Su Çiçeği

Suçiçeği hastalığı, suçiçeği aşı diye bilinen aşı yöntemi ile korunabilen, en hızlı ve en kolay bulaşıcı özelliğe sahip olan bir tür hastalıktır. Çocukluk döneminde en çok görülen bulaşıcı hastalıklardan biri olan suçiçeği hastalığına “Varisella-Zoster Virüsü” sebep olur.

Suçiçeği hastalığına diğer bir ifade ile “Koridor Enfeksiyonu” denir. Çünkü suçiçeği hastalığı yaşayan biri, kalabalık bir mekanda çevresinde su çiçeği hastalığına karşı bağışıklığı olmayan birine hızla ve çok kolay bir şekilde hastalığı bulaştırabilir.

Suçiçeği Hastalığı Hangi Mevsimlerde Daha Sık Görülür?

Suçiçeği hastalığının en çok görüldüğü mevsim kış sonu, ilkbahar başıdır.

Suçiçeği En Çok Hangi Yaş Aralığındakilerde Görülür?

Suçiçeği çoğunlukla 1 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda görülürken, kreşe veya yuvaya giden çocuklarda 1 ila 5 yaş arası, gitmeyen çocuklarda ise ilkokula başladığı yıllarda görülebilir.

Suçiçeği Yetişkinlerde Görülebilir mi?

Suçiçeği hastalığı son derece çabuk ve kolay bulaşan bir hastalık olduğu için, genelde çocukluk çağında atlatılır. Ancak nadir de olsa yetişkin çağlarda 15-20 yaşlarda görülebilir. Ancak daha da ileri yaşlarda suçiçeğine yakalanan kişiler arasında özellikle sigara içenler suçiçeği sebebiyle zatürreeye yakalanabilirler. Böyle vakalarda ölüm riski vardır.

Suçiçeği virüsü, hastalık geçmesine rağmen, bedenden tam olarak atılmaz. Kişinin bedeninde sinir uçlarına yerleşerek zaman geçtikçe, kullandığı ilaçlar, aşırı yorgunluklar, yaşlanma, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sebepler yüzünden sinir boyunca ilerler ve deriye ulaşır. Deri üzerinde aynı suçiçeğine benzeyen, içleri sıvı dolu kabarcıklar oluştur. Bu hastalığa ise zona hastalığı denir. Kısacası zona hastalığı ile suçiçeği hastalığının ana etkeni suçiçeği ne sebep olan mikropla aynıdır.

Suçiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeğinin en net belirtisi deri döküntüleridir. Deri döküntüleri suçiçeği beden girdikten ortalama 14 ila 21 gün sonra görülür. Hastanın ateşi yükselir ve özellikle sırt bölgesinden başlayan kızarıklıklar döküntü şeklinde ortaya çıkar. Söz konusu deri döküntüleri bir süre sonra içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür ve şiddetli kaşıntıya sebep olur. Ortalama 7 ila 10 gün sonra kabuklanmalar oluşur ve kabuk kendiliğinden dökülerek o bölgelerde açık renkli bir kalabilir.

Kabarcık evresinde farklı bir mikropla iltihaplanma durumu olmaz ise, suçiçeği hiç iz bırakmadan iyileşir.

su çiçeği

Suçiçeği Geçirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Suçiçeğine yakalanan hastalar asla aspirin kullanmaması gerekir. Döküntülerin içinde mikroplar vardır ve kabarcıkların patlatılması ile mikrop etrafa yayılır. Bu sebeple krem veya ilaç gibi şeyler kullanılmamalıdır. Kaşınma yüzünden açılan kabarcıklar, dışarıdan mikrop kapabilir ve buda daha ciddi ve farklı hastalıklara sebep olabilir. Bu sebeple asla dışarıdan ilaç sürülmemeli, bunun yerine doktorun müsaade edeceği ilaçlar su ile ağızdan alınmalıdır.

Suçiçeği Tehlikeli ve Korunulması Gereken Bir Hastalık Mıdır?

Suçiçeği hastalığının halk arasında tehlike arz eden bir hastalık olmadığı düşünülür. Lakin suçiçeği hastalığının çok fazla görülmesi sebebiyle suçiçeğine bağlı ortaya çıkan çok fazla hastalık vardır. Son derece tehlikeli olabilecek bu hastalıkların için de ilk sırayı zatürree almaktadır. Akabinde beyin iltihabı, karaciğer iltihabı sayılabilir.
Bunların yanında ender de olsa, suçiçeği hastalık evresinde aspirin içen kişilerde hastalık sonrasında karaciğerde bozukluklar, beyinde su toplanmaları, reye sendromu gibi son derece ciddi hastalıklar olabilir.
Gebelik döneminde suçiçeği olan kadınların bebeklerinde kafa yapısında küçüklük, deride yanık izi gibi izler, kol veya bacaklarında kısalıklar görülebilir.
Suçiçeği hastalığında asıl korkulan, kanser ya da kanser tedavisi ardından farklı ilaçlara bağlı olarak veya doğuştan bağışıklık yetmezliği olan kişilerde gelişmesi durumudur. Bu tip hastalar için ağır hastalık veya ölüm riski söz konusu olabilir. İşte bütün bu sebepler yüzünden suçiçeği korunulması gereken bir hastalıktır.

Suçiçeğinin Tedavisi Var mıdır?

Suçiçeği tedavisinde çok fazla etkisi olduğu düşünülmese de “asiklovir, famsiklovir ve valasiklovir” gibi ilaçlar kullanılır. Lakin bu tür ilaçlar normal seyreden hastalıklarda kullanılmazlar, sadece daha ağır seyreden durumlarda ve bağışıklık yetmezliği olan hastalarda kullanılırlar.

Suçiçeği Aşısı

Suçiçeği aşısının düzenli bir şekilde yapıldığı ülkelerde çocuklar ortalama 1-2 yaş arasındaki çocuklar aşı olur. Düzenli aşı uygulamasının yapılmadığı ülkelerde ise 12 ay ile 12 yaş arasında 1 kez, 13 yaşında veya daha büyük yaştakilere ise en az 4 hafta ara ile 2 kez suçiçeği aşısı yapılır. Suçiçeği aşısı çocuklara ve yetişkinlere kolun üstüne, küçük yaştaki çocuklara ise kol, bacak, deri altı veya kas içine yapılır.

Suçiçeği aşısı kimlere yapılmamalıdır?

Albümin, laktoz, neomisin, aminoasit gibi maddelere alerjisi olanlar
Bağışıklık sistemi yeterli olmayanlara
Hamile olanlara ve aşı yaptırdıktan sonra en az 3 ay içinde hamile kalmayı planlayanlara
Suçiçeği hastalığının geçirmiş olan kişilere

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. asiye dedi ki:

  Bende 10 gündür su çiçeğiyim ben çok ağır geçirdim kızımdan bulaştı onda bukadar ağır yaralar yoktu ve onun yaraları geçergeçmez bende başladı bendende 2gün sonra 2 yaşındaki oğlumda çok şükür oda kaşıntısız ve hafif atlattı banim yaralar kurudu ve kendim dayanamayım kaldırdım yani elimi attığım kabuk hemen kalktığı için bende kaldırdım peki bu yaptığım kalıcı leke bırakırmı yoksa daha zamanı varmı yaraların geçmesi için cevap yazarsanız sevinirim kolay gelsin

 2. zerrin dedi ki:

  merhaba. ben 6 7 yaşlarında su çiçeği geçirdim şimdi 19 yaşındayım tüm üst vücudumda sivilce benzeri kızarıklıklar oldu doktor su çiçeği olduğunu söyledi ama küçükken geçirdiğim kadar iri ve iltahaplı değiller. gerçekten su çiçeği olması mümkün müdür?

 3. yasemin dedi ki:

  merhaba kızım su çiçeği oldu ben hamileyim 6 aylık ve kçkken geçirip geçirmediğimi tam olarak hatırlamıyoruz.test yaptırdım ama kan ankaraya yollanıyor yani koruma aşısıda yaptıramadım sonucu öğrenene kadar çoktan virs bulaşmıştır .çok tedirginim eğer olursan nasıl bir tedavi gerekir….acil yardıma ihtiyacım var

 4. elif dedi ki:

  kizim 15gundur su cicegi artik kabuk tuttular ama dokulmuyolar hala ilk günden beri hiç yikamadim acaba artik yikamalimiyim.kizim 4 yasinda ve onlari yolmasini engellemek. çok zor ne yapmaliyim…

 5. cihat dedi ki:

  Benim oglum daha yeni yeni su sicegi cikariyor vucudunda tane tane kizariklar cikiyor ne yapmamamiz gerekir ateside var 38 ze cikiyor tedavisi nasil yapilir saygilarimla

 6. zehra dedi ki:

  salam menim 22 yasim var 2 usagim var onlar su ciceyi cixartmamis amma men su an suciceyiyim fena kasiniyorum kasinmakda istemiyorum cunki izi kaliyor oyle diyolar ben korkuyorum suratimin 1 tarafi sirtim karnim fena halde nolur bana 1 care yazin ama bende ates olmuyo yuzumu hangi sabunla yikiyim

 7. melek dedi ki:

  kızım ıkı yasında ve ıkı yanagında sıvılce gıbı belırtı vardı ve bu gıtgıde buyudu ıcı sulu bır yara halıne geldı sonra basta ve baska yerlerındede cıktı ama bunlar ıcı su dolu baloncuklardı patladı ve buuduler aca su cıcegımı cıkarıyor ama tek yuzunde ve basında cıktı her yerınde cıkması gerekmıyormu bılgılendırın ne olur bızı

 8. hasan dedi ki:

  merhaba benim yaşım 30 su çiçegi çıkarıyorum doktara gittim bana kan tahlili yapıldı intihaplı cıktı ve antibiyotik ve agrı kesici verdi iki gündür kullanıyorum ama vucudumda küçük kücük ve çogalan ici su dolu ben bundan nasıl iyileşe bilirim bu yaşta olması normalmidir,

 9. hakan dedi ki:

  17 yasındayım su çiçeği oldum kasıntım var fenistil jel kullanıyorum etkili olrmu cevremdeki kişilerin hafif atladığımı söylüyorlar duş almamda sakınca varmı daha önce doktor …. verdi hngisi daha etkilidir veya daha etkili bir ilaç varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

 10. pınar dedi ki:

  oglum 16 aylık 2 gn once ishal ve atesten doktora gturduk brsak enfeksıyonu dedı bu sabhta kırmızı noktalar belırmeye basladı gozlemledıkte buyup ucu delık beyaz bı sıvılce seklınde olmaya basladı acaba suçiçegimi geciriyor yoksa enfeksıo için kulandıgım ilaçlrın yan etkısımı teredtteyım yardımcı olursanz sevnrım

 11. ferdi dedi ki:

  kızım 4 yaşında.vucudunda su çiçeğine benzer benekler çıkıyo ama sadece kol ve ayaklarda doktora götürdüm alerji dedi.şehir dışına çıkmıştık hava değişikliğinden dolayı olabilir mi ve doktor antibiyotik ilaç vermiş kullanmalımıyız? dili ve ağız içi de yara olmuş beyaz bir şekilde. şimdiden tşk ederim.

 12. ayşe dedi ki:

  Benim vicudumda göbeğimde sırtımda boynumda yüzümde ve hatta saçlarımın içinde bile küçük kabarcıklar var çok halsizim yemek bile yiyemiyorum içlerinde su var sanırım kulağımın altında küçük bir şişlik var kabakulak olduğunu düşünüyorum ama bu kabarcıkları gittikçe çoğalıyor aşı olmuştum küçükken ama şimdi oluyorum ve feci halde kaşınıyor yardım eder misiniz ?

 13. esra dedi ki:

  kızım 2,5 buçuk yaşında, su çiçeği geçirdi.10 gün sonra geçti.ama şimdi yine çıkıyor.doktora götürdüm testler yapıldı baştan kanında mikrop var dediler.sonra su çiçeği testi yaptılar aktif su çiçeği dedi ama bir ay oldu çiçekler gidip geliyor..bu anormal bir durummu acaba ne yapmalıyım..

 14. nilay dedi ki:

  IYI GUNLER ENIM 21 AYLIK BIR KIZ COCUGUM VAR 6 YASINDAKI KUZENIMIZ DE SU CICEGI GECIRDI SUAN HASTALIGI KURUMA AŞAMASINDA AYNI ORTAMDA BULUNDUGUMUZDA BİZEDE HASTALIGIN BULAŞMA ŞANSI YÜZDE KAÇTIR? CEVAPLANDIRISANIZ SEVİNİRİM.

 15. nurten dedi ki:

  merhaba benim ikizlerim var 8 yaşındalar su çiçeği oldular ve çok ağır çıkardılar.tam 2 hafta oldu va ben hala banyo yaptırmadım.çünkü her kafadan ses çıkıyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim.banyonun zararlı olduğunu söylüyolar doğrumudur.teşekkürler.

 16. sadık dedi ki:

  su çiçeği aşısı olduğu halde çıkarması normalmi
  normalse aşıya ne gerek bunun aşısı tam anlamıyla
  çıkmamıştır diye düşünüyorum