Amip

Amip

Amip Nedir?

Amip, tek hücreli protozon yani hayvansal mikroplardan olup, ancak mikroskopla görülebilecek kadar ufaktır. Belli bir şekli olmayan amipler, su içinde yaşayan ve yalancı ayaklarını çıkararak hareket edebilen, şekil değiştirebilen mikrop türüdür. Hareket etmedikleri zaman şekil bakımından oval, yuvarlak hal alırlar. Hücrelerde bulunan amip, aynı zamanda
Protoplasma, çekirdekte de bulunur. Çekirdekde protoplasma bir miktar kalınlaşarak bir zar oluşturmuştur. Ayakları, protoplasma uzantısı halindedir. Protoplasma içersinde farklı tanecikler, bir ya da iki çekirdek ve “koful” adı verilen boşluklar vardır. Çoğalma şekilleri iki veya daha fazla sayıysa bölünmeleri ile gerçekleşir.
Canlı varlıklar içinde en ilkeli olan amip, solunumunu tek bir hücresi ile yapar ve aynı zamanda yiyeceğinizde bu tek hücre ile giderir.

Aynı zamanda insanlarda da görülen amip, tek bir türü ile zararlıdır. Amipli dizanteri adı ile bilenen hastalığa sebep olan amip kaynağı “Entamoeba histolitica” dır.

Amip

Amipli dizanterinin meydana gelmesinde ilk basamak, etkenin bağırsak duvarında ülserlere sebep olmasıdır. Bir süre sonra bu yaralar genişler ve derinleşmeye başlar. Amipler bağırsaklardan kana ulaşır ve ardından diğer organlara geçerek bağırsak dışı amip hastalıklarına sebep olabilirler.

Bağırsaklarda oluşan amip hastalığında genelde ilk bir aylık süren kuluçka dönemi daha uzun veya daha kısa sürebilir. Hastalığın bulaşması çoğunlukla bir belirti göstermez. Ender olarak karın ağrısı, kokulu, kanlı dışkılama, kabızlık belirtilerine rastlanılabilir. Aniden meydana gelen amipli dizanteri durumlarında, kişi karnında kramp, ağrı, ıkınma hissi duyabilir. Önemsemediği durumlarda amipli dizanteri, bağırsak kanamaları, bağırsak delinmeleri ne gidecek kadar ciddi problemlere sebep olabilir. Bağırsak dışı amip ise çoğunlukla karaciğerde görülür. Bu tür amipli dizanteri durumlarında hasta hızla kilo kaybeder, sık sık terler, ateşi yükselir, karaciğerinde ağrı ve büyüme meydana gelir.

Amipli dizanteri tedavisi için, hastaya gerekli ilaç tedavisi ve yatak istirahatı önerilir. Hastalığın bulaşmasını önlemek için, erken tanı ile bir an önce tedaviye geçilmesi son derece önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. arslan dedi ki:

    Meehabalar ben gecwn gun denizde su yuttum iki haftadir siddetli karin agrim var ishal olmusum ve gecen pecete de kan gordum ne olur yardimci olun

    1. Şikayetçi dedi ki:

      Acil hastaneye gitmen gerek dostum bende gittim senin gibi su yuttum bagirsaklarim kaniyormuş ve bagirsagimda amip varmiş acil bi haztaneye gorun