Yılancık (Erizipel) Hastalığı

Yılancık (Erizipel) hastalığı nedir?

Erizipel yani yılancık hastalığı, ufak yaralardan, sıyrıklardan vücuda sızan mikropların sebep olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde erizipel, halk dilinde yılancık hastalığı olarak bilinir. Bir kişide birden fazla defa yılancık hastalığı görülebilir. Yılancık-erizipel hastalığı bulaşıcı bir hastalık olup, kişide titreme ateş yükselmesi gibi şikâyetlere sebep olur. Yılnacık mikrobunun girdiği alanda kişi ağrı hisseder ve deri üzerinde mor, kırmızı bir renklenme görülür. Erizipel mikrobunun vücuda girmesi ile aradan geçen birkaç saat içinde ateş yükselmesi ve titreme görülür. Kişinin yüzünde, burnunda, baldırlarında kabarık kırmızı lekeler meydana gelir. Deri ile alakalı lenf bezlerinde ağrılı bir lenf bezi şişmeleri görülür. Yüz bölgesinde oluşan eripizel bir süre sonra menenjite sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Eripizel hastalığının belirtileri nelerdir?

Kişinin ateşi yükselir.
Kişi aniden üşümeye başlar ve titreme nöbetleri geçirir.
Bedeniniz özellikle yüz ve baldır bölgelerinde kabarık kızarıklıklar oluşur.
İştahı kesilir.
Sık sık uzun süren baş ağrıları çeker.

Eripizel Hastalığı tedavisi

Doktor yılancı hastalığı teşhisini koyduktan sonra, gerekli olan antibiyotik tedavisini ve deriye sürülecek antiseptik merhem tedavisine başlar. Kullanılacak olan ilaçların başında penisilin yer alır. Yatak istirahatı önerir. Bol bol sıvı almanızı tembihler. Doktor tavsiyelerine riayet edilerek kolayca tedavi edilen bir hastalıktır.

Yılancık hastalığı, özellikle 30 yıl öncesinde, hastanelerde doğum ve çocuk servislerinde salgın halinde ilerleyen, bulaşıcı hastalıkların başında geliyordu. Yılancık hastalığı o dönemlerde hastaların, hastane personelinin ortak kullanıldığı eşyalar ile bulaşırdı. Zaman geçtikçe hijyen konusunda, hastaneler, hastane personelleri, yatan hastalar bilinçlendiği için, hastalığın görülme ve yayılma oranı azaldı.

Yılancık Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Yılancık hastalığının nedeni Strepîococcus pyegenes adlı virüstür ve vücutta meydana gelen küçük sıyrıklardan, yaralardan içeri girerek vücuda dağılır. Özellikle bacaklarda ve yüz bölgesinde yoğunlaşır. Genelde yanağın tek tarafından başlayarak yayılır. Yılancık hastalığına zemin hazırlayan kişiler arasında çok fazla alkol kullanan, yetersiz beslenme düzeni olan, vücudun gücünü sarsan hastalıklara maruz kalanlar sayılabilir.

yılancık

Yılancık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yılancık hastalığının belirtileri arasında yüksek ateş, titreme yer alır. Kişinin ateşi birden bire 40 dereceye kadar yükselebilir. Yılancık hastalığına maruz kalan kişi de, eklem ağrıları, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi şikâyetler görülür. Hastalığın balaması ile birkaç içinde veya hastalığın ilerlemesine bağlı olarak birkaç gün sonra çok net, kırmızı benekler cilt üzerinde görülmeye başlar. Yılancık lekeleri genelde burun kökü, yanaklar, kulaklar, saçlı deri, dudak kenarları, göz kapaklarında görülür. Çok ender de olsa cinsle organ ile ellere de sıçrayabilir. Lekeler, parlak, üzeri düz, kabarık haldedir. Dokunulduğunda sıcak ve gergin olduğu görülür. Yılancık hastalı sebebiyle kişide sinirlilik hali, bilinç bozuklukları görülebilir. Bunun yanında yüksek ateş yüzünden kalp atışlarının artışı ve kan basıncının düşmesi görülebilir. Yılancık hastalığının erken teşhisi ile tedavisi daha kolay olacaktır. Ortalama 3 ila 6 gün içinde hastanın ateşi düşer ve lekelerin rengi yavaş yavaş açılarak geçer.

Yılancık Hastalığının Teşhisi

Yılancık hastalığının teşhisinde, deri lezyonları, kırmızı sıcak kabarık lekeleri rol oynar.

Yılancık Hastalığının Tedavisi

Yılancık hastalığının tedavisinde en etkili yöntem penisilin tedavisidir. Yılancık hastalığının teşhisi konur konmaz, yüksek oranda penisilin uygulanır. Bu şekilde hastalığın ilerlemesi ve böbreğin diğer organlara dağılması engellenir. Ortalama 10 gün süren penisilin tedavisi öncesinde kişin penisiline alerjisi olup olmadığı belirlenmelidir. Şayet kişinin penisiline alerjisi varsa, eritromisin olmak üzere diğer antibiyotikler veya sulfamitler verilebilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. latif dedi ki:

    Merhabalar;
    benim daha bir(1)yaşını doldurmayan kızımın yanagında halk arasında şark çıbanı denilen hastalıktan çıktı.daha dogrusu doktorların koydugu teşhiş bu idi.şimdi bana bunun tedavisinin sadece estetik ameliyatla yanaktan alınması ve gene yanaktan küçük bir deri parçası alınarak kapatılacagı bilgisi verildi.benim sorum size önce bu hastalıgın başka bir tedavisinin olup olmadıgı.ikinci sorum ise acaba doktorlar başka bir tedavisi varda çocugun yaşı küçük olduğu içinmi bu tedavi yöntemini seçtiler.bu yaştaki çocuklara ne gibi tedavi yöntemleri uygulanıyor.bu konular hakkında beni bilgilendirirseniz inanın çok sevinecegim.kolay gelsin

  2. Erkan dedi ki:

    Selamün Aleyküm ailemizden gelen yilancik tekkesiyiz bu hastalıktan kurtulmak isteyenleri ailemden gördüğüm ve bana verilen el ile Allah ın izni ile okuyorum hiçbir ücret talep etmiyorum sadece dua almak için yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek istiyorum bu hastalığın acılı ağrılı bir hastalık olduğunu bildiğim için bir nebzede olsa bunu çekenlerin ağrılarını rahatlatma umudu ile yardımcı olmak istiyorum