Kemik Tümörü

Kemik tümörlerinin belirtileri nelerdir?

Kemik tümörleri türüne göre bölgede ağrı, şişlik gibi belirtiler gösterirken, iyi huylu tümörlerin çoğunlukla herhangi bir belirti göstermediği bilinmektedir.

Kaç tür kemik tümörü vardır?

Kemik tümörleri iki çeşit olarak, kemikten kaynaklanan kemik tümörleri ve başka bir organdan kaynaklanan kemik tümörleri olarak incelenebilir. Kemikten kaynaklanan tümörler de kendi arasında iyi huylu kemik tümörü ve kötü huylu kemik tümörü olarak ikiye ayrılır.

 

Kemik tümörü

Sarkom nedir?

Sarkom, kas iskelet sistemini meydana getiren dokuların kötü huylu tümörleri veya kanserleridir. Kötü huylu bir kemik tümörü ile iyi huylu bir tümör arasındaki en mühim fark kötü huylu tümörlerin yayılma riski ve hayati tehlike riski taşımasıdır.

Kötü huylu tümörler hangi organlara sıçrayabilir?

Kötü huylu tümörler çoğunlukla akciğerlere ve öteki kemiklere sıçrarlar ve ender olarak da iç organlara sıçrayabilirler.

Kötü huylu tümörler nasıl teşhis edilir?

Kişinin şikâyetlerine göre genel muayene, görüntüleme metotları, laboratuvar incelemeleri yapılır. Görüntüleme yöntemleri olarak röntgen incelemeleri, ilaçlı ( kontrastlı) bilgisayarlı tomografi ve MRI( Manyetik Rezonans Görüntüleme), sintigrafi ve ender olarak da PET ( pozitron emisyon tomografisi) metotları kullanılarak kötü huylu tümör teşhisi konulabilir.

Sık görülen kötü huylu kemik tümörleri nelerdir?

Osteosarkom, Ewing sarkomu kondrosarkom ve fibrosarkom en sık görülen kemik tümörleri arasındadırlar.

Kemik kanserlerinde ameliyatlar nasıl yapılır?

İki tip yöntem kullanılır. Birincisi kanserli olan uzvun kesilmesi, ikincisi ise kanserli uzvun korunarak sadece tümörlü bölgenin korunması ile yapılan ameliyat türleridir.
Ayrıca kemik tümörü tedavisi için kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ile yüzde 60 ila yüzde 90 oranında başarılar elde edilebilmektedir.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. ersoy dedi ki:

  merhabalar benim sorum benim amcamın torununda boynundan kola uzanan kemikte şişlik meydana geldi gözle farketilecek kadar büyük bir şişlik çocuk 14 yaşında ağrısı sızısı yok ama kendisi çok zayıf bilgilendirmenizi sabırsızlıkla bekliyoruz

 2. nimet dedi ki:

  12 yaşındaki kızımın sol diz kapağında yumurta büyüklüğünde kemik çıktı doktor röntgen çekip iyi huylu tümör gerekli değil ama isterseniz alalım dedi kızım taekvandocu olduğu için ilerde sorun yaşamasın diye ameliyat olsun dedik doktor bey açıklama yapmadı tekrarlarmı ameliyatta bi sorun yaşarmıyız çok korkuyoruz doğru bi kararmı verdik bilemiyoruz

 3. pervin dedi ki:

  slm benim yüzük parmağım çok basit bir baskıyla kırıldı doktora gittiğimde kist olduğu ve bunun için bu kadar çabuk kırıldığı söylendi bana kisti temizleyip kemik aşısıyla dolduracağını sölede fakat 2 aydır kemik aşısı ihalesinin onaylanmasını bekliyorum eğer onaylanmazsa kasığımdan alıcağını ve bu şekilde dolduracağını söledi fakat kasıktan alırsa nasıl alıcak bana çok acı vereceğinide söledi bana bir zararı olurmu alırken kesecekmi çok dikiş olucakmı geçmesi uzun sürermi bana bunun nasıl olacağını anlatırsanız sevinirim

 4. hacer dedi ki:

  merhaba benim bi srm olucak ben yirmi yaşındayım ve kalçamda eklemlerimde yani timör dediler ama iyi yada kötü huylu olp olmadığını sylemediler ve kemoterapi uygulamaya karar verildi biyopsi sonucunda ameliyat önermiyorlar şimdi bende kemoterapi konusuna pek sıcak bakmıyorum szce ne yapmalıyım

 5. özlem dedi ki:

  meraba ben 8 yıl önce analizma kemik kistinden amaliyat olmustum şimdi amalıyat bolgemde kasılmalar ve tutulma oluyo 1 ay sora kontrolum var gıdıcem acaba tekrarlamısmıdır dıye dusunmeye basladım tekrarlarsa belırtıleri nelerdır acaba? teşekkürler

 6. merve dedi ki:

  merhaba
  benim dizimde 2 tane kemik çıktı zamanla fark etmedim ama ilerliyen zamanlarda rahatsızlık vermeye basladı doktora gittigimde 18 yasımı gectikten sonra ameliyat olabilecegimi soylediler simdi ise suratımda(çeneme dogru)ve parmagımda cıktı napıcagımı bilmiyorum ve cok korkuyorum bi kac doktora gittim ama sonuc alamadım önere bileciginiz bi doktor varmı ilgilenirseniz sevinirim

 7. iyikalp dedi ki:

  55 yaşında emekli bir kadınım.Bir senedir sol omuz eklemimde adeta eklem boşluğunda çivi saplanması gibi bir ağrı,sağ dizimde şişme ağrı ve diz kapağı kemiğinin üzerinde ufak ufak bir kaç sertlik,sol ayak bileğimde lastikle sıkıyorlarmış gibi bir ağrı ve merdiven inme.çıkma ve yürüme zorluğu yaşıyorum.Hiç ilaç kullanmıyorum,kalp,tansiyon ve diabet hastalığım yok,sadece ürik asit yükselmesi var ve on senedir ürikoliz kullanıyorum.Son zamanlarda ağrılarım arttı,ne önerirsiniz,SAYGILARIMLA.

 8. sertan dedi ki:

  sağ ayak diz kapağı bölgesinde ve bileğimde vasküler endotelya tümör var.tam 4 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum cok ağrılarım var lütfen sizden bilgilendirilmeyi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 9. nilüfer dedi ki:

  ben 53 yaşındayım 9ay öncesi şiddetli ağrıyla sağ bacağim şişmiş halde uyandım dayanılmaz ağrım vardı 2ay yürüyemedim çok yerlere gittim sonundakalça kemiğimde tümür dediler ayağım kısaldı ağrım olduğunda şişiyor bacağım incelmet-ye başladı ağrılarım dinmiyobiraz yürüdüğüm zaman ağrım çok oluyo iyi huylu tümör dediler nereye gitmeliyim bana aydınlatırsanız sevinirim saygılar

 10. nurhan dedi ki:

  benim kızımın sağ bacak kemik içinde iyi huylu tümör var.çapa da ameliyat oldu.Ama tümör kemiğin içinde olduğu için alamıyoruz dediler.ama ben çok endişeliyim.göz göre göre çocuğum tümörle yaşıyor.bu tümörü ilaçla yada başka bir şekilde ordan çikartılamazmı.çok çarezizim lütfen bana bir yol gösterin.senede 1 kere kontrollere gidiyoruz.bu arada diz kapağındaki kemik içe dönmüştü bunu ameliyatta düzeltilmişti ama tekrar döndü eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden çoook teşekkür ederim.

 11. funda dedi ki:

  merhaba oğlum 5,5 yasında 1 sene önce kemik tümürü var dediler ve ameliyat oldu iyi huylu tümör olduğunu söylediler 1 hafta önce düştü ameliyatlı kolu yine kırıldı bu durumda ne yapmamız gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.