Aşırı Terleme

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Hastalığı Nedir?

İnsanlar doğası gereği terler. Terleme ellerde, koltuk altında, ayaklarda ve yüzde oluşur. Bazı kişiler diğer insanlara göre anormal derecede fazla terler. Bu durum kişinin sosyal hayatını ve çalışma hayatını olumsuz yönde etkiler. Kişi normalden fazla terlediğini düşünüyorsa doktora görünmelidir. Terleme vücut sıcaklığının artması ile gerçekleşen bir durumdur. Spor yaparken vücut sıcaklığımız artar. Acı bir şeyler yerken içte oluşan hararetten dolayı terleriz. Kalın ve sentetik ürünleri giyinmek de aşırı terlemeye neden olur.

Aşırı Terleme Nedenleri Sebepleri Nelerdir

Hava sıcaklığı ve sıcak ürün tüketilmesi de terlemeye neden olur. Terleme iki şekilde olmaktadır. Bazı insanların gövdesi terler. Gövde terlemesi hastalık göstergesidir. Bazı kişilerde ise el, ayak, kotluk altı terlemesi görülmektedir. Bu durum her insanda vardır ve çok normaldir. Normal bir insanın vücudunda terleme idare edilen bir sistemedir. Vücut sıcakladığı zaman kendini dengeleyebilmek adına terleme yapar. Bu sayede sıcaklayan vücut soğutulmuş olur.

Terlemeye aynı zamanda madde kullanımı da etkili olduğu gibi giysi seçimimizde neden olur. Bu nedenle terleme normaldir ve gereklidir. Fakat aşırı terleyen bireylerde durum farklıdır. Durup dururken terlemeye neden olmayacak her durumda terleme görülür. Beyin vücudun sürekli ısındığını düşünerek özellikle de yüz bölgesine sürekli terlemesi için komut verir. İşte bu da hiperhidroz dediğimiz aşırı terleme nedenidir. Aşırı terleyen birinin yüzünün hep kızarık olduğunu fark edersiniz. Aşırı terleme kendi başına bir rahatsızlıktır.

Eğer terleme gövdede veya kafada görülüyorsa bu bir hastalığın belirtisi olabilir. Bir doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Aynı zamanda terleme hormon bozukluğunun temsilcisi olabilir. Kullanılan bazı ilaçlarda terlemeye yol açmaktadır. El ve ayak terlemesi çocukken başlar. Koltuk altı ve yüz terlemesi ise ergenlik döneminde eklenir. Otuzlu yaşların sonuna doğru biraz azalma gösterebilir. Terleme kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülen bir rahatsızlıktır. Aşırı terleme ile başvuran her yüz hastanın kırkında bu sorunun ailesinden geçtiği bilinmektedir.

Yaz- kış terleme olmaktadır. Fakat aşırı terleme kendini özelliklede yaz aylarında belli etmektedir. Bazı duygu değişimlerinde terleme görülmektedir. Stres terlemenin en büyük yardımcısıdır. Aynı zamanda heyecanlanmakta terlemeye neden olur. Uyku halinde terleme görülmez. Terleme fazla kilodan da kaynaklanıyor olabilir. Menopoz dönemindeki kadınlar veya adet döneminde olmak da terlemeye nedendir. Madde kullanımı ve bu maddeden yoksun kalma durumunda da terlemeye rastlanır.

Aşırı Terleme Tedavisi

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Bir iç hastalıkları doktoruna görünmelisinizdir. Doktorunuz terlemeye neden olabilecek farklı bir rahatsızlığınızın olup olmadığını belli tetkikler ile anlayacaktır. Bunun yanında bir endokrin doktoruna başvurmalısınızdır. Aşırı terleme krem veya losyon gibi maddelerle önlenebileceği gibi botoks ve iyontoforez gibi ilaçlarla da tedavi edilir. Bu tedaviler geçicidir. Kalıcı tedavi isteniyorsa eğer ETS, klipsli ETS ve torakal sempatektomi gibi ameliyatlar olunabilir.

Klipsli ETS’ de narkoz uygulanır. Koltuk altından sekiz mm çapında iki delik açılır. Birinci delikten dört mm’ lik bir kamera içeriye doğru ilerletilir. Diğer delikten de uygulamayı yapacak olan alet ilerletilir. Burada işleme başlanır. Ortalama bu işlem yirmi dakika gibi bir zaman içerisinde yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında etkiler kendisini hemen gösterir. Aşırı terleme olan bölgenin terlemesi durdurulmuş olunur. Tamamen terlemeden kurtulma gibi bir durum söz konusu değildir.

Aynı zamanda bu işlem iki koltuk altından da yapılırsa iki yere de etkili olur. Yoksa tek koltuk altına uygulama yaptırıp diğerinin de bu durumdan etkilenmesinin beklememelisiniz. Terleme koltuk altında olmak zorunda değildir. Farklı bir alanda da olabilir fakat yine buraya koltuk altından ulaşılır. Bölgeye göre hangi koltuk altından girileceği ve hangi sinirlerin klipsleneceği saptanır. Maliyet açısından ek bir ücret gerektirmez. El ve ayak terlemesi için bu uygulama on beş yaşının üstünde olan çocuklara da yapılmaktadır. Yüz kızarması ve terlemesi içinse bu işlem yirmi yaşına gelmiş bireyler için uygunluk gösterir. Akciğerinde sorun olan veya akciğer ameliyatı geçirmiş bireylere bu ameliyat uygulanmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. sertaç dedi ki:

    merhaba benım koltuk altım aşırı derecede terlemekte yaz kış bunu çok sorun edıyorum birde yazları sırtım cok terlemekte doktora görünmelimiyim ?

  2. umuda isyan dedi ki:

    Merhaba iyi gunler bende durup dururken terleme oluyor yani sırt ve bel taraflarinda ve başimda ayni .boynum dada ayni terlemeyi yasiyorum bir bilginiz olursa cok sevinirim..