Bel Fıtığı

Belinizde 5 tane omur kemiği mevcuttur. Bu 5 adet kemiğin arasında disk denilen kıkırdaklar vardır. Bu diskler, özel bir dokusu organı olup, omurganın güçlü olmasına, hareketli olmasına, zorlanmalara karşı güçlü olmasına, omurgaya bir şiddet uygulandığında darbeye karşı korumaya fayda sağlar.

Bel fıtığı, bel kısmında bulunan kemikler arasındaki disklerin fıtıklaşması ile meydana gelen hastalıktır. Disklerin iç bölümünde nükleus pulpozus adında jöle kıvamında olan yumuşak bir bölüm, ayrıca anulus fibrozus adında daha sert bir yapıda olan fibröz tabaka, omur kemiklerine bakan taraflarda ise her iki yanda son plak olarak bilinen kıkırdak yapılar mevcuttur. Ayrıca dıştaki tabakanın anatomik yapısının bozulup, içerideki yumuşak bölümünün dışarıya doğru taşmasına da fıtıklaşma ismi verilir. Dışarıya doğru taşan disk yani fıtıklaşma, omurilik kanalı içersinden ya da kendisinin arka yan bölümünden geçen sinirleri sıkıştırarak hastalığın kendini belli etmesine sebep olur. Aynı zamanda fıtıklaşmış olan diskten çevreye salınan birtakım kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek buralarda ağrıya sebep olurlar.

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Başlangıcı Nasıl Oluşur?

Kişinin ani bir hareket yapması halinde veya çok ağır bir yükü aniden kaldırması, ağır bir yükü uzun süre kaldırmaya devam etmesi durumunda bel fıtığı oluşur. Burada kaldırılan yükün kişinin kendisiyle alakası vardır. Zira bazı kişiler 100 kg yükü kaldırırken hiç zorlanmazken, bazı kişiler 5 kg yükü kaldırdıklarında bel fıtığı olabilirler. Aynı zamanda disk denilen kıkırdaklardaki dejenerasyon da etkilidir bel fıtığı oluşmasında. Vücuttaki bazı maddeler, diskin belli yerlerinden geçerek ilerlemektedirler. Fakat kişinin yaşı ilerledikçe diski beslemekle görevli olan damarlar azalır ve zamanla hiç görülmemeye başlarlar. Bu andan itibaren diskin beslenmesi difüzyonla olmaya başlar.

Disklerin ihtiva ettiği su miktarı da çocuk yaştan itibaren giderek azalmaya başlar. Bir ceninin diskinde su miktarı % 90 olarak tespit edilirken, çocuklarda bu miktar % 80’e, yetişkinlerde ise % 50-60’a kadar düştüğü görülür. Sonuç olarak da disk yavaş yavaş küçülür ve yüksekliği azalmaya başlar. Bu duruma disklerdeki beslenme bozukluğu ve mikro değerlerdeki değişiklikler, kimyasal değişiklikler ve aynı zamanda disk üzerine uygulanan mekanik güçlerin yapmış olduğu dejenerasyon eşlik eder. Bu esnada diske giriş yapan oksijen ve besin miktarı yavaş yavaş azalırken, metabolizma artıklarının atılması güçleşmeye başlar.

Diskler, zamanla elastik yapılarını kaybeder ve artık güç aktarma ve kuvveti çevre dokularda dengeli bir biçimli dağılma görevini yapamaz olurlar. Diskin içinde olan ve onarım görevi üstlenen destek hücrelerinin sayısı da yaşın ilerlemesi ile azalmaya başlar ve onarım olayı zayıflar. Mikro seviyede bulunan çatlakların üzerine, haddinden fazla yük binince ya da kişi yanlış ani bir hareket yaptığında, diskin içinde bulunan yumuşak bölüm çevresindeki kapsülü kolayca yırtarak dışarıya doğru fırlar ve bel fıtığı meydana gelir. Kişideki damar hastalıklarının, şeker hastalığının, sigara tiryakiliğinin bu dejenerasyonunu hızlandırır.

Bütün bunlar yanında bel fıtığının oluşma sebeplerinde, günlük fonksiyonlar sırasında meydana gelen bilinçsiz hareketler rol oynamaktadır. Örneğin, yerdeki bir yükü eğilerek veya uzanarak kaldırdığınızda, belinizde olan diskler üzerine binen yükler simetrik değil, asitmetrik yüklerdir. Bu durumda bel fıtığı oluşumda çok etkilidir.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı meydana geldiğinde, kişi şiddetli bel ve bacak ağrısından şikayet etmeye başlar. Bu ağrılar belin bacakların sadece bir tarafında olabildiği gibi bazen de her iki tarafta da görülebilir. Kişi yürürken topallamaya başlar, sabahları yataktan kalkmakta çok zorlanır. Ağrının çok olduğu tarafta zaman zaman uyuşmalar, karıncalanmalar, güç kaybı görülmeye başlar. Bazı çok büyük bel fıtığı vakalarında idrar ve büyük abdest tutamama gibi sorunlar yaşanabilir. Bu şikayetler kişi öksürdüğünde, fazla yürüdüğünde, fazla ayakta kaldığında daha da şiddetlenebilir.

Bel fıtığı kimlerde görülür?

Yapılan araştırmalara göre insanların yüzde sekseni hayatlarına en az bir kez bel ağrısı şikayeti yaşarlar. Bel ağrısı akabinde yaşanan bel fıtığı hastalığı genelde 20 li yaş üzerindeki kişilerde, hareketsiz yaşam tarzında yaşayanlarda, ağır yük taşınan işlerde çalışanlarda, saatlerce oturduğu yerden çalışan kişilerde, bilinçsiz spor ve hareket yapan kişilerde, vücudu ısıtmadan egzersiz yapanlarda daha çok görülmektedir.

Bel fıtığından korunmak için neler yapılabilir?

Bel fıtığından korunmak için ani hareketler yapmaktan kaçınmalı, ağır yük taşımamalı, vücudu ısıtmadan spor yapmamalı, saatlerce ayakta kalmamalı, sürekli oturarak çalışmanız gereken bir işiniz varsa sık sık ayağa kalkarak kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Bel fıtığı teşhisi nasıl konulur?

Bel fıtığı belirtilerinin şikayetleri ile doktorunuza başvurduğunuzda, doktorunuz öncelikle sizi muayene eder ve akabinde güçlü manyetik rezonans cihazları kullanılarak bel fıtığı teşhis edilmeye çalışır. Bunun yanında EMG denilen tetkik yöntemi de bel fıtığı teşhisinde önemli rol oynar. Aynı zamanda bilgisayarlı tomografi, çoğunlukla da manyetik rezonans gibi ileri tetkik yöntemleri kullanılabilir. Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi de bel fıtığı teşhisinde öneli rol oynar. Gerekli görülürse kan ve idrar incelemeleri de yapılabilir.

Bel fıtığı tedavisi

Bel fıtığı hastalığının tedavisinde, şayet bel fıtığı çok ilerlememiş ise doktorunuzun vereceği belli egzersizler bel fıtığının yok olması için çok faydalı olur. Kişiye ağrı kesici, adaleleri gevşeten ilaçlar verilip sert yataklarda yatması tavsiye edilir. Ek olarak fizik tedavi de uygulanabilir. Lazer tedavisi ile bel fıtığı tedavisi de son yıllarda tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Şayet bel fıtığı hastalığı çok ilerlemiş ve egzersizlerle giderilemeyecek durumda ise bel fıtığı ameliyatı önerilebilir. Aynı zamanda fıtıklaşmış disk mikroendoskopik yöntem kullanılarak da boşaltılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. ibrahim dedi ki:

  Merhaba hocam 25 yaşında 70 kilo
  Sol kalçamda şiddet Bir ağrı var
  ağrı ayağıma yayılıyor ve yürürken
  Kasılıyor otururken kalkarken
  Ağrı artıyor topuk uzerinde
  Yürümede ve öne doğru eğildiğimde
  Aynı şekilde öksürürken hapşırırken
  Ağrısı dayanılacak gibi değil
  Doktora gittim mr çektim bişi yok
  Dedi ine Verdi incinme var dedide
  20 göndür sonuç aynı ne yapmam gerek hocam
  cvp bekliyorum
  Teşekkürler

 2. gül dedi ki:

  Hocam ben 16 yaşındayım. Evde yerde oturuyordum sonra kalkarken tahta çerçeveli cam vardı açıktı. Ona çarptım omurgam çarptı yani tam üstüne hizasına. Derim soyulmuş ve kızarmış. Hafif yanma var sanki orda yatarken kalktığımda da kıtladı bişey varmıdır varsa ne olabilir
  Teşekkürler…

 3. furkan dedi ki:

  İyi günler ben üniverste 1 sınıf öğrencisiyim ben hazırlık döneminde belimin ağrıması nedeniyle doktora gitmiştim doktorun tepkisi sen sürekli aynı pozisyonda ders çalıştığından doolayı ağrıyordur o zamanlarda barfix çekerken kendimi salınca bi anda bıcak saplanıyomuş gibi oluyodu ve kitleniyodum ağrısı geçince sorun olmuyodu ama şimdi barfix çekmeden durduk yere otobüste biyerde çay içerken tabi bu ağrı hem sızı şeklibde hemde ayaklarına vuruyo ağrısı lütfen cevabınızı bekliyorum ……

 4. emel dedi ki:

  Mukemmel bir site.bende ayni dertten muzderipim.neyapacagimi sasirdim.3.ameliyatimi oldum fakat narkozdan cok siddetli sol bacak vr ayak agrisi ile uyandim ve2.ameliyattan kalan hafif aksamam tamamen topallamaya döndü.doktor zamanla gecer deyip taburcu etti.gitmedigim nörolog beyin cerrahi kalmadi.cok karisik bizi asar vb.gibi sözlerle gönderdiler.aradan 2ay gecmesine ragmen agrı gececegine siddetlenince paraya kiyıp prof.e ciktik.ign.elerle narkotik agrikesicilerle yasadigimi ve basima gelenleri anlattim.emg ve emarlarimi öncesi ve sonrasiyla gösterdim.neolucak bilmiyorum 3 film daha istedi doktor.basarisiz brl ameliytlari gecirdigimi %50 sinir kaybımin oldugunu,%20 ayakbilegimde kayip oldugunu söyledi ve ayakbasmarmagimda antal tünel sendromu oldugunu soyledi.ayrica ameliyattan sonra cekilen emarda ameliyat edilen yerde 30mm capinda bir kitle olustugunu yapisikligin buna donustugunu sinir kokunde kalinlasma ve yapisikligin meydana geldigini soyledi.beynimi ve tum omurgami tarayacagini sonra degerlendirecegini ve algolojiye gitmemi soyledi.inanin artik hic umudum kalmadi 6ayda bittim.

 5. Fatih dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene askerde izmir Hatay askeri hastanede bel fıtığı ameliyatı geçirdim hem bel ağrısı devam ediyor hem de sol Bacağım daki ağrı bacağım da sürekli üşüme hissi de var birdaha ameliyat olmam mı gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim . Simdiden çok teşekkür ederim.

 6. ayla dedi ki:

  MERHABA HOCAM 43 YAŞINDAYIM BUNDA 2 YIL ÖNCE BELFITIĞINDAN KURTULMUŞTUM(KİLO VEREREK)YAKLAŞIK 3 AYDIR FARKLI AĞRILARIM OLMAYA BAŞLADI AĞRILARIM BELİMİM ALT BÖLÜMÜNDE KALÇAMIN TAM ÜZERİNDESABAHLARI KALKARKEN ÇOK ZORLANIYORUM.YAKLAŞIK YARIM SAAT YAVAŞ HAREKETLERDEN SONRA SANKİ AÇILIYOR .GÜN İÇİNDE ÇOK ZORLAMIYOR BENİ.SADECE HAPŞIRIRKEN CANIM YANIYOR. AMA GECE OLDU YATTIM MI SABAH KALKMAK BİR EZİYET.NE YAPMAM LAZIM BANA BİR YOL GÖSTERRSENİZ MİNNETTAR KALACAĞIM. HANGİ DOKTORA GİTMELİYİM. NASIL HAREKET ETMELİYİM NE OLUR BANA YARDIMCI OLUN. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. İYİ ÇALIŞMALAR

 7. meltem dedi ki:

  Merhaba hocam,annem ilk önce vitamin eksikliği nedeniyle iğne vuruldu.İlk iğneyi olduğu gün bir sol bacağında ağrı oluştu.Geçer diye bekledik ama ağrı çok şiddetlenmeye başladı ve geçmedi.Daha sonra doktora gittigimizde bel fıtığı teşhisi koydular.Beyin ve sinir cerrahı fitigin sinir e dayandığını söyledi.Bel fıtığı ameliyatı oldu 6 ay önce.Ameliyat sonrası hastaneden çıkana kadar hiç bi ağrısı yoktu.Ertesi gün sol bacaginda tekrar ağrılar başladı.Bacağındaki ağrı su an kalcasina geçti ve yeniden mr cektirdik.Ödem oluştuğunu ve kirecleme olduğunu söyledi fizik tedavi uzmanı şimdi fizik tedavisi de bitti ama ağrıları hala geçmedi.Yardım edin lütfen

 8. sibel dedi ki:

  mrb hocam annem 2 ay önce fıdık ameliyatı oldu ve ayağındaki ağrılar dinmedi doktor damarlarda kasılma olduğunu söyleyip tekrardan ameliyata karar verdi tekrar ameliyat oldu annem az az yine ağrılar oluyo ama bacakta anlamadığımız şişkinlikler oldu ve adım attıkça ağrılar oluyo hocam bu konuda bilgi verirseniz bizde ona göre temkinli davranalım

 9. umut dedi ki:

  selamunaleykum hocam ben 27 yaşındayım. yaklaşık 3 aydır sol bacağımda ağrı vardı, namaz kılarken eyilemiyordum, doktora gittim mr çektik, bel fıtığı var dendi, ilaçlar verildi bide ilaçdan önemlisi egzersiz yapılması gerektiği söylendi gunde 3 defa sabah öğle akşam. ama ben çalıştığım için zaman bulamıyorum sadece akşamları yapabilirim. benim sorum ben bu egzersizi gunde bir defa yapsam yeter mı bu bacağıma vuran ağrı çok şiddetli oluyo bazen oturup kalkarken yoksa ameliyat olsam kesin çözüm olur mu gerçi doktor bey ameliyatlık bir durum yok demişti. bu konuda bi fikir arıyorum. lütfen yardımcı olun. hayırlı günler, sağlıklı bir ömür dileğiyle.

 10. ümit dedi ki:

  Sayın hocam, belimin sol alt kısmında uzun zamandır ağrı var bu ağrı son 1 haftadır sızlamaya başladı ve yüzümü yıkamak için eğildiğim zaman kalkmakta zorluk çekiyorum sanki düzelemicem gibi oluyorum vücudumu eğiyorum ağrı basıyor bununla ilgili olarak hiçbir doktora başvuruda nulunmadım sizce bu ağrı ne olabilir ?

 11. sonel dedi ki:

  Hocam merhabalar. annem yaklaşık 7 ay önce ayak düşmesi tanısıyla ameliyat oldu.fizik tedavi gördü.sol ayağında aparatla geziyor. öncelikle bu rahatsızlığın düzelmesi mümkün mü? şu an sağ tarafında da uyuşma oluyormuş. hiç yüreyememekten ve sağ ayağında da ayak düşmesi olacağından korkuyoruz. Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.
  iyi çalışmalar

 12. şehriban dedi ki:

  merhaba ben yaklaşık 5 yıldır bir bel ağrısı çekiyorum(sağ tarafımda)ve ağrının oldugu yerde bir beze var ben bu agrının bezeden kaynaklandıgını düşündüm ve göztepe devlet hastanesinde bu ağrıyan bölgeye iğne yaptılar ve ben bu iğneyle 4 yıl kadar hiç ağrısız yaşadım fakat yaklaşık 1 yıldır aynı yerde ağrım var ve ben 1 ay önce emar girdim bel fıtığım çıktı doktor bana ya egzersiz yada ameliyat olman gerek dedi ama öncelikle egzersizi önerdi belki ileride ameliyat olursun dedi ama ben ameliyat olmak istedim önermedi ben şuan 20 gündür akşamlar yaklaşık 10 15 dk b egzersizleri ypıyorum ama bi faydasını görmüyorum sabahları uyandıgımda sağ kalçamda şiddetli bir ağrı yaşıyorum,buda beni korkutuyor sizce bu egzersizlerin faydası oluyrmu??ben ameliyat olayımmı?bana önereceğiniz herhangi bir şey varmı lütfen cevap verirseniz çok sevinirim
  teşekkürler…

 13. oğuz dedi ki:

  Merhaba,

  Sayın hocam benim yaklaşık 1 yıldır belimde garip bir şeyler dönüyor ve bel fıtığımı diye araştırmalara başladım ama ayakta falan ağrıma yok ve 1 yıldır sürmesine rağmen hala yok.Belimi tuhaf bir şekilde içinde bişey varmış gibi belimi içime çekerek şişirip indirebiliyorum yani bu tür birşey oluyor ve tam olarak bel değilde bel değilde belin biraz üst kısmında var bu olay nedir ne yapmam gerekir doktora falan danışmadım bel fıtığı demelerinden yani kötü haber olmasından dolayı sadece krem kullandım kremde iyi gelmişti ama tamamen bir gelişme yok

 14. yaşar dedi ki:

  merhaba değerli tabiblerimiz benimde bir sorunum var ama çok büyük bir sorun buda ben yaklaşık bir aydır kalça kemiğimden rahasızlan dım ben üşütüm diye düşünerek hastane baş vurdum bana fizik tedavi beyin cerahi tedavisi önerdiler gitim fizik tedavisine doktor kontrolü sonucu bel fitiğı olduğumu öğrendim ve çok büyük acılar çekiyorum hiç bırakmıyor geceleri yatamıyorum benden emar sonucu istediler ne yapmam gerekiyor amelyat olsam bu geçermi ölsem bundan daha iyi bu şekilde ben insanlara muhtaç ollarak yaşayamam ne yapmam lazim ne ollur bana yardımcı olun amelyat olsam geçermi yoksa sakatmı kallacağım Rabim sen bütün hastalara şifa ver ne çok ağır bir hastalık :((( lütfen bana bilgi verin

 15. dilek dedi ki:

  merhaba ismim dilek 32 yasındayım benım sorum su olacak eşim 33 yasında gecen gun ayaklarına ve kasıklarına agrı nedeniyle doktora gttı ve emar ıstedı doktor daha onceden 2 tane olan fıtık sınırlerde yırtılmaya sebep olmuş ve doktor amelyt olması gerktıgını soylemıs ileride felç olma ıhtımalı varmış ve ben amelyat olmasını ıstemyorum fizik tedavi ile duzelebılecek bir durunm deglmı anlayamadım

 16. mehmet dedi ki:

  Slm hocam ben 2012de doktara gittim bel fıtıgı baslangici oldugunu cekindigim mr sonucunda sòyledi kas gevsetici verdi ise yaramadi fizik tedavi ise yaramadi 1 yildir bu agriyla yasamaktan biktim 23 yasindayim ama 80 yasinda dedeler gibiyim arkadaslar lakap taktilar ihtiyar demeye basladilar isim geregide hem ayakta duruyorum hem araba kullaniyorum bana bir akil verin ölüp kurtulmak istiyorum o derece

 17. tülin dedi ki:

  merhaba hocam benim rahatsızlığım kalçamdan dizime ve ayak tabanıma doğru inen bir ağrı hafiften sızlama oluyor,daha çok yürüdüğüm zaman bu sonuçlarla karşılaşıyorum dinlenince geciyo,doktora gittim tomografi çektiler ve bel fıtığı başlangıcı olduğunu söylediler ilaç tedavisi görüyorum ömür boyu süren ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık dediler acaba böylemi ? sizce neler yapmam gerekiyo 24 yaşındayım bu kadar erken fıtık olaçağımı düşünmüyordum psikolojik olarakta etkilendim diyebilirim…

 18. nihal dedi ki:

  merhaba hocam ben 8.6.2010 da belfıtından amaliyet oldum.1ay önce ikinci bir amaliyeti oldumbenim sorum sol bacamda amaliyeten sonra uyuşukluk vardı bacam daki uyuşukluk yavaş yavaş azalıdı ama bu seferde baldırımda yürürken kasılmalar parmaklarımda ve topumda uyuşukluk var ayağımın altında yürüdükce acı oluyor.kalca üstlerim ve belimde ağrı oluyor acaba yenidenmi fıtık oluyor.bilgi verirseniz sevinirim.

 19. hatice dedi ki:

  merhaba hocam benim belimde bir ağrı oluyordu doktora gittim L 4-5 TE AYRICA L5 te fıtık başlangıcı varmış başlangıç safhasındaymış geçirmem için ne yapmam gerekir atlatabilirmiyim geçer mi lütfen yardımcı olun teşekkürler şimdiden

 20. ramazan dedi ki:

  merhaba hocam ben 24 yasındam askerden belı bel agrısı cekıyordum askerlıgımı dagcı komando olarak yap tıgım için çok yuk taşiyordum agrılarım 2 aydır artmaya basladı ve iki tane fıtık cıktı fıtıgımın bırı yırtılmış dedıler emarda da cekıldım sol ayagım sureklı karıncalanıyor agrı oluyor uyuyamıyorum igne yaptırıyorum ama 2 3 gun sonra tekrar baslıyor bana ne onerırsınız bu agrıların geçması için şimdıden tşekurle

 21. ali dedi ki:

  arkadaşlar bel rahatsızlıgından dolayı özel hastanede kontrol ve film çektirdim.iki doktor bel fıtığı disk kayma ve kas daralması dedi.aynı filmi devlet hastanesi nörölöjü doktoruna gösterdim filme bakıp hiç bir rahatsızlığım olmadğını belirterek benimle inatlaştı ben kendsine belimin agrıdığını tekrar film çekmesini istedim bana özel hastenler devleti soymak pesinde oldugunu belirterek beni kandırdı .siz olun devlet hastenesine güvenmeyim ya sakat kalır yada pişman olursunuz.

 22. yusuf dedi ki:

  merhaba hocam.bende bel fıtıgı vardı doktor ameliyat dedi olmamıştım.2 AY SONRA EMAR CEKTİRDİM VE FITIGIN PATLAMIŞ HEMEN AMELİYAT OLMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER AMA BENDE ARTIK AĞRI YOK.HAREKETLERİMDE GAYET RAHAT.DOKTOR SİNİRLERİN ÖLÜYOR O YÜZDEN DEDİ BİLGİLENDİRİSENİZ SEVİNİRİM.

 23. hasan dedi ki:

  hocam emar sonucumda 2tane fıtık cıktı doktorum beldeki kanal geniş oldugunu söyledi fizik tedaviyle sorun ortadan kalkarmı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 24. ali dedi ki:

  ben 54 yaşındayım daha önceleri bel agrılarım oldu fakat tedavilerle geçmişti 2011 yılında bel ve boyundan emar çektirdim ikisinde de fıtık olduğu görüldü ilaçlı tedavi gördeüm biraz düzelmiştim şimdi ise işim geregi bağ bahçe ve bahçıvanlık işleri yapıyorum çalıştığım ve yürüdüğümde herhangi problem olmuyor genellikle dinlenme modunda ve sabah kalktığımda bel ve dizden aşagıda ağrılar oluşuyor bu konuda aydılatırsanız vereceginiz cevaba şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

 25. arzu dedi ki:

  hocam annemin ayağında başlayan bir ağrıyla doktora başvurduk 2 tane bel fıtığı olduğu sölendi 21 gün fizik tedavi gördük ağrı dahada şiddetlendi cerrahi müdahele gerektiği sölendi fiziğin ardından yaklaşık 1 ay sonra ağrıları tamamen kesildi şu anda ayağında topallama var rahat basamıo yürürken ayağının arkasından kasılma oluyo ne yapmamız gerekio bilemioruz ameliyat sonrası riskli denilio yaşı 57 yardımcı olursanız minnettar kalıcam saygılarımla.

 26. selma dedi ki:

  4 yıl önce kaza geçirdim belim boynum ve belimin biraz yukarısında ağrılar vardı belime platin takıldı ama şimdi düştüğüm için kırıldı ve çıkartıldı 7 ay oldu ameliyattan bu yana belim sırtım ve boynumun agrısından duramıyom ve devamlı yatıyorum bacaklarım çok agrıyo bir bacagımı tam atamıyom başka doktorlarada gittim yapabilcemiz bişey yok dediler fizik terapi aldım agrılarım dahada çogaldı şimdi napacamı bilmiyom inanın yaşamaktan bıktım

 27. muharrem dedi ki:

  hocam öncelikle selam ederim senden bir ricam var beni aydınlatırsan sevinirim bende 1987den beri bel agrısı var erzincanda beyin cerahına gitim bana sende sinir sıkışması var dedi bel fıtıgı oldugumu söyledi ve ameliyat olacan dedi korktum olmadım şu anda 45 yaşındayım işim mobilya imalatı ve yatarken yürürken belimde şidetli ağrı oluyor bir aydırda kaslarda setleşme başladı ayaklarımı havaya kaldıramıyorum diz kapaklarıma vuruyor merdivenleri inip çıkamıyorum beni aydınlatırsan çok sevinirim ist maltepeden yazıyorum şimdiden senden allah razı olsun

 28. yüksel dedi ki:

  sayın hocam bel agrısı nedeniyle dr gittim emar çekildi fıtık başlangıcı var dedi tedavi 4 ay sürdü 4 dr gittimdr dr lar yönlerdi birbirlerine sol ayagım aksıyo zamanla gecer dediler agrı yok uyuşma var uzun yolda daha çoguluyo sinirlerim boşaldı üzülüyorum ne olur yardım edin

 29. doğan dedi ki:

  hocam mrhaba iyisinizdir umarim ben 3 yil one belfitigi amaliyati oldum bundan yaklasik 3 gun once sol kalcamda agrilar basladigini hissetim ve arka bacak dizin altindaki baldirda arasira agri hissediyorum sadece bu uki bolgede agrilar hissediyorum ayakta uyusma parmaklarimda karincalsma uyusma falan olmuyor bu belirtiler belfitigin geri donmus olabilirmi lutfen bana yardimci olun tsekrederim

 30. mevlüt dedi ki:

  merhaba hocam benim sol bacağımda bi ağrı var bu ağrı çok kötü geceleri uyuyamıyorum doktora gittim emar çektiler bek fıtığından ameliyat olacan dediler fakat şu anda yeni ameliyt oldum bel fıtığı ameliyatı olmam mümkün değil bana başka bi tedavi önerir misiniz

 31. Leyla dedi ki:

  merhaba hocam ben leyla cok hastayım belimden sağ kelçama bir ağrı vuruyordu ama şindi bacağıma indi ve sonra ayağıma indi çooook ağırıyo bildiyiniz gibi deyil topallıyarak yürüyorum ama beni öldürüyo o ağrı yatamıyorum ağırıyo hep ağırıyo bacağımın altına yüksek yastık koyup öyle uyuya biliyorum sarkıyo ya ayağım biraz hafifliyo hiç bir sosyel güvencem olmadığı için doktara gidemiyorum bu konuda madurum ama bunu evde yapa bileceyim bir tedavisi varmıdır neolur ben evde yapayım geçsin lütven okuyun bunu bana yardımcı olun sen doktorsun bilirsin

 32. mustafa dedi ki:

  mrh hocam onceden bel fıtıgım vardı amelıyata gırdım amelyattan sonra ıyı oldum fel fıtgı patlamsımı oldu agrıdan duramıyorum ben doktoruma bas vurdum ama gel dıyor bana yardımcı olabılrmısnzz tekrar amelıyata gırmek ıstemyorumm

 33. hasan dedi ki:

  merhaba hocam.benim 2 yildan beri belim agriyor.son 2 kez sanki belime 1000 walt elektirik verilmis gibi oluyor ve yere dustum.ayaga kalkamiyorum ama emekleyerek gidebiliyorum.agri geldigi zaman yataktan kalkamiyorum.doktora gittim bana agri kesici ve kas gevseltici verdi …1 hafta yat gecer dedi.bu boyle olmasi neyi gerektirir.amaliyatmi yoksa ilac tedavisi ile olurmu.bana aciklarmisiniz lutfen,.tesekkurler.