CEA Değerleri

CEA Değerleri

CEA değerleri nedir?

CEA, kelime anlamı olarak Carcino Embryionic Antigen olarak ifade edilir. Arsinoembriyonik antijen; asıl itibariyle tanımlanmış olan onkofetal tümör belirtileri arasındadır. Kolon kanseri olan kişilerin serumlarından izole edilmekte olup, özellikle son birkaç yıl içinde değerlendirilen çoğu kanser türünde bu anjiteni tarif etmektedir.

Tümör belirleyicileri adı ile tanımlanan, tümör dokusuna bağlı olarak gelişiğ, vücut sıvılarında saptanan, farklı tür ve çeşitte biyokimyasal parametrelerdir.

Bu tür markerler, genelde tümör dokusu tarafınca ya da tümör dokusunun sebebiyle metabolik farklılaşmalarının akabinde beden sıvılarına salgılanmaktadırlar.

Bu noktada asıl önemli olan detay, ölçülmüş olan tümör dokusunun yine kendisi tarafından doğrudan direk salgılanmakta olan markerların ölçülmesidir.

CEA Degerleri

Ölçümü yapılmış olan bu veriler malign bir oluşma meydana geldiğinin ifadesi olabilir, fakat gerçek sebebi değildir. Bunlar inflamatuar enfeksiyonları ile benzerlik gösterirler ve tamamen beningn sebeplerle de salgılanabilmektedir. Bu sebeple toplum içinde yanlış anlaşıldığı gibi tümör, tümör dokusunun kesin belirleyicisi anlamına gelmez.

Çoğu zaman belirtilen kanser araştırmaları da yapılan bir testtir.:

Meme kanseri, trioid kanseri, mide kanseri, rahim kanseri, safra kesesi kanseri, yumurtalık kanseri, safra kesesi kanseri, pankreas kanseri.

Bu tip kanserler dışında diğer yükselme sebepleri arasında, sigara kullanımı, alkol kullanımı, bağırsak, mide ve akciğerdeki iyi huylu tümörler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Fatma Y. dedi ki:

  Merhabalar, ben 51 yaşındayım ve sigara kullanıyorum CEA test sonucum 2,56 çıktı. Laboratuvarın referans aralığı ise 0-2.5 testim yüksek mi beni aydınlatırsanız sevinirim. iyi günler

 2. Yeşim Ç. dedi ki:

  CEA H 3.50 – CA12 5 11.7- CA 15 3 6.8-CA 19 98.7- AFP 4.21
  DEĞERLER NE ANLAMA GELİYOR? KANSER BELİRTİLER VARMI? TEŞEKKÜR EDERİM….

 3. engin dedi ki:

  (Cea1.77)ve
  (Ca 121.4
  Aceba cok mu kötü abim vipler
  Ameliyatı oldu ve
  Kemoterapi ve ışın
  Tedavisi oldu herşey
  No