Grip

Grip İçin Doktor Kontrolü

Grip vakasına yakalanmamak adına ne kadar önlem alınsa da bu durum her zaman için geçerli olmuyor. Düşen bağışıklı sistemi ile virüs alan vücudumuz bir süre sonra kendi kendine hastalık sahibi oluyor. Günlük yaşantıyı berbat eden bu hastalık aslında bir çok insanın kâbusu halinde. Bu durumu yaşayan anne adayları genellikle ilaç kullanımının bebeğe zarar vereceğini düşündükleri için grip ile kendi yöntemlerini kullanarak geçirmeye çalışıyorlar. İlk belirtileri hisseden anne adaylarının vakit kaybetmeden bir doktora görünmeleri gerekir. Doktor tavsiyesinde verilen ilaçlar ile gribin seviyesi düşürülebilir ve daha hafif bir şekilde atlatılması sağlanabilir. Bu dönemde ki anne adaylarının beslenmelerine ve uyku düzenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Doğal Yöntemler ile Grip Salgınına Karşı Önlem Almak

Hamile bayanların grip ve ya nezle durumunda evde kendi doğal yöntemleri ile gripten kurtulmaları mümkündür. İlaç kullanmayan bireylerin sadece istirahat ederek gribin geçmesini beklemesi de biraz olağan dışı da olsa da evde yapılacak ek yöntemler ile de hafifletmeleri mümkündür.

Grip evresinde mukus tabakasının buruna inmesi ve tıkanıklığa yol açması beklendiği için burun damlası almak yerine bir su bardağının içine bir kaşık tuz koyup buruna çekmekte burun tıkanıklığını giderebilir. Kullanılan bu yöntemin farklı aletler ile beraber yapılması daha etkili sonuçlara yol açabilir. Yapmış olduğunuz tuzlu suyun pipet yardımı ile burnunuzun derinliklerine çekmeniz hastalık sürecinizin kısaltılması adına iyi bir işlevi olabilir.

Boğazı yumuşatmak ve ya öksürüğünüzü azaltmak adına bir bardak ılık sütün içine bir tatlı kaşığı balın koyulup iyice karıştırılması da iyi gelebilir. Bunların dışında ılık limon kullanımı da önemlidir. Burada dikkat edilmesi gerek hususta vitaminlerin yüksek sıcaklıkta bozulduğudur. Eğer ki siz kaynar suyun içine limonu atarsanız ve ya suyunu sıkarsanız bunun size pek bir faydası olmayacaktır. Bozulan vitaminler vücuda etki etmeyecektir. Boğaz ağrısı çeken anne adaylarının da tıbbi müdahale harici her gün bir bardak ada çayı içmesi iyi gelen doğal yöntemler arasındadır.

Grip

Grip Belirtileri Nelerdir?

Gribe yakalanan bireylerde genellikle vücutta kas ağrıları yaşanır. Bunun dışında halsizlik, bitkinlik, burun akıntısı, burun akması, kırgınlık, ateş, soluk almada güçlük, şiddetli baş ağrısı, titreme, yorgunluk, iştahsızlık gibi belirtiler meydana gelebilir. Bu belirtilerden bir kaçını yaşamanız grip olacağınız anlamına gelebilir. Karşılaştınız durumlar altında hemen bir doktora başvurunuz. Verilen tavsiyeleri yerine getirmeniz hastalığınızın daha hafif ve çabuk bir şekilde atlatılmasını sağlayacaktır.

Gripten Nasıl Korunulur?

Salgına yakalanmadan önce gerekli tedbirlerin alınması hasta olumunu engelleyebilir. Bu hastalığa en çok dikkat etmesi gereken bireyler arasında hamile bayanlar vardır. Hamile bayanların bu gerekli önlemleri alarak hasta olmaları engellenebilir. Hastalığı önlemek adına bu bilgileri kullanabilirsiniz;

Genellikle mart ve kasım aylarında daha çok rastlanan bu hastalığın etkilerini azaltmak adına çeşitli yollar mevcuttur. Bunlarda biri kalabalık ortamlardan uzak durarak daha sakin ortamları tercih etmektir. Sonuç olarak bulaşıcı bir hastalık ile karşı karşıyasınız ve kalabalık ortamlarda daha fazla yayılma hali olabileceği için kendinizi daha sakin ortamlarda bulundurmalısınız. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol su ve C vitamini tüketmelisiniz. Vitaminler vücutta depolanmadığı için bu işlemi sürekli olarak gerçekleştirmeniz gerekir. Burun akıntısından ötürü vücut sürekli su atımı gerçekleştirecektir. Yanınızda bulunduracağız su, portakal, greyfurt gibi besinlerle ek takviyeler alabilirsiniz.

Yüksek Risk Grubu İçerisindeki Bireyler

39 derece civarını çıkan ve düşmeyen bireylerin vakit kaybetmeden bir doktora görünmesi gerekir. Yüksek ateş çoğu zaman için kötü sonuçlara yol açabilir. Aynı zamanda akciğerlerinde baskı, soluk alıp vermede zorlanma, deri döküntüleri gibi sıkıntılar doğurması hali de doktorluk bir durumun gerektiğini belirtir. Grip evrelerinde bel, karın ağrısı ve ya kulak ağrıları yaşanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.