Polikistik Böbrek

Polikistik Böbrek Nedir?

Polikistik böbrek hastalığı katılım yolu ile taşınmaktadır. Böbreklerin ikisinde de kist oluşumu vardır. Bu hastalıkta hasta böbrek fonksiyonlarını yeterli derece de yerine getirememektedir. Böbrek yetmezliği ile sonlanabilmektedir. Kanda üre birikimi oluşur. Aynı aile bireylerinde görülmesi ile birlikte kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı eşittir.

Polikistik Böbrek

Polikistik Böbrek Belirtileri:

Polikistik böbrek hastalığı özelliklede yetişkinlerde çok sinsice ilerler. Polikistik böbrek oluşumu varsa bu hastanın yaşlılık yıllarında ortaya çıkabilmektedir. Kistler nedeni ile böbrekte hacimce büyüme başlar. Bu büyüme etraftaki organları sıkıştırır ve baskı yapar. Baskı ile ağrılar meydana çıkar ve ilk belirtilerini bu ağrılarla gösterir. Ağrılar çok şiddetlidir ve böbrek taşı ağrılarına benzemektedir. Polikistik böbrek hastalarında kansızlık beraberinde halsizlik, sık idrar yapma ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar gözlenmektedir. Böbrekte kalsiyum tuzu birikmesi ile sertleşme ve normalden fazla derecede büyüme ile şişlik görülür ki bu belirtiler el muayenesi ile anlaşılabilir.

Polikistik Böbrek Hastalığında Tanı:

İdrar tahlillerinde protein seviyesi orta derecede çıkmaktadır. Kanama görülebilir ve bu kanamalara böbrek taşları da eşlik edebilir. İdrarda irin ve bakteriler göze çarpar. Hastaya kontrast madde verilmektedir. Bu sayede ultrason ve bilgisayarlı tomografi çekilir. Böbreğin içinde ve dışında farklı büyüklüklerde kistler mevcuttur.

Polikistik Böbrek Hastalığının Tedavisi:

Hastalığın tedavi sürecinde amaç kronik böbrek yetmezliğine dönmeden müdahale edebilmektir. İdrar yapımı en fazla iki litre en az bir litre olmalıdır. Bu sayede kistlerin büyümesi ve enfeksiyon kapma riski engellenir. Böbrek kistlerinin büyümesine etken sağlayan tansiyon ve böbrek taşı gibi etmenleri de kontrol altına alıp iyileştirmek gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. gunel dedi ki:

  selam.27 yasindayim 1kez ameliyat oldum.idrar kanalindan.refluks vardi.simdi bana bobrek yetmezligi var diyorlar.evliyim.anne olmak en buyuk hayalim.anne ola bilirmiyim?nasil yeniden sagligima kovusa bilirim?

 2. fatma dedi ki:

  Merhaba ben 42 ve 94 yilindan beri polikistik hastasiyim. 15 yildir tansiyon ilaci aliyorum. Ure suanda 57 kreatin 1.7 suanda bobreklerimin % 40 calistigini soyledi doktorum ve ilac tedavisine basladi……………l ve ……. ve …… verdi umarim hersey daha iyi olur. Cok yoruluyorum enerjim hemen biyltiyor..ikiz oglum vsr 22

 3. derya dedi ki:

  merhaba, 34 yaşındayım, polikistik böbrek hastalığımı 7 sene önce öğrendim. düzenli doktora gidiyorum fakat son 2 yılda karacçiğerimde de kistler olmaya başladı. karaciğerimdeki en büyüğü 7 cm. poliskistik hastalık ailede var. genetik yani. çocuk sahibide olmak sitiyorum hamilelik benim için riskli olur mu?

 4. duygu dedi ki:

  selam ben 24 haftalıkken kızımın sağ böbreğinde genişleme var dediler. doğduktan sonra tedavi edilebilir dendi.36+6 haftada doğum yağtım kızımın sağ böbreğinde polikistler mevcut sol böbrekte hidronefroz doğduktan sonra 1 ay hastanede tredavi oldu şuan durumu iyi antibiyotik kullanıyor fakat bu kistler kalıcımı geçme bi şansı yokmu ben kızıma çok üzülüyorum herkese acil şifalar diliyorum

 5. yavuz dedi ki:

  ben de 2yıl once ogrendım polikistık bobbrek hastası oldugumuben 37 yasındayım belkı 20 yıldır karnımda agrı vardı ama son 5 yıldır asırı derecede artı tansıonda cıktı bende bıtkısel kullandım hıc bı faydasını gormedım tavsıye etmem beım kıstlr 5cm yaklastı istanbulda iyı bı nefroloı doktoru bılen varmı beklıyorum

 6. sevda dedi ki:

  17 yaşımdayım.polikistik böbrekle savaşıyorum.kislerim oldukça büyük ve yaşıma göre fazla kanama yaptığı söyleniyor bu nedenle çok fazla ağrı çekiyorum müdahalede yapılamıyor çünkü böbreklerim hala işlevini görüyor çaresi yok diyorlar fakat çaresi olmalı ağrılarla yaşamak oldukça güç bildiğiniz ve önerdiğiniz doktorlar varsa lütfen cevap verin

 7. şinasi dedi ki:

  Merhabalar.1995 yılından beri polikistik böbrek hastasıyım.Ailemde bu hastalık var. en son 1 ay önce yaptırdığım tahlilde kreatinin 6.34 çıktı. ne yapmam gerekiyor.