Vajinal Enfeksiyonlar ve Vajina İltihabı

Vajinal Enfeksiyonlar ve Vajina İltihabı

Havuzdaki Mantar Nedeniyle Vajinal Enfeksiyonlar Olur mu?

Havuzdan aslında mantar bulaşmaz. Mantarın bulaşmasının sebebi vajende zaten mantar florası var olmasıdır. Floranın içerisinde bulunan patojen organizma. Ancak kadınların vajeninde koruyucu laktobasil dediğimiz flora vardır. Bu floranın bozulması mantar enfeksiyonuna veya diğer patojen bakterilerin üremesine sebep olabilmektedir. Kadınlarda cinsel yollarla bulaşmayan bu non spesifik vajinitlerin görülmesinin sebebi flora değişiklikleridir. Pek çok kadında görülmektedir. Mesela antibiyotik kullanan kadınlarda da zaman zaman mantar kaynaklı Vajinal Enfeksiyonlar oluşmaktadır. Çünkü flora bakterilerini alınan antibiyotik öldürüyor. Bu nedenle flora bozulmasının neticesinde vajende bakteri veya mantar üreyebilmektedir. Bunun için aslında floranın normal tutulması, normal bir flora ortamının sağlanması gerekmektedir. Buna da sebep olan tabii ki havuz değil, havuzdan sonra ıslak mayoyla oturulması ve hijyene dikkat edilmemesi vajinal enfeksiyonların başlıca sebebidir.

Havuz Ve Deniz Suyu Vajinal Enfeksiyonlara Neden Olur Mu?

Havuz veya deniz suyu direkt olarak vajinal enfeksiyonlara neden olmaz. Steril bir havuzda veya temiz bir denize girilmesi vajen enfeksiyonuna direkt neden olmaz. Ancak buradaki dikkat edilmesi gereken husus deniz veya havuza girdikten sonra ıslak mayoyla oturulmaması, kuru mayonun giyilmesi, genital bölgenin hijyenine dikkat edilmesi vajinal enfeksiyonlara yol açmada önemlidir. Bu şartlara dikkat edilirse aslında steril bir havuzun veya temiz bir denizin direkt olarak vajinal enfeksiyonlara yol açması söz konusu değildir.

Vajinal Enfeksiyonlar

 

Yaz Aylarında Vajinal Enfeksiyonlarda Artış Oluyor Mu?

Yaz aylarında vajinal enfeksiyonlarda artış zaman zaman görülüyor. Burada tabii ki yaz aylarındaki yaşam biçiminin değişmesi ile ilgili faktörler söz konusu. Yaşam biçiminin değişmesinden kasıt olarak deniz, havuz mevsiminin açılması, birtakım giysi faktörleri ıslak mayonun işin içine girmesi, terlemeler, hijyen bozuklukları gibi faktörler zaman zaman yaz aylarında vajinitlerde veya vajinal enfeksiyonlarda artış görülebiliyor.

Tatil Sırasında Vajinada Oluşan Enfeksiyonlar İhmal Edilirse Nasıl Sonuçlarla Karşılaşılır?

Vajinal enfeksiyonlar tatil sırasında karşılaşılır ve tedavi edilmezse bir defa hastanın yaşam biçimi bozulmuş olacak. Yaşam biçiminden kasıt; hasta vajinal akıntıdan dolayı rahatsızlık duyduğu için günlük aktivitelerini düzgün yapamayacaktır. Bu nedenle kaşıntı, vajina iltihabı, koku şikayetinden dolayı hastanın genel yaşam biçimi, cinsel yaşamı veya tatil boyunca yaşadığı sorunlar artacaktır. O nedenle vajinal enfeksiyonlar dan hem korunması lazım hem de başına gelmişse de tedavi olması lazım.

Vajina İltihabı

Vajina iltihabına vajinit adı verilir. Bu iltihaplanmaya neden olan bakteri, mantar, virüs gibi canlılar neden olmaktadır. Bireylerin yaşına bağlı bir şekilde etkenler değişebilmektedir. Ergenlik öncesi ve menopoz sonrası nayseria gonorea” vaginit etkeni görülürken, cinsel aktiviteye sahip kadınlarda Trikomos vaginalis”, “Kandida albikans”, “herpes virüs”, “Hemofilus vaginalis” etkenleri sıkça görülür.

Vajina İltihabı Belirtileri

Vajinitin en sık görülen belirtisi vajinada akıntı meydana gelmesidir. Ayrıca vajinada kaşıntı ve yanma gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu duruma idrara çıkarken rastlamak mümkündür.

Vajina İltihabı Tedavisi

Vajinitin tedavisi için iltihap etkenini doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Antibiyotik tedavisi verilebilir. Östrojen hormonu bazı hastalar için kullanılmaktadır. Östrojen hormonu ergenlik öncesi ve menopoz sonrası mukozayı kalınlaştırıp, buradaki hücreleri çoğaltır. Hücrelerin artmasıyla laktik asit üretimi artar. Böylece vajinanın asidi de artar. Asit ve mukozanın artmasıyla vajina iltihaplara karşı dirençli olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. gizem dedi ki:

    bende de iltihap war we ne olarak isimlendirildiğini bilmiyorum fakat, adetimden önce bir akıntı grliyor we bu bırkac aydır agır kokulu oluyor. doktora gıdıyorum ama daha bır sonuc elde edemedım lutfen bılgılendırırsenız sewınırım.

  2. mutlu dedi ki:

    me rhaba hocam benım 6 sene oluyor evlılıgım 2 tane kızım var allahın ıznıyle esımle ılıskıye gırdıgımde ıdrarınde yanma oluyo hafıf bel agrısı kasıklarımda agrı oluyo benım ne yapmam gerekır