Testis Tümörü

Testis Tümörü Nedir?

Ergen olan bireylerin otuz beş yaşına kadar yaşaması olası bir hastalıktır. Araştırmalara göre her yüz bin kişiden üçü tümör saptanmaktadır. Yirmi ve kırk yaşlarında olan erkeklerde görülme oranı yüz binde altıya çıkmaktadır. Kafkasya erkeklerinde sıkça görülmektedir. Bunun yanında olgunluğa erişmiş erkeklerde tümör genel olarak sperm üreten dokudan ötürü kaynaklanmaktadır. Eski yöntemler düşünülürse testis kanseri korkulan bir hastalıktı. Fakat günümüz teknolojisinde erken teşhis ile çok olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Testis Tümörü Nedenleri Nelerdir

Testis kanserinin oluşmasına etken olan bir şey yoktur fakat genel olarak inmemiş testise sahip olan erkeklerde risk artmaktadır. Daha sonra uygulanana ameliyatlarla testis indirilebilir fakat risk faktörü aynı yüksekliğini korur.

Testis Tümörü Belirtileri Nelerdir

Testis kanseri olan erkeklerin testislerinin herhangi birinde büyüme gözlemlenmektedir. Skrotumda ağrı hissi baş gösterir. Bunun yanında ağrı karına kadar çıkar ve karın ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Skrotumda sıvı birikmesi gibi bir durum söz konusudur. Göğüslerde büyüme gözlemlenebilir. Bu belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. İki haftayı aştığı halde belirtiler devam etmişse bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Kesin tanı doktor tarafından konulmaktadır.

Testis Tümörü

Testis Kanserinin Teşhisi

Kanser türü hastalıklarda en önemli olan şey erken teşhistir. Erken teşhis hastalığın tedavisinde ve seyrinde ciddi anlamda olumlu etkiler yaratmaktadır. Olgun erkeklerin hepsi her ay el ile kendilerini muayene etmelidirler. Bu işlem sırasında testislerde bir farklılık hissederlerse hemen bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Bununla birlikte doktor kanda marker ismini alan beta-HCG ve alfafötoprotein testlerinden yaralanacaktır. Bazen testis tümöründe bu testlerin değerleri düzgün çıkabilmektedir. Bu nedenle genel olarak ilk başta doktorunuz sizden ultrason filmi isteyecektir. Şüpheli ve kararsız kalınan durumlarda biyopsi yapılabilmektedir.

Testis Tümörü Tedavisi

Tedavi şekli her hastaya göre değişik olacaktır. Tedavi yöntemini belirleyen unsurların içinde hastanın yaşı ve hastalığın hangi evrede olduğu gibi ayrıntılar yatmaktadır. Tüm bunlara göre cerrahi yöntem kullanılırsa eğer hastanın testisi ve çevre dokuları alınır ve lenf düğümleri çıkartılır. Kalan diğer testiste kanser oluşma riski yüzde iki ile beş arasındadır. Bazı hastalarda radyasyon tedavisi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavinin sonrasında hastalara kemoterapi uygulanmaktadır. Yeni gelişmelere göre ileri ki yıllarda kemik iliği nakli uygulanabilecektir.

Testislerden birinin alınması erkekler için huzursuzluk yaratmaktadır. Kısırlık yaratmamaktadır ve cinsel yaşama hiçbir mani olmamaktadır. Alınan testis yerine protez uygulanabilmektedir. Fakat lenf bezlerinin alınması ile kısırlık olabilir. Radyoterapininde spermleri öldürebileceklerini unutulmamalıdır. Fakat birkaç ay içerisinde normale döner. Yinede radyoterapi öncesinde sperm bankasında spermleri dondurmak gibi bir çözüm yöntemi de olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. erol dedi ki:

  22 yaşınada oglumun üç gün önce sol testisinde küçük sertlik şüphe etmiş 11.02.2014 bu gün itibarı ile derhal hastanaye gittik gerekl muayana yapıldı.doktor radyoloji ve kan testi istedi.yapılan testler sonucunda Sol testist santralinde 2 adet hipoekoik solid kitle(testis tm) bilateral epididim kisti ve solda drade 1 varikosel ve venöz kaçak
  LHD : 192 beta_HCG 1.20 AFP (alfa-feto protein) 7,82 Doktor tümörün yeni Tespit edilmesinin faydalı oldugu, yayılma riskine karşı acil ameliyat (yarı) edilmesi istedi. LÜTFEN ameliyat için çok bizi aydınlatırmısınız.

 2. yıldıray dedi ki:

  Sag ve sol kasigım da surekli Cıban seklinde başlayıp zaman zaman 5-6 cm buyuklige ulaşıyor sag tarafta daha sık Nüks ediyordu son 6 aydır makatımda bas göstermeye başladı ve yine bunlar 2-2.5 ayda bir nuks ederken makatımdakı 1-1.5 ayda tekrarlıyor ve yine son 2 aydır penısımın sunnetli kısmında kabuk seklinde su ile temas halinde intihap seklinde oluyor ve ereksiyon halinde tarifi olmayan bir acı cekiyorum kullandigim ilaçlarla 2 tane eczane kurulabilirdi bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek birini tavsiye edebılırmısınız

 3. fatih dedi ki:

  merhaba 21 yaşindayım bundan üç sene önce sağ testiste ufaf bi sertlik vardi iki sene hiç doktora gitmedim cahillik işte biraz büyüdü tabi sonra dottora gittim sağ testisi aldılar sonra filim çektiler sağ batında 9 cm left kemoterapi aldım bu arada afp binlerdeydi.. ilaç tedavisi aldım üç kür aldım karındaki parça altı cm düştü sonra üç kür daha 6cm kaldı amaliyet oldum ve karından çikarıldı afp 1.50. arada 2.00 kadar çikiyor son üç aydır kasıklarda ve sağ batındaçok ufak lenfler var kan tahlilleri normal… sonuç ne olabilir..

 4. serkan dedi ki:

  slm benim sorunum sag testisimin yaninda ultrasonla bakildi 13 mm kist var son 1 bir aydir ansizin bir agri oluyor 15 yada 20 dakika kadar suruyor ayni sekilde yaklasik 1 aydirda sag ayagimi kendime dogru cekemiyorum belim agriyor ve sanciyor suan yurt disindayim ameliyat dediler sag yumurtanin tamamini alacagiz dediler turkiyeye gittim sikintimi orda ayni sekilde dile getirdim antibiyotik verdi suan bunlari kullan 6 ay sonra gel tekrar bakalim dedi suan yasim 33 evli 2 cocuk babasiyim beni bu konuyla ilgi aydinlatirmisiniz ne yapmam gerekiyor

 5. Serkan B dedi ki:

  mrb hocam yaklaşık 1 yıl önce sağ testisimde tümör tespit edilip testisimi aldılar. 5 kür kemoterapi gördükten sonra lenf nodlarında ufak lekeler görüldü ve lenf nodu ameliyatı oldum yani rplnd bunların patoloji sonucunda tümör nekroz çıktı ve şuanda tedavi bitti ama vücudumda sadece kemiklerim ağrıyor ve sol bacağım akşamları ağrıyor ameliyat olalı 2 ay oldu bu agrıların sebebi nedir sizce