Tifo

Tifo, salmonella denilen bir bakterinin kirli sular ve yiyeceklerle bulaşan bir hastalıktır. Genellikle ağız yoluyla bulaşmaktadır. Bakteri vücuda girdikten iki hafta sonra hastalık görülür. Tifonun diğer adı entetik ateştir. Baş ağrısı ve karın ağrısı, yüksek ateş, karın ve göğüste lekeler, nabzın azalması gibi bulgulara sahiptir. Birçok organı etkiler. Birtakım hastalığa neden olabilmektedir. Tifoya dünyada her sene yaklaşık 15-20 milyon insan yakalanmaktadır. Bazı tifo vakaları ölümle de sonuçlanabilir.

Tifo Mikrobu

Tifonun mikrobu salmonelladır. Bu mikrop ancak insanda yaşayabilir. Hastaların kan, idrar, dışkı ve tükürüklerinde görülür. Bu mikrop bulaşıcıdır. Başka insanlara geçebilme ihtimalı yüksektir. Kirli sudan ve gıdalardan geçer.

tifo belirtileri

Tifonun Belirtileri

Başlıca belirtileri yorgunluk, baş ağrısı, ishal, kabızlık, ateş yükselmesi, nabzın azalması, tansiyon düşüklüğü, karın ve göğüsteki kırmızı lekeler, burun ve bağırsakta kanamalar, iştahsızlık ve kilo kaybı, karın ağrısı ve dalak büyümesidir.

Genel olarak tifo bir ay devam eder. İlk etapta iştahsızlık, yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik ve ateş vardır. Daha sonra karın ağrısı meydana gelir. Baş ağrısında artış gözlenir. Hasta da aşırı yorgunluk gözlenir. Hasta terlemez. Bazı kişilerde burun kanamaları görülür.

İlerleyen dönemde ateş daha yüksek, yorgunluk sürekli artmıştır. Kırmızı lekeler ortaya çıkmıştır. İştahı tamamen kesilmiştir. Dışkıdan kan gelebilir. Hastalığın son haftasında belirtiler yavaşça kaybolur ve ateş normale dönmeye başlar.

Tifonun Teşhisi ve Tanısı

Şikayetlerle doktora başvurulduktan sonra tetkikler yapılır ve tanı konur. Tanı konması kolaydır. Kan tahlili, idrar tahlili ve dışkı kültürü yapılıp, salmonella mikrobunun olup olmadığına bakılır. Yapılan testlerle bakterinin ürediği görülürse kişi tifoya yakalanmış demektir. Doktorun tavsiyesi dışında antibiyotik kullanımı olmamalıdır.

Tifo Tedavisi

Bu hastalık birtakım tehlikeli hastalıklara yol açabilir ve hatta ölümlere bile sebep olabilir. Tedavi yönteminde ilaçlar verilir. Sık tercih edilen ilaç kloromfenikoldur. Bu tedaviyle ateş kontrol edilmeye çalışılıp, 3 gün içinde kontrol edilir. Tabi bu ilaçlar doktorun önerisi dahilinde olmalıdır.

Bu hastalığı atlatmada beslenme şekli büyük önem taşır. Besinler protein ve karbonhidrat ağırlıklı olup, bol bol su içilmelidir. Hastalığın yaygın olduğu bir yere gidilecekse, çiğ ve soğuk besinler tüketilmemeli, suları içilmemelidir.

Tifodan korunmak için muhakkak içme suyuna dikkat edilmeli, suyun temiz olması gerekmektedir. Yiyecekler, meyve ve sebzeleri iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Tifo için salmonella bakterisine karşı aşı geliştirmiş olup, bu aşının yüzde yüz koruma sağlamadığı bilinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. buse dedi ki:

    cök körtu bı hastalık ben anlamadi sız anladi