Alıç

Doğal Kalp ve Damar Destekleyici

Geyik dikeni, ekşi muşmula, kocakarı yemişi, kızlar yemişi, yemişen, kuşyemişi, akdiken, alış diğer adlarıdır.
Rosaceae familyasındandır. Crataegus Monogyna ve Crataegus Oxyacantha latince adıdır. Alıç, İngilizcede Hawthorne olarak bilinir.

Alıç bitkisi küçük bir ağaç türüdür. Kayalık veya taşlıklarda büyüyen çalılıkların arasında görülen dikenli bir bitkidir. Ormanlarda, dağlık bölgelerde ve dere yamaçlarında yetişen kışın yaprakları dökülen şifalı bitkilerden biridir. Küçük olabildikleri gibi 9 metreye kadar büyüyebilirler. Beyaz çiçekli, yeşil yapraklıdır. Sonbahar aylarında küçük, tatlımsı meyveler verir.

Bu meyveler kırmızı renkte ve kokusuzdur. Bu meyveler ipe dizilerek pazarlarda yerini alır. Türlerinin sayısı 100’ e yakındır. Türkiye’ de de olmak üzere Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde yetişirler. Bu bitki ılıman iklimi sever.
Hemen hemen bütün bölümleri kullanılabilir. Çiçekleri, yaprakları, meyveleri ve kabukları yenilebilir.

Alıç

Alıç Özellikleri Nelerdir Hakkında Kısaca bilgi

Çok iyi bir kalp damar destekleyicisidir. Güçlü bir antioksidan içerir. Flavonoid ve OPC bileşenleri içerir. Avrupa’ da kalp hastalıkları ve damar hastalıklarında ve bozukluklarında kullanılmaktadır. Uygulamanın oldukça başarı gösterdiği bilinmektedir.

Kalbin pompalama işlevinde ve damarların genişlemesinde olumlu yönde etki sağlar. Bu işlevler için kullanılan bazı ilaçlar ritim bozukluklarına sebep olmasına rağmen bu bitki bu reaksiyonları göstermez. Hatta ritim düzenleyicidir. Kalp damarlarındaki olumlu reaksiyonları dışında kan damarlarının genişlemesi ve yüksek kan basıncının düzenlenmesinde yardımcıdır. Kalp hastalığı riski azalır. Buna bağlı olarak kalbe daha dazla kan ve oksijen gitmesine neden olur.

Bacaklarda oluşan ödemlerin tedavisinde de kullanılır. Damarlardaki kan dolaşımını güçlendirdiği için bu tedavide de olumlu sonuçlar vermektedir. Kan damarlarının güçlenmesi, dolaşımın sağlıklı bir şekilde hızlanması, kalp yetmezliği tedavisi yine kullanım amaçlarındandır. Bunların dışında ishalede iyi gelmektedir. Hafıza güçlendirdiği de bilinir. İdrar yolu hastalığı yaşayan kişilerde kullanılması önerilir.

Alıç Kullanım Şekli Nasıl Kullanılır

Yemeklerden önce yada sonra alınabilir. Tavsiye edilen doz günde 1 ile 3 kapsüldür. Aynı zamanda yaprakları çay şeklinde de demlenerek içilebilir. 4 bardak kadar kaynatılan suya yaklaşık 5 kahve kaşığı yaprak koyulur. 20 dakika kadar bekletilir. Süzüldükten sonra içilebilir. Günde 3 bardaktan fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Meyveleride bu şekilde demlenerek içilebilir. 1 çay kaşığı kadar meyve yarım bardak suya koyulur ve 20 dakika kadar kaynatılır. Bu suya 3 çay kaşığı kadar bal eklenir ve günde birer fincan olmak üzere 2 kere içilebilir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Alıç Hakkında Genel Bilgiler

Alıç gülgillerden genel olarak yabani yetişen dikenli olup, pembe yada beyaz renkli içekleri olan 5-6 metre kadar uzayabilen bir ağaçtır. Meyveler ufak muşmula gibidir ve rengi kırmızıdır, meyveleri ise mayhoştur.


Alıç’ ın Yararları Faydaları Nelerdir

 • Alıç kalp, damar sağlığı için değerli bir destektir. Kalp krizi tehlikesini engeller.
 • Alıç tansiyon düşürücü etkisiyle de bilinmektedir.
 • Uykusuzluk çekenler içinde iyi bir dermandır Alıç.
 • Alıç ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır.
 • İshal tedavisinde etkili olarak bağırsak fonksiyonlarını düzenler Alıç.
 • Alıç sinirleri rahatlatır, sinir bozukluklarını gidericidir. Kalp Çarpıntısını gidermektedir.
 • Spazm giderici etkisi bulunmaktadır Alıç’ın.
 • Alıç kanda yüksek orandaki yağı düşürmeye yardımcı olur. 

Alıç 

Alıçın Zararları Nelerdir

Alıç’ ın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Alıçın Kullanılışı Nasıldır

Alıç çayının hazırlanışı; doğranmış yaprak, meyve ile çiçek karışımından bir tatlı kaşığı, kaynamakta olan 1 su bardağı suya atılıp kaynatılır.5-10 dakika demlenir ve ardından süzülüp içerisine bal konarak içilir. Bal etkisini arttırır fakat şeker rahatsızlığı olanlar tatlandırmadan içmelidir. Günlük 3 bardak taze demlenerek içilebilir. Aç karına veya öğün aralarında içilmelidir. Alıç lapa yapılıp şişliklerin üzerine konularak ta iyileştirici olarak kullanılmaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. neriman dedi ki:

  Kalp ve damar sağlığını koruyucu ve kalp yetmezliğinde tedaviye yardımcı olarak doktorum kullanabileceğimi söylemişti. Eczanelerde satılan alıç çayını içiyorum. ( Günde 3 defa 1 yemek kaşığı alıç üzerine 1 fincan kaynamış su ilave edilip ağzını kapatıp 15 dk beklettikten sonra içiyorum. ) Faydasını da gördüm memnunum