Deli Bal ve Bal Mumu

Deli Bal ve Bal Mumu

Bal Mumu Hakkında Genel Bilgiler

Bal mumu arıların ürettiği bal peteklerinin içerisindeki bal alındıktan sonra eritilmesiyle yapılan sarı renkte olan bir maddedir ve kolay, kolay bozulmamaktadır. Yağ asiti ve alkol ana maddesidir, bunlarla birlikte, propolis, boya ve bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Bal mumu esmer, Esmersan ya da yeşilimsi renklerde 65 derecelik ısıda sıvılaşabilen, bal kokusuna sahip ve kendine özgü lezzeti olan bir maddedir. “San balmumu “ve “Esmer balmumu “ olarak rengine göre iki kaliteye ayrılır ticaretinde. San balmumunun değeri daha fazladır. Balmumu çok sayıda cildi nemlendiren, temizleyen, besleyen kremin içerisinde bulunmaktadır. İçersinde A vitamin çoktur ve bu vitamini almak için bal mumunu çiğneyebilirsiniz. Bal mumunu Aktarlardan temin edebilirsiniz. Gözleri yakmaması,  boğazlarda gıcığa sebep olmaması, yanma yapmamasından dolayı geçmişten bu güne balmumundan hazırlanan mum oldukça kıymetlidir. Bu mumun faydaları aşağıda sıralanmıştır.

Deli Bal ve Bal Mumu

Bal Mumunun Yararları (Faydaları)

 • Bal mumu nefesi ferahlatır.
 • Balgam oluşumunu da engellemektedir Bal mumu.
 • Astım hastaları ile sinüzit rahatsızlığına da iyi gelir.
 • Bal mumu saman nezlesi olan hastalara da iyi gelir. 

Bal Mumunun Kullanımı

Bal mumu kreminin hazırlanışı; 25 gram bal mumu ile ayın miktarda saf zeytinyağı bir kapta su buharı yardımı ile eritilip güzelce karıştırılır. Soğuması için bırakılır. Kıvamı yeterince yumuşak değil ise içerisine bir miktar daha zeytinyağı  ekledikten sonra  eritme işlemini tekrarlayın. Hazırlanan krem yanıklara, cilt çatlamalarına ve kuru cilt yapısına sahip kişilere iyi gelir.

Deli Bal Hakkında Genel Bilgiler

Doğu Karadeniz bölgesine has bir baldır. Bu bölgede doğal ortamda yetişen “Dağ Gülü” isimli bitkinin nektarından üretilir. Eski zamanlardan beri bilinmekte olan bir bal çeşididir ve o zamanlarda kimyasal silah olarak ta kullanılmıştır. Acımsı buruk bir lezzeti vardır.

Deli Bal’ ın Yararları (Faydaları) 

1 Çay kaşığı aşılmamalıdır.

 • Deli Bal çok az tüketilmek şartıyla sinir bozukluklarına iyi gelir.
 • Deli Bal şeker hastalarına da iyi gelmektedir.
 • Mide ve Bağırsak problemlerine de iyi gelir Deli Bal.
 • Deli Bal yüksek tansiyon şikâyeti olanlar içinde faydalıdır.  

Deli Bal ve Bal Mumu

Deli Balın Zararları

Fazla tüketimi halinde, Baş dönmesi, sersemlik, sarhoşluk, ishal yapabileceği gibi, Çok yüksek oranda tüketiminde tükürükte artış, nabız düşmesi, kan basıncının düşmesine neden olarak  zehirlenme yapabilir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Zehirlenme Balı yedikten hemen sonra ya da birkaç saat sonrada belirti gösterebilir. Özellikle yaşlılar ve çocuklar için daha da tehlikeli olabilir.  

Deli Balın Kullanımı 

Deli bal Çok az miktarda kullanılmalıdır. 1 çay kaşığını aşmayınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Neslihan dedi ki:

  Sekiz günlük kızım var göğüs uçlarım çok kötü yara emzirirken ağlıyorum resmen bal mumu gerçekten işe yarıyor mu ?