ŞEKER HASTALIĞI

A+
A-

ŞEKER HASTALIĞI NEDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Her insanın vücudunda, midenin arka tarafında, pankreas diye adlandırılan bir bez vardır. Bu bez sayesinde insanın vücudundaki kan şekeri dengede tutmaya yarayan hormonları salgılar. Bu salgılanmakta olan hormonlardan biri de insülin hormondur. İnsülin hormonunun salgılanmaması ya da yetersiz derecede salgılanması ile hücrelere enerji sağlamak gibi bir işlevi olan şeker hücreye girememeye başlar. Akabinde hücreye giremeyen şeker, kanın içersinde depolanmaya başlar. Böylece de kanın içinde olması gereken şeker oranı hızla yükselmeye başlar. Kan içinde olması gerekenin daha fazlası biriken şeker, diğer tüm hücrelerinde zarar görmesine sebep olur. Çünkü fazla orandaki şeker miktarı vücut için bir çeşit zehir gibidir.

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığının en net belirtileri arasında sık sık susama, iştah artışı, bir türlü doymama, cilt kuruması, sürekli yorgunluktan ve halsizlikten şikâyetler başlar, yaralarda çok geç iyileşme, görme bozuklukları sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ŞEKER HASTALARINDA HANGİ HASTALIKLAR VEYA RAHATSIZLIKLAR GÖRÜLEBİLİR?

Şeker hastalığı, tedavi için gereken yöntemler uygulanmadığı takdirde damar hastalıklarına, kalp hastalıklarına, böbrek hastalıklarına, beyin hastalıklarına, körlüğe, felce, tansiyon hastalığına sebep olabilir.

şeker hastalığı diabet

ŞEKER HASTALIĞININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İki farklı çeşitte şeker hastalığı vardır:

TİP 1 ŞEKER HASTALIĞI
Tip 1 şeker hastalığının ortaya çıkışı, Pankreasta insülin üreten beta hücrelerin hasar görmesi ya da insülin yapımını engelleyen bazı hastalıkların varlığı ile gerçekleşir. Tip 1 şeker hastalığı çok kısa sürede başlayabilir.
Tip 1 şeker hastalığının göze çarpan 3 ana bulgusu vardır:
Kandaki şeker oranının hızla artması
Karaciğerin, enerji ve kolesterol için yağ kullanmaya başlaması.
Bedende var olan proteinlerin azalmaya başlaması.

Tip 1 şeker hastalığının görülme yaşı çoğunlukla 20 yaş öncesidir.

TİP 2 ŞEKER HASTALIĞI

Tip 2 şeker hastalığında asıl problem insülin eksikliği değil, insülinin etki edememesidir. İnsülinin bağlanma noktasının problemli olduğu veya bağlanma nokta sayısının çok az olduğu gözlenir. Tip 2 şeker hastalığı, tip 1 şeker hastalığına göre daha çok görülen ve yetişkinlerde rastlanılan, ortalama 40 yaş sonrası meydana çıkan bir hastalıktır. Bazen de gebelik zamanında, gebelik hormonları sebebiyle gebelik diyeti ortaya çıkar. Doğum gerçekleşince bu sorun ortadan kalkar. Ancak 10 ila 20 yıl içinde tip 2 şeker hastalığı kadında görülebilir.

KİMLERDE ŞEKER HASTALIĞI GÖRÜLME İHTİMALİ DAHA YÜKSEKTİR?
Aile bireylerinde şeker hastalığı olan kişide, şeker hastalığı görülme ihtimali yüksektir. Zira şeker hastalığının genetik yönü vardır. Bunun yanında çok fazla yemek yiyen, az hareket eden, yüksek tansiyon hastası olan, bel çevresi kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm den fazla olan kişilerde şeker hastalığı görülme riski vardır.

ŞEKER HASTALIĞI TANISI NASIL KONULUR?

Şeker hastalığı tanısı için idrar testi, kan testi yaptırmak gerekir. bunun yanında şeker hastalığının tanısında kolaylık sağlayan diğer etkenler ise: nefesin aseton kokması, kanlı idrar, açlık kan şekeri ölçümü, gtt.

ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİ

Şeker hastalığı tedavisinde en önemli yöntem, insülin tedavisidir. Vücuda verilen insülin sayesinde vücudun kan şekeri ayarlanabilir. Verilecek olan insülin miktarının doktorun yaptığı kontrollerden sonra uygun gördüğü dozajlarda yapılması gerekir.
Bunun dışında kesinlikle uyması gerekilen diyet listesi verilir. Şeker bal gibi yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Katı margarinlerden ve hayvansal yağlardan uzak durulması gerekir. Bol bol düzenli hareket, spor yapılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abdurrahim dedi ki:

    slm ben son zamanlarda çok su içiyorum günde 4 5 litre içiyorum bir haftadır gözlerim bulanık görüyor çok idrarım çıkıyor şekerim mi var daha hastaneye gitmedim şeker hastalığı kalıcımı şimdiden tşk

Yandex.Metrica