Tiroid

Tiroid Nedir?

Tiroid bezi hormon salgılayan ve salgıladığı hormonlar ile metabolizmayı düzenleyen bir organdır. Endokrin sisteme bağlı olan bu organ boynun ön bölgesinde bulunmaktadır. Tiroid bezinde sorun olduğu zaman guatr gibi bir hastalık olarak başlar daha sonra kansere kadar gidebilmektedir. Genel olarak hormonların üretilmesi ile ilgili sorunlar çıkmaktadır. Guatr hastalığında Tiroid bezleri büyümektedir fakat işlevlerini eskisi gibi sürdürebilmektedir. Hipertirodizm Tiroid bezinin fazlaca hormon salgılaması hastalığıdır. Hipotriosdizm yeterli derecede Tiroid hormonunun salgılanmadığı anlamına gelir. Tiroid bezinde iltihaplanma varsa eğer buna da tiroidit denilmektedir.

Tiroid Belirtileri Nelerdir

Hipertiroidizm:
Vücutta Tiroid yardımı ile hormon fazlalığı oluşursa büyük bir iştaha rağmen kiloda azalma görülür. Kişide asabi haller, telaşlanma ve hemen yorulma gözlenir. Kişi sıkça terler ve sıcak hiçbir şeye tahammül edemez. Çarpıntı olur ve kan basıncı yükselir. Sürekli dışkılama yapar. Ağız kuruluğu ve bununla orantılı olarak sıkça su tüketmesi ve idrar yapma ihtiyacı duyması gibi sorunlar olur. El titremesi gibi kaslarda güç kaybı görülür. Göz kapaklarında şişme ve geri çekilme nedeni ile gözlerin belirginleştiği görülür. Bu görünüm şaşkınlık ve korku ifadesidir.
Hipotiroidizm:
Kişi de hemen yorulma ve bitkinlik görülür. Kalp atış hızında yavaşlama olur. Sürekli uyuma isteği ön plandadır. Soğuk bir yerde kalınamaz hemen üşüme hissedilir. Ses tonunda kalınlaşma ile sessiz fısıltı halinde bir konuşma görülür. Deride kalınlaşma ve kuruma görülür. Saç ve kaş dokusunda dökülmeler görülmektedir. Kabızlık olur. Gözlerde ve yüz de şişme oluşur.
Tiroidit:
Boğaz bölgesinde ağrı, kızarıklık ve sıcaklık hissedilir. Boyun hareket ettirilirken ağrıdan dolayı fazla hareket ettirememe durumu söz konusudur. Tiroid bezinde büyüme olur. Yutkunurken zorlanma duyulur.
Guatr:
Tiroid bezlerinde büyüme yaratmaktan başka hiçbir etkisi olmaz. Bazen büyüme ile çevredeki dokulara baskı yapar ve bu nedenle yutma ve nefes almada zorluk yaşanabilir.

Tiroid

Tiroid Nedenleri Nelerdir

Hipertiroidizm:
Otoimmün bozukluğu, otonom toksik adenom gibi nedenlerin yanında iyot alımını gereğinden fazla yapmak, çok fazla hormon salgılamak ve erken dönemde gelişen Tiroid neden olabilmektedir.
Hipotiroidizm:
Ameliyatla Tiroid bezlerinin alınmış olması gibi önemli bir neden ile birlikte radyoaktif tedavi, iyot alımında azalma ve TRF veya TSH hormonlarının eksikliğinde görülmektedir.
Tiroidit:
Sifiliz, tüberküloz gibi virüs kaynaklı enfeksiyonlarda, Otoimmün bozukluklarında ve uygulanan radyoaktif tedavi sonucunda görülmektedir.
Guatr:
Ergenlik ve hamilelik döneminde Tiroid bezleri her zamankinden çok daha fazla çalışmaktadır. Yapısında bozukluk olursa, kronikleşmişse ve iyot alımında yetersizlik varsa tiroidlerde büyüme olabilir.

Tiroid Teşhisi ve Tanısı

Günümüzde Tiroid fonksiyon testleri oldukça gelişmiştir. Bu testler sayesinde Tiroid bezlerinin hem fonksiyonlarını hem de nerelerde hangi etkileri yarattıkları ölçülebilmektedir. Hormon yapımının araştırılmasında kişiye radyoaktif iyot içirilir. Bu sayede iyotların tiroide tutunma oranı ölçülür.

Hormonlar yanı zamanda kanda T3 ve T4 adını verdiğimiz testlerle birlikte serbest fonksiyon ölçümü testleri yardımıyla da ölçülebilmektedir. Bunların yanında Tiroid sintigrafisi, ultrasonografisi çekilerek görüntülenebilir. Antikor araştırması yardımcı bir etkendir. Serumda tiroglobulin ve kalsitosin ölçülür. Biyopsi yapılabilir.

Tiroid Tedavisi

Hipertriodizm:
Hormonun çok üretilmesi kontrol altına alınır.
Hipotiroidizm:
Eksik üretilen hormon takviye ile dışarıdan verilir ve ömür boyu tedavi sürmektedir.
Tiroidit:
Enfeksiyona neden olan bakterilerin ortadan kaldırılması için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.
Guatr:
Çocuk ve gençlere verilen diyetlerde iyot eklemesi yapılmaktadır. Guatr gelişimi bu sayede engellenir. Eğer kanser riski varsa veya şüphe duyuluyorsa cerrahi müdahale gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. merve dedi ki:

  merhaba babamda guatr çıktı.kontrol edildi temiz dediler 6cm’lik. ameliyatla alındı. 3-4 hafta sonra kontrole gitti,alınan guatr incelenmişti. incelendiğinde içinde kanser hücreleri bulunmuş.ne tür bilmiyorum ama babamın dediğine göre dört kötü huylu varmış bu kötünün iyisiymiş. atom tedavisi uygulanacakmış içeride gözle görülmeyen hücrelerin olması ihtimaline karşı. benim sorum bu kanser ötekiler gibi mi? yaşam süresini azaltır mı? ve ne zorlukları vardır? cevaplarsanız çok sevinirim

 2. filiz dedi ki:

  troidbezlerindeki sekil bozuklugu ve nodül hormon tahlilleri normal olsa bile problem yaratır mı sintigrafi gerektirir mi vücudun sinir sistemini etkiler mi

 3. meltem dedi ki:

  merhaba benim babamda şu tetkikler bulundu ( heriki tiroid lobu ön arka boyutu 22-23 mm boyutunda ölçülmüş olup normalden büyüktür)diye teşhis konuldu bu hastalığın ciddi bi hastalık olup olmadığını öğrenmek istiyorum ve beni aydınlatırsanız sevinirim, teşekkür ederim

 4. filiz dedi ki:

  meraba ben filiz tiroid hastasim 2aydir spora gidiyorum az yiyorum her seye dikkat ederek yiyorum 1 kilo verdim her yere bisilletle giderim aktifim neden kilo veremiyorum ve her sabah uyandigimda goz kapaklarim sis oluyo tiroid le ilgisi varmi

 5. muhittin dedi ki:

  uzun bı zamandan bu yana kılo alamıyorum zamn gectıkce zayıflıyorum ne yaptı ısem olmadı vıtamın gıda takvıyesı en sonn olark tıroıt bezlerı aklıma geldı sızce fıkrınız nedır tesekkurler

 6. Satılmış dedi ki:

  VERDİGİZ BİLGİLER İÇİN ŞİDİDEM TEŞEKKÜR EDER HAYIRLI İŞLER DİLERİM BEN TİROİT HASTASIYIM DOKTORUM AÇIKLAMA YAPMIYOR BANA BİLGİ VERİRSENİZ MİNNATTAR KALIRIM DEGERLER HOMON 10:43 08:16 11:52 TSH 7.45

 7. Aysun dedi ki:

  Ben 23 yaşındayım ve kalabalığa hiç giremiyorum ve cok heyecanlaniyorm birde göğüs üst kısımda çene altlarında hemen kizariklar oluşuyor ne yapmam gerekiyo