A+
A-

Nefrotik Sendrom Nedir?
İdrar yolu ile vücuttan proteinin fazlaca atılması anlamına gelmektedir. Gerekli olan proteinde atıldığından kandaki protein oranı azalır, el ve ayaklarda şişme ile kolesterolde yükselme olur. Her yaşta görülebilen bu hastalık on bin kişide bir yaşanır. Böbrek hastalıklarının sonucu olarak oluşabilmektedir. Böbrek hastalarının hastalıklarını sürekli kontrol altında tutmaları gerekmektedir.
Nefrotik Sendrom Hastalığının Nedeni:
Genel olarak böbrek glomerüllerinin hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Glomerül kandaki fazla suyu ve atık maddeleri mesaneye aktaran ince damarcıktır. Normalde belli miktarda protein atılırken Nefrotik sendrom hastalarında bu durum farklıdır ve daha fazla protein atılımı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Nefrotik Sendrom

Nefrotik Sendrom Hastalığının Belirtileri:
Ödem görülmeye başlanır ve bu ödem önceleri hafif seyrederken zaman içerisinde fazlalaşmaya başlar. İdrarda kan görülür. İştahsızlık, beniz solukluğu, ishal, solunumda bozukluk, yüksek tansiyon, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kanın pıhtılaşması gibi belirtileri vardır. Kişiden kişiye göre değişiklik göstererek farklılıklar meydana gelir.
Tedavi:
Tedavi şikayetlerin azaltılması ve önlenmesine dayanmaktadır. En önemli tedavi protein çıkışını engellemek olacaktır. İlaç tedavisinin yanında farklı önlemlerde alınmalıdır. Tuz azaltılmalı, tansiyon ve idrar söktürücü ilaçların kullanılması gerekilir. Bunun yanında bağışıklık sistemi çok zayıflayacağı için pnömokok bakterisine karşı aşı yaptırılır ve korumaya sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mustafa dedi ki:

    ben 8 aydır nefrotik sendrom hastasıyım 4 defa hastaneye yattım ama hala bira değişiklik yok

    3. yattığımda böbrek biopsisi oldum sonucu FSGF çıktı kontizon tedavisi kullanıyodum ama onu kestiler

    lütfen bi çare bulunuz hepinize geçmiş olsun

Yandex.Metrica