A+
A-

Belinizde 5 tane omur kemiği mevcuttur. Bu 5 adet kemiğin arasında disk denilen kıkırdaklar vardır. Bu diskler, özel bir dokusu organı olup, omurganın güçlü olmasına, hareketli olmasına, zorlanmalara karşı güçlü olmasına, omurgaya bir şiddet uygulandığında darbeye karşı korumaya fayda sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bel fıtığı, bel kısmında bulunan kemikler arasındaki disklerin fıtıklaşması ile meydana gelen hastalıktır. Disklerin iç bölümünde nükleus pulpozus adında jöle kıvamında olan yumuşak bir bölüm, ayrıca anulus fibrozus adında daha sert bir yapıda olan fibröz tabaka, omur kemiklerine bakan taraflarda ise her iki yanda son plak olarak bilinen kıkırdak yapılar mevcuttur. Ayrıca dıştaki tabakanın anatomik yapısının bozulup, içerideki yumuşak bölümünün dışarıya doğru taşmasına da fıtıklaşma ismi verilir. Dışarıya doğru taşan disk yani fıtıklaşma, omurilik kanalı içersinden ya da kendisinin arka yan bölümünden geçen sinirleri sıkıştırarak hastalığın kendini belli etmesine sebep olur. Aynı zamanda fıtıklaşmış olan diskten çevreye salınan birtakım kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek buralarda ağrıya sebep olurlar.

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Başlangıcı Nasıl Oluşur?

Kişinin ani bir hareket yapması halinde veya çok ağır bir yükü aniden kaldırması, ağır bir yükü uzun süre kaldırmaya devam etmesi durumunda bel fıtığı oluşur. Burada kaldırılan yükün kişinin kendisiyle alakası vardır. Zira bazı kişiler 100 kg yükü kaldırırken hiç zorlanmazken, bazı kişiler 5 kg yükü kaldırdıklarında bel fıtığı olabilirler. Aynı zamanda disk denilen kıkırdaklardaki dejenerasyon da etkilidir bel fıtığı oluşmasında. Vücuttaki bazı maddeler, diskin belli yerlerinden geçerek ilerlemektedirler. Fakat kişinin yaşı ilerledikçe diski beslemekle görevli olan damarlar azalır ve zamanla hiç görülmemeye başlarlar. Bu andan itibaren diskin beslenmesi difüzyonla olmaya başlar.

Disklerin ihtiva ettiği su miktarı da çocuk yaştan itibaren giderek azalmaya başlar. Bir ceninin diskinde su miktarı % 90 olarak tespit edilirken, çocuklarda bu miktar % 80’e, yetişkinlerde ise % 50-60’a kadar düştüğü görülür. Sonuç olarak da disk yavaş yavaş küçülür ve yüksekliği azalmaya başlar. Bu duruma disklerdeki beslenme bozukluğu ve mikro değerlerdeki değişiklikler, kimyasal değişiklikler ve aynı zamanda disk üzerine uygulanan mekanik güçlerin yapmış olduğu dejenerasyon eşlik eder. Bu esnada diske giriş yapan oksijen ve besin miktarı yavaş yavaş azalırken, metabolizma artıklarının atılması güçleşmeye başlar. Diskler, zamanla elastik yapılarını kaybeder ve artık güç aktarma ve kuvveti çevre dokularda dengeli bir biçimli dağılma görevini yapamaz olurlar. Diskin içinde olan ve onarım görevi üstlenen destek hücrelerinin sayısı da yaşın ilerlemesi ile azalmaya başlar ve onarım olayı zayıflar. Mikro seviyede bulunan çatlakların üzerine, haddinden fazla yük binince ya da kişi yanlış ani bir hareket yaptığında, diskin içinde bulunan yumuşak bölüm çevresindeki kapsülü kolayca yırtarak dışarıya doğru fırlar ve bel fıtığı meydana gelir. Kişideki damar hastalıklarının, şeker hastalığının, sigara tiryakiliğinin bu dejenerasyonunu hızlandırır.
Bütün bunlar yanında bel fıtığının oluşma sebeplerinde, günlük fonksiyonlar sırasında meydana gelen bilinçsiz hareketler rol oynamaktadır. Örneğin, yerdeki bir yükü eğilerek veya uzanarak kaldırdığınızda, belinizde olan diskler üzerine binen yükler simetrik değil, asitmetrik yüklerdir. Bu durumda bel fıtığı oluşumda çok etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı meydana geldiğinde, kişi şiddetli bel ve bacak ağrısından şikayet etmeye başlar. Bu ağrılar belin bacakların sadece bir tarafında olabildiği gibi bazen de her iki tarafta da görülebilir. Kişi yürürken topallamaya başlar, sabahları yataktan kalkmakta çok zorlanır. Ağrının çok olduğu tarafta zaman zaman uyuşmalar, karıncalanmalar, güç kaybı görülmeye başlar. Bazı çok büyük bel fıtığı vakalarında idrar ve büyük abdest tutamama gibi sorunlar yaşanabilir. Bu şikayetler kişi öksürdüğünde, fazla yürüdüğünde, fazla ayakta kaldığında daha da şiddetlenebilir.

Bel fıtığı kimlerde görülür?

Yapılan araştırmalara göre insanların yüzde sekseni hayatlarına en az bir kez bel ağrısı şikayeti yaşarlar. Bel ağrısı akabinde yaşanan bel fıtığı hastalığı genelde 20 li yaş üzerindeki kişilerde, hareketsiz yaşam tarzında yaşayanlarda, ağır yük taşınan işlerde çalışanlarda, saatlerce oturduğu yerden çalışan kişilerde, bilinçsiz spor ve hareket yapan kişilerde, vücudu ısıtmadan egzersiz yapanlarda daha çok görülmektedir.

Bel fıtığından korunmak için neler yapılabilir?

Bel fıtığından korunmak için ani hareketler yapmaktan kaçınmalı, ağır yük taşımamalı, vücudu ısıtmadan spor yapmamalı, saatlerce ayakta kalmamalı, sürekli oturarak çalışmanız gereken bir işiniz varsa sık sık ayağa kalkarak kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Bel fıtığı teşhisi nasıl konulur?

Bel fıtığı belirtilerinin şikayetleri ile doktorunuza başvurduğunuzda, doktorunuz öncelikle sizi muayene eder ve akabinde güçlü manyetik rezonans cihazları kullanılarak bel fıtığı teşhis edilmeye çalışır. Bunun yanında EMG denilen tetkik yöntemi de bel fıtığı teşhisinde önemli rol oynar. Aynı zamanda bilgisayarlı tomografi, çoğunlukla da manyetik rezonans gibi ileri tetkik yöntemleri kullanılabilir. Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi de bel fıtığı teşhisinde öneli rol oynar. Gerekli görülürse kan ve idrar incelemeleri de yapılabilir.

Bel fıtığı tedavisi

Bel fıtığı hastalığının tedavisinde, şayet bel fıtığı çok ilerlememiş ise doktorunuzun vereceği belli egzersizler bel fıtığının yok olması için çok faydalı olur. Kişiye ağrı kesici, adaleleri gevşeten ilaçlar verilip sert yataklarda yatması tavsiye edilir. Ek olarak fizik tedavi de uygulanabilir. Lazer tedavisi ile bel fıtığı tedavisi de son yıllarda tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Şayet bel fıtığı hastalığı çok ilerlemiş ve egzersizlerle giderilemeyecek durumda ise bel fıtığı ameliyatı önerilebilir. Aynı zamanda fıtıklaşmış disk mikroendoskopik yöntem kullanılarak da boşaltılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mevlüt dedi ki:

  merhaba hocam benim sol bacağımda bi ağrı var bu ağrı çok kötü geceleri uyuyamıyorum doktora gittim emar çektiler bek fıtığından ameliyat olacan dediler fakat şu anda yeni ameliyt oldum bel fıtığı ameliyatı olmam mümkün değil bana başka bi tedavi önerir misiniz

 2. Leyla dedi ki:

  merhaba hocam ben leyla cok hastayım belimden sağ kelçama bir ağrı vuruyordu ama şindi bacağıma indi ve sonra ayağıma indi çooook ağırıyo bildiyiniz gibi deyil topallıyarak yürüyorum ama beni öldürüyo o ağrı yatamıyorum ağırıyo hep ağırıyo bacağımın altına yüksek yastık koyup öyle uyuya biliyorum sarkıyo ya ayağım biraz hafifliyo hiç bir sosyel güvencem olmadığı için doktara gidemiyorum bu konuda madurum ama bunu evde yapa bileceyim bir tedavisi varmıdır neolur ben evde yapayım geçsin lütven okuyun bunu bana yardımcı olun sen doktorsun bilirsin

 3. mustafa dedi ki:

  mrh hocam onceden bel fıtıgım vardı amelıyata gırdım amelyattan sonra ıyı oldum fel fıtgı patlamsımı oldu agrıdan duramıyorum ben doktoruma bas vurdum ama gel dıyor bana yardımcı olabılrmısnzz tekrar amelıyata gırmek ıstemyorumm

 4. hasan dedi ki:

  merhaba hocam.benim 2 yildan beri belim agriyor.son 2 kez sanki belime 1000 walt elektirik verilmis gibi oluyor ve yere dustum.ayaga kalkamiyorum ama emekleyerek gidebiliyorum.agri geldigi zaman yataktan kalkamiyorum.doktora gittim bana agri kesici ve kas gevseltici verdi …1 hafta yat gecer dedi.bu boyle olmasi neyi gerektirir.amaliyatmi yoksa ilac tedavisi ile olurmu.bana aciklarmisiniz lutfen,.tesekkurler.

Yandex.Metrica