Larenjit ve Bademcik İltihabı

Larenjit Nedir?

Ses tellerinin enfeksiyon kapması veya tahriş olmasıyla sesin bozuk veya boğuk çıkmasına larenjit denir. Diğer bir değişle gırtlak iltihabıdır.

Larenjit Belirtileri Nelerdir

Seste kısılma olur. Boğazda sürekli olarak kuruluk ve öksürme ihtiyacı duyulur. Boğazda bir şey varmış gibi temizleme adına öksürme görülür. Akut ve kronik halde görülür. Akut larenjit virüs kaynaklıdır. Bakteriler de neden olabilir. Virüs neden olduysa ilaç tedavisi olmadan geçer. Üşütme gibi basit nedenlerden ötürü de larenjit oluşabilir. Kronik larenjit ise içki ve sigarayı fazla tüketmekten ötürü sürekli halde boğazın tahriş olmasıyla alakalıdır.

Larenjit

Larenjit Teşhisi

Hastalar genel olarak ses kısıklığı ile hastaneye başvururlar. Seste oluşan değişiklik enfeksiyonun ne kadar ilerlediği ile doğru orantılıdır. Boğazda sürekli bir şeyler varmış gibi temizleme ihtiyacı duyulur. Larenjit eğer basit olarak atlatılıyorsa birkaç gün içinde geçmektedir. Eğer süre uzarsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Larenjit bağımlılık yaratan maddeler nedeni ile oluşmuşsa madde bırakılmadan düzelme gözlemlenemez. Diğer türlü nedensiz oluşan larenjit ise antibiyotik tedavisi ile geçebileceği gibi aynı zamanda kendiliğinden de geçebilmektedir. İlaç tedavisi için öncelikle larenjite neden olan etkenin virüs mü yoksa bakteri kaynaklı mı olup olmadığı araştırılmalıdır. Bakteri kaynaklı ise antibiyotik alımına başlanır ve ilk alımdan itibaren düzelme görülür. Virüs veya alkol kullanımından kaynaklanıyor ise ılık bir şeyler tüketmeniz, sesinizi yormamanız ve buhar solumanız önerilmektedir.

Bademcik İltihabı

Lenf düğümcükleri olan bademcikler ağzın gerisinde ve her iki tarafta bir tane bulunur. Görevi ağız içine giren mikropları engellemektir. Fakat bakterilerin fazla olduğu durumlarda görevini yerine getiremez ve iltihaplanma başlar. Bademcikler şişip, iltihaplanır. Bu durum bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Çocuklarda sık görülen bir hastalıktır.

Bademcik İltihabı Semptomları

Boğazda ağrı, sürekli baş ağrısı, ateş, öksürük, titreme ve üşüme gibi belirtileri vardır.

bademcik iltihabı

 

Bademcik İltihabı Teşhisi

Şikayetlerden en sık görüleni yutkunma problemidir. Bademcikler kızarır ve şişer. Eğer bu şikayetler 2 günden fazla devam ederse hastaneye gidilmelidir. Çünkü bademcik iltihabı tedavisi yapılmazsa abseye neden olabilir.

Bademcik İltihabı Tedavi yöntemi

Tedavi sırasında yumuşak besinlerin tüketilmesi, sıvı gıdaların alınması gerekir. İltihabın neden olduğu ağrı biraz da olsa tuzlu suyla gargara edildiğinde hafifler. Doktor tarafından verilen ilaçlarla 10 gün içinde iltihap geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. şeyma dedi ki:

  Çocokluğumdan beri bademciklerim problemli.çocukken sık sık şişerlerdi.yutkunamazdım.doktorlar antibiyotik ile tedavi ederdi.sonra bademcillerim çok küçüldü üzerinde delikler oluştu delikler çok büyük ve içi devamlı iltihap doluyor.öksürürken ağzıma geliyor .doktora gidiyorum hala antibiyotik veriyorlar.deliklerin büyülüğü de beni korkutuyor.kısagörünüyor bir zaman sonra orada bademcik değilde iki koca delik oluşacak gibi

 2. nalan dedi ki:

  Sayın Hocam
  ben 16kasım 2012 cuma günü bademcik ameliyatı oldum ve küçük dilim kesildi ben 40 yaşındayım fakat çok zor bir dönem geçirmekteyim 8gün geçmesine rağmen halen çok ağrım ve ızdıraplarım var hep ılık ve sulu sıvı gıdalar tüketiyorum ve iyileşemedim bu durumum normal mi acaba? kullandığım ilaçlar: ………….. damla bu ilaçları kullanmama rağmen çok ızdırabım var yutkunmakta bile çok ızdırabım var SAYGILARIMLA TEŞEKKÜRLER

 3. sultan dedi ki:

  Benim 2 yasinda oglum cok sik bademcik iltihabi oluyo ameliyati icin doktorand zaman bekliyoruz ama her rahatsız oldugunda sag ayağına basamıyor kramp gibi bisi oluyo bu konuda yardım?