Servisit

Servisit Nedir?

Serivisit jinekolojide ismini sıkça söyletmiş olan bir hastalıktır. Neredeyse her kadın bir kere bu sorunu yaşamıştır. Cinsel hayatı aktif olan kadınlarda görülmekle birlikte aynı zamanda yaş ayrımı olmaksızın her kadında görülebilmektedir. Kasıklarında ağrı hisseden ve akıntıya maruz kalan kadınlarda tek başına servisit rahatsızlığı bulunabilir. Bunun yanında bu belirtiler başka rahatsızlıkları da işaret ediyor olabilir. Kişi servisitten şüphelenemez çünkü aynı belirtileri taşıyan farklı bir rahatsızlıkta olabilmektedir. Farklı bir muayene sırasında fark edilip anlaşılabilecek bir rahatsızlıktır. Servisit rahim ağzı iltihaplanmasıdır. Travma sonrasında görülebileceği gibi genel anlamda enfeksiyon nedeni ile oluşmaktadır.

Servisit Belirtileri Nelerdir

Adet kanamasından sonra vajinal akıntı oluşmaya başlar. Normal olmayan vajina kanaması, kaşınma, yanma ve idrar yaparken aynı zamanda ilişkiye girerken ağrı hissedilir. Bazen ağrı bele vurmaktadır. Eğer servisit basit olarak geçiriliyorsa belirti vermez. Fakat ilerleyen zamanlarda kokulu bir akıntı gözlenmektedir. Tedavi edilmeyen servisit vajina içindeki mukus yapısını bozmaktadır. Mukus yapısı bozulursa spermlerin servikal kanala girişinde sorun yaratır. Kısırlık sorununa neden olabilir. Eğer hamile bir kadında servisit görülüyorsa bebeğin düşme riski vardır. Bununla birlikte doğum gerçekleşirse bebekte akciğer ve göz enfeksiyonları görülme oranı yüksektir.

Servisit Teşhisi ve Tanısı

Vücut savunma mekanizmasına göre herhangi bir enfeksiyon sonucunda beyaz kan hücreleri bu alana hücum eder ve kan akışı normalde olduğundan hızlanır. Bununla birlikte eğer servikal kanalda enfeksiyon olursa servikste kızarma ve şişme görülür. Bu görünüm basit bir jinekolojik muayenede rahatlıkla fark edilir fakat tam teşhis için bazı teknikler uygulanmaktadır. Rahim ağzında acayip anlamda anormallik varsa şüphe uyandıran bölümlerden biopsi alınabilmektedir. Erken dönem serviks kanserini saptamak adına smear örneği alınabilir. Basit, etkili ve uygulaması kolay bir testtir. Her kadın yıl içinde bu testi yaptırmalıdır. Kolposkopi yöntemi ile rahim ağzı ışık ile bir büyüteç yardımı sayesinde rahim ağzı görüntülenebilir.

 

servist

Servisit Nedenleri Nelerdir

Servisitin nedenleri bilmek başarılı bir tedavinin başlangıcını oluşturur. İrritan bir madde ise madde kullanımı bırakılır. Enfeksiyon nedeni ile oluşmuşsa uygun ilaçlarla kolayca atlatılabilir. Aynı zamanda enfeksiyona neden olan klamisya, gonore ve trikomonasdır adında mikroorganizmaların da var olması gibi alerjik de olabilir.

Servisit Tedavisi

Gerekli olan ilaç benzeri tedavilere rağmen bazen servisit hastalığı geçmeyebilir. Bu durumda koterizasyon ve krioterapi uygulanmaktadır. Koterizasyonda ısı ile alan tahrip edilir. Yara yakma işlemi de denilmektedir. Krioterapi ise sıvı karbondioksit veya azot ile yara dondurulur. Tüm tedavi yöntemlerinde amaç hücre tahribidir. Bununla birlikte iki hafta kadar bol akıntı olur. Leke tarzında kanamalar görülebilir ve bu süreç içerisinde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Kesin iyileşme bir buçuk iki ay kadar bir zaman sürmektedir.

Servisitten Korunma Yolları Nelerdir

Tanımadığınız kişiler ile ilişkiden kaçınmalısınız. Partnerde gonore varsa doktora danışın. Vajinal akıntınız olsa da muayeneye giden. Nedensiz bile olsa yıllık bir kere jinekolojik muayene olmalısınız. Koku veren tampon ve deodorant tarzı maddeler kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gül dedi ki:

    Benimde 3yildir cocugum olmuyor 5yildir evliyim bitane oglum var kendiliginden oldu inferliliteye gidiyorum banada o… ilaci verdi akintidan dolayi intihaptan dolayi cocugummu olmuyor hormon ultrasyon simir yaptirdim bi sorun yok dediler ramatoloji ve rahim flimi kaldi