tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mikim dedi ki:

    Ben bu yıl 7.ayn 15de bebegmi kaybettm 37.haftasındaydı ölü dogm yaptm dogumdan sonra gördüm oluşumu eksik denmişti ama görnümünde hiç bisy yoktu çok güzel bi kızdı bu hastalıgn adını bile duymamştm şuan hiprtansyn hastasym gebeykn 18/12görmüştü şimdide yüksk tekrr çocuk istiyorma önerilmiyo cok üzgünüm allah kimseye evlet acısı yaşatmasın:(