Varikosel

Varikosel testis damarlarında genişleme, varisleşme olarak bilinen bir hastalıktır. Mikro cerrahi ameliyat sonucunda başarılı sonuçlar elde edilen kısırlık sebebidir. Varikosel testislerde mikro dolaşımı etkiler ve sperm üretiminde bozulmalar meydana gelir. Dölleme kapasitesini negatif bir şekilde etkiler.

Varikoselin Nedenleri

Ergenlik yaşlarında ortaya çıkıp, zamanla ilerleyen bir hastalık türüdür. El muayenesiyle saptanabilen ve kısırlık sebeplerinden gösterilen bir hastalıktır. Toplardamarlardaki kapakçıklarının damarlarının genişlemesi ile yetersizleşmesi ve testislerin toplardamar çıkışında basıncının artmasıyla meydana gelir. Basıncın sonucuna testisteki kan dolaşımı bozulur ve sperm üretimini olumsuz yönde etkiler.

Varikoselin Belirtileri

Belirtilerden ilki yumurta bölgesinden bacağa kadar bir ağrı hissedilmesi sıcak bir ortamda belirgin görülen bir damar yapısıdır. Bu tür belirtiler ancak kısırlık için tetkiklerle saptanır.

varikosel belirtileri

Varikoselin Teşhisi ve Tanısı

Varikoselin tanısı farklı farklıdır. Profesyonel bir ürolog-androlog tarafından yapılacak muayene ile saptanır. Doppler ultrasonografi ile saptanır. Varikosel muayenesi için hassas bir muayene dışında başka bir tetkik istenmez.

Varikoselin Tedavisi

Varikosel hastasına kısırlığı gidermek için mikro cerrahi variksel tedavisi ameliyatı önerisinde bulunulur. Varikosel hastaları için tercih olarak ilkin ilaç tedavisi ve tüp bebek tedavisi önermek yanlıştır. Tanının doğru olması ve mikro cerrahiyle yapılan ameliyatın başarılı bir şekilde sonuçlanmasıyla yüzde 80 düzeyde düzelme görülür. Bu hastaların çoğu başka tedaviye gerek duymadan bebek sahibi olmayı başarırlar. Diğer kısmı da rahim içi aşılama tarzı yöntemlerle bebek sahibi olmayı hedeflerler.

Önceden varikosel ameliyatı geçirip negatif bir sonuçla karşılaşmış olanlara nüks varikosel denilen durumun varlığından söz edilir. Nüks varikosel hastalığın nüks etmesi durumu değildir. Önceki ameliyatın yetersiz kalması durumudur. Bu durum yapılacak mikro cerrahi ameliyatı sonrasında giderilir.

Tüp bebek uygulamak isteyen çiftlerin öncesinde varikosel varda bunun tedavi edilmesi şartı vardır. Çünkü varikosel dölleme yeteneğini azaltan bir hastalıktır. Bu hastalığın ortadan kaldırılmasıyla gebelik oranı artar.

Varikosel İle İlgili Bilimsel Gerçekler

Varikosel sık rastlanan ve tedavisiyle olumlu sonuçlar veren bir hastalıktır. Kısırlık nedenlerinden biridir. El muayenesi ile teşhis gerçekleştirilir. Dopler ultrasonla teşhisi yanlış olabilmektedir. El ile muayenesi yapılmamışsa, varikosele cerrahi yöntem uygulanmamalıdır. Çünkü faydası olmaz.

Varikosel hastalarına öncesinde tüp bebek gibi yöntemlerin uygulanması yanlıştır. Çünkü varikosel spermin yapısını bozar ve dölleme gücü azalır. Döllemenin gerçekleşse de, düşük olasılığı artar. Bir de tüp bebeğin sor çözüm olması gerektiğini akıldan çıkarmak lazım.

Varikosel ameliyatlarının en başarılı olanı mikro cerrahi yöntemidir. Başarı %99’a kadar çıkar. Komplikasyonlar yok denecek kadar azdır. Diğer ameliyat türlerinde %40 hidrosel riski var olup, atar damar hasarı % 5 oranına çıkar.

Nüks etme olayının başarılı geçen bir operasyondan sonra görülmesi imkansızdır. Ancak bazı operasyonlar yetersiz kalabilmektedir. Böyle bir durumun varlığında ise mikro cerrahi düzeltme denile operasyon yapılır. Mikro cerrahi yönteminde yetersiz kalma durumu yine diğer yöntemlere nazaran azdır. Diğer yöntemlerde yetersizlik % 4o civarındadır.

Mikro cerrahi yöntemi basit bir operasyon olmamaktadır. Bu operasyon profesyonel kişiler tarafında yapılmalıdır. Yetersiz uygulanmasıyla ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Hatta organ kaybı dahi görülme riski vardır. Başarısız ameliyatlar ardından, geçirilen komplikasyonlar nedeniyle spermlerinde daha da bozulmalar meydana gelen hastalar vardır.

Varikosel yapılan her mikro cerrahi ile de gitmeyebilir. Çeşitli komplikasyonlar gerçekleşebilir. Bunlar arasında atardamar hasarları, lenfatik kanal hasarları, organ kaybı ve hidrosel gibi komplikasyonlar vardır. Yapılan ameliyatın kaliteli olması ve profesyonel ellerden geçmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. adsız dedi ki:

  Bnm de skntim bazen idarar dan sonra meninin gelmesi ve bazende idarar yerine meni akmasi neden dir ama bu aralar olmaktadir bu sknti. Bazen kendi kendime memin ayajta gezerken bile geldigini hissediyorum bir pihti seklinde de olsa disari akiyor bu bir sorun mudur bana yardimci olursaniz sevinirim.

 2. kamil dedi ki:

  1995 senesinde varikosal amelliyatı oldum sşuan yine testislerimde ağrı var testislerim içe doğru çekme oluyor ve erken başalma yaşıyorum sebebi nedir yardımcı olabilirmisiniz 1974 doğumluyum

 3. mehmet dedi ki:

  Merahaba ben 24 yasindayim sol testisimin ust bolgesinde diger testisime gore daha fazla doku var zaten sol testis digerine gore daha cok sarkiyor cinsel isteksizlik veya bir agriya neden olmuyor ama cok korkuyorum kisir yapmaz bu sorun beni ?? lutfen yardimci olun

 4. mehmet dedi ki:

  Selam ben 40 yaşındayım kamışın içinde pirinç tanesi büyüklüğünde bir sertlik var.Elle hissediliyor.acaba ne olabilir?

 5. salamon dedi ki:

  verikosel ve varise çözüm
  arge gurubumuzca çözüm üretmeye devam ediyoruz. ameliyatsız çözüm geliştirdik..