Deride Kızarıklık

Eritem, kılcal damarların genişlemesinin akabinde kan toplanması ile deri üzerinde meydana gelen kızarıklıklar olarak ifade edilir. Deri hastalıklarında bu tür kan toplanmaları çok sık görülür. Geçici belirtiler gözlenmediği gibi teşhis koymak içinde tek başına olması yeterli değildir. Eritem yani deride kızarıklık, farklı deri hastalıkları yüzünden görülebileceği gibi, ruhsal sebepler yüzünden de görülebilir.

Duygusal sebepli eritem, kişinin aniden öfkelenmesi, heyecanlanması, korkması, utanması gibi durumlarda yüz bölgesinde ve boyun bölgesinde deri kızarıklığı olarak ortaya çıkar. Kimi insanlarda, muayene esnasında soyunması gerektiğinde utangaçlığa bağlı birden bire gelişen eritem, deri kızarıklığı görülür. Deride görülen bu kızarıklık, eskiden yaşanmış olan üzücü veya korku verici bir olayın hatırlanması esnasında bile meydana gelebilir.

Deride Kızarıklık

Beyin sebebiyle kaynaklanan reflekslerin etkisi ile kılcal damarların genişlemesi akabinde bölgeye daha çok kan gelir ve derideki kızarıklık dikkat çekici oranda görülür. Kimi eritemler, yumurtalık ve hipofiz hormonlarındaki düzensizliklere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özelikle kadınlar menopoza girerken görülen ateş basmaları, bunun en tipik örneğidir.

Bazı durumlarda ise, ağır ve çok fazla yemek yedikten sonra eritem deride kızarlık gözlenir. Böyle durumlar sindirimle alakalı, sinirsel refleksler yüzünden olup, sindirim sürecindeki karışık fizyolojik durumlardan kaynaklanır. Eritem, tifo, frengi hastalıkları, antibiyotik, sülfamit gibi bir takım ilaçların kullanımı ile de görülebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. ali dedi ki:

    benim daha önce sadece utandığımda yüz kızarıklığı olurdu şimdi ise iki üç yıldır güneşe dahi çıkmasam yaz kış son bahar ilk baharda bile hep yüzüm boynum kızarık bir şekilde dolaşıyorum insanların bakış açısı bile bana değişiyor alkolikmi diyorlar halbuki ben hiç alkol almıyorum bu oluşumun nedeni ne olabilir sayğılar

  2. bahtiyar dedi ki:

    değerli hocam,13 yıllık sağlık personeliyim.9 yıldır hepatit b taşıyıcısıyım,8 yıldırda boyun ve göğsün üst kısmına yayılan ani kızarma oluyor.başımı öne eğerek iş yaptığımdada,oluyor.çok doktora gittim,ama bu neden oluyor?bilemediler.bazı sakinleştiriciler verdiler.azalma olsada tekrarlıyor.kesin tedavi bulamadım.birde sizden görüş almak istedim.saygılarımla.

  3. mustafa dedi ki:

    İyi günler…Ellerimde kızarıklık ve içten kaşıntı oluşuyor.Deri dökülmesi yok .Kızarık bölgeyi elimle bastırdığım zaman orda kan gidiyor beyazlık oluyor bırakınca kızarıklık devam ediyor ve içten bir kaşıntı geliyor.Bu anlattıklarım doğrultusunda bir tanı koyabilirmisiniz..İlginize şimdiden teşekkür ederim..